 Тема. Члени речення. Головні і другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні.
Мета: формувати поняття про члени речення, про підмет і присудок як головні члени речення, про питання, на які вони відповідають. Показати взаємну залежність між підметом і присудком. Закріплювати вміння встановлювати зв’язок слів у реченні. Розвивати вміння синтезувати склади і слова у вправах із деформованим текстом. Формувати комунікативну компетентність. Виховувати повагу до членів сім’ї, до родини, родинних традицій.
Обладнання: тексти до завдань, алгоритм знаходження головних членів речення, сигнальні картки.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
-
Діти, сьогодні гарний день. Посміхається лагідно сонечко. Усміхніться і ви один одному, подумки побажайте добра, успіхів. І щоб дружно нам працювалося, щоб ви приходили на допомогу один одному, візьмемось за руки і промовимо наш девіз уроку:
Дружно візьмемось за руки,
І приступимо до науки.
Раз, два,три,чотири,п’ять -
Хочемо все на світі знать.(Слайд2)
ІІ. Актуалізація і корекція опорних понять та уявлень
-
Сьогодні ми продовжимо подорож по Країні Граматика. Знову побуваємо в містечку Речення, ближче познайомимося з його мешканцями.
Вправа « Очікування» (Слайд3)
-
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
1.Перевірка домашнього завдання(Слайд4)
-
Прочитайте речення зі звертанням, поясніть розділові знаки.
-
Розкажіть напам’ять вірш. Назвіть звертання, які ви підкреслили.
2. «Мозкова атака»
-
Що означає звертання в реченні?
-
Як на письмі можуть виділятися звертання?
-
Наведіть свій приклад речення зі звертанням.
3. Каліграфічна хвилинка(Слайд5,6)
-
Сьогодні ми поговоримо, як гарно писати букву, яка сховалась у вірші.
_алювали _авпенята
_авпу - _аму, _авпу – тата,
_алювали _альву – квітку
Будуть малярами дітки.
-
Яку букву ми будемо писати?
Дві сестрички невеличкі
Одягли нові спіднички,
Узялись мерщій за руки –
І гулять мерщій на луки.
Біжемо – не доженем,
Не сестричок – букву «М»
-
З яких елементів складається буква «М»?
М М М м мМм ма мл ме ми ом дм
Все минеться, одна правда останеться.
-
Як ви розумієте ці висловлювання?
Метод «Мікрофон»
-
Запишіть до слова «мама» звертання.
4. Словниковий диктант(Слайд7-12)
-
З кого складається родина мавпеняти?
-
Мавпенята дуже любили малювати і найбільше їм подобався колір, за допомогою якого попереджають небезпеку; його зустрічають в садочках у суниць і вишень; його мають пожежні машини. (Червоний).
-
Червоним кольором намалювали малята овочі, які ростуть голівкою в землі, а зеленим волоссям над землею. Їх назва утворилася від англійської назви червоного кольору, «Red». З цих овочів роблять смачний салат. (Редиска).
-
Поряд з редискою мавпенята намалювали ще одну рослину, яка росте в землі, а волосся має над землею. Вона містить в собі дуже багато різних вітамінів. Хто її роздягає, той сльози проливає.( Цибуля).
-
Дуже любили мавпенята своїх батьків, які мали чудові професії. (Послухайте і запишіть їх.)
-
Мама працювала з малятами – звірятами. Вона була учителем і навчала їх. А Тато шофером і працював на машині. (Учитель, шофер.)
-
Ось такою була родина мавпенят.
(Перевірка словникового диктанту проводиться з допомогою малюнків, під якими написані словникові слова з виділеними орфограмами).
-
Матуся мавпенят працювала в школі. Вона навчила звірят рідної мови.
-
Звірята дуже добре вивчили матеріал про речення. А як ви його засвоїли, я зараз перевірю.
«Мовний бліц»
-
Речення складається зі …(слів).
-
Слова у реченні пишуться … (окремо).
-
Речення висловлює …(закінчену думку).
-
Слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються - це…(звертання).
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
-
Сьогодні ми продовжимо подорож по місту Речення країни Граматика. На вулиці цього чарівного міста ми зустріли наших друзів мавпенят, які мандрували разом із своїми батьками. Малята – мавпенята були дуже веселі і розсудливі. Вони почали вирішувати, хто в родині головніший: батько чи мати?
-
Найголовніша в домі матуся! – сказала донечка.
-
Ні, татусь! – сказав молодший син.
А найрозумнішим був старший син. Він запитав.
-
Хто пожаліє вас, коли вам буде боляче? Мама. Хто приготує смачний пиріг? Мама. А хто поцілує перед сном і побажає спокійної ночі? Теж мама. Тож мама найголовніша.
-
Підтвердила свою думку маленька сестричка.
-
А хто захистить вас від небезпеки? Тато. А хто полагодить іграшку? Теж тато. То хто найголовніший? Тато.
-
От і виходить, що в сім’ї однаково головні тато, і мама. А залежать від них – Їхні діти.
-
Так і в реченні. Воно, як родина, складається з членів взаємопов’язаних між собою. Є члени-слова, які дуже важливі і однаково головні, як тато і мама в сім’ї – це головні члени речення.
IV. Робота над темою уроку
-
Як їх звати? Ми зараз з ними познайомимося, коли виконаємо завдання Сонечка. (Слайд14-17)
-
Послухайте і запам’ятайте правила від Зайчика, Їжачка, Мишеняти.
Підмет – це що або хто.
Він в реченні дуже важливий.
Назвати він може предмет і число.
Ознаку назве та ще й дію.
Здавна у підмета друг один є
Присудком вірним його називають.
Що робить? Що роблять? Він впізнає.
І в реченні друзі основу складають.
- Від головних членів залежать всі інші члени речення.
Робота з підручником(Слайд18)
а) Вправа 106 (усно)
б) Ознайомлення з теоретичним матеріалом про головні та другорядні члени речення.
Асоціативний кущ «Члени речення» (Слайд19-20)
Члени речення
Головні члени речення Другорядні члени речення Підмет Присудок Усі інші члени речення
Хто? Що? Що робить?
Фізкульхвилинка(Слайд21-41)
V. Узагальнення та систематизація набутих знань
Вулиця Тренувальна
а)Гра від Ведмедика(Слайд42)
Кравець навчає дітей.
Повар шиє одяг.
Вчитель лікує хворих.
Лікар готує їжу.
б) Робота в парах(Слайд43-44)
-
Білочка просить виписати із поданих скоромовок тільки підмет та присудок.
Пилив Пилип поліна з лип.
Їла Марина малину.
Ворона проворонила вороненя.
Бурі бобри брід перебрели.
Летів горобець через хлівець.
Біжать стежини поміж ожини.
-
Поставте питання від підмета до присудка.
-
А тепер навпаки спробуйте.
Вузлик напам’ять
Питання можна ставити як від підмета до присудка, так і від присудка до підмета. Такий двосторонній зв’язок встановлюється лише між головними членами.(Слайд45)
Робота в групах (Слайд46)
-
Поширте речення другорядними членами речення.
Зайчик стрибає. Настала осінь. Росте гриб.
-
Запишіть речення.
-
Покажіть зв’язки між членами останнього речення.
Презентація груп
VІ. Підсумок уроку
«Мозкова атака»
-
Що нового ви дізнались на уроці?
-
Які члени речення називаються головними?
-
Що складають підмет і присудок?
-
Як називаються інші члени речення?
Вузлик на пам’ять(Слайд 47)
Про кого? І що? Йде мова –
Підмет називає слово.
«Що зробити? Що робив?» –
Присудок це говорив.
Головними ми є в реченні,
І порядок забезпечений.
Рефлексія
-
Які ваші враження від уроку?
-
Чи виправдались ваші очікування?
Учні продовжують фразу «,Сьогодні на уроці я …»
VIІ. Домашнє завдання. (Слайд 48)
С. 53, правила вивчити
1 група - вправа 110
2 група – скласти текст про героїв нашого уроку, визначити головні слова у реченнях.
ХЕРСОНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №1
ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Конспект уроку
вчителя початкових класів
Зуб О. С.
з курсу «Українська мова»
на тему:
ХЕРСОН – 2013 |