«Створюємо електронне портфоліо»Скачати 94.25 Kb.
Дата конвертації09.03.2016
Розмір94.25 Kb.
Відділ освіти Уманської міської ради

Методичний кабінет

дошкільний навчальний заклад

ясла – садок комбінованого типу №31

«Чебурашка»

Консультація на тему:

«Створюємо електронне портфоліо»

Підготувала

вихователь – методист

Миколенко Т.В.

Умань

2012


Педагогам за декілька днів до проведення консультації пропонується підготувати запитання, що виникли в ході роботи над електронними версіями портфоліо.

Ви мрієте: • полегшити процес атестації;

 • підвищити рівень кваліфікації;

 • привернути увагу колег до проблеми над якою працюєте;

 • яскраво представити свій досвід роботи;

 • поділитися власним досвідом;

 • розповісти про себе в мережі ?

Тоді створення електронного варіанту портфоліо для Вас.

(Слайд1)

Тема нашої консультації: «Створення електронного портфоліо».(Слайд 2)

Проводиться вона з метою підвищення якості фахової підготовки педагогів, опанування вихователями новітніми педагогічними технологіями та формування необхідного і достатнього рівня володіння сучасними засобами інформаційно-комунікаційних технологій.(Слайд 3)

Плануємо реалізувати такі завдання: • налаштувати педагогів на створення електронного портфоліо;

 • навчити комп’ютерній грамотності створення презентацій, блогів та сайтів;

 • допомогти в реалізації творчих задумів у створенні електронних презентацій.

(Слайд 4)

Електронне портфоліо педагога може бути оформлено як: • презентація (Microsoft PowerPoint);

 • відеоролик;

 • сторіка на сайті закладу;

 • веб-сайт;

 • блог.


(Слайд 5)

Зазначимо уміння, які повинен мати педагог, щоб створити електронну презентацію: • володіння прийомами створення мультимедійної презентації, стандартними способами її оформлення (засобами програми Office — PowerPoint);

 • створення додаткових ефектів у самопрезентації (побудова таблиць, діаграм, використання анімації, додавання відео);

 • володіння прийомами оптимізації графічних зображень, фотографій тощо;

 • наявність уявлень про призначення, структуру, дизайн сайту;

 • наявність уявлень про структуру web-сторінки;

 • володіння найпростішими прийомами створення блогу та сайтобудування, що забезпечують можливість надання освітньої інформації у формі блогу, сайту — файлової системи.

Розуміємо, що більшість із вас вже створювали презентації, але переглядаючи їх ми бачимо значну кількість порушень щодо загальноприйнятих вимог оформлення презентацій. Складність питання «Як правильно зробити презентацію?» полягає як і втому, що ми вносимо, так і в тому як технічно розміщуємо текст, ілюстрацію, використовуємо гарнітуру та кегель шрифту, задаємо колір фону. Проблеми виникають і з структуруванням інформації, розподілом її між слайдами, акцентуванням уваги на головному.

(Слайд 6)

Тому спочатку пригадаємо послідовність роботи над презентацією:

І. Планування презентації – це процедура, яка включає в себе визначення цілей, формування структури і логіки подачі матеріалів.

ІІ. Розробка презентації включає методологічні особливості підготовки слайдів презентації, продумування вертикальної і горизонтальної логіки, змісту та відповідність текстової та графічної інформації.

ІІІ. Репетиція – це перевірка та редагування створеної презентації.

(Слайд 7)

Планування презентації включає в себе:

1. Визначення мети.

2. Накопичення матеріалу (пошук в Інтернеті, підбір книг).

3. Відбір матеріалу.

4. Систематизація (заводяться папки для малюнків, відео, музики; список ресурсів).

5. Планування виступу. Формулювання тез (короткий запис головної думки) для слайдів.

6. Створення структури презентації (переходи всередині презентації і навігація).

7. Перевірка логіки подачі матеріалів.

8. Підготовка висновків.(Слайд 8)

Загальними вимогами до презентації є: 1. У презентації не повинно бути менше, ніж 10 слайдів.

 2. Перший слайд – це титульний лист, на якому слід представити: тему презентації, назву навчального закладу, прізвище, ім’я доповідача, його посаду.

 3. На наступному слайді розміщується зміст презентації з кнопками навігації. Кнопки навігації потрібні для швидкості переміщення у середині презентації. До будь-якого слайду можна дістатися в 2 клацання.

 4. Дотримання дизайн - ергономічних вимог: поєднання кольорів, обмежена кількість об’єктів на слайді, колір тексту.

 5. Список використаних джерел (5 основних) повинен бути з докладним зазначенням вихідних матеріалів (звідки взяли ілюстрації, звуки, тексти, посилання).

 6. Завершальний слайд з контактною інформацією про автора може дублювати перший слайд.

Ви можете ознайомитися більш детально з вимогами до оформлення презентацій з пам’яток, що ми приготували для вас (див. Додаток 1).

(Слайд 9)

Уникайте розповсюджених помилок: 1. Створення слайдоментів.

Слайдомент – це «паперовий» документ, призначений для сприйняття в друкованій версії, але перенесений на слайд, що проектується на екран. У результаті те, що повинно бути представлено на папері, демонструється неналежним чином. Такі псевдо «документи» найчастіше зовсім нечитабельні і не сприймаються. Тому до варіанту електронного портфоліо повинен бути паперовий аналог з документами та матеріалами.

 1. Відсутність одноманітності і жорсткого макета.

Слайди презентації не зобов’язані бути схожими один на одного як близнюки. Є велика кількість прикладів блискучих презентацій, в яких всі слайди різні. Але все – таки краще уникати подібної строкатості і реалізувати у презентації єдине оформлення (або хоча б зробити однаковими ті чи інші чітко виділені змістові частини презентації). І якщо слайди робляться структурно однаковими, то макет – розташування на слайді основних елементів – повинен бути жорстким.

 1. Недоречність підбору кольорів.

Питання колірного дизайну досить складні і краще довіритись професіоналам – фахівцям, що створюють шаблони з розробкою кольору заголовків та текстів. Якщо створюєте шаблони самостійно дотримуйтесь простих правил:

 • кольори тексту і фону мають бути контрастними, але не повинні «різати очі» (наприклад яскраво червоний текст на чорному тлі);

 • невелика презентація виконується в одному кольоровому рішенні;

 • пам’ятайте, що в режимі редагування колір фону слайда може виглядати зовсім інакше, ніж при перегляді того ж самого слайда в режимі проекції;

 • колір створює емоційний настрій (радість – яскраві тони, печаль – строгі, темні) і може також вплинути на сприймання вашого презентаційного портфоліо.

 1. Безглузді прикрашання малюнками, анімаціями.

Пам’ятайте: на дворі ХХІ століття, і текстом, «згорнутим в трубочку», уже нікого не здивуєш. Подібні «ефекти» зазвичай видають початківця, який лише недавно добрався до комп’ютера і ніяк не може з ним награтися. Безглузда анімація – одна з грубих помилок при створенні презентацій. Якими б милими не були ці анімації, будь – яка з них «з’їдає» частину уваги глядачів – тої самої уваги, яку вам напевно хотілося б зосередити на певній інформації.

 1. Неуважність, неграмотність, неохайність.

Не забувайте ще і ще раз перевірити, чи немає на слайдах друкарських помилок, чи правильно розставлені коми.

 1. Використання нестандартних шрифтів.

Якщо використати нестандартний шрифт, то при перегляді на іншому комп’ютері, що не має даного шрифту у програмі, відбудеться заміна взятого вами шрифту на подібний. Це може призвести до зсуву тексту та нечитабельності. Тому використовуйте шрифти, що входять в комплект постачання операційної системи Windows практично будь – якої поширеної сьогодні версії – «Times New Roman», «Arial», «Verdana», «Courier New».

 1. Інформаційна надмірність слайдів.

Не треба прагнути розмістити на слайді великий текст, а у презентації всі матеріали, що зібрали у портфоліо. Презентуючи портфоліо ви озвучите те, що не увійшло до слайдів, а слайд з короткою тезою, малюнком, фотографією – це перш за все опора і наочна ілюстрація ваших слів.

 1. Погані малюнки, відео, звук.

Малюнки, відеоролики повинні мати належну якість. Зображення людей має бути пропорційним, картинки з Інтернету чіткими та доречними.

 1. Побоювання порожнього простору.

Одна з із помилок, яку часто допускають при створенні презентацій, - прагнення заповнити весь простір інформацією – текстовими блоками та ілюстрацією. Між тим порожній простір є важливим елементом дизайну і служить прекрасним інструментом для розстановки акцентів. Простір посилює інформаційні елементи. Тому те, що ви вважаєте за потрібне виділити чи акцентувати на ньому увагу, сміливо розміщуйте на пустому слайді і ви досягнете бажаного.

 1. Некоректний перехід від слайду до слайду.

Переглядаючи деякі презентації, можна помітити, що їх автори надто захоплюються відео ефектами переходу і звуковими ефектами, що супроводжують цей перехід. Ситуація тут та ж, що і з безглуздими малюнками та анімаціями: подібні відео ефекти та звук не повинні відволікати глядача від основної мети – перегляду вашого портфоліо.

 1. Неповага до авторів.

Поважайте авторів! Завжди, коли ви використовуєте чужі матеріали, обов’язково приводьте посилання на автора і першоджерело. Вказуйте не тільки джерело текстових матеріалів, а і джерело картинок та шаблону слайду, якщо останній не є стандартним шаблоном програми Power Point.

 1. Не все працює.

Все має працювати. Нерідко буває, що у автора на комп’ютері все працює, а при показі чи перегляді інформація на слайдах не відкриваються, блокується анімація. Тому не забувайте формувати папки та додавати до презентації окремими файлами відео та аудіо матеріали, а при створенні презентації посилатися на цю ж папку. І в будь – якому разі перевірте працездатність власної презентації на іншому комп’ютері.

Пропонуємо переглянути презентацію портфоліо музичного керівника, можливо ви помітите дрібні недоречності, вкажіть на них ( див. Додаток 2).

Сьогодні одним із найпопулярніших джерел отримання інформації та її обміну став Інтернет. При грамотному та вмілому використанні цієї системи, можна швидко дізнатися про все і представити широкому загалу будь-що. Тож якщо ви хочете поділитися інформацією, представити свій досвід роботи більшій аудиторії колег та ще й дізнатися їх думку про ваші розробки, матеріали, радимо відкрити власний блог чи сайт. Створити блог, сайт може кожен користувач Інтернету, який знайде трохи вільного часу і натхнення. А якщо докласти певних зусиль і трохи попрацювати, вийде досить серйозний і презентабельний сайт. Створення портфоліо у вигляді сайту передбачає підготовку великого об’єму матеріалу та високий рівень його подачі.

(Слайд 10)

Сайт-портфоліо крім того, що може вмістити великий об’єм матеріалів, володіє чіткою їх структуризацією, наочністю, технологічністю, має ще ряд особливостей і переваг:

• сучасність (можливість представити свій досвід більшому числу експертів, колег-фахівців, що цікавляться);

• оперативність (можливість швидко вносити необхідні зміни);

• функціональність (фіксуючи свої досягнення, педагог одночасно створює структуровану медіатеку цифрових освітніх ресурсів, яку може постійно поповнювати);

• ефективність (підвищення самооцінки педагога та позитивний вплив на адміністрацію закладу).

Безсумнівно, у зацікавленого педагога, який вже має електронне порт фоліо, повинен існувати паперовий варіант у вигляді папки – теки з документами. Це має бути коротка інформація на декількох аркушах, яка містить у собі основні моменти і твердження про вихователя, напрями його професійної діяльності. Паперовий варіант портфоліо педагога неодмінно повинен містити згадку про ваш особистий сайт-портфоліо і кілька посилань на нього.

На ваші прохання ми запросили викладача інформатики____________. Він відповість на ваші запитання, що виникли при створенні електронного портфоліо. Продемонструє поетапне створення сайту, розповість про особливості сайтобудування.(Сайт 11)

Ми пропонуємо занотувати електронні посилання на сайти педагогів в мережі Інтернет, які ви зможете переглянути.


Використані джерела інформації

 • Крутій К. Основні вимоги до мультимедійних презентацій для педагогів і дітей. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukrdeti.com/metodrabota/mr4_1.html

 • Никифорова М.В. Электронный портфолио как средство формирования информационно-коммуникационной компетентности будущих педагогов [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.vestnik-mgou.ru/mag/2010/pedagogika/3/st12.pdf

 • Портфолио учителя: как сделать профессиональное портфолио педагога по рецепту западных профессионалов [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://chelpro.ru/dotcom-professional/portfolio-uchitelya

 • Садова Н. Розробляємо сайт дошкільного навчального закладу // Вихователь – методист дошкільного закладу. – 2012. - №3. – С. 25 – 30.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка