Т. О. Мельник, учитель початкових класів



Скачати 126.38 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір126.38 Kb.
Т. О. Мельник,

учитель початкових класів

КЗ «Навчально-виховне

об’єднання № 25 «Загальноосвітня

школа І-ІІІ ступенів, природничо-

математичний ліцей, центр

позашкільного виховання «Ліра»

Кіровоградської міської ради

Кіровоградської області»,

переможець обласного етапу

Всеукраїнського конкурсу

«Учитель року»

ВЧИМОСЯ БУТИ ДОБРИМИ ЛЮДЬМИ

(урок-свято для учнів 1-го класу)



Мета: ознайомити учнів із сутністю понять «добро», «доброта»; учити дітей цінувати добро; формувати вміння оцінювати власні вчинки та вчинки інших людей, формулювати оціночні судження; розвивати вміння та навички підтримання міжособистісної злагоди, а також вміння, які допомагають запобігати виникненню конфліктів чи мирному їх урегулюванню; виховувати любов і повагу один до одного, бажання творити добро.

Обладнання:надруковані вислови про добро, клубочок ниток, уривок мультиплікаційного фільму «День народження кота Леопольда», сигнальні картки червоного та зеленого кольорів, ілюстрації казкових персонажів, стікери.
Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Вправа «Долоньки». Завдання: потрібно доторкнутись долоньками один одного та щиро посміхнутись, даруючи гарний настрій і «тепло свого серця». При цьому слід промовляти рядки вірша:

Сонце встало із-за гаю –

Промінцями росу сушить.

Я здоров’я вам бажаю

І добра у ваші душі.16

2. Вправа «Павутинка дружби».

Завдання: діти повинні передавати клубочок ниток один одному,

називаючи кілька позитивних якостей або даруючи комплімент.

ІІ. Мотивація та оголошення теми і мети уроку

1. Перегляд уривку з мультиплікаційного фільму «День народження

кота Леопольда» (акцентувати увагу на пісні «Добрим будь!»).

 Який персонаж вам сподобався найбільше? Чому?

Якими якостями він володіє?

 Чому він завжди перемагає?

 Які висновки допомагає зробити персонаж мультиплікаційного фільму?

2. Вибір якостей для себе.

(На дошці – зображення хлопчика і дівчинки, а також стрічка, на якій надруковані якості людей. Учитель чи один з учнів зачитує написані на стрічці риси характеру, а інші з допомогою сигнальних карток «семафорять» про те, чи необхідна їм ця якість.)

Якості людини: мужність, благородство, відвертість, великодушність,відповідальність, вірність, делікатність, милосердя, співчутливість, добро,скромність, правдивість, працелюбність, порядність, добродійність, безсоромність, грубість, заздрість,підступність, зарозумілість, доброта,лицемірство, лихослів’я, брехливість.

3. Вправа «Мозковий штурм».

Завдання для дітей у групах: пояснити тлумачення слів «добро», «доброта».

Один учень з’ясовує тлумачення слів за словником.

4. Висновок: сьогодні на уроці ми познайомимось із такими важливими якостями, як добро та доброта. А також з’ясуємо, чому вони мають таке велике значення для нас, спробуємо зрозуміти, як дарувати добро іншим.

ІІІ. Новий матеріал, осмислення

1. Слухання притчі про мудреця та метелика.

Багато років тому в одному місті жив дуже мудрий чоловік. До нього часто приходили люди за порадою. Кожному з них йому вдавалося дати дуже хорошу і правильну пораду. Слава про його мудрість рознеслася всюди. Одного дня його слава дійшла до ще одного чоловіка, який теж був мудрим і відомим в окрузі. Цей чоловік теж допомагав іншим людям. Йому подобалося те, що його вважають наймудрішим і прислухаються до його порад. І коли він дізнався, що є ще один мудрець, то став злитися на нього за те, що втрачає свою популярність. І став думати, як довести іншим людям, що насправді мудрішим є він. Довго він думав і вирішив: «Я візьму метелика, заховаю його між долонь,

підійду на очах у всіх до мудреця і запитаю його: «Скажи, що в мене в руках?».

Він, звичайно ж, великий мудрець, тому він здогадається і скаже: «У тебе в

руках метелик». Тоді я його запитаю: «А який це метелик: живий чи мертвий?».І якщо він скаже, що метелик живий, тоді я легенько притисну його своїми долонями так, що коли яїх розкрию, то всі побачать, що тваринка мертва. А 17якщо мій супротивник скаже, що метелик мертвий, тоді я відпущу його і він полетить. І таким чином усі побачать, що мудрець виявився не правий». Так він і зробив. Узяв метелика, підійшов до мудреця і запитав його:» Скажи, що у мене в руках?

Мудрець подивився і сказав:

У тебе в руках метелик.

Тоді він запитав мудреця:

 Скажи, який він: живий чи мертвий?

Мудрець пильно подивився йому в очі, подумав і сказав:

 Все буде так, як ти захочеш.

2. Обговорення.

 Як ви розумієте вислів: «Усе у твоїх руках?».

 Яку пораду ви дасте героям притчі?

 Який висновок ви зробили?

3. Гра «Казкова лікарня».

(На дошці – ілюстрації негативних персонажів із казок.)

Завдання для учнів: об’єднавшись у групи, указати негативну якість персонажа, казку, з якої персонаж завітав до лікарні, та запропонувати рекомендації для лікування.

Персонажі: Лисичка, Баба Яга, Змій Горинич, Вовчик-братик.

4. Дискусійна сітка.

Ми допомогли розібратися в ситуації іншим, допомогли їм, а як би ми вчинили самі? Як би ви вчинили, якщо вас образили? Вибачити чи дати здачі?Яку якість вважаєте важливішою: «доброту» чи «справедливість»?

(Діти відповідають на питання з допомогою стікерів, які прикріплюють на дош ці біля обраного слова.)

Доброта Справедливість

 Давайте спрогнозуємо результати, наслідки кожного з виборів.

 Які висновки ви зробили?

 Чи змінив хтось свою думку щодо питання дискусійної сітки?

5. Запропонуйте для розгляду інші ситуації, які траплялися з вами чи вашими друзями, коли ви були невпевнені, що зробили правильний вибір.

(Слухання та обговорення ситуацій.)

6. Гра «Збери прислів’я».Перед вами конверти, у яких ви знайдете слова про добро. Ви повинні скласти з цих слів речення, а точніше прислів’я про добро.

 Добрі діла тихо ходять, а злі, як дзвони дзвонять.

 Від добра добра не шукають.

 Хто людям добра бажає, той і собі має.

 З добрим дружись, а злого й лихого стережись.

 Без доброго діла немає доброго імені.

 Роби добро, скільки можеш, і від того не занеможеш.

 За добро добром і платять.18

ІV. Рефлексія

1. Гра «Семафор доброти».Дітям пропонуються твердження, ситуації, а вони повинні зреагувати на них підняттям картки: червоної, якщо вислів правильний, та чорної, якщо вислів хибний.

Добрі хлопчики завжди смикають дівчат за волосся.

 Не можна ледарювати, коли всі працюють.

 «Дайте мені хлібину!», – звертається хлопчина в магазині до продавця.

 Мої черевики чистить мама.

 Якщо товариш запросив тебе на день народження, залиш подарунок

удома. Він тобі і самому згодиться. У гостях ні з ким не розмовляй, тільки вибирай, що смачніше, та їж.

 Я поважаю батька свого і дуже люблю свою маму.

 Я ніколи нікому не заздрю.

 Дівчаткам дуже подобається, коли їх лупцюють та ставлять підніжки.

 Я завжди допомагаю старшим.

 Якщо твій товариш упав, покажи на нього пальцем, смійся голосно, щоб він бачив, що ти не засмучуєшся.

 «Я трохи порвала цю книжку, підклейте її самі», – сказала дівчинка бібліотекарю.

 Люби ближнього свого, як себе самого.

 Як хочеш, щоб з тобою чинили люди, так і ти вчиняй із ними.

2. Творча робота.

Завдання: намалюйте добро.

3. Вправа «Я хочу стати кращим». (намальовано), яку добру справу я планую зробити сьогодні. Завдання: прикріпити до дерева листочок, на якому записано

V. Підсумки уроку

1. Вправа «Мікрофон».

 Я дізнався…

 Я навчився…

 Я зрозумів, що…

2. Слова вчителя.

 Діти, турботливе та поважне ставлення людини, її доброта завжди приносять радість оточуючим. І навпаки, грубість, черствість, байдужість до самопочуття людини, її долі - засуджуються дорослими та однолітками.

Отже, будьте, діти, милосердними, говоріть теплі, щирі слова один одному, робіть добрі справи, здійснюйте гарні вчинки, і добро буде завжди у вашому домі, родині, а головне – у вашому серці!

ОО. П. Стукаленко,

учитель початкових класів

ЗШ І-ІІІ ступенів № 7

імені О. С. Пушкіна

Кіровоградської міської ради

УЧИСЬ, ДУМАЙ, ТВОРИ ДОБРО

(урок-гра для учнів 1-го класу)



Мета: розширювати знання дітей про такі поняття, як «чуйність», «справедливість», «доброта»; розвивати потребу робити добро; формувати вміння працювати в групі.

Обладнання: дзвіночок; сердечка з білого паперу; сонечко, промінчики з

жовтого паперу, кольорові олівці.


Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Знайомство

Учитель. Доброго дня, діти! Мене звуть… (Учитель називає своє ім’я, розповідає про себе: що він любить, що йому не подобається, чи є у нього домашня тваринка, чому він захотів стати педагогом. Пропонує дітям (якщо є такі бажаючі) задати йому питання, які допоможуть краще познайомитись.)

А тепер треба нам познайомитись один з одним. Давайте швидко

познайомимось: на сигнал «один-два-три» голосно назвіть своє ім’я, а на сигнал «тиша» (палець на губах) закрийте рот долонькою.

Чому не вдалося познайомитись? Чому виник тільки шум? Говорити треба по черзі. Але ми не можемо запам’ятати імена відразу 20-30 дітей. Спочатку розпочнемо знайомство у групах.

1. Організація груп. Учитель просить учнів по черзі назвати свої імена.

Але спочатку, без жодного слова, необхідно учням домовитися, хто буде

першим. (Наприклад: першим учитель показує коротку пантоміму: б’є себе в груди: «Я буду першим», або показує рукою на когось: «Він буде першим!».

Потім відвертається і рахує до п’яти. На рахунок «п’ять» в кожній групі встає одна дитина – та, що буде першою.)

2. Групова робота. Перша дитина говорить своє ім’я, а за нею по колу всі інші. Потім групи пошепки хором повторюють усі імена. На роботу – три хвилини. Коли вчитель просигналізує дзвіночком, усі учні замовкають і завмирають.

3. Представлення групи. Група хором або кожен учень по черзі називає своє ім’я. Щоб клас бачив дітей, яких називають, доцільним буде, якщо група встане, а вчитель підходитиме і торкатиметься рукою до голівки кожної дитини, і в цей момент група називатиме її ім’я.

Відповіді кожної групи супроводжуються аплодисментами: вони добре зробили першу шкільну справу – познайомились.

Після відповіді 1-2 групи пропонується додаткове завдання: у нових групах знайти рідкісні імена, тобто такі, яких у класі ще не називали. Коли учні почнуть викрикувати з місця ці рідкісні імена, треба їм нагадати невдачу першого знайомства: коли кожен говорить своє, ніхто нічого не навчиться.

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Що ми тільки-но з вами зробили? (Познайомились.)

Але ми не просто називали свої імена, ми вчились разом виконувати спільну справу.

Сьогодні ви прийшли до школи і стали першокласниками. Тепер ви –клас. Вас багато і всі ви різні. Ви будете разом навчатися, гратися, відпочивати, ходити на екскурсії. Як же треба вести себе один з одним, щоб всім було добре, щоб до школи йти хотілось із радістю? (Відповіді дітей.)Так, щоб всім добре було в школі, треба поважати один одного, дружити, допомагати, уболівати один за одного, бути чесним, не обманювати, не

дражнитись. Усе хороше, що ви назвали, можна передати коротко: треба робити добро.

Тема нашого уроку: «Учись, думай, твори добро». (Учитель відкриває на дошці тему уроку.)



Фізкультхвилинка.

(Діти разом із учителем стають у коло посередині класу. Учитель промовляє рядочки вірша і показує відповідні рухи, діти повторюють. Можна повторити вірш і рухи ще один раз.)Усміхнемось сонечку! (підняли руки вгору, усміхнулись.)

Здрастуй, дороге! (помахали руками.)

Усміхнемось квіточці! (присіли, уявили квіточку на підлозі, посміхнулись їй.)

Хай вона росте! (показали руками, як росте квіточка.)

Усміхнемось дощику! (підняли руки вгору, посміхнулись.)

Лийся, мов з відра! (руки вгору-вниз, вгору-вниз.)

Друзям усміхнемося! (посміхнулись сусідові справа, зліва.)

Зичим всім добра! (простягли руки в сторони, узялись за руки, підняли всі

разом руки вгору.)

IV. Формування нових знань

1. Вправа «Сонечко доброти».

 Ми усміхнулись один одному, сказали: «Доброго дня!» і на краплинку сонця побільшало у світі, на краплинку щастя, на краплину радіснішим стало життя. Щодня, тільки на небі з’явиться ласкаве сонечко, доброта розсіває свої зерна – зерна добра в душах людей.

 Що ж таке доброта? Давайте всі разом створимо Сонечко доброти, яке буде в нашому класі світити всім і нагадувати про потребу робити добро.

Діти беруть промінчики, виходять до дошки, пояснюють, що таке доброта, іприкріплюють промінчик до сонечка. (Наприклад: доброта – це посмішка, ввічливі слова, допомога один одному, співчуття, співпереживання, лагідне слово, уміння просити пробачення, уміння не заздрити, уміння не видавати чужі таємниці тощо.)

2. Гра «Коло рук».

Усі діти стають у коло, беруться за руки.

– Уявіть у своєму серці вогник добра, ніжності, любові. Уявіть, як вінзбільшується, його сила переходить у вашу долоньку, а далі передається в долоньку того, хто сидить праворуч, збагачується добром, ніжністю, любов’ю та рухається далі по колу. Потоки ніжності і любові збільшуються і збільшуються. Посміхніться один одному.

– Давайте завжди будемо дарувати один одному тільки добро і любов.

3. Гра «Чарівні окуляри» (в групах).

Кожна група отримує «чарівніокуляри». Кожен по черзі одягає їх і говорить комусь зі своєї групи приємні, добрі слова.

4. Робота над казкою М.А. Андріанова «Солодощі для серця».

 Чи приємно було вам, коли ви слухали добрі, лагідні слова?

Кожній людині подобається, коли її люблять, вибачають, допомагають, ставляться добре. Але, на жаль, люди часто забувають дарувати любов, допомагати, вибачати і ведуть себе погано з іншими людьми. Послухайте казку «Солодощі для серця».

У школі подруга пригостила Інну цукерками. Інна з’їла цукерки, а в кишені залишилися лише обгортки, які шаруділи. Прийшла мама забирати Інну зі школи, обняла свою доньку і почула якесь шарудіння.

 Що це в тебе шарудить, донечко?

 Та це я обгортки від цукерок забула викинути, мене сьогодні Тетянка пригостила.

 А для мене хоч одна цукерка залишилась? – поцікавилась мама.

 Ой, я знову забула тобі залишити, – відповіла Інна.

Наступного дня прийшла мама з магазину, а Інна вже в коридорі її зустрічає і в пакет заглядає, щоб швидше подивитись, що ж солодкого для неї куплено.

Заглянула Інна в пакет, а там хліб, молоко, а також обгортки від цукерок і печива.

 А де печиво і цукерки? – здивувалась Інна.22

 Ой, донечко, зовсім забула тобі залишити, усе по дорозі додому з’їла.

Хотіла образитись Інна на маму, та раптом пригадала, що вчора в школі так само вчинила.

І зрозуміла вона дуже просту істину…

 Що зрозуміла Інна? (Відповіді учнів.)

 Так, Інна зрозуміла, що, якщо хочеш, щоб ділились із тобою

солодощами, треба і самому інших пригощати.

Після того випадку Інна вже ніколи не забувала частину солодкого залишати для батьків. Навіть якось цікаво виходило: коли сама все з’їдаєш, тільки в роті насолода, а коли ділишся і пригощаєш інших, то й серцю приємно.

 Чи сподобалась вам казка?

 Коли ви раділи? Коли сумували?

 Що найбільше запам’яталось?

 Чому, коли з кимось поділишся, то серцю приємно?

5. Гра «Добре сердечко».

У кожного з вас на парті є біле сердечко. Як ви думаєте, якого кольору серце доброї людини? Розфарбуйте серце таким кольором.

(На дошці на аркуші паперу намальований контур серця значного розміру.

Кожна дитина виходить і прикріплює своє сердечко на контур. Коли всі діти

прикріплять свої серця, утвориться одне велике серце.)

6. Робота над притчею.

 Як же зробити так, щоб наші серця завжди залишались добрими?

Послухайте ось таку історію.

Одну мудру бабусю запитали: «Бабусю, ти прожила таке тяжке життя, а душею така молода. Чи є в тебе який секрет?». Бабуся відповіла: «Усе добре, що мені зробили, я записую на своєму серці, а все погане – на воді. Якщо б я робила навпаки, серце моє було б зараз усе порубцьоване. А так воно – рай благотворний».

Отже, щоб наші серця і душі завжди залишались добрими, треба добро пам’ятати, а зло – забувати.

7. Гра «Так і не так».

Зараз я буду називати добрі і погані справи. Коли ви почуєте добру справу – плескайте в долоні, погану – тупочіть ногами.

1. Допомагати мамі мити посуд.

2. Робити комусь зле, якщо ніхто не бачить.

3. Не вмиватися.

4. Берегти рідну природу та охороняти її.

5. Шанувати працю інших людей.

6. Галасувати, коли хтось відпочиває.

7. Обманювати, хвалитись.

8. Насміхатись із чужого горя.

9. Добре вчитись, багато читати.

10. Не слухати батьків.

11. Бути вихованим, стриманим.23

12. Допомагати друзям у біді.

13. Ділитися тим, що в тебе є.

14. Ображати інших.

15. Захищати слабкого.

16. Спати на уроках.

17. Красти чужі речі.

18. Любити своїх батьків.

V. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності

 Про що ви дізнались сьогодні на уроці?

 Що вам запам’яталось?

 Що було цікаво?

 Що ви хотіли б розповісти батькам?



Список використаних джерел

1. Андрианов М.А. Философия для детей в сказках и рассказах: [пособиепо воспитанию детей в семье и школе] / М.А. Андрианов. – Минск: Современная школа, 2008.– 280 с.

2. Бандура С.В. Морально-етичне виховання. 1-4 класи (за програмою Л.М.Слотвинської): [посібник учителя] / С.В. Бандура. – Х.: Основа, 2012. –494 с.

3. Кріль Л.С., Лоджук Н.Р. Виховуємо особистість. 1 клас: На допомогу класному керівнику /Л.С. Кріль, Н.Р. Лоджук. – Тернопіль: Навчальна школа –Богдан, 2011. – 152 с.



4. Система виховання у початковій школі (за Національною програмою виховання МОН України) / упорядник А.В. Лихва. – [3-тє вид.]. – Х.: Основа, 2011. – 373 с.

5. Фопель К. Как научить дитей сотрудничать? / К. Фопель. – 2-еиздание. – М.: Генезис, 2010. – 541 с.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка