Святе слово рідна мати



Скачати 106.49 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір106.49 Kb.
Урок з використанням технології зустрічних зусиль.
Урок позакласного читання в 4 класі.

Тема: Святе слово – рідна мати.

Мета: формувати у дітей уявлення про сім'ю, як спільноту рідних людей, належність кожного учня до певної сім'ї; розвивати позитивне ставлення до рідної сім´ї та домівки; викликати у дітей бажання до збереження родинних реліквій та звичаїв; виховувати шанобливе ставлення до свого роду.

Обладнання: таблиця слів; клейстери із зображенням квіток; завдання для роботи в групах

Агафонова Маргарита Миколаївна, вчитель початкових класів

Хід уроку
1.Початок уроку: підготовка навчальної групи, яка включає емоційну та інтелектуальну розминку.
Дзвіночок дзвонить:

-Дзень,


Дзе-лень.

Вже білий день

Вже білий день.

Дзвіночок дзвонить:

Бім, бом.

Бам.


Добридень чемним школярам.
Сьогодні на уроці нам потрібні:
Уважні,

Розумні,


Організовані,

Кмітливі.

А ще дружні і веселі.
« Занурення»

Дорогі діти!Сьогодні у нас незвичайний урок, бо почнемо розкривати велику таємницю природи добра.

Перед вами таблиця. На ній ви бачите слова: любити, сподіватися, шанувати, ненависть, байдужість, біль, повага, справедливість, хвороба, війна, кров.

Завдання: Знайдіть спочатку слова, які символізують добро.

А тепер – зло.

Молодці! Інтуїтивно ви правильно визначили значення слів. Ми зробили перший крок до визначення поняття « добро».

А як ми уявляємо добро?

Чи можна доторкнутися до добра?

Чи можна його покуштувати?

Чи можна понюхати?

Ні, це речі не предмети. Ці речі стоять поряд з таким поняттями, як Душа, Дух.

Як же зрозуміти, що це – Добро?

З яким предметом ви пов’язуєте поняття « Добро»?( сонце, мати, природа)

Як би ви його намалювали?(До дошки запрошуються художники) намалювати «добро»

Яким кольором ви б зафарбували добро?

Чого в світі більше добра чи зла?

Отже, добро не можна понюхати, доторкнутися, посмакувати. Добро можна тільки відчути: це ласкаве, добре, ніжне ставлення, це готовність допомогти в скрутну хвилину,це любов до оточуючого світу, це те, що заставляє нас радіти, любити, співчувати.

Передбачення:


- Хто перший допоміг нам у житті пізнати суть добра?

- Кому ми бажаємо злагоди та довголіття? ( батькам, сім’ї)

- То про що буде йти мова на уроці?

Так про головних людей у житті кожної людини - батьків.



Давайте уявимо себе маленькими паростками, які щойно пробилися крізь землю, подолавши всі труднощі на своєму шляху з цього паростка вийшла чудова квіточка – це ви. А дали життя цій прекрасній квіточці мама і тато. Зараз ми спробуємо посадити цю чарівну клумбу.

Практична робота.

У кожної дитини лежить квітка з кольорового паперу. Діти пишуть своє ім’я і приклеюють до загального плаката.

_ Як ви думаєте, чому троянди червоні кольори, жовті?

- Це кольори життя.

А троянда – символ здоров’я щастя, довголіття
Мама і тато для кожної дитини дали життя. Ось ми побачили цю чудову клумбу діточок. Навколо найрідніших для вас людей.

Недаремно в народі говорять:


Яке дерево – такі й квіти, які батьки – такі й діти.

– Яка сім'я, такий і я.

– Яблуко від яблуньки недалеко падає.
2.Контрольно – підготовчий етап: опитування вивченого матеріалу.
Так, з давніх - давен люди мріли про щасливе, тривале життя. А чи знаєте ви у чому секрет такого життя?

Цей секрет – зовсім не секрет, тому що знають про нього багато людей у цьому світі. Це Божа заповідь про вшанування батьків: « Шануй батька твого і матір твою, і благо тобі буде, і продовжені будуть дні твої на землі»

Від тебе все!

І хліб, і весен перший цвіт,

І срібний обрій, і криниця чиста,

І серця жар, і мрій стрімкий потік,

І за селом стежина серед жита.

Про кого ці чудові слова? ( Про маму)



Гронування.

А які асоціації виникають у вас коли ви чуєте слово мама?

Мама: ( малюнок)

Сім’я


Затишок

Смачні страви

Чистота

Усмішка


Смачні страви

Любов


Родина

Україна


-А які вірші про маму ви знаєте?

У нашім раї на землі

нічого кращого немає

Як тая мати молодая

з своїм дитяточком малим.
Пісня колискова –

то найперша мамина розмова,

Пахне вона м’ятою і літом

Чебрецевим і суничним цвітом.



3. Постановка навчальної мети: «виклик», що забезпечує інтерес до поставленої мети, мобілізацію сил, знань.
Мета і цілі.

Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про найрідніших для нас людей маму та тата, вчитимемося прислухатися до їхніх порад, конкретними справами доводити свою повагу до них та любов.


«Питання до тексту».
Кожному учневі пропонується коротке повідомлення, учень, опрацьовуючи текст повинен на полях поставити «сигнали» ступеня засвоєності теми: V – відомі факти; + - хотілося б дізнатися більше;? – потребує додаткових роз’яснень.
Тато і мама двоє найрідніших для нас людей..Батько – це захисник, годувальник сімі. Батьків приклад завжди мав у родині особливе значення, як молоді паростки до сонця ,.тягнуться діти до батька. Батькове слово в родині має вирішальне значення. Батько завжди дасть мудру пораду, розважить, заспокоїть.

– Скрізь по Україні знають слово тато. Називають тата няньком. А в урочистих випадках уживають слово батько. У багатьох місцевостях побутує ще й слово отець. Тепер це слово вважають застарілим, а колись часто промовляли: "Шануй отця й матір своїх".

Легенда розповідає так: “давно колись до молодої матері навідувалась лісова царівна Леля, бо полюбився їй синочок на ім‘я Тато. Гарненький хлопчик привітно посміхався до лісової красуні, і та подарувала йому пісеньку “Татонько, татонько”. Виріс хлопчина у статного парубка. З‘явилися у нього свої діти, їх Леля навчила кликати свого батька: “тато, татусь, таточко”.

Дорогі діти! Давайте зараз заглянемо у свою душу і дамо відповідь на таке питання: чи завжди наші слова відповідають вчинкам? Що красномовніше говорить про здатність творити добро - красиве слово, не підкріплене ділом, чи конкретна справа.

Чи справді було так чи ні, але всі українські діти з давніх-давен кличуть батька татком, таточком, татусем.
4.Етап «співтворчість»: зведення в єдине ціле зусиль всіх учасників навчально – виховного процесу.
Театралізація.


СЬОМА ДОЧКА

Було в матері сім дочок. Ось поїхала мати в гості до сина, а син жив далеко-далеко. Повернулася додому аж через місяць. Коли мати ввійшла до хати, дочка одна за одною стали говорити, як знудьгувалися за матір'ю.

Я скучила за тобою, немов ластівка за сонячним промінням,— сказала перша дочка.

Я чекала тебе, як суха земля жде краплину дощу,— промовила друга дочка.

Я плакала за тобою, як маленьке пташеня плаче за пташкою,— сказала
третя.

Мені було тяжко без тебе, як бджолі без квітки,— щебетала четверта.

Ти снилася мені, як троянді сниться краплина роси,— промовила
п'ята.

Я виглядала тебе, як вишневий садок виглядає соловейка,— сказала


шоста.

А сьома дочка нічого не сказала. Вона роззула матусю і принесла їй води у ночвах — помити ноги.
Запитання: Хто найбільше любив свою матір?

Висновок: Добро — дієве. Воно любить конкретні справи.

Керуйтеся в своєму житті принципом: «Якнайменше красивих фраз, якнайбільше красивих справ».
Ми тільки-но поговорили про найрідніших вам людей – ваших батьків.

Батьки і ви – це ваша сім’я.

А якщо взяти багато сімей і з'єднати їх, то це буде вже народ.

З давніх-давен народ збирав перлини мудрості, які передавалися із уст уста. Є в народній скарбниці і прислів'я про батьків.

Давайте пригадаємо їх.
Робота в групах. «Колонка редактора»
Учні в групах записують на листочках прислів’я та приказки про батьків.

Експертна група оцінює, вибирає вдалий варіант.

Наприклад:

У дитини заболить пальчик а у матері – серце.

На сонечку тепло. А біля матері – добре.

За науку цілуй батькові і матері руку.

Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

- Поясніть подані прислів’я.


Висновок: важливо прислуховуватися до мудрих порад нашого народу.
-А в чому,окрім слухняності, проявляється наша шана до батьків?
Важливою ознакою пошани до батьків є те, що діти через усе життя проносять свою вдячність їм. За те, що дали життя, зростили, турбувалися не жаліючи сил та здоров’я дякуємо ми батькам і за те, що подарували нам тепло сердець і любов.
«Три нещастя є у людини» — говорить народна мудрість. Це старість, смерть, лихі діти.

Старість — невідворотна, смерть — невмолима. Перед цими нещастями не закриєш двері свого дому. Лихі діти. Вберегти дім від лихих дітей можна і треба. І це залежить не лише від ваших батьків, а й від вас, від вашого бажання.

- Що ж, по-вашому, означає не бути «лихими дітьми»?

(Розмова з дітьми.)

Бути хорошими дітьми, означає не допустити, щоб старість батька і мами була отруєна твоїми поганими вчинками. Вчися відчувати найважчі душевні муки мами і батька. їхня хвороба — твоє горе. їхні невдачі і неприємності на роботі — твої неприємності. Вмій бути добрим і чуйним

у думках і почуттях. Бережи здоров'я батьків! Пам'ятай, що ранню старість і хвороби батькам приносить не тільки праця, втома, а й сердечні хвилювання, переживання, тривоги, прикрощі.

Найбільше вражає батьків дитяча невдячність, байдужість сина чи доньки! Будьте гідними своїх батьків! Але, на превеликий жаль трапляються у житті й прикрі історії, коли діти починають цуратися батьків. Чому? Може, через те,що думають тільки про себе?Ось послухайте оповідання. «Любов матері»

«Кероване читання з передбаченням».
Прогнозування змісту за назвою твору.

- Як ви думаєте, про що буде йти мова в оповіданні?

- Що може трапитися в тексті?

Словникова робота.

Вдова – жінка, якої помер чоловік.

Жебрачка-бідна людини, яка просить милостиню.

Спотворене - в шрамах.. Читання тексту сильними учнями.( вчителем)

Читання ст. 29

- Про що ви дізналися?

Читання на ст.. 30.

Передбачення.

- Як надалі будуть розвиватися події в тексті?

Читання до « Дівчинка виросла…»

Чи врятувала мати свою дитину?

- Що з нею сталося?

Чи справдилися ваші передбачення?



Передбачення.

-Як ви думаєте як донька віддячить матері за таку пожертву?

Читання до кінця.

Чи справдилися ваші передбачення?

З чого видно,що мати дійсно любила свою доньку?

А донька?

Як ви думаєте, чому донька відцуралася від своєї матері?

Якими словами ви б охарактеризували матір та доньку.






Фізкультхвилинка.

Добре те, що сонце світить! ( руки до сонця)

Добре те, що вітер віє!( нахиляють )

Добре те, що цей ось ліс( присідають. як росте ліс)

Разом з нами ріс і ріс!

Добре те,що в нашій річці( як котяться хвилі)

Синя, не брудна вода

І мене матуся рідна ( крокують і плещуть у долоні)

Після школи зустріча.

Добре гратися надворі!( кружляють)

Добре вчитися у школі!( сідають за парти)

Добре плавати в ставку!

Добре те, що я живу.( я – руки до серця, живу- простягають руки)
5.Рефлексивний етап: усвідомлення результатів роботи, оцінювання, участь у розробці домашнього завдання.

«Створення сенкану».


Дійові особи

мати донька

Яка? Чуйна жорстока невдячна

турботлива

Що робила?

Ваше ставлення співчуваю засуджую

- Спробуйте уявити й пояснити, посилаючись на заповідь, як може скластися доля дівчини.

- Як, на вашу думку, повинна була б учинити донька., щоб не образити матір та не відцуратися від неї?


Дискусійна шкала. Технологія « Займи позицію»
Обґрунтуйте свою позицію.

Серце людині для того, щоб жити.

Серце людині для того, щоб любити інших.

Серце людині для того, щоб любити себе..


Щоб бути чітким та переконливим,ваше висловлювання повинно будуватися таким чином«

« я вважаю, що …»

« тому, що…»

Чи змінив хто з вас думку?

- Можливо ви б хотіли перейти до іншого плаката?
Яке серце було в матері( добре, чуйне, дбайливе)

Розфарбуйте серце матері та доньки.
«Повернення до початку»
Підніміть малюнки, з яким серцем краще жити.

Висновок.

Так,діти,добре серце - це дуже великодушно. Це ваші сердечка доброти.

І чим більше буде на землі добрих людей, як ласкаве сонечко. Тим добрішим і теплішим буде наш світ.

А тому кожного дня, тільки на небі з’явиться ласкаве сонечко та осяє нашу землю, разом зі своїми промінчиками воно заронює насіння Доброти у дитячі серця. Ось такі, як ви тримаєте.

Ви запитаєте чому саме в дитячі? А тому що тільки в маленькому серці, такому, як ваше може прорости будь- яке насіння і разом з дитиною вирости. Розквітнути чарівною квіткою, перетворивши серце на добре, ласкаве. А злі серця давайте назавжди викинемо в смітник.

А на закінчення я хочу, щоб ви прослухали вірш Надії Богуславької.



Щоденно відчуваю біль утрати -

Не вірю, що утишиться вона.

Бо так могла любити тільки мати,

А діти не встигають їй сказати,

І в ноги поклонитися. і долоні цілувати,

І в цьому вічна їх вина

Все думалось: як мама постаріє,

Її візьму і буду доглядать,

Від горя вбережу, і серцем обігрію…

Аж враз – нема – і пізно планувать.

Не треба планувати дії, діти.

Дзвоніть, пишіть, біжіть до матерів.

Бо зараз мені нікого зігріти,

І зовсім їй не треба мої квіти

А тільки тиша й шум вітрів…
«.Написання п’ятихвилинного есе».
Робота в зошиті допоможе «Золоте правило стосунків з матір’ю»

- І якого висновку дійшли?


«Авторське крісло».
Читання робіт з авторського крісла.

«Три рівні домашнього завдання».
1 група: намалювати малюнок «Моя сім´я»

2 група: приготувати перлини мудрості про сім´ю ( казки, прислів’я, загадки)

3 група: скласти твір міркування на тему: «Кому ми бажаємо злагоди та довголіття»




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка