Тема. Людина починається з добра. Мета



Скачати 77.52 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір77.52 Kb.
Тема. Людина починається з добра.

Мета: розширити знання дітей про творчість В. Сухомлинського;

удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання;

формувати оцінні судження щодо ознак добра і зла; збагачувати

словник учнів; формувати читацький інтерес; виховувати віру в силу

добра, прагнення до самовдосконалення.

Обладнання: виставка книг В. О. Сухомлинського, портрет письменника,

збірник художніх творів, вислови про добро, комп’ютер,

слайди, картки для індивідуального читання ,дерево добра,

листочки.



Методи та прийоми: вправа „Очікування”, робота в групах, „ Мікрофон” ,

метод „Бджілка”, метод „ Прес”.



Хід уроку

  1. Організація класу.

Щоб день був веселим,

Треба слову радощів додати

Щоб уміло душу звеселяти.

Треба слову мудрості додати,

Щоб уміло друзів пригортати.


  • Я дуже рада, що ви маєте прекрасний настрій. Про це говорять ваші віконечка будиночка „ Настрою”.

Вправа „ Мікрофон”.

  • Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

( Цікавим, пізнавальним, веселим, продуктивним, світлим, загадковим)

А якими маєте ви бути на уроці? ( Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, наполегливими).

- Отже, якщо ви будете такими, то наш урок пройде цікаво, творчо й продуктивно. Я сподіваюсь на вашу активність та уважність.

1. Поетична хвилинка.

Світ прекрасний навколо тебе –

Сонце ясне і синє небо,

Птахи і звірі, гори і ріки –

Нехай він буде таким навіки!

Нехай людина добро приносить,

Бо світ навколо любові просить.

( Алла Потапова)


Ти добро лиш твори повсюди,

Хай тепло твої повнить груди.

Ти посій і доглянь пшеницю,

Ти вкопай і почисть криницю.

Волю дай, нагодуй пташину,

Приголуб і навчи дитину.

Бо людина в цьому світі

Лиш добро повинна творити.

( Л. Іванков)


  • До чого закликають автори віршів?

II Мотивація навчальної діяльності.

Ви здогадалися, що сьогодні на уроці ми поведемо мову про добро, вчитимемося бути добрішими один до одного, щоб світ навколо нас ставав

усміхненим і земля раділа, що на ній живуть не лиходії, а добродії.

Отже, тема нашого уроку: Людина починається з добра.



Вправа „ Мікрофон”.

Добро, любов, усмішка, щастя, радість, ввічливість, чуйність..

  • А які кольори ви використали б, щоб малювати добро?

(Рожевий, жовтий, червоний...)

Словникова робота.

Доброта - чутливе, дружнє ставлення до людей.



  • Яку людину можна назвати доброю?

  • Добро – це щастя для всіх людей. Якщо людина робить добро іншій людині, то від цього приємно їм обом. Люди кажуть: „ З добрим добре”. Якщо людина добра, з нею хочеться спілкуватися, її всі люблять.

  • Чи буває щасливою зла людина?

  • Як ви думаєте, яких людей більше – добрих чи злих?

  • Дати відповіді на ці запитання нам допоможуть твори:

Cлайд

1. „ А хто ж вам казку розповідає, бабусю”.

2. „ Дивний мисливець”.

3. „ Золоте Зернятко Істини”.

4. „ Добре слово”.

III. Робота в групах. Виберіть ту квітку, яка вам найбільше подобається. Об’єднайтеся в групи біля зображення цих квітів.

Правила роботи в групах.


  1. Не шуміти.

  2. Говорити по черзі не перебиваючи один одного.

  3. Не викрикувати.

  4. Користуватися правилом піднятої руки.

  1. ша група. Робота над текстом „А хто ж вам казку розповідає , бабусю?”

  • Читати текст в особах.

  • Поміркуйте, що б ви відповіли на запитання Миколки з оповідання.

2-га група. Оповідання „Дивний мисливець”.

- Переказати оповідання.

- Поміркуйте, чи справді дід Максим був „невдахою”?

- Хто автор цих творів?



Слайд

Картки – блискавки

Оповідання Нариси

Етюди Притчі

Легенди Новели


  • Що означають усі ці слова?

( Це назви жанрів усної народної творчості)

  • Можливо ви назвете письменника, до збірок якого увійшли всі перелічені жанри літературної творчості.

  • Вам допоможуть персонажі його творів: першокласниця Яринка, горбатенька дівчинка, учні під Голубим Небом.

  • Уявіть, що ви зустрілися з учнями, яким невідомо нічого про життя

В. О. Сухомлинського. Що ви могли б їм розповісти.

Слайд

  1. 28 вересня

  2. малювати

  3. Павлиська середня школа

  4. 1941 р.

  5. 1500

  6. 1970 р.

  7. 90 років.

  1. Народився В. О. Сухомлинський у 1918 році в селі Василівка на Кіровоградщині. В дитинстві був жвавим і допитливим хлопчиком. В навчанні старанним і здібним, допомагав друзям у навчанні.

  2. В дитинстві дуже любив малювати.

  3. Майже 35 років працював учителем і директором Павлиської школи.

Це був Учитель за покликанням душі. Він навчав дітей думати, радіти, відчувати і сумувати не своїми радощами і печалями, а всього, що нас оточує.

В. Сухомлинський не тільки учив дітей, він прищеплював кожному з них найкращі якості, виховував у них доброту, чуйність, людяність, патріотизм, любов до матері і до людей.

4. В роки Великої Вітчизняної війни воював і був тяжко поранений.

5. Мудрий учитель писав для дітей чудові твори: коротенькі і дуже змістовні, повчальні й цікаві для кожного. Написав 1500 казок, притч з життя дітей. Ці твори увійшли до книг „Чиста криниця”, „Співаюча пір’їна”, Голубі журавлі”.

6. В 1970 році перестало битися серце В. О. Сухомлинського.

7. 28 вересня відзначали 90 – річчя з дня його народження.



IV. Робота над текстом „Легенда про Золоте Зернятко Істини”.

  • Без чого не може жити людина?

Відповідь на це запитання ми спробуємо знайти у даному оповіданні.
Словникова робота

  • В якому значенні вжито вислів „золоті зернята”?

Слайд

Невіглас – людина, яка не володіє навіть простими, найнеобхіднішими знаннями. Неук.



V. Самостійне напівголосне читання твору з наступним тестуванням. Метод „ Бджілка”.
Тест

  1. У батька було:

А) два сини;

Б) два брати.

2. Праця братам була:

а) легкою і радісною;

б) важкою і зрозумілою;

3. Брати копали гору:

а) щоб дістати скарб;

б) щоб знайти Золоте Зернятко Істини.

4. Хто з братів не хотів стати рабом:

а) молодший;

б) старший.

5. Рабом яких рис був молодший брат:

а) доброти, чуйності, працелюбства;

б) ледарства, неробства, невігластва.

6. Справжня свобода – це:

а) будувати Щастя для людей;

б) бути байдужим, лінивим.

VI. Динамічна пауза.

Крильця метелика.

Сонечко.

Гори.


  1. Робота над текстом.

1. Відшукайте порівняння у тексті.

2. Які рядки передають головну думку твору „Без чого не можна жити”?

3.Що може зрозуміти людина, знайшовши Золоте Зернятко Істини?

4. Що сказано в творі про справжню свободу? Прочитати.



VIII. Реклама.

  1. Читання тексту „ Добрі слова” вголос. Метод „Бджілка”.

  • Хто допоміг Олі одужати?

  • Чого не вистачало Олі?

  • Яку чарівність мали слова, промовлені прабабусею Надею?

  • Зачитайте рядки, де ви відчували радість.

  1. Народна мудрість.

Роз’єднай і прочитай прислів’я.

Добротакращазакрасу.

Життядаєтьсялюдинінадобріділа.

  1. Робота в групах.

Група „Тюльпани”.

Із „розсипаних” слів складіть речення.

Не старіє, Доброта, роками, з.

Зігріє, холоду, Доброта, від,

Група „Ромашки”.

Серед поданих прислів’їв виберіть, які, на вашу думку, допоможуть людям стати кращими.



  • Чого собі не зичиш і другому не бажай.

  • Краса людини – в праці, в добрих ділах.

  • Мило сіре, та миє біло.

IХ. Закріплення вивченого матеріалу.

Кожен урок – це частина великого шляху до знань. Щораз беремо навчаємося. Сьогодні мені хотілося, щоб ви взяли для себе найтепліше слово; слово яке має жити у ваших голівках і серцях.



Гра „ Розсипанка”.

Слайд

Допомога, дружба, доброта, чуйність, ввічливість, щедрість.



Гра „ Слова - родичі”.

Слайд

Добрий, добренький, добридень, Добрик, добре, добродій, добричі.



  1. Підсумок уроку.

  • Чи збулося ваше очікування?

  • Хто хоче змінити свій настрій у будиночку?

Метод „ Прес”.

- Прочитайте твердження, записане на дошці: „Потрібно прагнути робити добро для тих, хто вас оточує”. Висловіть свою думку з приводу цього твердження. Слідкуйте за тим, щоб відповідь починалася з таких слів.



  • Я вважаю, що...

  • Оскільки...

  • Наприклад...

  • Отже...

  • Що доброго протягом всього життя творить людина?

( Садить дерево, будує будівлі, виховує дітей..)

Отже, за життя людина робить багато вчинків – добрих та поганих. Але добро перемагає зло.



Колективна робота. Дерево добра.


Листя не простого, а чарівного. Прикрасимо дерево.



дружба
довіра, підтримка

допомога добрі справи

злагода
любов порозуміння
мир милосердя
щастя щирість

Пам’ятайте!

Добрі серця – це сади,

Добрі слова – коріння,

Добрі думки - квіти,

Добрі справи – плоди.

Тож вирощуйте свій сад доброти, а я бажаю квітнуть вашим садам. Дякую за працю на уроці.









База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка