Тема. Людські чесноти. Ввічливість. Байдужість



Скачати 152.88 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір152.88 Kb.
Я і Україна. Українська мова.

Тема. Людські чесноти. Ввічливість. Байдужість.

Навчальний діалог.



Мета. Уточнити знання дітей про людські чесноти, ввічливість,

культурну поведінку; ознайомити з поняттям – байдужість; на прикладах змісту казок та оповідань В.Сухомлинського донести до свідомості учнів, що байдужість – негативна риса характеру, що вона породжує зло, ненависть, безтурботність і є однією з найтяжчих вад людини; формувати в учнів моральні святині та істини, прагнення допомогти ближньому у скрутну хвилину; встановлювати зв’язки між конкретними вчинками і ставленням до людей; аргументувати переваги добрих вчинків; розширити словниковий запас формулами мовного етикету; заохочувати і вправляти дітей у вживанні ввічливих слів у різних ситуаціях; правильно будувати і розігрувати діалоги, використовуючи відповідні жести, міміку;

розвивати ключові компетентності: пізнавальну, особистісну, самоосвітню, соціальну; створити модель доброї людини;

виховувати співчуття до ближніх, пробуджувати інтерес до всього корисного, морального.



Тип уроку. Інтегрований.

Обладнання. Комп’ютер, проектор, учнівська презентація, фотографії.

Хід уроку

I. Організація класу.

- Ранок! Сонце в небі піднімається

Наш клас з гостями вітається...

II. Робота над матеріалом уроку.

1. Створення ситуації успіху.

- Доброго ранку я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.

- Чому?

-Бо я поважаю людей і свій клас!

-Чому?

- Бо чекаю поваги і плідної праці.

- Ми любимо працю і будемо старатися.

- Наш девіз на уроці: „Говори красиво, ввічливо, щиро, мудро”.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми поєднаємо на ньому два предмети: „Громадянську освіту” і „Українську мову”. Тема нашого уроку – „Ввічливість”. На уроці ми будемо дізнаватись, досліджувати, оцінювати і узагальнювати знання з цієї теми, вчитися будувати і розігрувати діалоги.

На протязі тижня учні працювали в 4 групах: „ Розумники”, „Дбайлики”, „Фотокореспонденти”, „Театрали”. Результат їхньої роботи ми побачимо сьогодні.



- Що ви очікуєте від нашого уроку?

- Яким він буде?

3. Розповідь групи учнів „ Розумники”



1)Ввічливість – це якість людини, яку вона виховує в собі сама. Багато років тому, коли людина стала перетворювати навколишній світ, робити його кращим, цікавішим, з’явилася культура. Виникла необхідність спілкуватися з іншими людьми. Ішов час, мінялися люди, їхнє життя. Поведінка. Мінялися й уявлення про те, що добре і що погано, що прийнято в суспільстві, а що – ні, змінювався етикет.

Етикет – це правила поведінки в суспільстві, правила ввічливості.



2) Якщо людина дозволяє собі робити тільки те, що їй хочеться, незважаючи на оточуючих, про таку говорять, що це невихована людина. Такі люди не викликають поваги.

3) Доволі часто зовні красива, акуратно одягнена людина поводиться грубо, непристойно. Така людина нікому не в радість. Навіть її зовнішній вигляд не може змінити думку оточуючих про неї. І навпаки, є люди не дуже красиві, не модно одягнені, але дорбрі, чуйні і ввічливі. З такими людьми завжди хочеться спілкуватися. Культурна людина ніколи не скривдить, не стане кричати і ображати.

4) Уже по тому, як людина входить до кімнати, як вітається, які перші слова і яким тоном промовляє, можна судити про її вихованість і культуру. Вихована людина ніколи не стане перебивати співрозмовника, дослухає його до кінця і лише потім запитає чи попросить уточнити незрозуміле.

5) Допомагати оточуючим людям, піклуватися про них, співчувати – найголовніше для культурної людини. Вона завжди дотримує даного слова. Не підведе у важку хвилину. Вона надійна і порядна.

- Чи є серед людей, що вас оточують такі люди? Назвіть їх.

4. Розбір ситуації.

Продзвенів дзвоник на перерву, і Юрко кулею вискочив із класу. Він хотів купити пиріжок в їдальні і поспішав потрапити туди, поки не набігла велика черга. Він нісся коридором, розштовхував дітей руками і кричав на малят, що шарахалися від нього. Раптом, у кінці коридору показалася фігура вчителя математики Марії Петрівни. Юрко різко загальмував і поважно пішов назустріч учительці. “Здраствуйте, Маріє Петрівно!” - чемно привітався він. Марія Петрівна посміхнулася ввічливому учневі у відповідь і кивнула головою. Тільки – но вчителька зникла за дверима учительської, Юра швидко кинувся східцями вниз. Зачепивши когось ліктем, він навіть не озирнувся. Йому було ніколи – і так довелося трохи затриматися.


  • Що ви можете сказати про хлопчика?

  • Чому вчителька посміхнулася?

  • Чи був Юрко дійсно вихованим?

  • Що ви порадите Юркові?

5. Робота за підручником.

1) Самостійне опрацювання статті „ Ввічливість” ст.40 – 41.



- Що треба робити, щоб життя в суспільстві було щасливим?

- До чого приводять злість, грубість?

- Як захистити себе від грубощів?

6. Презентація групи учнів „Дбайлики”.

Доброго ранку!” - мовлю за звичаєм.
Доброго ранку!” – кожному зичу я,
Доброго дня вам!” – людям бажаю.
Вечором добрим!” – стрічних вітаю.
І посміхаються у відповідь люди!
Добрі слова ж бо для кожного любі!

- Які слова ввічливості ви запам’ятали?

7. Гра „ Віднови віршик”.

Усмішку мамі я вранці дарую

... – завжди говорю я.

Не лінь промовити удень

Усім знайомим ... .

При зустрічі увечері

Скажу я ... .

Я Настю знаю з малих літ,

Їй весело скажу ..

Якщо бажаєш висловити подяку,
Промовити потрібно... (дуже дякую).
Коли мене сварять, я намагаюсь
Завжди казати чемно... (вибачаюсь).
І в Україні, і в Росії, і в Словаччині
Всі кажуть на прощання... (до побачення).

7. Фізкультхвилинка.

Зупиняємо урок – робимо зарядку.

Руки – вгору, руки – вниз,

Все у нас в порядку.

Руки в боки – нахиляйся,

Наче маятник, хитайся.

За хвилинку відпочили

І за парти тихо сіли.

III. Закріплення.

1. Гра “Світлофор”.

Ввічливо - зелений колір.

Неввічливо - червоний колір.
- Під час розмови розмахувати руками.
- Голосно розмовляти, кричати, верещати.
- Поступатися дорогою старшим і дівчаткам.
- Показувати на когось або на щось пальцем.
- Перебивати розмову або ровесників.
- Грюкати дверима.
- Вітатися, усміхаючись.
- Поступатися місцем старшим в громадському транспорті.

2. Завдання групи учнів „Фотокореспонденти”

Фотовиставка „ Як вміють себе поводити учні 3 – б класу”


  • Що ви можете сказати про поведінку однокласників?

IV. Навчальний діалог.

1. Завдання учнів групи „ Театрали”. Розігрування діалогів.



Ось і настав день народження Ніни. Мама накриває стіл білою скатертиною. Ніна подумала: це і бабуся сяде за стіл, а внеї руки тремтять. Подруги будуть сміятися...

- Мамо, нехай бабуся сьогодні за стіл не сідає.

- Це чому так?

- В неї руки тремтять,з ложки капає на стіл.

Мама зблідла.Вона зняла скатертину зі столу і сховала в шафу.

- Іменинного обіду не буде. Поздоровляю тебе, Ніно, з днем народження. Моє тобі побажання: будь справжньою людиною.

- Як ви оцінюєте вчинок Ніни?

- Поясніть слова мами „ будь справжньою людиною”.

- Мамо, мамо, я тобі квіточки приніс!

Я рада, синку,твоїй увазі. Але ще більше засмучена: ти не лише квіточки вирвав,ти пошкодив коріння. Тепер на тому місці не виростуть нові квіти.

- Пробач, мамо, я все зрозумів. Я так більше не буду робити.

- Мені дуже приємно, що в мене такий тямущий син.

- Тепер я буду тільки милуватися квітами і тебе запрошу.

- Якої думки ви про хлопчика.



- Добридень, дідусе Степане.

- Добрий день, Діано.

- Любий діду, вітаю Вас з днем народження. Бажаю вам міцного здоров’я.

- Дякую.

- Як ви себе почуваєте?

- Та не дуже добре.

- Може потрібні якісь ліки?

- Так потрібні.

- Я зараз же схожу до аптеки, лише б Ви були здорові.

Як ви оцінюєте поведінку Діани?



- Назаре, що означає слово „прекрасне”?

- Дуже гарне.

- Таке, як крильця метелика?

-І квітка, і метелик, і листок клена – все прекрасне.

- А людина сама може створити прекрасне?

- Так, може. Якщо навчається прекрасного у природи. Так народжуються прекрасні думки, вірші, музика, картини, добрі справи.

- Чи згодні ви з думкою Назара?

2. Складання діалогів за малюнками підручника ст.41.

V. Підсумок.

1. Гра в парах „Склади прислів’я”

Добре слово і ... залізні ворота відкриває

В чужому домі будь привітливим, ... скрізь шанують.

Слова щирого вітання... а не примітливим.

Ввічливих і лагідних... кращі за частування.

- Як ви розумієте зміст цих прислів’ів?

2. „ Мікрофон”

- Над якою темою ми працювали на уроці?

- Що корисного для себе почерпнули на уроці?

- Чим сподобалося займатися?

- З якими порадами ви підете в житті?

- Чи справдились ваші очікування?


Хід уроку

I. Організація класу.

- Ранок! Сонце в небі піднімається

Наш клас з гостями вітається...

II. Робота над матеріалом уроку.

1. Створення ситуації успіху.

- Доброго ранку я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.

- Чому?

-Бо я поважаю людей і свій клас!

-Чому?

- Бо чекаю поваги і плідної праці.

- Ми любимо працю і будемо старатися.

- Наш девіз на уроці: „Говори красиво, ввічливо, щиро, мудро. Твори добро! Не будь байдужим! ”.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми поєднаємо на ньому два предмети: „Громадянську освіту” і „Українську мову”. Тема нашого уроку – „Людські чесноти. Ввічливість. Байдужість”. На уроці ми будемо дізнаватись, досліджувати, оцінювати і узагальнювати знання з цієї теми, вчитися будувати і розігрувати діалоги.

На протязі тижня учні працювали в 4 групах: „ Розумники”, „Дбайлики”, „Фотокореспонденти”, „Театрали”. Результат їхньої роботи ми побачимо сьогодні.



- Що ви очікуєте від нашого уроку?

- Яким він буде?

ІІI. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

  • Що таке людські чесноти?

( Це міцні позиції, сталі схильності, постійне вдосконалення розуму й волі, які керують нашими вчинками, впорядковують наші пристрасті й спрямовують нашу поведінку згідно з розумом і вірою.

Вони дають легкість, самовладання і радість, щоб вести морально добре життя.)

2. Розігрування діалогу.

  • Прослухайте, будь ласка, легенду про людські чесноти.

  • Які людські чесноти згадані у цій легенді?

Людські чесноти (Легенда)

Барвінок


Зрадів зеленолистий красень, засвітило весняне сонечко. Біжать струмочки, весело щебечуть пташки.

Іще лежить у низинах сніг, а вже барвінку листя стелиться. Згодом з’явиться його зірчастий цвіт.

Одного разу прогулюючись, дівчатка побачили цвіт барвінку і замилувалися його красою.

— Добрий день, барвінку, — привіталася Люся.

— Доброго здоров’я, — відповіла синя квіточка.

— А чи знаєш ти, що означає кожна твоя пелюсточка? — запитала Оксана.

— Ні, — сором’язливо сказав барвінок.

Перша пелюстка — це доброта, друга — милосердя, третя — скромність,четверта — ввічливість, п’ята — працьовитість, — весело розповідали подруги.

— Дякую вам, — зрадів барвіночок, — за таке приємне повідомлення.

— До зустрічі, наш синьоокий, — попрощалися дівчатка.

- Назвіть людські чесноти.

- Що означає, шанобливо ставитись до себе і до інших?

3. Презентація групи учнів „Дбайлики”.

Доброго ранку!” - мовлю за звичаєм.


Доброго ранку!” – кожному зичу я,
Доброго дня вам!” – людям бажаю.
Вечором добрим!” – стрічних вітаю.
І посміхаються у відповідь люди!
Добрі слова ж бо для кожного любі!

- Які слова ввічливості ви запам’ятали?



4. Гра „ Віднови віршик”.

Усмішку мамі я вранці дарую

... – завжди говорю я.

Не лінь промовити удень

Усім знайомим ... .

При зустрічі увечері

Скажу я ... .

Я Настю знаю з малих літ,

Їй весело скажу ..

Якщо бажаєш висловити подяку,
Промовити потрібно... (дуже дякую).
Коли мене сварять, я намагаюсь
Завжди казати чемно... (вибачаюсь).
І в Україні, і в Росії, і в Словаччині
Всі кажуть на прощання... (до побачення).

5. Розповідь учнів групи « Розумники»

Байдужість - це нейтральне, але по суті негативне почуття, коли людина не звертає уваги на те, що відбувається навколо загалом, або ж лише на певні речі.

Байдужість породжує:

1.Негаразди у відносинах між друзями (хоча справжні друзі ніколи не стануть байдужими до тебе)

2. Неблагополуччя в родині.

3. Призводить до загальної байдужості до всього, що оточує людину

Причини виникнення байдужості:

1. Байдужість духовна, яка включає байдуже ставлення до себе в духовному значенні. Її гаслом є «Візьму від життя все найкраще».

2. Байдужість через сумний досвід, який зламав дух. Людина до цього могла прагнути добра, допомагати іншим, піклуватися про людей, але через якусь несправедливість чи наклеп, чи погане ставлення інших - розчарувалися в людях.

3. Байдужість егоїстична. Улюблений вислів: «Моя хата з краю» чи «Після мене хоч потоп».

4. Байдужість, яка включає в себе байдуже ставлення до себе у фізичному значенні. Коли людині байдуже, як вона харчується, байдуже до власного здоров'я. Коли з'являються шкідливі звички і людина не хоче їх позбутися, бо їй байдуже, що буде потім.

5. Байдужість через хворобу психічну, через депресію. Тоді людині байдуже не тільки до оточуючих, але й до самої себе.

Боляче бачити навколо себе зростаючу порожнечу через звичайнісіньку байдужість людську.

А ще найстрашніше від того, коли в людини виявляється душа геть спустошена. Звідси і всі наші біди...

"Не бійся ворогів - у гіршому випадку вони можуть вбити.

Не бійся друзів - у гіршому випадку вони можуть зрадити. Бійся байдужих - вони і не вб'ють, і не зрадять, але тільки з їхньої мовчазної згоди існують на землі зрада і вбивство."

Бруно Ясенський

  • Як ви зрозуміли, що таке байдужість?

- До чого вона може призвести?

6. Хвилинка ерудита.

За часів запорізького кошового Сірка наші прадіди допомагали навіть ворогам. Чуєте: ворогам! Це було тоді, коли у Криму вирувала епідемія чуми. Козаки дали змогу кримським татарам переселитися на українські землі, щоби перебути нещастя. А самі козаки! Землянок ніколи не замикали! Будь-який подорожній міг зайти, розвести вогонь,зварити страву, спочити. А прийде хазяїн, ще й радий буде гостеві,привітає його. А буває, що господар, як їде куди, так ще й зоставляє страву для прихожого. Наїдяться мандрівники та зроблять хрест, поставлять його серед землянки — це значить, що були гості й дякують хазяїнові.

  • Прекрасні стосунки, в основі яких — доброта, а не байдужість?

- Які стосунки ми можемо називати добрими?

7. Робота з підручником.

Опрацювання вірша Л.Забашти “Людина починається з добра”.

- Прочитайте вірш вголос.

- До чого закликає мудрець?

- Яка основна думка вірша?

- Як ви її розумієте?

8. Фізкультхвилинка.

Зупиняємо урок – робимо зарядку.

Руки – вгору, руки – вниз,

Все у нас в порядку.

Руки в боки – нахиляйся,

Наче маятник, хитайся.

За хвилинку відпочили

І за парти тихо сіли.

III. Закріплення.

1. Робота за підручником.

Портрет В. Сухомлинського



  • Хто зображений на портреті?

  • Що ви знаєте про цю людину?

- Чому вчать нас твори Василя Олександровича Сухомлинського? (Кожне оповідання В. Сухомлинського вчить нас бути добрими, чуйними, милосердними до людей, тварин, природи.)

В.О. Сухомлинський Васи́ль Олекса́ндрович Сухомли́нський

(*28 вересня 1918, с. Омельник (нині Онуфріївський район Кіровоградської області) — †2 вересня 1970) — український педагог, публіцист, письменник.

Опрацювання оповідання В. Сухомлинського “Байдужість”.

- Прочитайте мовчки

- Чому оповідання так називається?

- У чому проявилася байдужість хлопців?

- Прочитайте в особах.

- Як ще можна оцінити вчинок підлітків? (хуліганство)

- Придумайте інший можливий хід подій.



2. Розігрування і обговорення діалогів.

1)Стоїть у лісі старий-престарий Пеньок. Мохом обріс, гріється на сонечку.

Поселився під Пеньком Їжак. Клопочеться собі в нірці, а Пеньок мружиться, крекче,гріється на сонечку.

- Будемо з тобою дружно жити, добре? – питає раз його Їжак.

- Добре, - відповідає байдужно Пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється собі на сонечку.

По другий бік під Пеньком поселилася Гадюка.

- Будемо з тобою дружно жити, добре? – питає раз вона.

- Добре, - відповідає байдужо Пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється на сонечку.

Та ось якось Їжак побачив, що поруч із ним живе Гадюка. Напав на неї і в кривавій сутичці переміг. Виповз, ліг на Пеньок. Відпочиває.

- Що це у вас там за шум був? – питає Пеньок.

- Це я Гадюку вбив, - відповідає Їжак.

- Добре, - каже байдужно Пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється собі на сонечку.

- До яких наслідків призвела байдужість?

- А як можна було цього уникнути?



2)Ось і настав день народження Ніни. Мама накриває стіл білою скатертиною. Ніна подумала: це і бабуся сяде за стіл, а внеї руки тремтять. Подруги будуть сміятися...

- Мамо, нехай бабуся сьогодні за стіл не сідає.

- Це чому так?

- В неї руки тремтять,з ложки капає на стіл.

Мама зблідла.Вона зняла скатертину зі столу і сховала в шафу.

- Іменинного обіду не буде. Поздоровляю тебе, Ніно, з днем народження. Моє тобі побажання: будь справжньою людиною.

- Як ви оцінюєте вчинок Ніни?

- Поясніть слова мами „ будь справжньою людиною”.

3)Прибіг щодуху син додому й до тата голосно гука:

-А я провідав у лікарні свого товариша – дружка.

То ж правда, тату, я чутливий і маю серце золоте?

Замисливсь тато на хвилину і так йому сказав на те:

-Коли тебе в тяжку хвилину людина виручить з біди,

Про це добро аж поки віку ти, синку, пам’ятай завжди.

Коли ж людині ненароком ти зробиш сам добро колись,

Про це забудь, аж поки віку мовчи й нікому не хвались.

- Як ви зрозуміли слова тата?

3. Фотовиставка « Наш 4 – Б клас».

- Як ви оцінюєте вчинки і поведінку своїх однокласників, себе стосовно теми нашого уроку?



4. Проблемне запитання.

- Чи легко бути добрим?

IV. Закріплення

1. „ Мікрофон”

- Над якою темою ми працювали на уроці?

- Що корисного для себе почерпнули на уроці?

- Чим сподобалося займатися?

- З якими порадами ви підете в житті?

- Чи справдились ваші очікування?

Ти добро лиш твори повсюди,

Хай тепло твої повнить груди.

Ти посій і доглянь пшеницю,

Ти вкопай і почисть криницю,

Волю дай. Погодуй пташину,

Приласкай і навчи дитину,

Бо людина у цьому світі



Лиш добро повинна творити.

Добре слово і ... залізні ворота відкриває

В чужому домі будь привітливим, ... скрізь шанують.

Слова щирого вітання... а не примітливим.

Ввічливих і лагідних... кращі за частування

Добре слово і ... залізні ворота відкриває

В чужому домі будь привітливим, ... скрізь шанують.

Слова щирого вітання... а не примітливим.

Ввічливих і лагідних... кращі за частування

Добре слово і ... залізні ворота відкриває

В чужому домі будь привітливим, ... скрізь шанують.

Слова щирого вітання... а не примітливим.

Ввічливих і лагідних... кращі за частування

Добре слово і ... залізні ворота відкриває

В чужому домі будь привітливим, ... скрізь шанують.

Слова щирого вітання... а не примітливим.

Ввічливих і лагідних... кращі за частування

Добре слово і ... залізні ворота відкриває

В чужому домі будь привітливим, ... скрізь шанують.

Слова щирого вітання... а не примітливим.

Ввічливих і лагідних... кращі за частування


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка