Тема: Океани Землі. Мета



Скачати 98.54 Kb.
Дата конвертації29.02.2016
Розмір98.54 Kb.
Тема: Океани Землі.

Мета: продовжувати формувати уявлення про поверхню Землі, її зображення на карті, уміння читати карту і працювати з нею, сформувати уявлення про океани Землі; розвивати пізнавальний інтерес, висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; уміння працювати з додатковою літературою; формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль, узгоджено працювати в групах, парах; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.

Обладнання: карта півкуль, атласи, , роздатковий матеріал, таблиці.

 

ХІД УРОКУ



І. Організація класу

Сядьте, діти всі рівненько.

Усміхніться всі гарненько,

Настрій в подорож візьмемо,

Й мандрувати розпочнемо.

Вчитель. Перед тим, як вирушати в подорож, треба підготуватися.

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень

1. – Яка пора року господарює?

    - Як називається місяць? Чому?

2.Виступ метеоролога .

        - Надіюсь нашій подорожі нічого непередбаченого не завадить. Пролетимо над материками.

ІІІ. Перевірка домашньої роботи

1.     – Що таке материк? Скільки материків є на Землі?

2.     Взаємоперевірка – показати на фізичній карті материки.

              1 в. Північна Америка.     1 в. Євразія.          1 в. Австралія

              2 в. південна Америка.     2 в. Африка.          2 в. Антарктида.

         - Кому сказали комплімент, діти? Молодці!

     3. – Який материк найбільший? З яких частин він складається? Доведіть, що Австралія - материк.

         - Який материк називають чорним континентом?

         - Чому Антарктиду називають льодовим материком?

4. Гра «На якому континенті я живу?». (пінгвін, жираф, кенгуру, бізон, білий ведмідь, лама). Молодці!

5.Індивідуальна робота з картками.

Картка 1


Земля має форму

Глобус — це

Скільки полюсів на глобусі?

Картка 2


Якої форми Земля?

Як називається рухома модель Землі?

Познач Північний та Південний полюси.

Який колір переважає на глобусі?

Що позначено цим кольором?

Картка 3


Слово «глобус» у перекладі означає:

Скільки полюсів на глобусі?

Що називається екватором?.
ІV. Актуалізація опорних знань.

           Карта півкуль (на дошці).

-         Який колір переважає на карті півкуль? Що ним позначають? (Водний простір). Яке ім’я у Бога морів, океанів? (Нептун).

-         Нептун покаже нам свої  володіння. Заходить Нептун.



V. Оголошення теми уроку.

- Отож, як ви гадаєте, про що йтиме мова сьогодні на уроці?

- Щоб ви хотіли б під час подорожі дізнатися, з’ясувати, запам’ятати? Де ви можете застосувати ці знання?

- А також поповнимо свій словник новими словами.



VІ. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Розповідь вчителя.

Космонавти розповідають, що навколо земної орбіти наша планета здається зеленувато-блакитною. Це колір морської води. Вся водна поверхня Землі утворює Світовий океан. Скільки в ньому води? (1 300 000 000 км3) (учень читає). Це важко уявити, тому порівняємо з об’ємом суші над рівнем моря  ( Св. Океан = сума х 10. Вчитель вивішує в океан Знань). Деякі вчені вважають, що назва планети повинна бути   Океан    або Океанія.

На Землі є чотири океани. (Учитель показує їх на карті півкуль, діти знаходять на карті в підручнику.) Тихий океан найбільший. Подивіться на карту півкуль. У яких півкулях він зображений? Цей океан дуже глибокий. Місцями його глибина сягає 11022 м.

Атлантичний океан не такий великий і не такий глибокий. Знайдіть його на карті півкуль. Індійській океан у якій півкулі знаходиться?

Північний Льодовитий — це найменший з океанів. Пропоную поміркувати разом, чому в нього така назва. Біля якого полюса він знаходиться? Що означає слово «льодовитий»? (Укритий кригою товщиною 1 км.)Отже, скільки океанів існує на Землі? (4.) В якій послідовності за величиною їх розрізняють і чому?

Подивіться уважно на карту і скажіть, чи розділені чимось океани між собою? (Ні.) Усі океани Землі разом утворюють Світовий океан. Місця, де океан вдається в сушу, називають морями. Отже, море — це частина океану.

Слово «океан» прийшло до нас від давніх греків. Так вони називали безперервну водну оболонку Землі, що, немов величезна ріка, обтікала світ з усіх боків. Звідси і з’явилося поняття «Світовий океан».

Світовий океан настільки великий, що материки на його поверхні виглядають, як острови. Світовий океан з давніх-давен приваблював людину своїми безмежними просторами, незвіданими багатствами.

Тихий океан не омиває берегів Європи, в якій ми живемо. Проте саме європейці дали йому таку назву. Це сталося в 1520 р. під час першої навколосвітньої експедиції, яку очолював португалець Фернан Магеллан. Обігнувши першим із європейців Південну Америку, він здійснив перехід через величезні водні простори та незабаром переконався, що це — невідомий новий океан. Оскільки погода під час плавання сприяла мандрівникам, Магеллан назвав його Тихим.

У водах океану біля узбережжя Північної Америки є велетенські водорості, які щодня виростають на 30¬60 см. Тут росте й найдовша у світі водорость, довжина якої становить близько 60 м, окремі її екземпляри досягають 150 м. На півночі та півдні Тихого океану бурі та червоні водорості часто утворюють справжні зарості — «підводні ліси», де росте ламінарія, яку в побуті називають «морською капустою».

У водах океану живуть: скумбрія, акули, камбала, дельфіни, моржі, морські слони, котики, кальмари, морські їжаки, кити, краби. Біля берегів виявлено багато родовищ нафти та газу. У Тихому океані знаходиться найглибша западина світу — Маріанська (11022 м).

Атлантичний океан — найтепліший серед океанів. Він дуже солоний. Тільки в ньому розташоване море без берегів, яке має надзвичайно прозору воду. Це Саргассове море. Предмети видно в ньому до глибини 66,5 метра. Португальські мореплавці експедиції Х. Колумба назвали їх «саргассо», оскільки бульбашки повітря на водоростях за своєю формою нагадують сорт винограду такої назви.

У листопаді 1963 р. води океану біля південного узбережжя острова Ісландія раптом почали закипати, а над його поверхнею виник стовп чорного диму. Потім загуркотіло, і з-під води з’явився острів. Він на очах збільшувався за рахунок лави, яка надходила з підводного вулкану. Уже на другий день висота острова становила 10 м, ще за п’ять днів — 60 м, а за два тижні — більш ніж 90 м. Довжина острова досягала близько 800 м. Коли у квітні наступного року виливи лави припинилися, новонароджений острів сягав висоти 145 м. Минув час, і розмитий хвилями острів знову занурився в океан.

Індійський океан за розмірами займає третє місце серед усіх океанів планети. У водах океану можна виловити риб, які вважаються вимерлими десятки мільйонів років тому. Унаслідок бурхливого розмноження органічного світу вода іноді починає «цвісти», змінюючи при цьому свій колір (звідси, наприклад, назва Червоного моря). Червоне море — найтепліше море планети. Червоне море утримує перше місце у світі й за солоністю. Індійський океан відомий запасами нафти, газу. Найбільшим у світі постачальником нафти є район Перської затоки. У зв’язку з інтенсивним видобутком нафти та газу на півночі Індійського океану його води часто забруднюються нафтопродуктами. Це створює серйозну загрозу для всього живого в океані, а також для населення узбережних районів.

Північний Льодовитий океан. Більша частина океану завжди вкрита кригою. Через суворі кліматичні умови життя в Північному Льодовитому океані бідне. Незважаючи на бідність, органічний світ Північного Льодовитого океану дуже своєрідний. Одна з його особливостей — гігантизм. Тут трапляється найбільша медуза — ціанея, яка в діаметрі сягає 2 м, а щупальці її витягуються до 20 м. У холодних водах океану життєві процеси уповільнюються, що зумовлює значну тривалість життя його мешканців. Наприклад, мідії живуть до 25-ти років (для порівняння — у Чорному морі тільки 5 років), тріска — близько 20-ти, а камбала — 40 років.



VII. Закріплення матеріалу.

-         Сьогодні Нептун підготував  багато завдань.

Робота з роздатковим матеріалом, підручником.

В парі – в групі – всім розповімо

  Діти працюють спочатку в парах, а потім узгоджують у групах свої висновки.

а) прочитайте інформацію про один із океанів і виберіть найважливіше за планом;

План

1.     Розміри порівняно з іншими.

2.     Походження назви океану.

3.     Додаткова інформація.

 

Б)СЛОВНИК:



тайфун, течія Гольфстрим, айсберг.
 

VІІI Формування знань, вмінь і навичок.

1. Робота з підручником, с.99.

- Діти, Нептун хоче звернути увагу на значення світового океану для планети Земля та для людей.

а) робота в групах:

- 3-5 абзаци прочитати і визначити коротко головну думку;

б) діти називають, а вчитель вивішує голубі прямокутники  в океан Знань «Яке значення Світового океану?»



прямая со стрелкой 2  кругообіг  води

                             



прямая со стрелкой 3прямая со стрелкой 4великий Світовий океан         кисень               

прямая со стрелкой 1 запас  

солі зігріває планету                                   

 

 - Коли утворився океан, вода була гаряча, як окріп, і кисла, як лимонний сік. Якщо випаровувати всі океани, із солі, що залишиться, можна побудувати стіну заввишки 230 км і завтовшки 2 км.


2. Розповідь вчителя про вплив на клімат в Україні.

   Україна розташована далеко від океану. Але він все одно впливає на її клімат. Якби не було океану, то в Україні був би такий же клімат, як в Арктиці. Світовий океан зігріває повітря і утримує тепло. Ми належимо до басейну Атлантичного океану.

3. 5 група учнів розповідає про значення океанів для людей (Вчитель вивішує висновки дітей на дошку в океан Знань).

3.Перегрупування за кольорами. Технологія «Мозаїка».

Представники всіх груп, що працювали на кольо­рових аркушах, об'єднуються в групи за однаковими кольорами.



Завдання.

Порівняти рослинний і тваринний світи всіх оке­анів. Визначити, які представники рослинного й тва­ринного світів зустрічаються в усіх чотирьох океанах, у трьох океанах, у двох океанах чи тільки в одному, і позначити відповідною цифрою. Спробувати знайти закономірності.



4.Технологія «Акваріум».

Спікери кожної з груп утворюють групу в центрі класу й обговорюють завдання, знаходячи спільне рі­шення (пояснення).



Завдання.

Обговорити питання: в якому океані рослинний і тваринний світи найрізноманітніші? Чому?


5. Презентація на комп’ютері слайдів «Рослинний і тваринний світ океанів» з коментарем дітей

IX. Узагальнення і систематизація знань.

  1. Ланцюги живлення (робота в групах)

 

краб            восьминіг                кашалот



 

дрібні


молюски             кальмари               моржі

 

тріска              тюлені                  білі ведмеді



 

 

водорості                рачки                     беззубий   кит



 

рачки           анчоуси           макрель      тунець

 

 

2. Гра «Перевір свої знання».



       Північний Льодовитий океан              Індійський океан

       Тихий океан                                          Атлантичний океан

 

1)Океан – крихітка (Північний Льодовитий океан)



2)Найбільший океан (Тихий)

3)Який океан з’єднує Європу та Північну Америку (Атлантичний)

4)Найтепліший океан (Індійський)

5)Найсолоніший океан, за міфами тут жив титан Атлант (Атлантичний)

6)Омиває 50 країн світу. Його називають Великий або … (Тихий)

 

3. Робота в зошиті.



4. Розповідь вчителя про необхідність збереження чистоти водного простору.

     Світовий океан дуже багатий скарбами, проте його багатства людство використовує не по-господарському. Так, у ньому зменшилась кількість китів, моржів, морського котика, камбали, морського окуня.

  Тваринний і рослинний світ дуже потерпає від забруднення. Підприємства зливають відходи. До 10 млн. тонн нафти потрапляє в океан, а це – мертва вода. Відомий вчений-мандрівник Тур Хейєрдал зазначав: «Загибель океану – це смерть всієї нашої планети».

  Люди Землі об’єдналися у своїх діях за збереження водного простору і проголосили 10-річчя з 2005-2015 рік – десятиріччям «Води для життя» і закликають всіх жителів планети взяти участь в охороні та збереженні води

   

 

Х. Підсумок уроку.



- Що ви дізналися сьогодні на уроці?

Що запам’ятали, з’ясували? А що особливо сподобалося?

1.     Домашнє завдання – с.99-101.

2.     Для допитливих: «Чому вода в океані солона? Корали – істоти чи рослини?»

3.     Для спостережливих : виписати з атласа, яких тварин океанів ще не назвали на уроці.

4.     Виставка книг (дитина бібліотекар розповідає)

- Прочитавши ці книги, ви дізнаєтеся:

«На яку глибину проникає в океані світло?

Хто перший проникнув в океанські глибини?

Що таке батискаф?

Корали – тварини чи рослини? та багато іншого».

5.     Оцінювання роботи учнів.

Нептун.         Багато років на дні океану Знань лежав скарб. Ми сьогодні проникли в його глибини і знайшли ось це. Я за хорошу роботу нагороджую вас. (Відкривається скриня, а там золоті монети).

-         На цьому я прощаюся з вами , діти. Бажаю вам всього найкращого, зустрінемося  на уроках географії.



 


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка