Тема: Поняття про текст. Розрізнення групи речень І тексту. Робота з деформованим текстом. Мета



Скачати 152.78 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір152.78 Kb.



ТЕМА: Поняття про текст. Розрізнення групи речень і тексту.

Робота з деформованим текстом.

МЕТА : Ознайомити учнів із поняттям « ТЕКСТ». Вчити розрізняти окремі речення і текст. Працювати з деформованим текстом. Збагачувати словниковий запас учнів , розвивати зв’язне мовлення. Виховувати любов до природи, товариські почуття.

ОБЛАДНАННЯ : Таблиця. Запис на дошці деформованого тексту.

Хід уроку.
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1) Повідомлення теми уроку
- Багата і милозвучна наша рідна мова. Нею можна передавати найтонші відтінки думок. А щоб уміти їх передавати послідовно, зрозуміло, ми сьогодні помандруємо у Королівство Тексту.
2) Робота з підручником.
Вправа 205.

  • Словникова робота – значення слова росток .

  • Читання і порівняння написаного ліворуч і праворуч.

  • Де речення зв’язані між собою , а де ні? Чому?

  • Чи можна до написання речень зліва дібрати заголовок? Доведіть свою думку.

  • А до написання справа?

Бесіда по природоохоронній роботі.



ВИСНОВОК : Справа записані окремі речення. В кожному з них говориться про щось інше ( про ясен, дуб, рослини), а зліва одне речення доповнює інше. Ці речення зв’язані між собою за змістом. До них можна підібрати заголовок.

  1. Робота над правилом.

ІІІ. Робота над розрізненням групи речень і тексту. Добір заголовку.


Читання та робота над змістом записаного.


Захворів Максим. До хворого прийшли Андрій і Володя. Однокласники принесли домашнє завдання. Друзі допомогли хлопчикові розв’язати задачу

Лисичка сидить у норі. Трактор переорює стерню. На подвір’ї школи стоїть пам’ятник. Тіло Їжака вкрите голками.




- Яку групу речень можна назвати текстом? Чому?

- Про що розповідається у цьому тексті ?

  • Який заголовок можна дібрати до нього ?

  • Що можна сказати про Андрія і Володю?

  • Це справжні друзі чи ні?

  • Чому речення записані праворуч не є текстом ?

Запис тексту учнями у зошитах.
Вправа 207 .

  • Читання змісту вправи.

  • Добір заголовку до даного тексту.



Фізхвилинка

Вийшла качечка із двору

Підняла крильцята вгору,

Відвела крильцята вбік,

Ще й підскочила: скік, скік.

Пішла до річки, нахилилась,

Взяла водички, гарно вмилась.

Крильця в боки узяла,

І додому знов пішла.
ІV. Робота з деформованим текстом
Вправа 206 ( Письмово)

  • Змініть порядок речень так, щоб вони становили зв’язне висловлювання.

  • Про що йдеться у цьому тексті?

  • Перекажіть цей текст.


V. Підсумок уроку. Робота із таблицею.
- Що таке текст?

- Як розміщені речення у тексті?

- Що можна дібрати до тексту?

VІ. Д/З Правило. Вправа 208.


ТЕМА : Відповідність заголовка змісту тексту. Добір заголовків до

тексту. Усний стислий переказ тексту.

МЕТА: Розширювати уявлення дітей про текст, удосконалювати вміння

добирати заголовки до текстів; збагачувати словниковий запас;

розвивати зв’язне мовлення. Виховувати любов до книги,

бережливе ставлення до неї.

ОБЛАДНАННЯ: Виставка книг. Прислів’я про книгу.
ХІД УРОКУ.

І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.


  1. Який заголовок до тексту дібрали? Чому? Про що розповідається в цьому тексті?

  2. Повторення правила.


ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Робота над новим матеріалом.
1) Відгадування загадки

Не кущ, а з листочками,

Не сорочка, а зшита,

Не людина, а всіх навчає ( Книжка)


2) Робота над текстом

Вправа 209

  • Читання вправи;

  • Доведіть, що це текст.

  • Про що в ньому розповідається?

  • Підбір заголовку до тексту?



3) Розвиток зв’язного мовлення

- Чи любите ви читати книжки?

- Яку книжку ви читаєте зараз?

- Про що ви любите читати?

- Хто з вас відвідує сільську бібліотеку? А у кого з вас є домашня бібліотека ?
Фізхвилинка на вибір учнів
4). Усний стислий переказ тексту за вправою 211.
-Читання тексту учнями.

- Відповіді на запитання на основі прочитаного.

- Стислий переказ даного тексту.
5). Ознайомлення з правилом зв’язку речень у тексті.

( 3-є завдання вправи учні виконують письмово)




ІV. Робота з прислів’ями.

Складіть і запишіть прислів’я


Книги читати що теплий дощик для посівів

Книга для розуму що птах без крил

Розум без книги все знати

Книга не пряник а дітей до себе манить.


  • Поясніть зміст кожного прислів’я




  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Над чим ми працювали на уроці?

  • Які слова використовуємо для зв’язку речень у тексті?

ІV. Словесне оцінювання учнів

Д/ З. Вправа 212

ТЕМА : Будова тексту. Ознайомлення зі складовими частинами тексту, абзацом.

МЕТА : Ознайомити учнів із будовою тексту, його складовими частинами, абзацом. Удосконалювати навички добору заголовків до тексту. Розвивати зв’язне мовлення. Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.

ОБЛАДНАННЯ : Текст. Таблиця « Будова тексту». Девіз.

ХІД УРОКУ.

І. Організація учнів до уроку.


ДЕВІЗ УРОКУ:

Постараймось працювати плідно

Протягом всього уроку,

Щоб всі знали на «відмінно»

Мову рідного народу!


  • Давайте щиро та сердечно привітаймо один одного.

УЧИТЕЛЬ . Я всміхаюсь сонечку!



УЧНІ. Здрастуй ,золоте!

УЧИТЕЛЬ. Я всміхаюсь квіточці

УЧНІ. Хай вона росте!

УЧИТЕЛЬ. Я всміхаюсь дощику!

УЧНІ. Лийся, мов з відра.

УЧИТЕЛЬ. Друзям усміхаюся!

УЧНІ. Зичу їм добра

УЧИТЕЛЬ . Тож поверніться один до одного і подаруйте посмішку своєму товаришу. Щоб наш урок був цікавим ,змістовним, якими ви повинні бути на уроці?

УЧНІ. Активними, уважними, розумними.

УЧИТЕЛЬ. Тоді розпочинаємо урок
ІІ. Повторення вивченого.


  1. Перевірка домашнього завдання.

- Пояснити зміст кожного прислів’я.




  1. Підбір заголовка до тексту




  • Послухайте текст.



Наближався Новий рік. Тато купив велику лісову красуню. Прикрасили вічнозелену гостю різними іграшками. На неї повісили і засвітили різнокольорові лампочки. Діти веселилися, грали, співали.

( Бесіда за змістом тексту, природоохоронна робота)



  • Про наближення якого свята йдеться в тексті?

  • Що придбав батько для цього свята ?

  • Чим прикрасили діти лісову гостю ?

  • Чи раділи діти красуні – ялинці ?

  • Який заголовок ви б підібрали до цього тексту ? Чому ?

  • Чи жаль вам зрубаної ялинки ? Яка ялинка може її замінити ?


ІІІ. Вивчення нового матеріалу


  1. Повідомлення теми уроку

  2. Пояснення нового матеріалу за змістом таблиці «Будова тексту»

  3. Висновок.

  • Текст складається з таких частин: зачин, основна частина, кінцівка.

  • Кожна частина починається з нового рядка – абзацу.


ІV. Закріплення вивченого матеріалу


  1. Виконання вправи 213.

  • Слухання тексту;

  • Відповіді на запитання;

  • Визначення частини тексту;

  • Природоохоронна робота.


Фізхвилинка « Білочка»
Лапки в боки, вгору вушка

Скачуть білочки- подружки.

Раз, два, три, чотири, п’ять,

По гілках вони летять.

Кожен ранок на на галяві

Спритно роблять різні вправи.

Раз, два, три, чотири, п’ять

Люблять білочки стрибать.


  1. Визначення частин тексту, підбір заголовка за вправою 214.




  1. Розвиток зв’язного мовлення

  • Учні працюють в парах. Один учень за змістом тексту ставить питання ,

другий – відповідає


  1. Списування основної частини тексту




  1. Природоохоронна робота за змістом тексту.

V. Складання правил поведінки у лісі.
- Не лякайте пташок, які висиджують пташенят

- Не підходьте до гнізд і не чіпайте їх руками.

- Не розпалюйте вогнищ.

- Не залишайте після себе сміття.

- Не зривайте квітів, які занесені до Червоної Книги.

- Для букетів зірвіть кілька квіток.

- Не виривайте грибів із коренем, а зрізуйте їх ножем.

Вірш
Не стріляй у пташку,



Не лови комашку

Не топчи травинку, не зірви рослинку!

Бо земля без них

Як без зірочок ясних.

Їх створив Господь для тебе,

Їх краса для всіх під небом.
Бесіда вчителя на природоохоронну тематику
VІ . Підсумок уроку


  • З яких частин складається текст?

  • Як ми пишемо кожну частину тексту?


VII. Словесне оцінювання.

Домашнє завдання: Вивчити правило.Вправа 205.




ТЕМАУРОКУ : Уявлення про типи текстів: розповідь ,опис, міркування.
МЕТА УРОКУ : Формування у дітей уявлення про різні типи висловлювань залежно від поставленої мети. Закріплювати вивчений матеріал. Розвивати

зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас слів учнів.

Виховувати любов до природи.
ОБЛАДНАННЯ. Предметні малюнки ( Зайця, котика, подорожника).

Тексти - запис на дошці.
Хід уроку.

І Організація учнів до уроку.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

    1. Колективний аналіз текстів.



ТЕКСТ 1. В’ється стежка через поле. Йдеш по ній і бачиш по бока

подорожник. Росте він на узбіччях, біля доріг де ходять люди.

ТЕКСТ 2. Подорожник – трав’яниста рослина. Його листочки міцні,

круглі. Над темно-зеленим листям піднімаються стрілки - стебла.

Дрібненькі квіточки зібрані у вузький колосок .

ТЕКСТ 3. Навколо суха земля, а під листком подорожника вона волога, холодна. Чому ж це так?. Мабуть тому, що листочки цієї рослини тісно притиснуті до землі.


  • Усі три тексти про подорожник. Про що розповідається у першому тексті?( відповіді учнів)

  • У другому, третьому?


ВИСНОВОК : Перший текст – текст – розповідь, другий – опис,

третій– міркування.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа 220.

  • Читання кожного тексту.

  • Визначення виду кожного тексту.

  • Списування тексту – опису.



Фізхвилинка.

Хмарка сонечко закрила

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,

У травичці позбираєм.

Пострибаєм, як зайчата.

Політаєм, як пташата.

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.
ІV. Розвиток зв’язного мовлення.

  • А давайте і ми складаємо тексти різних типів. Будемо складати тексти про котика.

( Використовуємо малюнок котика)


  1. Складання тексту – розповіді.

  2. Складання тексту – опису.

  3. Складання тексту – міркування

Кіт – корисна свійська тварина. Він приносить користь, ловить мишей.

  1. Запис тексту – міркування.



V. Підсумок уроку.
- Які є види текстів?

- Який текст ми називаємо розповіддю.?

- Який називаємо описом, міркуванням?
VІ. Словесне оцінювання.

Домашнє завдання

Вправа 221.

ТЕМА. Закріплення знань про будову тексту. Складання тексту за

початком і кінцівкою на основі ілюстрації.

МЕТА. Узагальнити і систематизувати знання учнів про будову тексту.

Вчити складати текст за наявністю однієї або двох частин.

Розвивати зв’язне мовлення. Розвивати інтерес до природи.

ОБЛАДНАННЯ. Зображення зубра, дельфіна, жирафи, страуса.

Таблиця і з записом деформованого тексту. Картки із завданням для домашньої роботи.
Хід уроку.
І Організація учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Закріплення знань про будову тексту.


  • З яких частин складається текст?

  • Що можна підібрати до тексту?




  • Самостійна робота.

Переставити абзаци так, щоб вийшов текст. Добрати заголовок.

Робота в групах.

І група – записує зачин тексту;

ІІ група – основну частину.

ІІІ група - кінцівка.
Текст.

Незабаром у птахів вивелося п’ятеро малят. Вони жадібно розкривали дзьобики і просили їсти. Батьки по черзі літали на болото й годували своїх дітей.

Навесні на даху нашої хати оселилися лелеки. Вони наносили сухого гілля, м’якої трави і вимостили собі розкішне гніздо.

Молоді лелеки швидко навчилися літати. А восени лелеча сім’я полетіла у вирій.



Перевірка самостійної роботи.

Читання зв’язного тексту.

Робота над змістом.
ІV. Розвиток зв’язного мовлення.

1) Вправа 216.

  • Складання початку казки.

  • Запис початку казки.

  • Читання казки.

  • Переказ казки в особах.

  • Робота над змістом казки.

Фізхвилинка .

Прилетіли журавлі

І великі і малі.

Сіли собі на ріллі

Заспівали: « Тра – ра –рі»

Де журавка ходила,

Там пшениця родила,

Де журавель походив –

Там ячмінь уродив.

2) Складання основної частини розповіді за Вправою 217.

3) Бесіда про шанобливе ставлення до людей похилого віку.
V. Хвилинка – цікавинка.

Вправа 218.

  • Найбільший звір – зубр.

  • Найбільший морський житель – дельфін- чорноморська афаліна

  • Найбільший птах – африканський страус.

( Демонстрування картинок)
VІ. Підсумок уроку.

  • Над чим ми працювали на уроці?

  • Що вам найбільше запам’яталося з уроку ?


VІІ. Словесне оцінювання учнів.

Домашнє завдання. Дописати кінцівку тексту, дібрати заголовок.

Наша Мар’янка – відмінниця. Дуже любить дівчинка розв’язувати задачі, вчити вірші напам’ять

Сьогодні Мар’янка чергова. Її обов’язок - ….
Тема уроку : Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання текстів різних типів.
Мета уроку: Розвивати вміння добирати виразні слова для висловлювання думки . Удосконалювати навички складання текстів різних видів. Закріплювати орфографічні навички. Вчити зіставляти , робити висновки. Виховувати любов до природи.
Обладнання: Предметні та сюжетні малюнки.
Х І Д У Р О К У
1 . Організація учнів до уроку.
2. Оголошення теми та мети уроку.
— Сьогодні ми будемо вчитися складати тексти різних типів: опису,розповіді, міркування.


Завдання 1.

— Відгадайте загадки.

Які ноги, такий ніс.

По болоту ходить скрізь.



Хату на хаті має. Жабам рахунок знає.

(Лелека.)


— Як ви розумієте виділені речення?

Завдання 2.
- Розгляньте малюнок, прочитайте слова.


  • Введіть ці слова в речення.



( звертати увагу на правильність побудови речень, на вживання порівнянь, пестливих слів )





  1. Де звили лелеки гніздо навесні? (На даху.)

  2. Хто з'явився у лелек? (Пташенята.)

  3. Де лелеки годували своїх пташенят? (У гнізді.)

4. Куди відлетіли лелеки восени? (На південь.)

Складіть текст-розповідь. Дайте йому заголовок.



Завдання 4.

— Складіть свої власні розповіді про випадок із життя лелек (інших тварин). Розкажіть їх. Яка з них найбільше сподобалася? Чому?



Завдання 5.

Прочитайте текст.



Лелека-роззява

Лелека-роззява зовсім не роззява. Так його на­звали тому, що дзьоб його щільно не закривається, а завжди трошки розтулений.

Дзьоб більше схожий на пристрій для розколю­вання горіхів. Тільки коле він не горіхи, а черепа­шок. Хапає слизьких риб і жабок, твердих жуків і колючу сарану.


  • Визначте тип тексту. Доведіть, що ви не помились. Що тут доводиться? Де тут доказ? За допомогою яких слів з'єднані ці дві частини?

  • Подумайте, чому люди здавна приваблювали лелек до свого житла. Складіть про це текст-міркування. Використайте слова: гарні, приносять щастя.

3. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися про лелеку?

Чим відрізняється текст-розповідь від опису і міркування про лелеку?
4. Домашнє завдання

1 група : Скласти текст - розповідь.

2 група : Скласти текст – опис.

3 група : Скласти текст – міркування.


КОНТРОЛЬНА РОБОТА

з теми «ТЕКСТ»

І варіант

1. Текст — це:

А група слів, які виражають закінчену думку;

Б зв'язані за змістом речення, які розміщені в певній послідовності;

В словосполучення і слова.
2. Прочитай текст. Познач заголовок, який відповідає змісту.

У Криму на березі Чорного моря розкинувся табір відпочинку «Артек». З усіх сіл і міст України сюди їдуть школярі. Відпочинок дітей минає цікаво. Я давно мрію поїхати до «Артеку».

А Весела подорож.

Б Табір «Артек».

В На Чорному морі.

3. Визнач тип тексту, поданого в попередньому завданні:

А текст-розповідь;

Б текст-міркування;

В текст-опис.
4. Розмісти і запиши речення так, щоб утворився текст.
Уранці діти йдуть до школи. Починається урок. Заходить учитель. Дзві­нок кличе їх у клас.

// варіант

1. Текст складається із:

А . заголовка, абзацу, висновку;

Б. зачину, основної частини, кінцівки;

В. плану, теми, мети.


2. Прочитай текст. Познач заголовок, який відповідає змісту.

Світлячок схожий на маленький ліхтарик, який світиться вночі. Лапки в нього маленькі, спинка сіренька. Здається, що хтось злегка притрусив її зем­лею. А ще на спинці світлячок має золоту намистину. Вона вночі світиться.

А . Маленький жучок.

Б. Світлячок.

В. Комахи.
3. Визнач тип тексту, поданого в попередньому завданні:

А текст-розповідь;

Б текст-міркування;

В текст-опис.


4. Розмісти і запиши речення так, щоб утворився текст.

Настав ранок. Дзвінко лунає вона у високості. Жайворонок затягнув свою пісню. Заграло сонячне проміння.





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка