Тема. Оскар Уайльд. «Хлопчик-зірка». Еволюція образу головного героя. Мета



Скачати 77.46 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір77.46 Kb.

Плюхіна Лілія Григорівна вчитель зарубіжної літератури

Степненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

Запорізького району Запорізької області

Зарубіжна література

5 клас


Тема. Оскар Уайльд. «Хлопчик-зірка». Еволюція образу головного героя.

Мета: учити вдумливо читати художній твір, давати оцінку прочитаному, розвивати вміння характеризувати образ персонажа, простежити еволюцію образу головного героя; сприяти розумінню суті ідей, проголошених автором; виховувати віру в силу добра, любові до матері як визначальної цінності життя, як основи духовної краси, прагнення до самовдосконалення.

Ім’я уроку. Не за обличчям судіть, а за серцем

Обладнання: портрет О.Вайльда, музика Антоніо Вівальді «Пори року (Зима)» зірочки , репродукція картини Н.Гольц «Нарцис», короткий словничок до уроку, презентація

Тип уроку: поглибленої роботи над твором з елементами рольової гри

Хід уроку

Чини з людьми так, як хотів би ти,

щоб чинили з тобою.



Святе Письмо

Хід уроку

І. Організаційний етап.

1.Забезпечення емоційної готовності класу.

Десь в небесному просторі

Вічним світлом сяють зорі.

І у нашому дворі

Заблукали дві зорі.

Хай одна несе знання.

Інша ж, ніби навмання,

Принесе вам всім довіру -

У своє майбутнє віру.

Слово вчителя. Чи бачили ви коли – небудь, як падають зорі? (Слайд ). Кажуть, треба загадати бажання - і воно неодмінно здійсниться.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Любі діти! Побажаймо, щоб на сьогоднішньому уроці ми разом відкрили мудрі істини, які, як зірочки, розсипані у казці О. Уайльда «Хлопчик-зірка».

На прикладі цієї казки ми попробуємо зрозуміти, в чому полягає справжня краса людини Слайд - 1



ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1.Вчитель: Слово «краса» асоціюється з іменем автора кази «Хлопчик-зірка» англійським письменником Слайд – 2 кінця ХІХ століття Оскаром Уайльдом. Його називали «королем життя», і це цілком справедливо..

Послухаємо, що він сам про себе розповість.

Учень у ролі О. Уайльда розповідає біографію.

Вчитель : У всіх творах О. Уайльда порушена морально-етична проблема. ЕПІГРАФ СЛАЙД -4 Письменник намагається з’ясувати, що важливіше для людини – добро чи краса. Це питання постає і в казці «Хлопчик-зірка», з якою ви ознайомилися вдома і яку ми будемо розглядати на уроці.

2.Звучить музика А. Вівальді «Пори року» (Зима). Музика стихає і вчитель таємничо розповідає.

Була зимова ніч, стояв пекучий мороз. Сніг товстою ковдрою покривав землю й гілля дерев, і коли двоє бідних лісорубів продиралися крізь хащі, навкруги, потріскуючи, ламались примерзлі галузки, а коли вони підійшли до гірського водоспаду, то побачили, що він нерухомо завис, бо його поцілувала крижана королева.

Був такий холод, що навіть звірі й пташки не знали, як його перебути.

І ось такої морозної ночі сталося диво…

- А яке диво сталось в цю люту ніч? (впала зірка).

(Слайд)

3. «Асоціативний кущ» до слова «зірка».Які асоціації у вас викликає слово «зірка»? (Зірка – холод, сяйво, краса, блиск, зірка естради, зірка, що падає – здійснення бажань…

4. Прийом «Лабіринт запитань».

Характеристика головного героя.

- Чому лісоруби кинулися на пошуки зірки?

- Чи зраділи лісоруби знахідці? («Оце такий кінець нашим великим сподіванням», лісоруби розчаровані).

- Чи випадково письменник розпочинає казку про лютий мороз? (ні, якби лісоруб не забрав дитину, вона б загинула).



Вчитель: У тексті сказано: «І він обережно взяв дитинча на руки, вкутав його

в плащ… і почвалав з горба в село».

5.Словникова робота.

Дібрати синоніми до слова «почвалав».

Почвалав – пішов, поплентався,подався, побрів.



6. Продовження бесіди.

- Чому почвалав, а не пішов, не помчав? (мабуть, думав про свою бідність, про своїх голодних дітей, про те, як покаже дитину дружині, як прогодувати сім’ю).

- Товариш лісоруба називає його вчинок «дурістю та м’якосердям». А як би ви назвали його вчинок? (благородним).

- Як прийняла знахідку лісоруба дружина?

- Переконуючи дружину залишити знайдену дитину в домі, лісоруб говорить: «А хіба не вічний холод у тій хаті, де люди з кам’яними серцями?». Як ви розумієте його слова?

Як же жилося хлопчику у лісоруба?----(Слайд про лісоруба)

Яким автор змальовуєХлопчика? Прочитайте його портретну характеристику--. Стр.96

Вчитель: З чим автор порівнює Хлопчика? Автор порівнює зовнішність хлопчика з трояндою, фіалкою, нарцисом. Кожна квітка має своє символічне значення. (Слайд- портрет Хлопчика-зірки)

- Що символізують квіти, з якими автор порівнює Хлопчика-зірку? (Словничок до уроку).

Троянда – краса, кохання, розкіш, розніженість.

Фіалка – весна, скромність.

Нарцис - самозакоханість, егоїзм, байдужість.

7Фізкульт хвилинка

8. Випереджальне завдання.

Щоб зрозуміти, що символізує квітка нарцис, послухайте давньогрецьку легенду і знайдіть ключові слова(розповідають підготовлені учні).

Давньогрецький міф «Нарцис».

Нарцис (за грецькою міфологією) - це надзвичайно красивий син річкового бога Кефісса і німфи Ліріопи. Коли батьки запитали віщуна Тіресія про майбутнє дитини, мудрець відповів, що Нарцис доживе до старості, якщо ніколи не побачить свого обличчя. Дзеркал у той час не було.

Нарцис виріс хлопцем рідкісної краси, а його кохання добивалось багато жінок, але він був байдужий до усіх. Відмовив він і німфі Ехо, яка від горя висохла так, що від неї залишився лише голос. Ображені неувагою Нарциса жінки просили, щоб боги покарали його. Так і сталося.

Одного дня, повертаючись з полювання, змучений спрагою Нарцис, нагнувся над водою, щоб напитися і уперше у житті побачив своє відображення. Вінтак замилувався собою, що не міг відірватися, почав марніти і помер від кохання до себе.

Проте милосердні боги не дали йому загинути остаточно, перетворили на чарівну, пахучу квітку, а голівка її так і хилиться донизу, ніби намагаючись ще й ще раз помилуватися собою...



9. «Мистецькі паралелі». (Слайд- карт. Художниці Н.Гольд )

Робота з репродукцією картини російської художниці Н. Гольц «Нарцис».

- Кого ви бачите на картині. Опишіть його обличчя, постать.

- Чим же схожий Хлопчик-зірка з Нарцисом?

Вчитель. О. Уайльд невипадково використовує для портретної характеристики Хлопчика-зірки образ Нарциса. Головний герой казки - самозакоханий, як Нарцис, личко у хлопчика біле, а справи його – брудні; у фіалкових очах можна побачити лише зневагу до інших; губи, мов троянда, а слова , що зриваються з вуст, злі і жорстокі; волосся мав золоте, а серце – кам′яне. - (Слайд- свідчення дітей лісоруба)-2 підряд слайда

- Доведіть прикладами з твору, що зовнішня краса героя і його вчинки дуже відрізнялися. Стр.97

- Чому діти, з якими спілкувався хлопчик, ставали такими ж жорстокими та злими, як він.Стр.97(Слайд- свідчення дітей лісоруба)-…..

- Як ви вважаєте, який вчинок Хлопчика-зірки найганебніший?



9. Читання за ролями.(Зустріч з матір’ю). (Слайд)

Перекляд уривку з худ. фільму «Хлопчик-Зірка» (4хв.)
Вчитель: Хлопчик зрікся найдорожчої людини в світі, і його зірка згасла, як згасла, закам’яніла його душа, в якій не було й крихти тепла, жалю, любові.

  • Чому з гарної квітки хлопчик перетворився в бридку жабу?

( не може краса бути такою жорстокою, злою, холодною, немилосердною, надмінною.)


  • Чи усвідомлював Хлопчик, що він вчинив жорстоко? (Так. (Слайд) Про це свідчать такі рядки: «І він кинувся обличчям у траву і заридав, а потім сказав собі: «Це, певне, така мені кара за мій гріх. Адже я відмовився від рідної матері й прогнав її геть, я посоромився її і вчинив жорстоко з нею".)


Вчитель: Пройде чи мало часу, перш ніж до Хлопчика повернеться його зовнішня краса.

  • Коли саме і як сталося, що до хлопчика повернулася його краса? (Після
    того як він у третє віддає монету прокаженому.)


V. Підсумки уроку

1. Бесіда

- Як ви гадаєте, що є справжньою красою?

- Чи може бути справжньою зовнішня краса?

- Як ви розумієте вислів "краса душі людської?"

- Що означає для вас "краса душі?"

Учитель звертає увагу на епіграф. Читає його.



  • Яким чином герой казки подолає важкий шлях жорсткості й зневаги до всіх і всього і прийде до любові – вершини людської краси - ми дізнаємося на наступних уроках.

Які ж мудрі істини ми відкрили: 1. Без любові до матері, немає і любові до людей.

2. Не за обличчям судіть, а за серцем.

3. Справжня краса - внутрішня, вона йде

від усього серця, в якому живе любов.

Крістіна Алігера

4. Чини з людьми так, як хотів би ти ,



Щоб чинили з тобою. Святе Письмо

Ці мудрі істини записані на зірочках , які упали на ваші парти, хай вони будуть з вами , не забувайте їх.
VІ. Домашнє завдання : підготуйте відповідь на питання «Чи заслуговує Хлопчик-зірка на прощення?»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка