Тема. По роботі й нагорода. "Колосок" (українська народна казка)



Скачати 149.51 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір149.51 Kb.
Українське читання

2 клас

Українські народні казки


Тема. По роботі й нагорода. "Колосок" (українська народна казка).

Мета: Вчити дітей правильно читати в особах; аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики; розвивати вміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати бажання допомагати дорослим і один одному, викликати негативне ставлення до ледарів.

Обладнання: Малюнки героїв, маски, ілюстрації, виставка книг, індивідуальні карточки, підручник "Читанка 2 клас" автор О.Я. Савченко.

Тип уроку: комбінований.


Хід уроку
І Організаційна частина.

Добрий день.

Сьогодні у нас на уроці гості. Поверніться до них і привітайтеся. Сідайте.
II Мовна розминка.

а) Почнемо наш урок з розминки.

- Дмухнемо на кульбабку. (...)

- Як шумлять колоски. (Ш-ш-ш)

- Забриніла бджілка. (Дз-дз-дз)

- Загуркотів трактор у полі. (Др-р-р)

- Сіли на "конячки" і поїхали. (Цок, цок, цок)

б) Щоб наше мовлення було правильним, попрацюємо з чистомовкою, яка є у вас на парті.


Че - че - че - влітку сонечко пече.

Чу - чу - чу - всім спечу по калачу.

Чі - чі - чі - не лежи на печі.
- Читаємо повільно.

- Швидше.

- Ніжним голосом матусі.

- Буркотливим голосом дідуся.

в) Скоромовка.
На печі, на печі,

Смачні та гарячі

Пшеничні калачі.

Хочеш їсти калачі —

Не лежи на печі.
- Читаємо скоромовку у повільному темпі.

- Читаємо у звичайному темпі.

- Читаємо у швидкому темпі.

- Промовляємо скоромовку із поворотом долоньок доверху донизу.

- Вправа "пальчики".
III Актуалізація опорних знань.

Сьогодні ми продовжуємо мандрівку до чудесної країни -"Казка". І девізом нашого уроку будуть такі слова:


Гарно читаємо.

Чітко розповідаємо.

Мову свою розвиваємо!
Ви вже, мабуть, помітили, що у нас є виставка книжок "Українські народні казки".

А що таке казка? Про це нам розкаже наше довідкове бюро.



Казка - розповідний твір про вигаданих осіб і події, переважно з участю фантастичних сил.
- Які ви знаєте народі казки? ("Рукавичка", "Колобок", "Лисиця та їжак", "Вовк та козенята", "Лисичка та журавель").

- А тепер розгадаємо кросворд. Виберіть слова і впишіть їх у клітинки так, щоб вийшла назва "Народні казки"


(вовк, козенята, мишка, жабка, зайчик, лисичка, кабан, ведмідь, їжак, журавель, півник, мишенята, дрізд, голуб).















Н



















А







Р




























О













Д




























Н
















І
















К






















А










З

























К







И









- Як ви уважно читали українські казки ми перевіримо, виконавши тестові завдання.


1. Казка "Вовк та козенята". Чому козенята не відчинили вовкові дверей?:

а) тому, що не змогли справитися із замком;

б) тому, що впізнали вовка по голосу;

в) тому, що були обережні.

2. Казка "Лисиця та їжак". Чому лисиця побігла від їжака?:

а) бо дізналася, що біля старої вільхи пасеться виводок тетеревенят;

б) бо їй набридла розмова з їжаком;

в) бо лисиця не була голодною.

3. Казка "Лисичка та журавель". Чому лисичка перестала приятелювати з журавлем?:

а) тому, що вони посварилися;

б) тому, що журавель її провчив;

в) тому, що вона образилася на журавля.

4. Казка "Колосок". Якими були мишенята Круть і Верть?:

а) веселими;

б) працьовитими;

в) ледачими.

5. Які твори малих жанрів ви читали в розділі "Українські народні казки"?:

а) загадки;

б) прислів'я;

в) скоромовки;

г) лічилки.
- Склади за опорою розповідь "Моя улюблена казка.

Мені дуже подобається.......

її склав ... народ.

В ній розповідається ....

Вона вчить ....
1. Тема уроку.
А тепер подивіться на дошку і скажіть: яка назва казки тут заховалася?


А

Б

П

К

О

Л

О

С

О

К

Н

И

В

- Покажіть назву казки. (Колосок)

Скарбничка казок пропонує нам сьогодні познайомитись з українською казкою "Колосок". Ми навчимося правильно читати в особах, аналізувати вчинки героїв, давати їм характеристики.
2. Словникова робота.

Щоб легко було нам читати попрацюємо над словами (як ви їх розумієте?)

- нероби;

- частувати;

- стривайте;

- довга лоза, (показують мишки, перестрибують один через одного).

- млин; (Довідкове бюро розкаже про цю споруду)


Млин – це споруда, обладнана спеціальними механізмами для розмелювання зерна на борошно або крупи.
3. Гра "Блискавка".

- Хто будуть героями нашої казки ви дізнаєтесь, обмолотивши колоски. (Круть, Верть, Півник).


4. Читання казки.

Прочитати казку "Колосок" допоможуть мої помічники, (читання в особах).


5. Аналіз казки.

- Чи сподобалась вам казка?

- Назвіть героїв казки. (Мишенята Круть і Верть, Півник Голосисте Горлечко).

Наше довідкове бюро підготувало цікаву інформацію про півника і мишку.




Півник – це свійський птах. Його вирощують люди. В нього є червоний гребінь на голові, пишний хвіст і шпори на ногах.
Хатня миша пристосувалась до життя з людьми, харчуючись зерном і різними іншими харчовими запасами людей. Завдяки цьому цей вид поширений по всій планеті, разом із людиною.
- Як звали нашого півника? (Голосисте Горлечко).

- Чому півник так називався? (Тому що він раненько вставав і голосно всіх будив).

- Як звали мишенят? Чому їм дали такі назви? (Круть і Верть. Тому що вони цілий день гралися, крутились і вертілись, уникали роботи). - Яким ще словом можна назвати цих мишенят? (нероби).
6. Робота з підручником, (с. 44).

- Прочитайте, що знайшов півник? (колосок)

- Що в кінці казки ми отримали із колоска? (пироги).

- Яку роботу потрібно зробити, щоб отримати пироги? (обмолотити зерно, намолоти борошна, замісити тісто, принести дрів, витопити піч, напекти пироги).

- Хто ці всі дії виконував? (Півник).

- Що робили весь час мишенята? (цілий день гралися, крутились і вертілись).

- Прочитайте улюблені слова мишок. (тільки не я).

- З яким настроєм мишки сідали за стіл? (веселим).

- З яким настроєм вилазили із-за столу? (сумним).

- Чому змінився настрій? (Їм стало соромно).

- Що зробив півник? Чи правильно він вчинив?

- Зараз ми будемо читати казку разом:

а) "Буксиром" (діти читають з учителем);

б) далі читає названий учень;

в) самостійне напівголосне читання;

г) мовчазне читання.


7. Робота в зошитах.

- Відкрийте зошити "Читайлики" на ст. 15, завдання 6.

Розставити дії, які виконував Півник у правильній послідовності.
V Фізкул ьтхвил инка.
Щось стомились ми сидіти,

Треба трохи відпочити,

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки вбоки,

І зроби чотири кроки,

Вище руки підніміть,

І спокійно опустіть

Плесніть діти кілька раз,

До роботи! Все гаразд!


VI Інсценізація уривка казки.

Зараз ми з вами потрапимо до театру.

Артисти на сцену!
VII Характеристика героїв казки.

а) Давайте дамо характеристику героям. На кінець слова вам треба добавити закінчення, якщо мишенята – і, півник – ий.

Весел□

невдячн□



працьовит□

ледач□


стриман□

хитр□


грайлив□

справедл□

розумн□
- Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому? (Півнику, тому що він працьовитий, справедливий, розумний).

б) Завдання "Хто тут зайвий?".

Зерно, Півник, Круть, Лисичка, Верть. (Лисичка).

в) Робота в групах.

А зараз об'єднайтеся в групи. Кожній групі я дам прислів'я розділені на окремі слова. Вам треба скласти, прочитати прислів'я і пояснити їх значення.

- Маленька праця краща за велике безділля.

- Бджола мала, й та працює.

- Праця людину годує, а лінь марнує.

- Сонце прикрашає землю, а людину – праця.

- Хто дбає, той і має.

- Без трудів не їсти пирогів.

- Хто діло робить, а хто гави ловить.

- Хочеш їсти калачі – не лежи на печі.
VIIІ Підсумок уроку.
- З якою казкою ми сьогодні познайомились? ("Колосок")

- Чого вчить нас казка? (Казка вчить нас бути працьовитими, стриманими, справедливими).

- Де треба було змінити поведінку мишенят, щоб півник пригостив їх пирогами? (Коли Півник знайшов колосок).

- Який епізод казки вам найбільше сподобався?


На дошці знаходяться 3 сонечка "молодець", "старайся", "будь уважним"./Напишіть на листочку паперу своє ім'я і приклейте до "вибраного вами сонечка.

Дякую вам за роботу.


Додаткові завдання.


  1. Закінчи речення:

"От якось підмітав Півник подвір’я і побачив на землі … (пшеничний колосок).


  1. З якої казки ці слова?

"Нема за що таких нероб і ледарів пирогами частувати!" ("Колосок")
3. Доповни речення.

Півник працьовитий, а мишенята - … ( ліниві).


4. Відгадай загадки.

а) Хвостик, як ниточка,

Само, як калиточка,

А очі, як намистинки. (мишка)

б) По подвір’ю ходить птах,

Він співає по складах. (півень).

в) Сіреньке, маленьке, а хоч якого кота з місця стягне. (мишка).
г) Годинника не має, а час знає,

Має гребінь – не може ним чесатися. (півень).


5. Відшукай назви прочитаних казок.


в

й

н

о

г

Р

а

Д

а

р

і

3

м

і

я

п

Р

е

ш

б

ж

ч

і

Ф

і

р

л

е

й

с

к

о

л

о

б

о

к

е

к

н

ь

п

й

к

т

п

г

н

і

3

д

о

ь

0

й

в

а

в

і

н

г

п

ц

X

ї

є

л

є

т

е

У

о

к

3

о

с

й

т

у

а

н

о

н

й

б

в

і

с

п

ь

р

г

і

м

е

т

с

р

і

і

п

т

п

й

й

м

р

ь

м

б

к

о

л

м

р

у

і

я

ї

в

к

п

е

й

й

т

к

м

л

с

о

б

а

к

й

л

р

л

3

0

й

ж

є

р

о

б

о

т

й

й

б

с

У

т

й

т

с

м

ч

я

ю

т

а

ч

с

у

м

с

к

к

н

й

ф

ф

я

м

й

ш

і

м

ї

р

у

к

а

в

и

ч

к

а

й

б

ж

X

ї

а

е

я

в

а

н

ш

о

й

т

б

д

3

й

ц

л

й

с

й

ч

к

а

с

у

е

г

п

й

ц

у

6. Робота над казкою.


1. Прочитай казку.

2. Доведи своєрідність зачину й кінцівки казки.

3. Знайди в тексті повтори.

4. З'ясуй значення усіх незрозумілих слів.

5. Дай оцінку вчинкам героїв.

6. Дай відповіді на запитання.

Які з подій цієї казки могли статися насправді, а які є вигаданими?

Що висміює, засуджує казка? Чого вона навчає?

Що перемагає у казці -- добро чи зло?

7. Пофантазуй: які ілюстрації можна зробити до цієї казки? Розкажи.



8. Склади план казки.

9. Перекажи її близько до тексту.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка