Технологія виготовлення писанок восковою технікою. Поділ поверхні яйця



Скачати 76.52 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір76.52 Kb.
Тема: Технологія виготовлення писанок восковою технікою. Поділ поверхні яйця.

Мета: Ознайомити учнів з різними техніками в писанкарстві; розширити і поглибити знання учнів про народну символіку, історію писанкарства; навчити виготовляти писанку восковою технікою; формувати навички виготовлення писанок розвивати почуття композиції у визначеній формі (форми яйця), колірного рішення образу; прищеплювати любов до народного мистецтва (писанкарства); розвивати художню уяву, естетичний смак; виховувати охайність під час виконання робіт; формувати шанобливе ставлення до народних традицій, бажання їх розвивати.

Практична робота: Виготовлення писанок восковою технікою.

Наочні посібники: Пасхальні яйця оздобленні різними техніками, плакати, альбоми із зображенням писанок, інструкційні картки.
Інструменти та обладнання: Лоточок з яйцями, посуд з фарбами для фарбування яєць, розчин оцту, одноразові ложки, олівець, гумка, лотки для просушування яєць, ганчірки – серветки, писачок, свічка з підставкою, бджолиний віск, сушилка. Фартух і нарукавники.

Тип уроку: Урок формування та вдосконалення вмінь i навичок

Хід уроку



І. Організаційний момент.

Визначення готовностi учнiв до уроку.

Гарна писанка у мене,

Мабуть кращої нема.

Мама тільки помагала,

Малювала ж я сама


ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності учнів.

(бесіда)


  • Як розвести фарби?

  • Що означає колір писанки?

  • Чому на писанках малюють цяточки?

  • А яка ще існує легенда про писанки та крашанки?

Наші предки вірили, що писанка має магічну силу — вона приносить добро, щастя, достаток, захищає людину від усього злого. Господарі закопували писанки в землю, бо вірили, що сила яйця сприятиме щедрим жнивам, розкладали писанки на могилах батьків та дідів, закопували у могили дітей, дарували один одному закохані хлопці й дівчата тощо. Вважалось, що писанку треба вміти написати, знати, коли саме це зробити, вміти замолити, а найголовніше — розбиратись, кому яку дарувати, щоб символіка оберега відповідала смислу дарування.

III. Повiдомлення теми, мети i завдання уроку.

Ви будете знати:



  • історію декоративно-прикладного мистецтва – писанкарства;

  • символику кольорів та співвідношення кольорів при виготовленні пасхального яйца;

Ви будете вміти:

  • виготовляти пасхальні яйця восковою технікою;

  • вміти пояснювати значення символів, зображених на пасхальних яйцах.

ІV. Основна частина.

(розповідь учителя та інформація учнів супроводжуються показом мультимедійної презентації)

Пам’ятаєте дитячі скоромовки, в яких вживають числа? (зловити сороку – морока, а сорок сорок – сорок морок) А казки, в яких неодмінно присутні або три царства, або три сестри? Для наших предків числа були священними, у кожного було своє значення і своя сила. Тому поділ поверхні яйця на певну кількість частин і стале повторення деяких елементів не випадкові. (стенд)

Поділ на два передавав уявлення про два світи.

На три ділили найчастіше по вертикалі, так позначали три небесних сфери.

При поділі на чотири утворюється хрест, що означає чотири сторони світу.

Класичний поділ півсфер на чотири частини, кожна з яких поділена на три, передає уявлення про чотири пори року з трьома місяцями.

За іншими уявленнями світ ділиться і на шість сторін. Таку просторову орієнтацію передає шестикутна зірка.



Дуже цікавий поділ на сорок частин, так звані сороко клинці. Кожен клинець позначав якийсь вид людської діяльності або явище природи, а в християнському баченні – сорок днів посту.

Варіанти геометричного розподілу поверхні яйця


c:\users\toshiba\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканирование0012.jpg

Меридіальне ділення яйця навпіл. Меридіан проходить через центри верхньої і нижньої частини яйця.

c:\users\toshiba\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканирование0012.jpg

Ділення яйця на 8 трикутників, що утворюються при перетині меридіальних і екваторної лінії.

c:\users\toshiba\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканирование0012.jpg

Тип поділу має назву «барильце». Утворюється двома колами, що проходять на однаковій відстані від екватора у верхній і нижній частинах яйця.

c:\users\toshiba\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканирование0012.jpg

Ділення яйця на 8 однакових сегментів («дольок»), що утворюються 8-ма меридіанами, розташованими на однаковій відстані один від одного.

c:\users\toshiba\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканирование0012.jpg

Тип поділу має назву «сорококлин».

c:\users\toshiba\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканирование0012.jpg

Тип поділу має назву «саква-бесага».

c:\users\toshiba\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканирование0012.jpg

Тип поділу «павучок».

c:\users\toshiba\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.word\сканирование0012.jpg

Ділення яйця у двох діагональних напрямках.


V.Закріплення вмінь та навичок учнів.
Практична робота: для роботи потрібні лоточок з яйцями, олівець, гумка, посуд з фарбами для фарбування яєць, розчин оцту, одноразові ложки (для кожної фарби використовувати окрему ложку, щоб не змішувати і не бруднити фарби), лотки для просушування яєць, ганчірки – серветки для кожного кольору одна (щоб фарба не перебивалась), писачок, свічка з підставкою, бджолиний віск, сушилка. Фартух і нарукавники.

(Робота в парах)

Вправи на значення кольору при оздобленні виробу.

Ми знаємо, що існують не тільки знаки-символи, але й кольори мають важливе значення при оздобленні виробу.

Давайте за допомогою ілюстрацій пояснимо значення кожного кольору. (На дошці кольори, необхідно підібрати ілюстрацію, яка поясне значення цього кольору).

На попередніх уроках ми вивчили символи які пишуть на писанках та символи кольору давайте на ескізі у технічному описі внесемо доповнення щодо кольорів.




  • Вступний інструктаж (учитель нагадує учням правила безпечної праці,виробничої санітарії та особистої гігієни під час виконання роботи.)

  • Поточний інструктаж аналіз завдання практичної роботи - демонстрація готових писанок;

  • самостійне виконання завдання;

  • контроль вчителя з метою виявлення недоліків у ході виконання практичного завдання;

  • демонстрація кращіх робіт учнів, аналіз недоліків у роботі та шляхи їх усунення.

Початок роботи: Візьміть яйце. Олівцем легенько намітьте ті лінії, які на малюнку є білими. Вони становлять основу орнаменту. Спочатку треба поділити яйце на чотири частини поздовж. Потім робимо поперечний поясок. Вийшло вісім трикутників.

Пригадайте як приготовитьсь до написання? Візьмемо писачок і покладемо до нього маленький шматочок воску. Потім нагріваємо лієчку на свічці, поки віск не розтане. Знімемо краплю з носика писачка об серветку і спробуємо намалювати лінію на папері. Коли виходить рівна лінія, можна починати писати на яйці. І ще одна порада, щоб віск і фарба лягала рівно перед роботою бажано прогріти яйце у долонях.

Інструкційна картка: Писанка – з поділом поверхні яйця.


№ п/п

Зміст операції

Зображення

1

Вимити яйця, обсушити полотенцем. Яйце в ліву руку, а олівець у праву. Мізинцем правої руки підтримувати рівновагу яйця і олівцем ділимо його поверхню на поля. Яйце при цьому повертаємо до себе. Положення олівця не змінювати, щоб лінії одержувались рівними. В одержаних полях розташуємо орнамент писанки.

master-2master-1

2

Запалюємо свічку. Нагріваємо писачок, розтоплюємо віск в конусоподібній трубочці.

Покриваємо воском ті частини узору, які хочемо залишити білими.



master-3master-4master-5

3

Перш, ніж опустити яйце в фарбу, зануримо його на дві – три хвилини в розчин оцту. Мокре яйце акуратно опускаємо на 2 хв в теплу жовту фарбу (але не гарячу, щоб віск не розтопився!)

Промокнемо пофарбоване в жовтий колір яйце паперовою серветкою, обсушимо і покриємо воском жовті елементи орнаменту.

Якщо у писанці є зелені крапки, наносимо їх на скорлупі ватним тампоном (сірником), промокнем кінчиком паперової серветки, покриємо воском.


master-6master-7master-8

4

Опустимо яйце в оранжеву фарбу, просушуємо.

Воском покриваємо ті частини узору які хочемо залишити оранжевими.



master-9master10

5

Опустимо яйце в червону фарбу, просушуємо.

Воском покриваємо ті частини узору які хочемо залишити червоними.



master11master12

6

Опускаємо яйце в завершальну фарбу – темно-червону, чорну, коричневу, або у підбілювач, якщо хочемо мати писанку на білому фоні. Щоб одержати зелений фон, необхідно червоне яйце опустити спершу у воду, потім знову у жовту фарбу, а вже потім – в зелену.

master13

7

Підносимо яйце до вогню. Коли віск розтопиться, витираємо м’якою бавовняною серветкою. Якщо яйце видуте, насамперед звільняємо отвір. Тримати писанку треба не над вогнем, а трошки збоку, щоб яйце не закоптилося.

Готові писанки треба натерти несолоним салом. Лаком не покривати! Зберігати з затінку, в добре провітрюваному приміщені.



master14master15

Наша писанка готова. Правда не так складно, як здавалося відразу? Тепер ви зможете самотужки скопіювати традиційні узори, а згодом, досягнувши майстерності, навіть створити найскладнішу.

VІ. Підсумок заняття.

Рефлексія. «Мікрофон»



  • Що нового цей урок вніс у ваше уявлення про писанку?

  • Що для себе ви взяли з цього уроку?

  • Де в побуті ви можете застосувати ці вміння та навики, які ви отримали на уроках?

  • Як можна поділити яйце для написання?

  • Що означає колір писанки?

Домашнє завдання:

- приготовити яйце для розписування згідно з поставленими вимогами.



  • Приготовити інструменти, обладнання, матеріали.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка