Тема. Людське



Скачати 42.82 Kb.
Дата конвертації21.03.2016
Розмір42.82 Kb.
Тема. Людське «Я»
Мета: розширити уявлення молодших школярів про людське «Я», поглибити знання про зовнішнє «Я», внутрішнє «Я»; виховувати почуття поваги до старших, доброту, співчуття, справедливість, вимогливість до себе.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, казка В. Сухомлинського «Для того треба бути Людиною».
ХІД уроку

I. Організація учнів до уроку

Добрий день вам, любі друзі,

Рада вас вітати,

Щастя та добра вам

Щиро побажати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Слухання казки В. Сухомлинського «Для того треба бути людиною» (див.

Додаток до уроку на с. 16)

Казку читає вчитель.
2. Аналіз змісту прочитаного за запитаннями

— чому Бабка не могла усвідомити всього того, про що їй розповіла Людина?

— Поясніть значення вислову «Для того треба бути Людиною».

— Так, діти, людина — найрозумніша істота на Землі. Але кожна людина

неповторна. Однакових людей немає. У кожної своє обличчя, характер, голос,

звички. Подивіться одне на одного, чи є серед вас двоє однакових дітей? Розкажіть, що ви побачили?


3. Робота в зошиті (с. 6)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми, мети і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про людські зовнішнє «Я» і внутрішнє

«Я». Спробуємо з’ясувати, яке з них важливіше.


IV. Вивчення нового матеріалу

1. самостійне читання учнями народної усмішки «Горда гуска» (підручник, с. 17)

— Прочитайте самостійно народну усмішку «Горда гуска» і дайте відповідь

на запитання: чи була гуска насправді такою, якою себе вважала?

2. Обговорення прочитаного

— чи добру пораду дав гусці журавель?

— чи гарно, на вашу думку, «якати», вихваляти себе?

— А серед учнів нашого класу є подібні гуски?

— Отже, який висновок можна зробити? (Негарно вихваляти себе. Краще,

хай про тебе інші скажуть.)

3. Узагальнення знань про зовнішнє «Я», внутрішнє «Я»

— Пригадайте, що ми маємо на увазі, коли говоримо: зовнішнє «Я» людини;

внутрішнє «Я» людини?

— чи завжди зовнішнє «Я» збігається з внутрішнім? Доведіть це.

— Що мають на увазі, коли говорять про багатий внутрішній світ людини?

— Як ставляться оточуючі до таких людей?

— Про кого із знайомих ви можете сказати «добра людина»?

Доведіть свою думку.


4. Виконання завдання на індивідуальних картках (див. Додаток до уроку

на с. 16)

— Які з рис вашого внутрішнього «Я» вам не подобаються? чому їх слід по-

збутися?
5. Фізкультхвилинка


6. Робота за підручником
1) читання статті «Де справжнє “Я”?» учнями вголос.
2) Аналіз змісту прочитаного за запитаннями.

— Що ви можете сказати про Миколу? Скільки в Миколи «Я»?

— Яке з них справжнє? чому? Доведіть свою думку.

— З ким Микола був увічливим, а з ким — грубим?


3) Колективне складання кінцівки до оповідання «Де справжнє “Я”?».

Орієнтовні поради Миколі:

• умій контролювати свої емоції; не перенось свій поганий настрій на інших;

• будь добрий до своїх рідних;

• поважай старших;

• не забувай уживати «чарівні» слова; будь ввічливим;

• будь щирим;

• не вчися списувати домашні завдання, працюй самостійно. Будь наполе-

гливим, не соромся звернутися за допомогою.
4) читання тексту «Де справжнє “Я”?» учнями за особами.
V. Узагальнення і систематизація набутих знань

Робота в групах ?

— Назвіть позитивні риси людини і кожній з них протиставте негативну.

Добра — зла, розумна — ..., ввічлива — ..., чесна — ..., акуратна — ..., працелюбна — ..., наполеглива — ..., смілива — ..., відповідальна — ..., впевнена у своїх силах — ..., поважно ставиться до інших — ..., сильна — ..., спритна — ...,

стримана — ....

— Діти, чи є риси, характерні лише для хлопців або лише для дівчат?

— Як ви гадаєте, який хлопчик заслуговує на повагу? (Добрий, розумний,

відповідальний, скромний, впевнений у собі, сильний, стриманий, який з повагою

ставиться до дівчаток, за потреби захищає їх, допомагає; вміє швидко бігати,

грати у футбол, працювати молотком тощо.)

Правильно, усе це чоловічі риси. А наші хлопчики — майбутні чоловіки.

Таких хлопчиків ми поважаємо. чи не так?

— А яка дівчинка приваблює, заслуговує на повагу? (Добра, розумна, сприт-

на, акуратна, чесна, яка відчуває стан і настрій тих, хто поруч із нею, вміє

помирити дітей, що посварилися; завжди скаже добре слово тому, кого хтось

скривдив; вона вміє робити все те, чого її навчила мама...)

— Так, таких дівчаток ми поважаємо.

— Пам’ятайте, завжди приємно спілкуватися з доброю, справедливою люди-

ною. Тому таку людину всі поважають. Отже заслуговують на повагу ті люди,

котрі мають добру вдачу, добре внутрішнє «Я».


VI. Підсумок уроку

— Пограємо у гру. Якщо ви згодні з тим, що я казатиму, плесніть у долоні.

Я зрозуміла, що:

• кожен з вас хоче, щоб його поважали;

• кожен вважає, що має право поважати себе;

• усі ви намагаєтеся долати лінощі;

• бути добрими;

• бути ввічливими;

• ви не будете неохайними;

• ви не будете ображати молодших.

— Я сподіваюся, дорогі діти, що ви обов’язково станете добрими, вмілими,

справжніми людьми. Адже ви наполегливі. Я вірю в кожного з вас.


VII. Домашнє завдання

1) Продумати відповідь на запитання: «Під впливом яких чинників змінюється наше зовнішнє та внутрішнє “Я”?»



2) Опрацювати статті підручника (с. 17—19).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка