Тема. Додавання виду



Скачати 82.22 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір82.22 Kb.


Учитель

Романова І.В.

Тема. Додавання виду 34 + 20. Розв’язування задач.

Мета. Навчати учнів розв’язувати приклади типу 34 + 20; формувати вміння за-

стосовувати загальне правило додавання двоцифрових чисел до окремих

випадків, коли в одному із доданків відсутні одиниці; продовжувати вчи-

ти розв’язувати задачі на збільшення ( зменшення ) числа на кілька оди-

ниць та на знаходження суми; вдосконалювати обчислювальні навички;

розвивати вміння грамотно, логічно давати повні відповіді на запитання,

доводити, аргументувати власну думку; формувати правильну поставу;

виховувати інтерес до математики, прищеплювати любов до казки, почут-

тя дружби, взаємопідтримки.

Обладнання: загадки про Крокодила Гену та Чебурашку; ілюстрації до казки

Е. Успенського « Крокодил Гена й Чебурашка»; картки для усного рахун-

ку; аудіозапис «Пісня Крокодила Гени»; схеми-опори; роздатковий геоме-

тричний матеріал; підр-к «Математика. 1 клас».Ф.М.Рівкінд.



Тип уроку. Комбінований.

Форма уроку. Урок-казка.

Хід уроку

І. Організація класу.

- Сьогодні у нас незвичайний урок! До нас на гостину поспішає казка. Це казка незвична, а математична. Хто саме до нас спішить?

Ми відгадаємо вмить!

- Діти, будьте уважними, з ким саме ми поринемо в урок-казку, ви скажете, відгадавши загадки.

Всіх він любить незрадливо,

Хто б до нього не ходив.

Здогадались? Це ж наш Гена,

Це наш Гена …(Крокодил).
Він дружок звірятам й дітям,

Він живий, як я і ти,



Та таких на білім світі

Нам ніде більш не знайти.

Це тому, що він не пташка,

Не лисиця, не комашка,

Не котисько, не щеня,

Не бабак, не вовченя.

Упізнать його не важко,

Адже зветься … (Чебурашка).
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

- Ми сьогодні відтворимо казку Е.Успенського «Крокодил Гена й Чебурашка» на свій математичний лад і водночас повторимо прийоми додавання і віднімання круглих чисел, будемо навчатися прийомам додавання круглого числа до двоцифрового, розв’яжемо задачі, попрацюємо з геометричним матеріалом.

- Отже, казка починається.

Якось Крокодил Гена приніс із магазину ящик апельсинів. І о, диво! Серед жовтогарячих цитрусів він побачив чорні оченята. Так зустрілися два самотніх героя, яким судилося стати справжніми друзями і ніколи не розлучатися: разом гуляти, працювати і відпочивати…



ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

- Разом із героями відправимось до лісу на прогулянку.

Але, дітки, даремно не пустуємо,

Усно всі швидко і правильно рахуємо.

1. Розумова розминка.



  • Назвіть найбільше одноцифрове число. 9

  • Назвіть найбільше двоцифрове число. 99

  • Знайдіть різницю цих чисел. 99 – 9 = 90

  • Скільки це десятків? 9 дес.

  • Розкажіть про число 40. Це кругле, двоцифрове число, це 4 дес., воно найбільше число четвертого десятка.

  • У Крокодила Гени у кошику 3 дес. грибів. Скільки не вистачає грибів до 4 дес.? 10 гр., або 1 дес.гр.

  • Чебурашка побачив галявину, на якій росло 10 мухоморів, 20 сироїжок і 30 боровиків. Скільки їстівних грибів вони принесуть на обід? 20 + 30 = 50гр.

  • Це найбільше число якого десятка? Пятого дес.

2. Каліграфічна хвилинка.

- Каліграфічно напишіть всі числа наступного десятка. Якого? (Шостого)



51, 52, 53, 54. 55. 56, 57, 58, 59, 60.

3. Гра «Секрет».

- У лісі триває своє життя. Крокодил Гена й Чебурашка дуже добре знають, що шуміти не можна. То ж і ми зараз спробуємо цьому навчитися.

Правила гри

Учитель показує числовий вираз, діти рахують про себе. Хто першим розвязав – підбігає до вчителя,шепоче на вушко « по секрету» відповідь. Якщо правильна відповідь, стоїть поруч з учителем й приймає відповіді інших учнів. Якщо ж ні – повертається на місце і розвязує знову.

50 + 40 – 10 + 9 = … 89



20 + 20 – 10 + 1 = … 31

72 – 1 – 1 + 30 = … 100.

4. Математичний диктант.

- Наші герої набрели на незвичайну галявину – геометричну. Попрацюємо над математичним диктантом. Які фігури ви бачите? Готові до роботи?



  • Знайдіть суму чисел у колах ( кругах). 20 + 40

  • Знайдіть різницю чисел у квадратах. 70 – 50

  • Додайте числа у трикутниках. 80 + 7

  • Відніміть числа в овалах. 100 – 10

  • Запишіть наступне число числу в чотирикутнику. 19

  • Запишіть попереднє число числу в пятикутнику. 31.

- Самоперевірка: 60, 20, 87, 90, 20, 30.

- Яке число зайве? Чому? (87, тому що у всіх інших числах відсутній розряд



одиниць, вони – круглі числа).

5. Фізхвилинка.

Раз, два! Час вставати!



Будемо з Геною і Чебурашкою відпочивати.

(Виконують танцювальні рухи під аудіозапис «Пісні Крокодила Гени»).

IV. Вивчення нового матеріалу.

- Наші герої роблять тільки добрі вчинки. Ось і зараз вони задумали побудувати дитячий майданчик. Приєднаємося до них?



1. Підготовча робота.

- На цеглинках і дощечках записані числа, які треба замінити сумою розрядних доданків.



( Частину виконують з коментуванням, частину – самостійно.)

65 = … + … 78 = … + …

27 = … + … 82 = … + …

2. Пояснення нового матеріалу учителем.

- Діти, як ви думаєте, в казці Крокодил Гена й Чебурашка – позитивні (хороші) герої чи ні?

- А хто ж тоді негативний (поганий) герой? (Шапокляк)

- Пам’ятаєте, що ми сьогодні складаємо свою казку. То ж і Шапокляк у нас сьогодні робить тільки добрі справи. Вона допоможе нам навчитися розв’язувати нові приклади.



Нехай до числа 45 потрібно додати число 30. У другому доданку немає ………. одиниць. Отже, треба додати десятки ……….. 40 і 30, і до знайденого результату додати … 5.

45 + 30 = 40 + 30 + 5 = 70 + 5 = 75

- Пропоную вам розв’язати приклади, використавши схеми:


27 + 50 = 69 + 20 =

20 7 60 9

3. Первинне закріплення.

Робота за підручником: Вправа 1 (с. 122, усно)



Вправа 2 (колективно з усним поясненням)

- Подякуємо Шапокляк за науку.

- Щойно я довідалася, що Крокодил Гена і Чебурашка вирішили відправитись у далекі мандри. Але їм треба ще скласти валізи і дістатися стоянки автомобіля, на якому вони і вирушать у путь. Допоможемо їм у зборах?

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота над задачею.

(с. 122, задача № 3)

- Прочитайте задачу.

- Аналіз задачі:

*Про кого задача? (Про Крокодила Гену і Чебурашку)

*Що ніс Крокодил Гена? (Валізу)



*А ще кого ніс крокодил? (Чебурашку)

*Що маємо дізнатися в задачі? (Масу Чебурашки)

*Про що ще маємо дізнатися? (Загальну масу вантажу, яку ніс Гена)

- Скорочений запис задачі:

В. – 20 кг

Ч. – ?, на 5 кг > ? кг

*Скільки запитань в задачі?

*Що маємо дізнатися у першій дії? Як про це дізнатися?

20 + 5 = 25 (кг)



*Що ще маємо дізнатися? Як про це дізнатися?

20 + 25 = 45 (кг)

- Дайте відповідь на запитання: «Скільки кілограмів всього ніс Гена?»

- Добре попрацювали. Крокодил Гена і Чебурашка щасливо дісталися місця відпочинку і звідти надіслали нам листа.

2. Робота з геометричним матеріалом.

Робота в парах

- Візьміть конверт. Викладіть на парту його вміст. Що ви знайшли у конверті?

(Геометричні фігури)

(Вчитель вивішує таблицю з таким же підбором фігур: великий жовтий квадрат(веселий смайлик),маленький зелений квадрат(веселий),великий зелений трикутник(сумний), маленький червоний трикутник(сумний), великий червоний круг(веселий), маленький жовтий круг(сумний)).

- Ми трішки втомились. То ж відпочинемо. І розминка буде геометричною.

(Діти повторюють за учителем «повітряний малюнок озвучених фігурок)

Жили-були шість братів:

2 трикутники, 2 овали, 2 квадрати.

Старші квадрати

Добродушні, приємні.

Середні красиві, круглі.

Молодші трикутники

Вічно незадоволені.

- Діти, з ким приємно дружити?



( З тим, хто добрий і красивий).

- Розподіліть фігури на групи за будь-якою ознакою; варіантів багато! Будьте уважні!

* за кольором;

* за формою;

* за настроєм;

* за розміром.

- А тепер послухайте завдання:

І ряд – виберіть фігуру не червону, не жовту і не квадрат. Що ви вибрали? Зелений трикутник.

ІІ ряд – виберіть фігуру не червону, не зелену і не круг. Що ви вибрали?

Жовтий квадрат.

ІІІ ряд – виберіть фігуру не жовту, не зелену і не трикутник. Що ви вибрали? Червоний круг.



VI. Підсумок уроку.

- Діти, як ви вважаєте, чи виконали ми всі завдання, які були перед нами поставлені?

- Чи задоволені ви своєю роботою?

- Молодці, діти. Ви не тільки старанно працювали, але й змогли створити справжній казковий настрій.

- Заплющить очі і полічіть до 12.

Ось і пролунав дзвінок,



Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякують вам

Чебурашка й Гена –

Справжні ваші друзі.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка