Тема. Екологічні проблеми людства. Мета



Скачати 130.61 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір130.61 Kb.
Тема. Екологічні проблеми людства.

Мета:ознайомити десятикласників із найголовнішими глобальними екологічними проблемами сьогодення; формувати свідоме ставлення до людської діяльності в навколишньому середовищі й розуміння її наслідків; виховувати любов та чуйне ставлення до природи й навколишнього середовища; допомагати усвідомлювати необхідність ведення здорового способу життя; наводити приклади збалансованості з практики господарювання; доводити важливу роль кожної особистості; розвивати почуття особистої відповідальності, творчі здібності учнів.

Обладнання:

  1. Політична карта світу з червоними кружечками, які позначають райони найбільшого екологічного забруднення.

  2. Екологічна карта України.

  3. Мультимедійна система, атласи,плакати, виготовлені учнями.

  4. Антивиставка: дезодорант, лак, аерозолі, малюнок холодильника.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, урок-симпозіум.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні будуть…



знати що таке екологічні проблеми людства, їх види;

уміти показувати на карті зони екологічних лих, приймати рішення;

розуміти необхідність охорони та бережливого ставлення до природних ресурсів та багатств Землі та своєї території зокрема.
Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Ми одержали в спадок невимовно прекрасний

і різноманітний сад, але біда наша в тому,

що ми погані садівники, які не засвоїли

найпростіших правил садівництва.

Недбало ставлячись до цього саду,

ми робимо це з благодушним самовдоволенням

неповнолітнього ідіота, котрий шматує

ножицями картину Рембрандта.

Дж. Даррелл

Сьогодні ми живемо в епоху не лише бурхливого розвитку науки й техніки, а й негативних наслідків науково-технічної революції й демографічного вибуху. Людству загрожує загибель у найближчі десятиліття, якщо воно терміново не змінить свого ставлення до природи, стилю своєї діяльності й існування, не переосмислить життєвих цінностей. А для цього потрібно усвідомити цінність навколишнього середовища, розуміти особисту відповідальність за його збереження.

Перегляд відеосюжету.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

На сьогоднішньому уроці-симпозіумі ми обговоримо основні екологічні проблеми людства та приймемо рішення, як покращити довкілля. На власних дослідженнях доведемо, що перехід кожної людини до способу життя, що зберігає навколишнє середовище, дасть великий поштовх для розв’язанняекологічних проблем.


IV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя

На жаль, протягом тисячоліть людина наполегливо втручалася в природу, не дбаючи про підтримку в ній рівноваги. Особливо ускладнилися відносини суспільства і природи в кін. ХХ – на поч. ХХІ ст., коли в процесі науково-технічної революції різко зріс антропогенний вплив на навколишнє середовище, що спричинено:



  • різким збільшенням кількості населення;

  • інтенсивною індустріалізацією;

  • урбанізацією.

Господарські навантаження стали перевищувати здатність систем до самоочищення і відновлення. У відносинах людиниі природи настала криза, яка спричинила екологічні проблеми глобального характеру.

На нашому уроці-симпозіумі присутні експерти з питань охорони атмосфери, літосфери, гідросфери, представник екологічної служби, експерт ООН з охорони навколишнього середовища.


Розповіді учнів

А. Експерти з питань охорони атмосфери

1-ий учень: Перша глобальна екологічна проблема – це забруднення до критичних меж атмосфери. Зокрема я досліджував парниковий ефект. Людина своєю діяльністю підігріває атмосферу шляхом спалювання великої кількості вугілля, нафти, газу, а також роботи атомних електростанцій, транспорту; знищення лісів призводить до накопичення в атмосфері великої кількості СО2 (вуглекислого газу). За останні 120 років вміст цього газу в повітрі збільшився на 17%. Він, огорнувши землю, діє як скло в теплиці: вільно пропускає сонячні промені, але утримує тепло розігрітої сонцем поверхні землі. За підрахунками вчених, у найближчі десятиліттясередньорічна температура на Землі за рахунок парникового ефекту може збільшитися на 1,5-2°С (зараз уже збільшено на 0,6 за останні 20 років). Це за собою тягне підняття рівня Світового океану на 6-10 метрів через танення льодовиків, при цьому затоплено буде близько 20% площі суходолу, де проживають сотні мільйонів людей.

Отже, якщо людство не зменшить обсягу забруднення атмосфери, глобальна екологічна криза буде прискорена.



2-ий учень:А я пропоную вашій увазі антивиставку. Тут представлено речі – продукти діяльності людини:

  • дезодорант;

  • лак;

  • аерозольні фарби;

  • холодильник;

  • рефрижератор.

Усі вони працюють на фреоні – газі, який руйнує озоновий шар атмосфери, що захищає нашу планету від ультрафіолетового проміння. Над Антарктидою озонова «діра» вже більша за сам материк. А це, у свою чергу, веде до захворювань шкіри, катаракти очей у південних країнах, зокрема в Новій Зеландії. Над Шпіцбергеном теж є «діра», хоча й менша за розмірами. Це веде до зменшення врожаїв, збільшення шкідливих мутацій, зникнення всього живого на Землі. Під час запуску потужних ракет-носіїв «Сатурн-5» пропалюється дірка діаметром 1800 км, що затягується через півтори години; Запуск за короткий період 125 носіїв призведе до ліквідації озонового шару.

Ці дані змушують мене ставити питання різко: потрібно відмовитись від споживання фреонів. Ось вони перед вами. Використовуйте безпечні вироби – кулькові, сухі, безаерозолів, ученим пропонуємо відмовитися від ракет-носіїв, а замінити їх на кораблі багаторазового використання, які менше руйнують атмосферу.



3-ій учень: Явище, про яке я доповідатиму, характерне в основному для великих міст. Це – смог (хмара шкідливих газів, яка виникає через посилену роботу сотень котелень, в топках яких горить вугілля, мазут, соляр. Білий смог – загазованість території автотранспортом). Це явище серйозно шкодить таким містам, як Нью-Йорк, Чикаго, Лондон. У нас це явище спостерігається в Запоріжжі, Кривому Розі, Донецьку, Дніпропетровську. У сухому загазованому й теплому повітрі виникає синюватий прозорий туман, що неприємно пахне, подразнює очі, горло. Спричиняє задуху, легеневі хвороби. Тож давайте будемо озеленювати міста і селища, автотраси з напруженим рухом пускати за межами житлових масивів, а промислові райони розміщувати якомога далі один від одного.

4-ий учень: Моє завдання – донести до свідомості кожного шкідливість кислотних дощів. Окиси сірки й азоту, що викидаються в атмосферу внаслідок роботи ТЕС і автомобільних двигунів, сполучаються з атмосферною вологою й утворюють дрібні крапельки сірчаної та азотної кислоти. Ці дощі вкрай шкідливо діють на навколишнє середовище:

  • знижується врожайність більшості с/г культур;

  • гинуть ліси;

  • отруюється вода, гинуть живі організми;

  • збільшується кількість онкологічних захворювань.

Ареали випадання кислотних дощів:

  • Європа;

  • Атлантичне узбережжя США та інші.

Ученим вкрай необхідно попрацювати над тим, щоб вугілля і мазут замінити екологічно чистішими енергоносіями, СО2 та окис азоту вловлювати з диму фільтрами, і взагалі, щоб запобігти викиданню їх у повітря.
Б. Експерти з питань охорони літосфери

5-ий учень: А тепер спустимося на Землю і поговоримо про проблеми літосфери. А саме: зупинимося на водній і вітровій ерозії ґрунтів, яка зумовлена діяльністю людини, що вирубує ліси на схилах, знищує трав’яний і чагарниковий покрив, неправильно розорює землю. Водна і вітрова ерозія повністю знищує ґрунти або значно зменшує в них вміст родючих речовин. Дана проблема характерна для більшості країн світу. Основними засобами відновлення ґрунтів на оголених ділянках є насадження лісосмуг, екологічно обґрунтовані зрошення земель, впровадження сівозмін, періодична консервація угідь (коли земля «відпочиває»).

6-ий учень: У результаті господарської діяльності людини виникають і порушені землі, що втратили господарську цінність або навіть стали джерелом негативного впливу на природне середовище. Найбільше порушують землю відкриті гірничі розробки (кар’єри). У Криворізькому районі, наприклад, великі площі колись родючої землі перетворено залізорудними кар’єрами на ділянки «місячного ландшафту», дене може рости жодна рослина чи жити жодна тварина. Земліпорушуютьсятакож великими відваламипустихпорід, шлаків, звалищамисміття й побутовихвідходівпоблизу великих міст.

Вони, крім того, щозаймаютьвеликіплощіземної поверхні, є джерелом забруднення атмосфери й гідросфери. З них вітрами розноситься пил, деякі терикони димлять, забруднюючи повітря окисами сірки, забруднені води з відвалів потрапляють у водоносні горизонти й водотоки. За рахунок інтенсивного відкачування підземних вод з шахт і кар’єрів знижується рівень підземних вод на прилеглих територіях, інколи підземні води щезають зовсім.

За існуючим законодавством, порушені землі повинні бути відновлені шляхом рекультивації (будівництво доріг, меліоративних споруд, відновлення родючості ґрунтів тощо).

7-ий учень:Проблема виснаження земних надр також стоїть надзвичайно гостро. Щорічно видобувається у світі близько 120 мільярдів тонн мінеральної сировини, 90% її у вигляді відходів потрапляє у ґрунт, воду атмосферу. Головним напрямком тут повинно стати якнайширше впровадження маловідходних або безвідходних технологій. «Порожні» породи можна використовувати для засипання боліт, ярів, балок (тобто за їх допомогою отримувати нові площі корисних земель, а не вилучати з обороту орні землі, займаючи їх відвалами) або закладати ті ж породи у вироблені шахти, щоб не було просідання ґрунтів. Пісок, глину, крейду використовувати в будівництві, а метан – для опалення теплиць.
В. Експерти з питань охорони гідросфери

8-ий учень:Сьогодні дуже гостро стоїть проблема водозабезпечення. Це не лише кількісна нестача води, але й дефіцит чистих прісних вод.

Найбільш забрудненими річками є:



  • Міссісіпі – сюди щорічно викидається 100 тонн відходів;

  • Дніпро – забруднений радіонуклідами, а 70% киян п’ють воду самезвідси.

Особливоїшкодиводоймамзавдаютьнафта і нафтопродукти, щоутворюють на поверхні води плівку. Одна тонна нафтиздатнарозпливтисьплівкою на 12 км² поверхні води і перекрити доступ кисню, щопризводить до вимираннявсього живого у воді. Основнізабруднювачі – хімічні, нафтопереробні і целюлозно-паперові заводи, танкери, а також недавня війна у Перськійзатоці, щопризвела до величезнихвикидівнафти в океан.

Ми розробилидеякі заходи і пропонуємо для забезпечення нормального стану воднихоб’єктів:



  • Очищати стічні води;

  • Скоротити обсяги викидів забруднень у водойми;

  • Удосконалити технологічні процеси очищення вод.



9-ий учень:Стан вод Світового океану сьогодні викликає тривогу. Вони забруднюються переважно річками, що несуть міндобрива, солі заліза, радіонукліди та інше; нафтою і нафтопродуктами, твердими відходами (там їх є вжепонад 20 млн. тонн). У Світовий океан уже потрапила велика кількість радіоактивних речовин внаслідок випробування ядерної зброї, роботи атомних реакторів підводних човнів і криголамів тощо.

Найбільшого забруднення Світовий океан зазнає в його мілководній прибережній зоні.

Проблема захисту Світового океану стосується всіх країн, навіть тих, що не мають безпосереднього виходу до океану. Всім разом потрібно стати на його захист.
Г. Екологічна служба

10-ий учень.Збереження тропічних лісів – це також серйозна проблема.

Щорічно на Землі зникає 11 млн. га тропічних лісів, що в 10 раз перевищує масштаби лісонасаджень. Знищуються головні масиви тропічних лісів Амазонії, Південно-СхідноїАзії. Все цепризводить до знищення «зелених легень планети», продовження наступу пустель (щороку опустелюються близько 6 млн. га земель).


Д. Секретар симпозіуму

11-ий учень: Запишімо запропоновані доповідачами шляхи вирішення екологічних проблем, це й буде зверненням нашого симпозіуму до сучасників і майбутніх поколінь.

Звернення



  1. Раціонально і повно видобувайте корисні копалини.

  2. На підприємствах побудуйте очисні споруди.

  3. Використовуйте безвідходні технології та закриті цикли виробництва.

  4. Інтенсивно ведіть сільське господарство.

  5. Менше знищуйте лісів, замінюйте деревину керамікою, пластмасами, іншими штучними матеріалами.

  6. Зменшуйте виробництво фреонів.

  7. Зробіть екологічно чистим транспорт.

  8. Зменште виробництво ядерної зброї.

Тільки спільними зусиллями всього людства ми зможемо досягти сталого розвитку в майбутньому.
Е. Експерт – представник ООН з охорони навколишнього середовища

12-ий учень:Я розповім вам про правову основу екологічних проблем. На підставі «Порядку денного на ХХІ століття», схваленого на Всесвітньому зібранні на найвищому рівні в 1992 році в Ріо-де-Жанейро, уряди всіх країн зобов’язані розробити свої національні програми, плани й концепції екологічної політики.

Зусилля всіх країн мають координувати відповідні міжнародн іорганізації ООН та її структурні елементи, зокрема: Міжнародна комісія з охорони довкілля і розвитку – (МКОСР), Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ) та інші. Україна веде виважену екологічну політику. Підтвердженням цього є ст. 66 Конституції України (зачитати), а контроль за її виконання веде Міністерство охорони природи.



Учитель: Чи замислювалися ви коли-небудь про майбутнє всієї планети, усього людства? Що чекає на всіх нас років через 100 або 200? Яким ви уявляєте майбутнє планети?

(2-3 відповіді учнів)

Намалюйте майбутнє. (Уміння малювати не є важливим, головне – це передати ідею, а для цього можна скористатися будь-якими умовними позначками. Малюнки вивішуємо на дошці (зліва – негативне бачення, справа – позитивне, посередині – обидва варіанти майбутнього).



Підсумок: більшість учнів мають позитивне бачення майбутнього. Працюючи над дослідницькими проектами, вони роблять навколишнє середовище кращим і цим допомагають планеті.

Захист учнівських проектів (додатки):

  1. Моє село в майбутньому.

  2. Відходи – у доходи.

  3. Великі проблеми малої річки (водний моніторинг р. Баланди).


VI. Підсумок уроку.

Розумне використання ресурсів має стати повсякденною звичкою. Це досить складно, але такий спосіб життя мусить бути нашою ціллю, якщо ми хочемо створити суспільство сталого розвитку. Можливо, наші дії – це крапля в морі, але це – початок. На закінчення нашого уроку послухайте притчу.

Дуже давно в стародавньому місті жив Майстер, оточений учнями. Найбільш здібний із них якось задумався: «Чи є таке питання, на яке наш Майстер не зміг би дати відповіді?»

Він пішов на квітучий луг, піймав найкрасивішого метелика й сховав його між долонями. Метелик чіплявся лапками за його руки й учневі було лоскотно. Посміхаючись, він підійшов до Майстра і запитав:

- Скажіть, який метелик у мене в руках: живий чи мертвий?

Він міцно тримав метелика в зімкнутих долонях і був готовий у будь-яку мить стиснути їх заради своєї істини.

Не дивлячись на руки учня, Майстер відповів:



- Все у твоїх руках.

Від тебе, від тебе, від мене, від нас усіх залежить наше майбутнє! Усе в наших руках!



Оцінювання роботи учнів на уроці.
VII. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф у підручнику. Нанести на контурну карту світу регіони, зони посиленого екологічного тиску на природу.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка