Тема. Оповідання В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» Мета



Скачати 112.74 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір112.74 Kb.
Тема. Оповідання В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка»

Мета:

продовжити знайомство з людськими чеснотами;

розширювати поняття про доброту, з’ясувати зміст поняття "доброта";

викликати у дітей бажання творити добро й уникати злих вчинків;

учити аналізувати й оцінювати поведінку та вчинки дійових осіб;

вчити дітей умінню робити добро щодня;

акцентувати увагу на вихованні чуйності, доброзичливості у дітей;

збагачувати словниковий запас дітей;

розвивати мовлення, пам’ять, вокально-хорові та артистичні навички;

розвивати почуття відповідальності за свої вчинки.




Обладнання. Мультимедійний проектор та екран, презентація до уроку, картки для роботи в групах; виставка книг В.О.Сухомлинського, сигнальні картки, Савченко О.Я. Читанка 2 клас: Підручник. – К.: Освіта, 2012. – С. 51-52 
Тип уроку: комбінований 
Хід уроку


  1. Організаційний момент 

Учитель СЛ.1

Дзвоник всім нам дав наказ :

До роботи, швидше в клас.

Біля парти станьте чемно,

Хай мине час недаремно.

Будьте уважні й старанні усі,

Тихо сідайте за парти свої.
II. Емоційне налаштування на урок СЛ.2

(Звучить грамзапис вальсу, на фоні музики вчитель читає поезію) 
Врятує світ краса - 
Завжди так говорили. 
Тепер врятує світ лиш доброта, 
Бо однієї вже краси занадто мало, 
Бо стільки всюди зла - людина вже не та… 
Тож,люди на землі! 
Спішіть добро творити, 
Щоб нам не згинути у морі зла, 
Щоб кожен міг серед краси прожити 
У царстві справедливості й добра. 
ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Переказ оповідання В. Сухомлинського «Про що думала Марійка»


IV. Мотивація навчальної діяльності 
- Сьогодні на уроці літературного читання я пропоную вам поговорити про добро, добре серце та милосердні добрі справи. СЛ.3

І епіграфом до нашого уроку є вислів «Людина починається з добра»


V. Актуалізація знань. Повідомлення теми і завдань уроку. 
- Ми спробуємо з’ясувати, якою має бути справжня людина: доброю чи злою,жорстокою чи милосердною. А допоможуть нам відповісти на наші запитання герої творів В.Сухомлинського, з якими ми познайомимось в оповіданні «Горбатенька дівчинка».


1. Робота в групах. Технологія «Асоціативний кущ».
- З чим у вас асоціюється слово « добро»? Утворіть свій асоціативний кущ. 

( В учнів на партах картки із словом добро та променями)
(Обговорення. Асоціативній кущ- слайд презентації) СЛ.4

• світло радість щастя                              • краса щирість чистота



ДОБРОТА

підтримка подяка сонечко        • співчуття допомога милосердя

                                            

- Людина приходить у світ для добра. Доброта – це один із найсвітліших виявів людської душі. Доброта виражається у нашому ставленні до людей і навколишнього світу. Що ми залишимо після себе, залежить від нас. Це можуть бути плями байдужості, зневаги та злоби один до одного, до рідної землі. Але в наших силах залишити цілий список добрих і красивих вчинків та справ. 

Запам’ятай, моя дитино, з юних літ 
На все життя, щоб знала ,як прожити. 
Людина для добра приходить в світ 
Й покликана завжди добро творити.

- Тож будьте завжди добрими, носіть у своїй душі світле сонечко любові до всього світу, адже кожен з вас – людина! 



VІ. Про В.О.Сухомлинського  СЛ.5
1. - Таким був Василь Сухомлинський- великий педагог, мудрий учитель, чудова людина. Він віддавав дітям красу і тепло своєї душі, він ніс на долонях своє щире серце, бо був насправді доброю і щирою людиною. В його палкому серці жила велика любов і доброта до всього світу. Василь Олександрович не лише навчав дітей, він прищеплював кожному з них найкращі людські якості, виховував у них доброту, людяність, чуйність, патріотизм,повагу до батьків, любов до рідної землі. Мудрий учитель писав для дітей чудові твори: коротенькі повчальні і дуже змістовні.  А зараз послухаємо і згадаємо короткі відомості із біографії письменника, що підготували наші учні.
(Презентація фотоальбому «В.Сухомлинський») (підготовлені учні коротко розповідають біографію В. Сухомлинського)
1 учень Василь Олександрович Сухомлинський народився 28 серпня 1918 року в с. Василівка  на Кіровоградщині в родині селянина-бідняка. Ріс він звичайною дитиною, з серцем чутливим і щирим, наповненим ніжністю і любов’ю до людей та навколишнього світу.
2 учень Після закінчення школи Василь Олександрович вирішив присвятити своє життя навчанню і вихованню дітей. Тому і обрав освітянську ниву. Ось таким юнаком він почав навчання на факультеті мови й літератури Кременчуцького педінституту, але змушений був  залишити навчання в зв’язку з хворобою. Пізніше продовжив навчання на заочному відділі Полтавського педінституту.
3 учень Після закінчення інституту був направлений до Онуфріївської середньої школи, де працював до липня 1941 року. Плани і задуми молодого вчителя були перервані війною.А з 1948 року і до останнього подиху свого життя (1970 р.) В.Сухомлинський  -незмінний директор Павлиської середньої школи.
4 учень Дуже любили вихованці Василя Олександровича уроки мислення серед природи. «Школа радості» - так називали діти свою середню школу. На пришкільній ділянці ріс сад і виноградник. Вчитель любив працювати разом зі своїми учнями.
5 учень В.О.Сухомлинський тісно зв’яний зі школярами усіх вікових груп: для них він - старший товариш, який щиро поділяє  хвилювання дитинства і юності. «Поважайте учня» – така перша заповідь, утверджувана директором і всім викладацьким колективом Павлиської школи.
VI. Опрацювання творів В.Сухомлинського 
З багатьма творами Василя Олександровича ми вже знайомі.


☻ Яринка сплеснула руками від подиву:

- А чи довго ж я була

маленька?

☻ Пташка швидко літала до гнізда, щоразу приносила по волосинці.

☻ Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому.
Літературна вікторина (з’єднайте вислови з твору із його назвою) СЛ.6







  1. Робота над оповіданням В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка». СЛ.7

Сьогодні новий твір В. Сухомлинського, нові герої, які допоможуть нам зрозуміти найбільшу мудрість - людина приходить у цей сонячний світ для добра. 


  1. Словникова робота СЛ.8

Живенько – швидко

Благав – наполегливо, пристрасно, невідступно просив

Іспит – перевірка знань з якого - небудь предмета, що здійснюється згідно зі встановленими правилами, екзамен


  1. Робота з підручником. Читання оповідання вчителем

  • Хто зайшов до класу?

  • Чому хвилювався вчитель?




  1. Фізкультхвилинка СЛ.9

Добре те, що сонце світить! (піднімають руки вгору)

Добре те, що віє вітер! (коливають руками)

Добре те, що цей ось ліс (присідають)

Разом з нами ріс і ріс! (підтягуються)

Добре те, що в нашій річці (піднімаються угору)

Синя, не брудна водиця, («плавають»)

І мене матуся рідна (крокують)

Після школи зустріча. (стрибають)

Добре гратися на дворі! (плескають у долоні)

Добре вчитися у школі! (сідають за парти)



6. Повторне читання оповідання учнями «ланцюжком» СЛ.10

- Як клас зустрів незнайому дівчинку?

7. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

- Який урок йшов у класі? Скільки там було учнів?

- Прочитайте, як почувався вчитель. З якою інтонацією слід читати ці слова?

- Про що вчитель «мовчки благав» дітей?

- Що було в очах дітей? Як вони дивилися на незнайому дівчинку?

- Чому вчитель «полегшено перевів дух»?

- Як звали дівчинку? Якою вона була?

- За яку парту посадили дівчинку? Чому?

- Який іспит витримав клас?

- Які позитивні людські якості продемонстрували діти?



8. Читання оповідання за частинами, складання плану

9. Переказ оповідання за планом

Доповніть прислів’я , поясніть: СЛ.11

Треба так у світі жити, щоб ... .

Хто людям добра бажає, той .... .

Чуйне серце з будь-якої біди ... .



10. А тепер перевіримо, чи добре ви вмієте розрізняти, що таке добре, а що таке погано.

Пограємо в гру "Так і ні".

– Бабусі хлопчик помагав,

На допомогу він мастак.

Він, діти, добрий хлопчик? (Так.)

– Тепер усі скажіть мені:

У сварці жити добре? (Ні.)

–А як немає забіяк,

Тоді усім прекрасно? (Так.)

– А як серця у всіх ясні,

То вам погано, діти? (Ні.)

– Співає хлопчик гарно як!

А вам подобається? (Так.)

– А як обличчя всіх сумні,

Похмурі, злі? Вам добре? (Ні.)

– Кричить, ламає все хлопчак,

Це теж погано, діти? (Так.)

– Тоді іще скажіть мені:

Як діти б’ються , добре? (Ні.)

– Коли вам краще жити:

Коли сміються діти? (Так.)
Звичайно, краще б мир

І з усіма дітьми дружити,

Щоб всі веселими були,

В добрі і злагоді всі жили.



VII. Інтерактивна вправа «В колі друзів «Я дарую тобі…» СЛ.12
Спалахнула свічечка 
Ніжним полум’ям. 
Підійди погрітися, 
Кому холодно… 
Ця свічка - це символ доброти і чистоти. Давайте зараз послухаємо притчу про такі необхідні для кожної людини Вогонь, Воду та Доброту.

Стародавня притча

Вогонь, Вода і Доброта разом прийшли до роздоріжжя, де їм і треба було розійтися. Вогонь сказав: "Якщо загубите мене і захочете знайти, то підіть у той бік, де відчувається тепло". Вода мовила: "А коли мій загубите слід, то шукайте разом з тими, хто хоче втамувати спрагу". Доброта стояла мовчки, слухаючи своїх друзів. "За якими ознаками тебе знайти, коли загубимо?" –запитали Вогонь і Вода. "Той, хто загубить мене, - уже нескоро знайти мене зможе. «Я буваю тільки з тими, хто мене не втрачає».

І нехай торжествують світло й доброта у нашому класі назавжди!
VІІI. Підсумок уроку 


  1. Учитель

- Гадаю мені вдалося сьогодні посіяти зернятка Доброти у ваші серця. СЛ.13 Сподіваюсь проростуть вони і розквітне квіточка(вчитель викладає динамічний малюнок). Спочатку це пуп’янок, який повільно розгорне свої пелюсточки Милосердя, Щедрості, Справедливості, Дружби, Доброти. 
- Тож із чим в серці має жити кожна людина?
Ми у світ приходим, щоб добро творити,

Бачити й відчути всю красу Землі,

Треба нашу Землю-матінку любити,

Вчитись світ любити, доки ще малі.

Слабким не чиніть і найменшого зла,

Хай вас не боїться пташина мала,

Хай лащаться котик та цуценята.

Метелика з квітки не треба зганяти,

Не ображайте дрібної комашки…

Добрим бути зовсім не важко!

Не нищіть квіти, не зривайте —

Нехай на них блищить роса.

Усе живе оберігайте,

Бо для людей ця вся краса.


Щоб наше серце добрим стало,

Щоб в нім любов палка жила,

Щоб завжди серце зберігало

Любов і трішечки тепла.


До цього радісного світу,

До всіх живих, що на землі,

До пташечки, дерев і цвіту.

І знайте, діточки малі:

Усі прийшли в цей світ, щоб жити, —

Великі звірі і малі.

Людина в світ прийшла — любити,

Добро творити на землі!



Учні приклеюють маленькі сердечка навколо квітки на дошці у формі великого серця

  1. Тест:(з допомогою сигнальних карток) СЛ.14

Для перевірки ваших знань про письменника В. Сухомлинського та змісту оповідання «Горбатенька дівчинка» ми проведемо тест

1. В.О.Сухомлинський був видатним художником.

2. В.О.Сухомлинський народився в селі Павлиш Кіровоградської області.

3. В. О. Сухомлинський писав повчальні змістовні оповідання.

4. Учні нову ученицю зустріли вороже.

5. Дівчинці ніхто не поступився місцем за першою партою.

6. Клас витримав іспит.

СЛ.15

Сказав мудрець:



  • Живи, добро звершай!

Та нагород за це - не вимагай!

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізняє від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина проста -

Людина починається з добра!

Отже, насамперед будьте справедливими у своїх діях і вчинках, любіть і поважайте старших, з розумінням ставтесь до людей, залишайтесь добрими та милосердними. Адже, коли людина піклується про інших, то вона немов би сіє добро. І добро проростає, повертається до самої людини. Люди навколо нас і ми самі стаємо більш чуйними, турботливими і дбайливими.



  1. Виконання учнями пісні

Пісня "Доброта" (слова Н.Тулупової, музика І. Лученка) 
1. Добрим бути – зовсім це непросто, 
Не залежить доброта від зросту, 
Не залежить доброта від віку, 
Добрим треба бути нам довіку. 
Приспів: 
Тільки треба, треба добрим буть 
І в біді про друга не забудь, 
І закрутиться земля скоріш
Якщо будем я і ти добріш. 
2. Добрим бути – зовсім це непросто, 
Не залежить доброта від зросту, 
Доброта нещира не буває, 
Нагород вона не вимагає. 
Приспів. 

IX . Домашнє завдання СЛ. 16

  1. Виразно читати і переказувати текст.

  2. Завдання на вибір: 
    - Підібрати прислів'я, яке виражає головну думку оповідання. 
    - Намалювати ілюстрацію до твору. 
    - Придумати свою кінцівку оповідання.

  3. Коментування оцінок


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка