Тема: поняття про середовище існування, шляхи пристосування до нього організмів



Скачати 176.42 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір176.42 Kb.
Біологія 11 клас Дата___________

Тема: поняття про середовище існування, шляхи пристосування до нього організмів.

Мета: установити основні види середовища існування та шляхи пристосування організмів до нього; показати подібності пристосувань організмів різних видів до подібних умов існування; продовжувати формувати вміння порівнювати та формулювати висновки; розвивати уяву, вміння передбачати, спостерігати; виховувати людяність, активну позицію у навчанні та житті;.

Тип уроку:комбінований.

Обладнання: зошит, підручник, таблиці, картки – завдання.

Епіграф до уроку: Три скарби у природи є:

Вода, ґрунт, її повітря –

Це три її основи.

Яка б не грянула біда,

Якщо цілі вони -

Відродиться життя планети знову!

Хід уроку
І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчально-пізновальної діяльності

Бесіда


  1. На які три групи поділяють екологічні фактори?

  2. Яким чином закон толерантності доповнює закон мінімуму?

  3. Чому антропогенні фактори виділяють в особливу увагу?

Сьогодні ми з вами згадаємо, які життєві функції характерні для живих організмів. Живі організми здатні живитися.

На які груп поділяються живі організми щодо живлення? (Автотрофні та гетеротрофні).

Які організмі відносяться до автотрофів? (рослини)

А як вони живляться? (ґрунту беруть воду і мінеральні солі, а з повітря вуглекислий газ і на світлі за допомогою хлорофілу здійснюють фотосинтез. Самі виробляють органічні речовини з неорганічних.)



  • А як живляться травини? (живляться готовими неорганічними речовинами)

  • До якої групи організмів відносяться тварини? (гетеротрофи).

  • Які ще життєві функції характерні для рослин та тварин? (дихання)

  • Як дихають рослини і тварини? (вдихають кисень а виділяють вуглекислий газ).

  • Ще що можуть рослини і тварини? (розмножуватися).

  • Як розмножуються рослини? (коренем, пагоном, листям).

  • Як називається таке розмноженням? (вегетативне)

  • А яке ще розмноження характерне для рослин? (насінне - статеве).

  • Як розмножуються тварини? (статевим та нестатевим шляхом)

  • За рахунок чого рухаються тварини та рослини? (за допомогою енергії)

  • Де береться у рослин і тварин енергія? (завдяки пластичного та енергетичного обміну).

  • Що таке пластичний обмін? (з простих речовин в клітинах утворюються складні).

  • Що таке енергетичний обмін? (розкладання органічних речовин і виділення енергії).

  • Які кінцеві продукти розкладу у клітинах? (вода та вуглекислий газ).

  • Ми ще не назвали однієї важливої функції живих організмів. Ось послухайте: Давньокитайський афоризм. «Не шукай волосся на панцирі черепахи»

  • Як ви його розумієте? Де живе черепаха? (у воді, волосся заважало б черепасі пересуватися). Отже, темою сьогоднішнього уроку є

поняття про середовище існування, шляхи пристосування до нього організмів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь вчителя

  1. Живі організмі живуть в різних умовах різних середовищ. Як по- вашому – що таке середовище існування?

Середовище існування – певні умови довкілля, у яких перебувають усі живі організми.

Наземно – повітряне. Атмосфера.

Які ви знаєте організми характерні для даного середовища? Учні відповідають. Як пристосуватись ці організми до даних умов життя (птахи, комахи, рослини).



Водне. Гідросфера.

Які організми живуть у воді? (риби, черепахи, раки, комахи-водоміри, водорості, біле латаття). Біля води? (лелеки, жаби, вужі, птахи). Які особливості пристосування у водних організмів?



Ґрунтове. Літосфера. (дощовий черв’як, кроти, комарі).

Організми живих істот.

Які організми живуть в інших організмах? (аскорида людська, втратила органи чуття в зв’язку з умовами життя, швидко розмножується, за добу викладає 240 000 яєць, бичий ціп’як – досягає довжини 4-10 метрів, бесіда про особисту гігієну)



Висновок: що таке біосфера? (біо – життя, сфера - шар)

  1. Знання пристосувань живих організмів до умов життя.

  • Як вижити серед великого різноманіття живих істот і під впливом несприятливих чинників середовища?

Пристосування до умов існування накладає на організм певні обмеження, що потребує затрат енергії й одночасно знижує його можливості адаптації до інших факторів це так звана ціль спеціалізації; неможливо вдосконалюватись, якщо погнатися за двома зайцями одразу. Тому кожний вид володіє обмеженим набором пристосувань. Такі набори пов’язаних між собою пристосувань та обмежень називаються адаптивними комплексами.

У подібних умовах у різних видів формуються побідні адаптовані пристосування. Групи організмів, зовнішній вигляд який відображає їх пристосування до певного середовища існування та способу життя, називають життєвими факторами.

Які життєві форми є у рослин? (колючки у кактусів – обмежене випаровування води, змазування пір’я у гусей, качок жиром.) Яке прислів’я у народі існує? Так – «Вийшов сухим із ситуації, як качка із води». Які групи тварин розрізняють відповідно до середовища існування? (водні, наземні, ті що живуть у повітрі).

Учений Леонід Раменський і Дж.П. Грайм запропонували три основні типи адаптованих комплексів:



  1. Конкурентні - (види – «леви» мешкають у сприятливих умовах життя і можуть постояти за себе.) Такі види мають стабільну високу чисельність, великі розміри, малочислене потомство, про яке турбуються, не схильні до змін умов існування. Хвойні рослини, крупні хижаки. ( сосновий ліс, слони, леви).

  2. Рудеральні (види – «шакали») – мешкають у сприятливих, але змінних умовах, не витримувати конкуренції з «левами». Це види – «кочовики», що перебувають у постійному русі. Висока здатність до розселення, невеликі розміри, швидко розмножуються, багаточислене потомство, можуть заселяти нові сприятливі місця існування. (Трав’янисті рослини, гризуни, птахи).

  3. Толерантні – (види - «верблюди») мешкають в умовах із бідними ресурсами, переносять труднощі. Не досить швидко розмножуються і не витримують прямої конкуренції. Витривалі, не вимогливі, переважають там, де інші види не можуть існувати. (пустелі, скелі, засолені ґрунти – рослини сукуленти (агава, алое), дрібні хижаки, верблюди).

3.Поведінка тварин та рослин.

- Що таке поведінка? (проблемне питання).

Узагальнюю: поведінка – сукупність проявів активності живих організмів у тісному зв’язку із навколишнім середовищем. (міграція тварин і птахів, рухи рослин, піклування про нащадків)

Разом з учнями складаємо схеми.



Висновок: Поведінка живих організмів, зумовлена реакціями на дію внутрішніх та зовнішніх факторів.

2.З перелічених прикладів вибрати вроджені та набуті поведінкові реакції тварин:

Пересування лосося з моря в річку –

Дресирування собак –

Збір нектару бджолами –

Перельоти птахів –

Вигодовування малят –

«Танок птахів» -

Запасання їжі на зиму –

Ведмідь катається на велосипеді –

Копіювання слів людини папугами –


IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Індивідуальна робота – мозковий штурм.

На партах лежать завдання, на які потрібно відповісти, поставивши плюс в колонці, які організми відносяться до тих чи інших адаптивних комплексів.




Тип комплексу

лишайники

вовк

коала

сосна

дятел

слон

м'ята

агава

1

Конкурентні

























2

Рудеральні

























3

Толерантні

























Висновок: розвиток різних ознак живих організмів, має визначальне значення для його виживання в певному середовищі.

2.З перелічених прикладів вибрати вроджені та набуті поведінкові реакції тварин:

Пересування лосося з моря в річку –

Дресирування собак –

Збір нектару бджолами –

Перельоти птахів –

Вигодовування малят –

«Танок птахів» -

Запасання їжі на зиму –

Ведмідь катається на велосипеді –

Копіювання слів людини папугами –

V. Підсумок уроку

Продовжити речення: «Сьогодні на уроці для мене найбільш важливим відкриттям було… »



VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати §32 – 33. Завд. 1-3 ( 1-2 як ви вважаєте?) на ст. 189

Світло забезпечує процес фотосинтезу у рослин, синтез вітаміну D у шкірі тварин та людини і їхню орієнтацію в просторі. Температура навколишнього середовища впливає на температуру тіла і, тим самим, на швидкість біохімічних процесів. За типами терморегуляції розрізняють теплокровні і холоднокровні організми. Сталий вміст води в організмах — необхідна умова їх життєздатності, тому організми певним чином пристосувалися до засвоєння води з довкілля та її витрат. Газовий склад повітря суттєво впливає на організми: кисень забезпечує аеробне дихання, унаслідок якого організм одержує енергію, вуглекислий газ потрібний зеленим рослинам для фотосинтезу.

Водне середовище за умовами значно відрізняється від наземно-повітряного. Вода має високу густину, менший вміст кисню, значні перепади тиску, різну концентрацію солей у різних водоймах, різну швидкість течій, певний температурний режим.

Гідробіонти (мешканці водойм) адаптувалися до існування у водному середовищі. Їх поділяють на планктон (мешканці товщі води, які не здатні активно рухатись, тому розносяться те­чією), нектон (активно пересуваються), перифітон (обростають предмети у товщі во­ди), бентос (придонні організми), нейстон (організми поверхневої плівки води).



Ґрунт — верхній родючий шар літосфери, утворений унаслідок життєдіяльності різних організмів. Ґрунт — це трифазна система, де атмосфера, гідросфера та літосфера взаємно проникають одна в одну. У ґрунті різноманітний склад мешканців (прокаріоти, гриби, тварини, водорості та коріння вищих рослин, які мають специфічні адаптації до існування в певних шарах ґрунтів різних типів. 

Організм як особливе середовище існування відрізняється від усіх інших за своїми властивостями, бо чинники зовнішнього середовища впливають на мешканців організмів інших істот не безпосередньо, а через організм хазяїна. За характером взаємодії розрізняють паразитизм, коменсалізм, мутуалізм тощо.






Тип комплексу

лишайники

вовк

коала

сосна

дятел

слон

м'ята

агава

1

Конкурентні

























2

Рудеральні

























3

Толерантні





























Тип комплексу

лишайники

вовк

коала

сосна

дятел

слон

м'ята

агава

1

Конкурентні

























2

Рудеральні

























3

Толерантні





























Тип комплексу

лишайники

вовк

коала

сосна

дятел

слон

м'ята

агава

1

Конкурентні

























2

Рудеральні

























3

Толерантні




























Тип комплексу

лишайники

вовк

коала

сосна

дятел

слон

м'ята

агава

1

Конкурентні

























2

Рудеральні

























3

Толерантні




























Тип комплексу

лишайники

вовк

коала

сосна

дятел

слон

м'ята

агава

1

Конкурентні

























2

Рудеральні

























3

Толерантні





























Тип комплексу

лишайники

вовк

коала

сосна

дятел

слон

м'ята

агава

1

Конкурентні

























2

Рудеральні

























3

Толерантні


























З перелічених прикладів вибрати вроджені та набуті поведінкові реакції тварин:

Пересування лосося з моря в річку –

Дресирування собак –

Збір нектару бджолами –

Перельоти птахів –

Вигодовування малят –

«Танок птахів» -

Запасання їжі на зиму –

Ведмідь катається на велосипеді –

Копіювання слів людини папугами –
З перелічених прикладів вибрати вроджені та набуті поведінкові реакції тварин:


Пересування лосося з моря в річку –

Дресирування собак –

Збір нектару бджолами –

Перельоти птахів –

Вигодовування малят –

«Танок птахів» -

Запасання їжі на зиму –

Ведмідь катається на велосипеді –

Копіювання слів людини папугами –

З перелічених прикладів вибрати вроджені та набуті поведінкові реакції тварин:


Пересування лосося з моря в річку –

Дресирування собак –

Збір нектару бджолами –

Перельоти птахів –

Вигодовування малят –

«Танок птахів» -

Запасання їжі на зиму –

Ведмідь катається на велосипеді –

Копіювання слів людини папугами –

З перелічених прикладів вибрати вроджені та набуті поведінкові реакції тварин:


Пересування лосося з моря в річку –

Дресирування собак –

Збір нектару бджолами –

Перельоти птахів –

Вигодовування малят –

«Танок птахів» -

Запасання їжі на зиму –

Ведмідь катається на велосипеді –



Копіювання слів людини папугами –



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка