Тема. По роботі й нагорода. "Колосок" (українська народна казка)



Скачати 47.64 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір47.64 Kb.
По роботі й нагорода. "Колосок" (українська народна казка).







Тема. По роботі й нагорода. "Колосок" (українська народна казка).
Мета: Вчити дітей правильно читати в особах; аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики; розвивати вміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати бажання допомагати дорослим і один одному, викликати негативне ставлення до ледарів.
Обладнання: Малюнки героїв, маски, ілюстрації, виставка книг, індивідуальні карточки, підручник "Читанка 2 клас" автор О.Я. Савченко.
Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І Організаційна частина.
Добрий день.
Сьогодні у нас на уроці гості. Поверніться до них і привітайтеся. Сідайте.
II Мовна розминка.
а) Почнемо наш урок з розминки.
- Дмухнемо на кульбабку. (...)
- Як шумлять колоски. (Ш-ш-ш)
- Забриніла бджілка. (Дз-дз-дз)
- Загуркотів трактор у полі. (Др-р-р)
- Сіли на "конячки" і поїхали. (Цок, цок, цок)
б) Щоб наше мовлення було правильним, попрацюємо з чистомовкою, яка є у вас на парті.
Че - че - че - влітку сонечко пече.
Чу - чу - чу - всім спечу по калачу.
Чі - чі - чі - не лежи на печі.
- Читаємо повільно.
- Швидше.
- Ніжним голосом матусі.
- Буркотливим голосом дідуся.
в) Скоромовка.
На печі, на печі,
Смачні та гарячі
Пшеничні калачі.
Хочеш їсти калачі —
Не лежи на печі.
- Читаємо скоромовку у повільному темпі.
- Читаємо у звичайному темпі.
- Читаємо у швидкому темпі.
- Промовляємо скоромовку із поворотом долоньок доверху донизу.
- Вправа "пальчики".
III Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні ми продовжуємо мандрівку до чудесної країни -"Казка". І девізом нашого уроку будуть такі слова:

Гарно читаємо.
Чітко розповідаємо.
Мову свою розвиваємо!

Ви вже, мабуть, помітили, що у нас є виставка книжок "Українські народні казки".


А що таке казка? Про це нам розкаже наше довідкове бюро.
Казка - розповідний твір про вигаданих осіб і події, переважно з участю фантастичних сил.
- Які ви знаєте народі казки? ("Рукавичка", "Колобок", "Лисиця та їжак", "Вовк та козенята", "Лисичка та журавель").
- А тепер розгадаємо кросворд. Виберіть слова і впишіть їх у клітинки так, щоб вийшла назва "Народні казки" .
(вовк, козенята, мишка, жабка, зайчик, лисичка, кабан, ведмідь, їжак, журавель, півник, мишенята, дрізд, голуб).

- Як ви уважно читали українські казки ми перевіримо, виконавши тестові завдання.


1. Казка "Вовк та козенята". Чому козенята не відчинили вовкові дверей?:
а) тому, що не змогли справитися із замком;
б) тому, що впізнали вовка по голосу;
в) тому, що були обережні.
2. Казка "Лисиця та їжак". Чому лисиця побігла від їжака?:
а) бо дізналася, що біля старої вільхи пасеться виводок тетеревенят;
б) бо їй набридла розмова з їжаком;
в) бо лисиця не була голодною.
3. Казка "Лисичка та журавель". Чому лисичка перестала приятелювати з журавлем?:
а) тому, що вони посварилися;
б) тому, що журавель її провчив;
в) тому, що вона образилася на журавля.
4. Казка "Колосок". Якими були мишенята Круть і Верть?:
а) веселими;
б) працьовитими;
в) ледачими.
5. Які твори малих жанрів ви читали в розділі "Українські народні казки"?:
а) загадки;
б) прислів'я;
в) скоромовки;
г) лічилки.
- Склади за опорою розповідь "Моя улюблена казка.
Мені дуже подобається.......
її склав ... народ.
В ній розповідається ....
Вона вчить ....
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Тема уроку.
Скарбничка казок пропонує нам сьогодні познайомитись з українською казкою "Колосок". Ми навчимося правильно читати в особах, аналізувати вчинки героїв, давати їм характеристики.
2. Словникова робота.
Щоб легко було нам читати попрацюємо над словами (як ви їх розумієте?)
- нероби;
- частувати;
- стривайте;
- довга лоза, (показують мишки, перестрибують один через одного).
- млин; (Довідкове бюро розкаже про цю споруду)
Млин – це споруда, обладнана спеціальними механізмами для розмелювання зерна на борошно або крупи.
3. Гра "Блискавка".
- Хто будуть героями нашої казки ви дізнаєтесь, обмолотивши колоски. (Круть, Верть, Півник).
4. Читання казки.
Прочитати казку "Колосок" допоможуть мої помічники, (читання в особах).
5. Аналіз казки.
- Чи сподобалась вам казка?
- Назвіть героїв казки. (Мишенята Круть і Верть, Півник Голосисте Горлечко).
Наше довідкове бюро підготувало цікаву інформацію про півника і мишку.
Півник – це свійський птах. Його вирощують люди. В нього є червоний гребінь на голові, пишний хвіст і шпори на ногах.
Хатня миша пристосувалась до життя з людьми, харчуючись зерном і різними іншими харчовими запасами людей. Завдяки цьому цей вид поширений по всій планеті, разом із людиною.

- Як звали нашого півника? (Голосисте Горлечко).


- Чому півник так називався? (Тому що він раненько вставав і голосно всіх будив).
- Як звали мишенят? Чому їм дали такі назви? (Круть і Верть. Тому що - Яким ще словом можна назвати цих мишенят? (нероби).
6. Робота з підручником, (с. 44).
- Прочитайте, що знайшов півник? (колосок)
- Що в кінці казки ми отримали із колоска? (пироги).
- Яку роботу потрібно зробити, щоб отримати пироги? (обмолотити зерно, намолоти борошна, замісити тісто, принести дрів, витопити піч, напекти пироги).
- Хто ці всі дії виконував? (Півник).
- Що робили весь час мишенята? (цілий день гралися, крутились і
- Прочитайте улюблені слова мишок. (тільки не я).
- З яким настроєм мишки сідали за стіл? (веселим).
- З яким настроєм вилазили із-за столу? (сумним).
- Чому змінився настрій? (Їм стало соромно).
- Що зробив півник? Чи правильно він вчинив?
- Зараз ми будемо читати казку разом:
а) "Буксиром" (діти читають з учителем);
б) далі читає названий учень;
в) самостійне напівголосне читання;
г) мовчазне читання.
V. Фізкультхвилинка.
Щось стомились ми сидіти,
Треба трохи відпочити,
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки вбоки,
І зроби чотири кроки,
Вище руки підніміть,
І спокійно опустіть
Плесніть діти кілька раз,
До роботи! Все гаразд!
VI. Інсценізація уривка казки.
Зараз ми з вами потрапимо до театру. Артисти на сцену!
VII. Характеристика героїв казки.
а) Давайте дамо характеристику героям. На кінець слова вам треба добавити закінчення, якщо мишенята – і, півник – ий.
Весел□
невдячн□
працьовит□
ледач□
стриман□
хитр□
грайлив□
справедл□
розумн□

- Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому? (Півнику, тому що він працьовитий, справедливий, розумний).


б) Завдання "Хто тут зайвий?".
Зерно, Півник, Круть, Лисичка, Верть. (Лисичка).
в) Робота в групах.
А зараз об'єднайтеся в групи. Кожній групі я дам прислів'я розділені на окремі слова. Вам треба скласти, прочитати прислів'я і пояснити їх значення.
- Маленька праця краща за велике безділля.
- Бджола мала, й та працює.
- Праця людину годує, а лінь марнує.
- Сонце прикрашає землю, а людину – праця.
- Хто дбає, той і має.
- Без трудів не їсти пирогів.
- Хто діло робить, а хто гави ловить.
- Хочеш їсти калачі – не лежи на печі.
VIIІ Підсумок уроку.
- З якою казкою ми сьогодні познайомились? ("Колосок")
- Чого вчить нас казка? (Казка вчить нас бути працьовитими, стриманими, справедливими).
- Де треба було змінити поведінку мишенят, щоб півник пригостив їх пирогами? (Коли Півник знайшов колосок).
- Який епізод казки вам найбільше сподобався?
На дошці знаходяться 3 сонечка "молодець", "старайся", "будь уважним". Напишіть на листочку паперу своє ім'я і приклейте до "вибраного вами сонечка.
Дякую вам за роботу.
Додаткові завдання.
Закінчи речення:
"От якось підмітав Півник подвір’я і побачив на землі … (пшеничний колосок).
З якої казки ці слова?
"Нема за що таких нероб і ледарів пирогами частувати!" ("Колосок")
Доповни речення.
Півник працьовитий, а мишенята - … ( ліниві).
Відгадай загадки.
а) Хвостик, як ниточка,
Само, як калиточка,
А очі, як намистинки. (мишка)
б) По подвір’ю ходить птах,
Він співає по складах. (півень).
в) Сіреньке, маленьке, а хоч якого кота з місця стягне. (мишка).
г) Годинника не має, а час знає,
Має гребінь – не може ним чесатися. (півень).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка