Т. Шевченко. Відомості про перебування в Санкт-Петербурзі. «Думка»



Скачати 67.69 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір67.69 Kb.
ПЛАН-КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
В 6 КЛАСІ


Тема: Т.Шевченко. Відомості про перебування в Санкт-Петербурзі. «Думка» («Тече вода в синє море…»).

Мета уроку:

  • освітня: поглибити знання школярів новими фактами з біографії Тараса Шевченка, особливу увагу звернути на часи його перебування в Санкт-Петербурзі; ознайомити учнів з поезією Т. Шевченка «Думка» («Тече вода в синє море…»), дізнатися з теорії літератури про ліричний твір і строфу;

  • розвивальна: розвивати вміння виразного читання, розвивати мовлення дітей, розвивати вміння аналізувати прочитане, формувати головну думку; розвивати вміння працювати в групах, оцінювати власну участь у роботі групи;

  • виховна: виробляти літературні смаки, прищеплювати любов до літератури, виховувати любов до рідної мови, рідного слова, бути справжнім патріотом України, виховувати прагнення до духовно багатого життя.


Тип уроку: комбінований (урок вивчення нового матеріалу, урок формування й вдосконалення вмінь та навичок).

Методична організація уроку:

  • евристичний метод (прийоми: евристична бесіда, самостійна робота учнів над запитаннями і завданнями вчителя);

  • метод творчого читання (прийоми: виразне читання твору учнями за ролями після підготовки; слово вчителя і цілеспрямована бесіда над прочитаним, постановка проблеми, що витікає із прочитаного, колективне заучування прислів’їв про Шевченка з метою вироблення у учнів розуміння значення цієї людини для українського народу).


Шляхи аналізу уроку: цілісний шлях. Наш урок – це перший етап цілісного аналізу уроку, оскільки на ньому передбачається ознайомлення учнів з біографією письменника, підготовка учнів до розуміння його творів.
Обладнання уроку: парти учнів підготовлені для роботи в групах, на них таблички з назвою групи та прізвищами її членів; дошка, підручник, портрет письменника, «Кобзар», ноутбук з презентацією про Т.Шевченка, картки з правилами роботи в групі, картки з питаннями для груп, картки для виразного читання за ролями, картки для складання прислів’їв, картки для оцінювання, асоціативна схема «Т. Шевченко. Розповідь про поета»,
Використана література:

Русанівський В.М. Шевченко Тарас Григорович // Українська мова. Енциклопедія: 2-ге вид. випр. і доп. — К. : Видавництво «Українсьа енциклопедія» імені М.П. Бажана, 2004. — С.83–84

Творчість Т. Шевченка і духовний світ учнів сучасної школи / А. Лісовський // Волинь-Житомирщина. Історико-філологічний збірник з регіональних проблем. — 2010. — № 21. — С. 294–298.

Ткачук Л. Ми чуємо тебе, Тарасе, скрізь століття (Позакласний захід з літератури) / Л. Ткачук // Волинь-Житомирщина. Історико-філологічний збірник з регіональних проблем. — 2010. — № 21. — С. 304–314.

Дудіна Т.К., Панченков А.О. Українська література: 6 клю: Підручник. — К.: А.С.К, 2006.
Хід уроку

І. Організаційний момент. (2 хв)

— Добрий день! Сідайте, будь ласка. Розпочинаємо наш урок.




ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (2 хв)

Слово вчителя.

— Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про світоча нашого народу, великого сина України, славного Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка. Відкрийте зошити і напишіть число, класна робота і тему: «Тарас Шевченко. Відомості про перебування в Санкт-Петербурзі. «Думка» («Тече вода в синє море…»)».

Завдання нашого уроку такі:

пригадати відомості про життя Тараса Шевченка, поглибити знання про перебування Т.Шевченка в Санкт-Петербурзі;

розглянути поезію «Думка»;

оформити схему «Я і Т.Шевченко»



ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності учнів. (8 хв)

Слово вчителя.

  • Т. Г. Шевченко - велика і невмируща слава українського народу. Він належить до тих непересічних особистостей, які сягнули світових вершин мистецтва. Він наша гордість, наша слава. На сьогодні багато написано про життя і творчість Т Шевченка. Проте значно важливішим є особисте сприйняття кожним постаті геніального Кобзаря. Тому фінальним акордом нашого уроку буде складання схеми «Я і Т.Шевченко», тут ви зможете висловити свої думки щодо життя і творчості поета.

З попередніх класів ви вже багато знаєте про Т.Шевченка. Тож сьогодні ми розпочнемо урок з перегляду кінофільму про Шевченка, щоб пригадати основні віхи його життя.

Перегляд кінофільму «Обличчя української історії. Тарас Шевченко»

Бесіда за питаннями.

  • Роки життя Т.Шевченка?

  • Де народився Т. Шевченко?

  • Яке було дитинство у нього?

  • Який ще талант, окрім письменницького, він мав?

  • У якого пана малий Тарас служив казачком?

  • За що Шевченка було прозвано Кобзарем?

ІV. Вивчення нового матеріалу. (20 хв)

1. Перебування Т.Шевченка в Петербурзі

Слово вчителя.

  • Тепер, згадавши основні віхи життя поета, ми можемо детальніше розглянути часи перебування Т.Шевченка в Петербурзі. Звернімося до підручника.

Робота з підручником.

(Дудіна Т.К., Панченков А.О. Українська література: 6 клю: Підручник. — К.: А.С.К, 2006. Читати сторінки 60-61)

Бесіда за питаннями.

  • Як Т.Шевченко опинився в Петербурзі?

  • З якими відомими людьми познайомився Т.Шевченко в Петербурзі?

  • Коли викупили Т.Шевченка з кріпацтва?

  • Де навчався Т.Шевченко?

  • У якому році було видано його відомий «Кобзар»?


2. Лірична поезія «Думка» («Тече вода в синє море…»).

Слово вчителя.

  • Перед тим, як ми розглянемо ліричну поезію Т.Шевченка «Думка», пригадаймо, що таке лірика (Підручник, сторінка 64).

У мене в руках – примірник «Кобзаря». Сьогодні його читає весь світ. Перекладений багатьма мовами, він щиро розповів всім про Україну, її чарівну природу, про її знедолений, але нескорений народ.

Ви вже знайомі з багатьма поезіями Т.Шевченка. Зараз ми познайомимося ще з однією поезією, яка називається «Думка» («Тече вода в синє море»).

Вірш «Думка» написаний у 1838 році у Санкт-Петербурзі. Тарасу здавна подобались народні пісні про пошуки молодим козаком своєї долі: «Ой зелений дубе, чого нахилився..», «Ой не шуми, луже, зелений байраче».

Очевидно, вони нагадували поетові власну долю, яка закинула його далеко від рідної України, до північної столиці Росії.

Діти, зараз я вам пропоную заплющити очі і послухати поезію «Думка»
Прослуховування пісні «Думка».
Виразне читання вірша декількома учнями.

Бесіда за питаннями:


  • Давайте ж з’ясуємо, яка тема вірша. (Роздуми молодого козака про свою нещасну долю, зображує його почуття відчаю про неможливість потрапити з чужими додому).

  • Назвіть ліричного героя поезії? (Козак).

  • Який настрій у козака? (Зневіра, розпач, пригнічення).

  • Яку ж долю хотів зустріти козак? Чи зустрів він її? Через що?

  • Які образи є у вірші? (Журавлі, синє море, чужі люде).

  • Із якою метою автор використовує образ журавлів?

  • Чому для нас рідний край — наймиліший?

  • Як зрозуміти останні рядки твору?

  • Як би ви продовжили чи змінили твір?

  • Чим духовно збагатила нас поезія «Думка»?

  • Визначте ідею поезії. ( Для людини найголовніше щастя – жити в рідній стороні, а не на чужині).

  • Визначте художні особливості поезії (епітети: «синє море», «серце козацьке»; метафори: «грає море», «грає серце», «думка говорить», «спіткалося горе»; риторичні запитання: «Куди ти йдеш, не спитавшись?», «На кого покинув?»

ІV. Закріплення знань, умінь і навичок учнів. (7 хв)

Слово вчителя.

  • Сьогодні ви збагатилися новими знаннями про Т.Шевченка. Тож тепер спробуємо скласти схему «Я і Т.Шевченко». Ви бачите у себе на партах листочки, напишіть на них продовження речення «Т.Шевченко для мене – це….» і приклейте їх до дошки. (Використовується технологія «Незакінчене речення»).

(Діти складають схему. Вчитель коментує.)

V. Пояснення домашнього завдання. (3 хв)

Середній рівень: читати біографію Шевченка (ст. 59-63), вчити вірш «Думка».

Достатній рівень: читати біографію Шевченка (ст. 59-63), вчити вірш «Думка». Скласти хронологічну таблицю «Життя і творчість Т.Шевченка» за підручником.

Творчий рівень: читати біографію Шевченка (ст. 59-63), вчити вірш «Думка». Написати міні-доповідь про Шевченка і Харків.
VІ. Підсумок уроку. (3 хв)

1) Оцінювання.

2) Заключне слово вчителя.

— Творчість Т.Шевченка має велике значення для українського народу. Про що говорять такі прислів’я:



  • Тарасові думки будуть жити віки.

  • Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став...

  • Шевченкові твори сяють, мов ясні зорі.

  • Шевченко дужий був не силою, а словом мудрим.

  • Тарасів «Заповіт» облетів увесь світ.

  • Тарасів «Кобзар» — народу великий дар.

Сьогодні ми з вами плідно попрацювали.

Гарного вам настрою.



Урок закінчено!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка