Тема: Мета: На основі знань, спостережень та самостійно проведених досліджень, довести, що людина складає єдину цілісну систему, що розвивається в природі. Закріпити знання дітей про частини тіла людини; вияснити функції шкіри та її значення для життя



Скачати 123.75 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір123.75 Kb.
Тема:


Мета: На основі знань, спостережень та самостійно проведених досліджень, довести,

що людина складає єдину цілісну систему, що розвивається в природі.

Закріпити знання дітей про частини тіла людини; вияснити функції шкіри та

її значення для життя людини.

В процесі досліджень вчити дітей порівнювати, аналізувати, робити висновки.

Розвивати спостережливість. Виховувати інтерес до предмету.

Обладнання: таблиця „Хвороби шкіри”, енциклопедія, таблиця „Скелет”, „Шкіра”,

Органи людини”, лупи, мікроскопи, таблички „Функції шкіри”, підручник.

Хід уроку

I. Організація класу.

-- Діти, сьогодні у нас з вами буде багато роботи. Я бажаю вам успіху, бажання читати, шукати, знаходити і отримати задоволення від своїх досліджень.

Діти, любі, піднімайтесь!

Сонце встало вже давно.

І промінчиком тепленьким, До нас постукало в вікно.

Погляньте, ліс кучерявий

Весь прокинувся й шумить,

А в траві його зеленій

Хор стрибунчиків тріщить.

-- Про що цей вірш? (Про природу, про довкілля).

-- Про кого цей вірш? (Про дітей, про людину).
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Повідомлення теми та мети уроку.

-- Який зв’язок існує між людиною і довкіллям?

-- Так ось, ми з вами сьогодні на уроці будемо продовжувати працювати по темі „Людина – цілісна система, котра розвивається в довкіллі. Шкіра. Гігієна шкіри. ” Наше завдання: продовжити роботу по знайомству з частинами тіла людини; на основі ваших знань, спостережень та досліджень довести, що організм – це єдине ціле в довкіллі, але головне ми повинні вияснити: що таке шкіра, її функції, довести важливість шкіри для життя організму людини та спроектувати гігієнічні вимоги для здорової шкіри.
III. Сприйняття та засвоєння матеріалу.


  1. Пояснення.

-- Згадайте з попередніх уроків та уроків здоровя, що ви знаєте про організм людини?

-- Згадайте, що являє собою організм людини?

(Єдине ціле).

-- Чому, як ви гадаєте, організм людини являє собою єдине ціле в природі?

(Людина – один із самих високоорганізованих і розвинених організмів природи. Людина тісно зв’язана з довкіллям, є його частиною живої природи: вона народжується, розвивається, їсть, розмножується і помирає).

-- А чим відрізняється людина від іншої частини живої природи?

(Людина мислить і говорить. Всі органи людини працюють в системі).

-- Ми з вами знаємо, що людина – цілісна система, котра розвивається в природі. Для життя людина бере все з довкілля.

-- Що вона бере з довкілля? Що віддає довкіллю?

Висновок: Людина – частина довкілля.

Вона може працювати, мислити, говорити і цим самим виділяється серед тварин.

Таблиця „Будова людини ”.



-- Розгляньте людину і виділіть основні частини її тіла. скелет%202

(Називають їх).

Показують на учневі класу.

-- Як зв’язані ці частини тіла між собою?

-- Всі частини тіла нероздільно звязані між собою, тому людина може виконувати рухи і пересуватися в просторі.
Загадки.

1. Круглі озерця, а ніколи не замерзають. (Очі)

2. Завжди в роті, а ніколи його не проковтнеш. (Язик)

3. В хлівці два ряди баранців і всі білі. (Зуби)

( Діти показують ці органи).
-- Щоє опорою організму людини? (Скелет).скелет%203

-- За допомогою рук і ніг людина може ходити, бігати, стрибати; руками виконувати найрізноманітнішу роботу.

-- Що розташовано на голові людини? Яку роботу вони виконують?

-- Який з цих органів витрачає найбільшу частину енергії організму? (Очі).

-- Голова розташована на шиї – рухомій.

-- Завдяки цьому людина орієнтується в просторі. (Демонструються повороти).

Показують по таблиці.

-- В тулубі людини розташовані дуже важливі органи. Які?

Назвіть.

-- Що становлять собою внутрішні органи?

(Єдину систему органів).

-- А чи може працювати окремо якийсь орган?

Висновок: Людина – дуже складний організм, який складається із окремих органів, які працюють в тісній взаємодії між собою. Завдання полягає в тому, щоб пізнати свій

організм.

Учень.

-- А навіщо? Знання про свій організм допоможуть кожному з нас зрозуміти роботу окремих органів і зробити себе здоровим, міцним і витривалим.

Учень.

-- Міцне здоровя – одне з головних джерел щастя та радості людини, її неоціниме багатство.


  1. Фізхвилинка.

  2. Знайомство з властивостями шкіри та її функціями.

-- Ми сказали, що людина – це цілісна система. Всі органи працюють злагоджено. А тепер скажіть, який орган, на вашу думку, захищає всі органи людини від пошкоджень?

(Шкіра).

-- Як ви думаєте, який орган захищає всі органи людини від пошкоджень? (Шкіра).

-- Все тіло людини покрито тонкою і міцною шкірою?

S = 2 м 2 шкірного покрову.



(Досліди на еластичність та міцність).

-- Шкіра захищає організм. Вона не пропускає воду, захищає людину від холоду і жари. Шкіра – це зовсім не мішок, який тримає всередині себе всі частини тіла разом, не даючи їм розвалитися. Це дуже важливий орган з декількома функціями. Через шкіру виділяється піт і жир. Піт охолоджує шкіру, а жир помякшує.

-- Як ви гадаєте, коли найбільше потіє людина?

(Коли працює і влітку).

Функції: захисна, видільна.

Людина має постійну температуру тіла 36, 6 , ця температура регулюється через отвори. Весь час в організмі проходять обмін речовинами.

В тілі людини утворюється стільки тепла за 1 годину, скільки потрібно , щоб закипятити 1 літр льодяної води. І якщо б тіло замість шкіри було покрито непроникаючим для тіла футляром, то вже через 1 годину температура тіла піднялась би приблизно на 1,5, а годин через 40 достигла б точки кипіння води.

Постійна температура у людини підтримується виключно шляхом регуляції віддачі тепла.

Функції: Терморегулююча, дихальна.

-- Шкіра – складний орган. Вона перш за все є своєрідним екраном. Чому так говорять? Ось послухайте.

Повідомлення дітей.

По кольору шкіри можна визначити стан організму людини, тобто, здорова вона чи ні. Блідна шкіра говорить про якусь хворобу людини, а рожева – про його здоровя. По шкірі можна визначити молода чи стара людина.

-- Шкіра важливий орган почуттів.

-- Ми сказали, що шкіра – складний орган. Давайте подивимося, дійсно це так.


  1. Будова шкіри по таблиці.

Наш організм знаходиться в газоподібному середовищі, його оточує повітря. Шкіра є тим органом, котрий відділяє внутрішнє середовище від зовнішнього, надійно охороняючи її постійно.кожа

Зовні шкіра покрита тонким шаром.



а) покривної тканини – епідермісом;

б) потім іде – шкіра – дерма – це з’єднуюча тканини.

Дерму пронизують густа сітка кровяних судин і нервів. В шкірі є і мязи.

(Розглядають руки. На них видно кровяні судини).

в) підшкіряна клітчатка. Вона багата жировими клітинами. Жирова тканина зберігає поживні речовини і охороняє тіло від охолодження.

-- Що ще є на шкірі? (Волосинки).

Так, в шкірі є так звані волосяні цибулинки, сальні і потові (отвори) залози.

Дослідження. Діти роблять на собі.

-- Зараз ми проведемо досліди, постараємося визначити ще одну функцію шкіри. Доторкніться до парти. Що ви відчули? (Тепло – холод, поверхня предмету, тиск, біль).

Це рецепторна функція.

Робота в парах. Дослідження.

-- Зараз ви будете працювати в парах. Вам потрібно обговорити і проаналізувати таке дослідження. Визначтеся, хто з вас буде підводити підсумок дослідження.


  • Розгляньте шкіру власної руки за допомогою лупи. Що ви побачили, на вашу думку, яку роль воно грає в житті організму людини?

(Висловлювання старшого групи).

-- Вірно, це отвори, поглиблення, такі ямки. Через них шкіра дихає, через них виділяється піт і жир, відбувається обмін речовин.

-- В яку пору року виділяється найбільше поту? (Влітку).

Видільна функція.

-- Ще ми побачили такі шершавинки. Шкіра ніби злуплюється. Це епідерміс – змінна частина шкіри.

Робота в групах



-- Переходимо ще до одного дослідження.

-- Розділіться на групи за бажанням.

-- У вас на партах прилад природодослідника. Який?

-- Мікроскоп. Що можна дослідити цим приладом?

(Найменші частинки).

-- Зараз ви в групах розглянете під мікроскопом частину живого організму. Що це? Що ви побачили? Опишіть. Ваш аналіз і висновок?

-- Епідерміс. Вірно! З чого складається?

(З маленьких частинок – клітинок).

Висновок: шкіра складається з багатьох міліардів маленьких живих клітин, які мають дуже складну будову.
Гра „Мікрофон. ”

-- Що цікавого на протязі уроку ви почули, чим хотіли б поділитися, працюючи з різними довідниками, енциклопедіями, спостереженнями про шкіру людини. Говорити треба швидко і лаконічно.

Учні.

1) Клітини нижньої частини епідермісу постійно діляться і виштовхують ті клітини, що знаходяться над ними, наверх; до самої поверхні шкіри. Коли вони досягають поверхні шкіри (а це через 3 неділі), мертві, затверділі клітини утворюють міцне покриття твого тіла.

2) Товщина шкіри більшої частини тіла приблизно 2мм, хоча, шкіра вік (покажіть) має товщину всього 0,5мм, а на підошвах ніг (де?), де вона швидко зношується: А чому?, товщина шкіри приблизно 6мм.

3) На долонях рук і підошвах ніг волосся немає, але замість цього вони покриті рубцями. Це придає шкірі підвищену чутливість. Малюнок, що утворюють рубці на твоїх пальцях – це є твої відбитки пальців.

4) Нова шкіра росте приблизно зі швидкістю 0,5мм в день

Підручник с.50.

Знайомство з гігієною шкіри.



-- Ми знаємо, що через отвори в шкірі виділяється жир і піт, вони забруднюють шкіру, на ній з’являються Що?

(Мікроби, бактерії).

-- Крізь порізи на шкірі вони попадають в організм людини і визивають різні захворювання шкіри. Скринька Юлі: Висипання, гнійні пухирці, виразки – це ніби „шкір’яна про

ба”, показник загального стану організму. Особливо тісно повязана шкіра з нервовою системою.

-- Ось чому людина повинна постійно митися з милом.

Повідомлення. Зі шкіри при гарному митті знищується 1,5 млрд. мікробів. На 1 см2 шкіри людини знаходиться 40 тис. мікроорганізмів, серед них багато хворобливих.

-- Які гігієнічні умови повинна виконувати людина, щоб її шкіра і організм були здоровими?

Таблиця.

  1. Купатися 1-2 рази на тиждень.

  2. Обробляти ранки знеболюючими розчинами.

  3. Загартовуватися.

І. Павлов все життя любив купатися і до 80 років купався у Неві влітку і восени.

Лев Толстой любив ходити босими ногами по землі, особливо на зорі.

А.В. Суворов виливав на себе кожного ранку відро холодної води.

4. Не нервувати, бо хвороби шкіри виникають (псоріаз, висипи, екзема).

5. Особиста гігієна.

(Санбюлетень. Скринька здоровя).

Проект загартовування шкіри. (Записують самі учні). Народна медицина для укріплення шкіри, поради, трави. Купання малих дітей чередою, вмивання росою і т. інше.

Сценка „Мийдодір”

Боже, Боже,

Что случилось?

Отчего же

Все кругом

Завертелось

Закружилось

И помчалось колесом?

Вдруг из маминой из спальни

Кривоногий и хромой,

Выбегает умывальник

И качает головой:

Мойдодыр:

Ах ты, гадкий, ах ты грязный, новый%20год%20118

Неумытый поросёнок!

Ты чернее трубочиста,

Полюбуйся на себя:

У тебя на шее вакса,

У тебя под носом клякса,

У тебя такие руки,

Что сбежали даже брюки,

Даже брюки, даже брюки

Убежали от тебя.

Я – великий Умывальник,

Знаменитый Мойдодыр,

Умывальников Начальник

И мочалок командир.

Если топну я ногою,новый%20год%20113

Позову моих солдат,

В эту комнату толпою

Умывальники влетят,

И залают, и завоют,

И ногами застучат,

И тебе головомойку,

Неумытому, дадут –

Прямо в Мойку,

Прямо в Мойку

С головою окунут

новый%20год%20112

Да здравствует мыло душистое,

И полотенце пушистое,

И зубной порошок,



И густой гребешок!

Давайте же мыться, плескаться,

Купаться, нырять, кувыркаться.мойдодыр

В ушате, в корыте, в лохани,

В реке, в ручейке, в океане, -

И в ванне, и в бане,

Всегда и везде –

Вечная слава воде!
Підсумок уроку.

-- Що цікавого ви дізналися про значення шкіри для організму людини?

-- Яку будову має шкіра? Назвіть функції шкіри.

-- Чому шкіра має бути чистою?

Домашнє завдання.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка