Тема: дієслова І та II дієвідмін. Букви



Скачати 49.85 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір49.85 Kb.
Українська мова, 7 клас

Тема: ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН. БУКВИ Е, И В ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕН-НЯХ ДІЄСЛІВ І ТА II ДІЄВІДМІН (ПОВТОРЕННЯ)

Мета: ознайомити учнів із способами розпізнавання дієслів

І та II дієвідмін; формувати в учнів уміння і навички пра­вильно писати е, и в особових закінченнях дієслів, пояс­нювати засвоєну орфограму, знаходити і виправляти по­милки на вивчені орфографічні правила, використовувати правильно форми дієслів у мовленні, конструювати речен­ня з дієсловами у всіх часах і особових формах; виховувати шанобливе ставлення до минувшини українського народу.



ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Спишіть і відгадайте загадки. З'ясуйте час дієслів, особу. Поясніть


орфограми.

1. Стоїть, коливається, головою величається, а торкнеш — кусається.

2. Що то воно: у воді водиться, з хвостом родиться, а як виросте, хвіст
відпадає.

3. Що то: як голодне, то кричить, а як наїсться, то мовчить.

4. Зріжу голову, вийму серце, дам пити — буде говорити. 5. Живе — ле-­
жить, помре — побіжить.

(Будяк, жаба, бочка, сопілка, сніг)

2. Зробіть лінгвістичне повідомлення на тему «Майбутній час дієслів».



II. Оголошення теми і мети уроку

Мотивація пізнавальної діяльності школярів

1. Поставте у 2 особі однини і множини дієслова (усно). Ходити, бачити, нести, хотіти.


  • Який голосний ви чуєте в особовому закінченні (є чи и)?

  • А яку букву треба писати? Чи пам'ятаєте ви спосіб перевірки ненаголошених голосних в особових закінченнях дієслів? Чи можна їх перевірити наголосом?

Отже, сьогодні працюватимемо над тим, як правильно писати особові закінчення дієслів, що для цього треба знати.

III. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Опрацювання таблиці «Дієвідміни дієслів» (колективно) за підруч­ником.

  1. Індивідуальна робота з карткою.

Запам'ятай! Розрізнити дієвідміни дієслів можна за:

1) закінченням 3 особи однини і множини:

I дієвідміна — 3 ос. одн. -е(-є): плеще, синіє; 3 ос. мн. -уть(-ють):
плещуть, синіють.
II дієвідміна — 3 ос. одн. -ить(-їть): сидить, біжить; 3 ос. мн. -ать
(-
ять): сидять, біжать.

2) основою неозначеної форми (інфінітива):



І дієвідміна

II дієвідміна

1) односкладова основа на голосний: бити,
лити, вити, гнити.

2) односкладова основа на при голосний: могти, везти, вести;

3) звукосполучення -оро-, -оло- в основі:
боротися, колоти, полоти;

4) суфікси -а-, -і-, що не випадають в осо­


бових закінченнях: біліти, читати, бажати;

5) суфікси -ува-, -ну-: будувати, кинути,


тиснути;

6) дієслова хотіти, іржати, ревіти.



1) суфікси -и, -і (-і), що випада-­
ють в особових формах: любити,
клеїти, шипіти.

2) суфікс -а- (після шиплячих та


-«-, що в особових формах ви­
падає: мовчати, кричати, стояти;

3) дієслова: бігти, боятися,


спати, хропіти.

3. Робота в парах. Проведіть взаємоперевірку правил (за карткою).

IV. Закріплення знань і формування умінь учнів

1. Прочитайте текст. Визначте за закінченням дієвідміну дієслів. Добе­ріть заголовок до тексту.

Коляда зачинає зимові хліборобські святки, а кожне з дійств розпочи­нається Святим вечором. Основною ритуальною стравою його є кутя.

Першим до столу сідає батько. Перед ним ставлять миску пирогів з горою, а він, як жрець у храмі Сонця, запитує:



  • Діти, ви мене бачите?

  • Ні, батьку, не бачимо,— дружно відповідають.

  • Як ви мене не бачите зараз, то щоб цілий рік з-за хліба не бачи­ли,— відказує він, і вся сім'я сідає вечеряти.

Батько першим бере ложку куті з медом, маком, узваром і здоровить усіх:

— Будьмо здорові з Колядою, з ясним-красним Сонцем, з медовою


кутею, з живлющою водою! Хай вони додають нам здоров'я і силу у Ново­
му Літі! (За В.Мициком).

► Про що розповідає текст? Про які звичаї, зимові обряди нашого на­роду ви можете розповісти?

2. Прочитайте текст. Визначте дієвідміну дієслів за інфінітивом.

ВИПІКАННЯ ХЛІБА

Дуже цікаві звичаї нашого народу, пов'язані з хлібом. Випікання хліба в українській родині було не буденною справою, а священним дійством, тонкощі якого передавалися з покоління в покоління. Допомігши матері висадити паля-ниці у піч, діти виходили з хати, «щоб хліб не злякати», доки він буде рости. Відчувши запах спеченого хліба, стукали у двері:

- Дозвольте, мамо, в хату увійти,

Хліб з печі вийняти допомогти.

Мати відповідає:

- Заходь, доню, будем хліб виймати,

На рушник долі його викладати.

Мати подавала дівчинці (чи хлопчикові) хлібини, щоб покласти їх на чистому рушнику, який треба було постелити на столі або ліжкові. Потім вони покривалися чистим рушником, розшитим квітами, «щоб відпочив та господаря діждався» (О. Кириченко).

► Які обряди, пов'язані з хлібом, ви знаєте? Розкажіть про них, вжи­ваючи дієслова І та II дієвідмін.

3. Визначте дієвідміни дієслів. Розкажіть, яким способом ви користа-
лися. Виділені слова постачте у 2 особі однини.

Гратися, змушувати, колоти, називати, надати, морозити, ненавидіти, повідомити, дати, їсти, стелити.

4. Вставте у подані форми дієслів потрібні букви, виділіть закінчення
і визначте особу, число, дієвідміну дієслів.

Люб..мо, твор..те, до..те, біж..ш, співа..мо, хоч..те, ваб..ть, дума..мо, держишся, клич..ш, див..ться, ліз..мо, тисн..ш, кос.ш, грим..ш, бор..шся,

Білі…мо, мовч…мо, вез…ш, гон…ш.

5. «Згоден? — Не згоден? — Обґрунтуй!»

Дієслова виникає, ловить, робить належать до другої дієвідміни.

6. Складіть твір-мініатюру «Звичаї мого народу», визначте дієвідміну


дієслів. Поясніть правопис є, и в особових закінченнях дієслів.

V. Підсумки уроку

Складіть план розповіді на тему «Дієслова І та II дієвідмін».



VI. Домашнє завдання

  1. Вивчити таблиці.

  2. Записати уривок з художнього твору. Визначити дієвідміну дієслів.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка