Тема. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю при кметників у мовленні. Мета



Скачати 378.44 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації19.02.2016
Розмір378.44 Kb.
  1   2   3


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ

СМЯЦЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ


Підготувала учитель

початкових класів

Макарець Валентина Віталіївна



ТЕМА. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю при-

кметників у мовленні.

МЕТА. закріплювати поняття про прикметник , про роль його у мовленні;

розвивати зв’язне мовлення;

виховувати любов до природи.

ОБЛАДНАННЯ. Картки з творчим диктантом; мовний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

- Доброго ранку! Доброго дня! Говорите ви, і говорю вам я.

Сьогодні у нас незвичайний урок. Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову, що нас так чекає й збагачує мову.

Тож сядьте рівненько, будьте уважні, щоб працювати нам було неважко.


  • Працювати будем під гаслом…Щоб прочитати гасло, треба скласти його з розсипаних слів. (Слова прикріплені на магнітній дошці) навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того (Добре того навчати, хто хоче все знати.)

  • А ви хочете багато знати?

  • Тож налаштуємося на урок і промовимо вислови аутотренінгу.

Я – учень (учениця). Я ходжу до школи. Мене вчать учитися.

Я все розумію, я хочу все знати.



ІІ. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ви пригадаєте, що ви знаєте про прикметник та поглибите свої знання про цю частину мови, розкриєте глибше його значення та роль у мовленні, навчитеся робити висновки, будете розвивати зв’язне мовлення та виховувати любов до природи.

Вступна бесіда.

- Спочатку давайте поміркуємо, чому прикметник має таку назву.

- Кажуть, що кожен предмет має багато ознак, або прикмет. А що таке, ознака, або прикмета? У тлумачному словнику це пояснюється так: «Прикмета - характерна риса, яка відрізняє один предмет від іншого, розповідає про когось або про щось більш детально».

- Пригадайте, будь ласка, коли ми розпочали знайомство з частиною мови іменник, то наш урок розпочинався таким віршем:

Як намистини, диво калинове – частини мови!

Іменник! Він узяв собі на плечі велике діло - називати речі…

Ну а візьмімо назву – дієслово, само підказує, що діє слово!

Прикметник дасть іменнику-предмету якусь ознаку чи прикмету.

Отже сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за роллю прикметників у мовленні.

Щоб робота в нас кипіла, працювати будем:

ШВИДКО! ДРУЖНО! ВМІЛО!


  1. Робота з підручником. Спостереження за роллю прикметників у мовленні.

Відкрили всі підручник на сторінці 95 вправа 190.

а)робота над загадками впр. 190


(читають загадки ланцюжком та відгадують.) Які слова в загадках допомогли вам правильно відгадати їх? (Аналізують кожну загадку окремо.)

  • Якою частиною мови є ці слова?

  • Що ви знаєте про згадану частину мови з попередніх класів?

  1. Стратегія «Кубування».

Завітав сьогодні в клас на урок знов до нас

Кубик, діти, не простий, кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає і знання ваші перевіряє.


  • Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».

  1. Частина мови. (Прикметник.) 2. Щ о означає? (Ознаку предмета.)

  1. . На які питання відповідає? (Який? Яка? Яке? Які?)

4. Яким членом речення виступає? (Другорядним.)

5 . Значення у мовленні. (Уточнює, прикрашає мовлення.)

6 .З чим пов’язаний прикметник у реченні? ( З іменником.)

Спробуйте самостійно зробити висновок про те, яку роль відіграють прикмет-

ники у нашому мовленні.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1) колективна робота над віршем «Прикметник» за впр. 191.

(читають вірш вголос учні І варіанта і всі думають яка основна роль прикметника розкрита в вірші.)

- Чому прикметник має таку назву?

- Хто автор цього вірша?

- Яку основну роль прикметника в мові розкрила поетеса?

- Запишіть одну строфу вірша, багату на прикметники і підкресліть хвилястою лінією.



2) порівняльний аналіз текстів (за впр. 192.)

- Прочитайте І варіант тексту, з якого вилучено прикметникові форми.

- Що це за текст?

- Так, це текст опис, в якому розповідається про картину зимової ночі, коли земля заквітчалась інеєм. Проте ця картина стане кращою, приваблішою, якщо для зображення зими використати різні прикметники.

- Прочитайте другий текст. Зверніть увагу на те, як прикметники поліпшують його.

3) складання опису сьогоднішнього дня.



- Продумайте опис сьогоднішнього дня, не вживаючи при цьому прикметників. (Декілька учнів роблять такі спроби.)

ВИСНОВОК. Прикметники дають можливість краще розповісти про предмет, точніше його описати, допомагають яскравіше уявити цей предмет. Без прикметників важко, а то й неможливо описати якийсь предмет або явище.

4). Фізкультхвилинка

5). Робота з прислів’ями (працюють з картками в парах.)

1-а пара Лиш до доброї криниці йдуть люди пити водицю.


2-а пара Без вірного друга велика туга.

3-а пара Дружній череді вовк не страшний.


  • Як ви розумієте зміст кожного прислів’я?

  • Знайдіть у прислів’ях прикметники, доберіть спільнокореневі іменники.

Правила роботи в групі

  1. Уважно слухай того, хто говорить. 2. Не принижуй! Не критикуй!

3.Поважай інших. 4.Взаємна повага. 5.Стеж за часом!

Кожна група отримує конкретне завдання.

6. Каліграфічна хвилинка

КК кр ри шз ця криниця

До доброї криниці стежка утоптана.


  • Побудуйте звукову модель слова криниця. (к р и н и ц/ а)

  • Подайте його звуковий запис.

7. Робота над текстом (за впр. 193.)

а) читання тексту і визначення його теми (Синички – зимуючі пташки.) та мети (Як треба допомагати взимку пташкам.)

б) Добір заголовка.

(Як Дмитрик підгодував синичку. Годівничка для пташок. Синичка буде жити. Врятована синичка.)

в) Розгляд ілюстрації до тексту.

г) Розповідь про синичку на основі власних спостережень.

д) Добір синонімів і антонімів.

Весела, радісна, бадьора. Весела – сумна.

Маленька, крихітна, мініатюрна. Маленька – велика.

8. Розвиток зв’язного мовлення.

-Подумайте і скажіть, яку годівничку ви незабаром влаштуєте у себе вдома.

9. Словотворче завдання



Осінь, дерево, школа, розум, друг, поле

10. Дидактична гра «Хто уважніший?»

Помідор (який?) червоний, прямокутний, великий, кислуватий.

Груша (яка?) соковита, фіолетова, видовжена, солодка.

Море (яке?) безмежне, солоне, розумне, спокійне.

Учні (які?) старанні, гіркі, чемні, слухняні.

11. Дидактична гра «Вгадай предмет»

Висока, густа, зелена, молода, соковита (трава).

Рожеве, пахуче, червонобоке, солодке, раннє (яблуко0.

Жовтий, ароматний, кислий, овальний (лимон).



ІV. Підсумок уроку.

  1. Відповіді на питання.

  • Що нового ви дізналися сьогодні на уроці про прикметник?

  • Яку роль у мовленні виконують прикметники?

  1. Гра «Впіймай прикметник» (вірш М. С. 130)

V.Домашнє завдання. С. 97, в. 193 (3) І гр., ІІ гр. добрати синоніми і антоніми


ТЕМА. Твір-опис на основі власних спостережень «Калина під моїм вікном»

МЕТА. Формувати вміння добирати влучні прикметники під час опису предмета;

розвивати зв’язне мовлення, мислення, спостережливість;

розширити знання дітей про калину, як рослину-символ України, показати,

як оспівував її український народ;

виховувати любов до рідного слова, до національних традицій, народної

мудрості, до краси і гармонії навколишнього світу, любов до рідного краю.



ОБЛАДНАННЯ. Портрет Т. Г. Шевченка, гілочки з кетягами калини, малюнки та

ілюстрації із зображенням калини, грамзаписи пісень про калину («Тече во

да з-під явора», «Роде наш красний» або «У полі калина»).
ХІД УРОКУ

І . Організаційний момент.

Всі сідайте тихо, діти, домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати, на уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати, щоб нам не було мороки-

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаймо і урок розпочинаймо.



ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Звучить запис пісні « У полі калина» у виконанні Ніни Матвієнко.

  2. Слово вчителя.

  • «Перша квіточка – наша родинонька, друга – рідна сторононька,» - так гово-

риться в пісні про калину. Майже в усіх народів є улюблені рослини-символи. У канадців, скажімо, - клен, у росіян – берізка і горобина. А які рослини символізують нашу Україну?

Так, і калина, і верба, і барвінок разом з колосками жита, з вишитими рушниками, з духмяним хлібом – все це і є символи нашого українського народу. «Без верби і калини нема України», - так говорить народна мудрість.



  1. Загадки.

а) За хатою у садочку, у зеленому віночку

Та в червоних намистах стала пава молода.

І збігаються всі діти, щоб на неї поглядіти.

За намисто кожен смик – та й укине на язик.

Що це? (Калина).

б) Підкреслити слова, які допомогли відгадати загадку. Пояснити, як ти їх розумієш.



ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

  • На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про калину. Ви почуєте, як оспівує-

ться ця рослина у віршах, піснях, легендах і переказах, прислів’ях і приказках. Ми з вами визначимо також ознаки і властивості калини, напишемо розповідь з елементами опису «Калина під моїм вікном».

ІV. Калина – рослина-символ України.

  1. Вступ.

Дівчина –калина. Я – калина, я – краплина твого серця, Україно!

Я – тонесенька стеблина, я – дівчинка-українка. Всіх запрошую на свято


Учень. Калинова гілочка під віконечком манить мене білим цвітом, ніби сонечком.

Я до сонечка долоні простягаю, до грудей духмяні квіти пригортаю.



Учениця. Розсіваю понад ставом синім вечором, щоб рум’янились зорею понад берегом.

Щоби кетяги червоні наливалися, щоб калиною моєю милувалися.



Учень. Серед поля край села калинонька зацвіла,

Ніби дівчинка в віночку у вишиваній сорочці русу косу заплела.



Учениця. Червона калино, чого в лузі гнешся,

Чи світла не любиш, до сонця не пнешся?Чи жаль тобі цвіту на радощі світу,

Чи бурі боїшся, чи грому з блакиту?

Дівчина –калина. Та в гору не пнуся, бо сили не маю.Ягідки червоні додолу схиляю.


  1. Пісня «При долоні кущ калини».

  2. Слово вчителя.

  • З давніх-давен наш народ опоетизував цей кущ, оспівав його в піснях. Хто не

знає відомої козацької балади часів Хмельниччини 2Розлилися круті бережечки», де калина символізує дух боротьби за національну незалежність від шляхетської Польщі?

Калина – це символ нашої України. З нею порівнювали красу української дівчини. Без калини не можна уявити бабусиної хати, маминої пісні, рідної Вітчизни.



  1. Легенда про калину.

На Україну напали турки і татари. Вони вбивали дітей, старих людей, а молодих

забирали у полон. В одному селі дівчина втікала, зачепилася за дерево і впала. Разок червоного намиста розірвався і розсипався. Дівчина загинула в неволі, а на місці розсипаного намиста виросла калина.



  1. Прикмети, прислів’я, приказки, пов’язані з калиною.

  • Любуйтеся калиною, поки цвіте, а дитиною, поки росте.

  • У лузі калина з квіточками, немов матуся з діточками.

  • Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоні ягоди дарує.

  • Запишалася калина, наче красная дівчина.

  • Калина хвалилася, що з медом солодка.

  • Пишна та красива, мов червона калина.

  1. Учні про калину.

1 уч. На нашій планеті росте понад 200 видів калини, а в Україні росте калина

цілолиста.

2 уч. Калина росте в лісі на вологих місцях..

3 уч. Калина – лікарська рослина. Свіжі ягоди з медом вживають при кашлі, серцевих захворюваннях, вона регулює тиск крові. Соком калини навіть вмивалися, щоб обличчя рум’янились.



  1. уч. Калину люблять і люди, і птахи.

5 уч. Ягоди в неї кислі і трохи гіркуваті, але додають сили і бадьорості.

6 уч. Проводжаючи сина в далеку дорогу, мати напувала його калиновим чаєм і

давала в дорогу пиріжок з калиною.

1 уч. На честь народження дочки біля хати садили калину.

2 уч. Потрібна була калина і в обрядах, особливо у весільних. Коли випікали ко-

ровай, його неодмінно прикрашали гілочками калини. Калиновим цвітом чи

ягодами оздоблювали гільце молодої.

3уч. На великі свята поруч з хлібом клали і калину. Про калину складено багато

пісень, віршів, оповідань.

4 уч. Дітям, щоб не рвали квітку, говорили: «Не ламайте калину, бо накличете

морозу».


  1. Т. Г. Шевченко про калину.

Вчитель. Ясна, красна, червона… Скільки прекрасних поетичних образів зустрічається в народних піснях, скільки визначних українських поетів оспівали її у творах!. Дуже любив цю рослину і наш поет Т. Г. Шевченко.

1 уч. Защебече соловейко в лузі на калині,

Заспіває козаченько, ходя по долині.

2 уч. Три явори посадила сестра при долині.

А дівчина заручена – червону калину.

3 уч. Найдеш у гаї тую калину та й пригорнись,

Бо я любила, моя дитино, її колись.

4 уч. Тече вода з-під явора яром на долину,

Пишається над водою червона калина.


  1. Хоровод «Посадили ми калину»

Посадили ми калину біля двору, рости , наша калинонько, вгору, вгору.

Міцній, наша калинонько, розростайся. Навесні біленьким цвітом заквітчайся. Влітку будемо калину поливати. Будем разом із квітучою зростати.

Восени ми всі одягнем урочисто із достиглих ягідок намисто.


  1. Підсумок вчителя.

Калина – це лісовий кущ. Росте вона переважно на вологому ґрунті, поблизу річок і лісових струмків, в гаях, дібровах, на схилах, узліссі, на лісових галявинах. Красива калина в усі пори року. Пізньою весною, коли сонце щедро дарує тепло, калина вбирається у білі «букетики» з квітів. Придивіться до них. Зовні у букетику квітки великі, зібрані у віночок, а всередині - дрібненькі, непоказні. Цікаво, що великі квіти не дають плодів, а з маленьких восени дозрівають плоди калини. Проте і великі квіти розцвітають недаремно – своєю красою вони приваблюють комах. Побачить їх бджола чи джміль і прилетить, щоб напитися солодкого соку, переповзає з квітки на квітку, переносить пилок. А для квіток це корисно – більше буде плодів. Влітку починають дозрівати дуже гарні яскраво-червоні блискучі плоди, наче жменями розкидані серед розкішного зеленого листя. До пізньої осені і навіть взимку, коли вже випадає сніг, висять вони на гілках, прикрашаючи ліс. Її ягодами ласують мешканці лісу.

Здавна існує гарний звичай: біля щойно зведених осель, на примітному мі

сці, в першу чергу садили калину.


  • Діти, а у кого з вас вдома є калина? Хто її посадив і доглядає? Що ви думаєте,

коли дивитеся на калину?

V. Складання розповіді з елементами опису «Калина під моїм віном».

1. Слово вчителя.


- Помилуйся калиною, діти. Яка вона – наша калинонька?

- Які гарні слова ви можете про неї сказати?

2. Завдання-гра «Впізнай за ознаками».

Червоні, соковиті, круглі, терпкі – ягоди.

Темно-зелене, смарагдове, багряне – листя.

Важкі, розкішні, червоні – грона.

Духмяні, запашні, сніжно-білі – квіти.


  1. Придумати порівняння .

Калина-красуня; як дівчина-чарівниця; як наречена у віночку; наче дівчина у білій хустині.

  1. Завдання. Дати відповіді на питання.

  • Що ти знаєш про калину? (Це невисокий, але пишний кущик. Це лікарська рослина. Любіть вологі місця, може рости у лісі, лузі, біля хати. Про неї складено багато віршів, пісень, приказок, прислів’їв. З нею пов’язано багато легенд, народних вірувань, обрядів).

  • Яке в неї галуззя? (Тонке, зелене, розгалужене, розвинене).

  • Які листки? (Темно-зелені, округлені, сірувато-зелені, знизу опушені. смарагдові шати).

  • Який цвіт? (Білий, зібраний в суцвіття, біле мереживо, запашний, квіточка, ніби дівчина в білій хустині, духмяний, сніжно-білий).

  • Які ягоди? (Кислувато-терпкий смак, важкі соковиті кетяги, наче налиті кров’ю, цілющий сік, палахкотять. Мов ліхтарики, червоні, соковиті круглі плоди, рум’яні, яскраво-червоні).

  • Чим подобаються тобі ця рослина? (Лікувальними властивостями, красою).

  1. Порівняння двох текстів (наукового і художнього стилю).

Калина звичайна

Належить до родини жимолостевих. Це високий, з сильно-розвиненим галуззям, кущ. Пагони вкриті сірою корою з повздовжніми тріщинами. Листя трилопатеве, темно-зелене, округлене або зворотно-яйцевидне, знизу опущене, сірувато-зелене. Квіти білі, зібрані в плескаті зонтикоподібні суцвіття. Червоні, соковиті круглі плоди дозрівають восени.

Калина

Стоїть при дорозі калина. І хто йде, той милується нею. Гарна вона у будь-якій порі року. Навесні вбирається калина у смарагдові шати листя, біле мереживо квіток. Духмяні, запашні, сніжно-білі, милують вони око невимовною красою. Згодом з’являться на місці ніжних суцвіть важкі кетяги, наливатимуться терпким соком, рум’янітимуть.



А прийде осінь – не мине й калини, прибереже для неї найчарівніші барви. І стоїть уже чепуруха у новому вбранні. Яскраво-червоні кетяги ховаються у плетиво багряно-золотого листя, немов соромляться своєї краси. Навіть зима не насміли-

ться зірвати це чудове намисто, обережно притрусить його пухнастим сніжком, і стане воно смачним і цілющим.


Так і стоїть калина, гостинно пригощає ягідками пташок і перехожих. А на

весні знову забуяє ніжним цвітом, пригадуючи зимові сни.



  • Яка різниця в описах калини?

  • Який з них художній (ІІ), а який – діловий (науковий) (І)? Доведіть.

  • Чи можна в першому тексті вжити слова з переносним значенням?

  • Яку роль відіграють вони у другому тексті?

  1. Складання усної розповіді з елементами опису на тему «Калина під моїм вікном» за поданим планом.

План

  1. Де росте калина?

  2. Яка калина на вигляд?

  3. Кого приваблює кущ калини весною, восени?

  4. Яку користь приносить вона людям?

  5. Як народ величає калину?

  1. Орфографічна підготовка.

  1. Для сильніших учнів – план.

  2. Для середніх учнів – план і робочі матеріали.

Невисокий, але пишний кущ. Вологі місця, у лісі, у лузі, біля хати під вікном.

Запашний цвіт, наче дівчина в білій хустині. Важкі соковиті кетяги, кислувато-терпкий смак, наче налиті кров’ю, цілющий сік, палахкотять, мов ліхтарики.

З давніх –давен, краса, лікувальні властивості.

с) Для слабших учнів – картки з деформованими реченнями.



  1. Невисокий, калина, кущ, але, пишний.

  2. Не, любить, вологих, у, рости, місцях.

  3. Зацвітає, вона, цвітом, білим, весною, пишним.

  4. Червоніють, восени, важкі, грона, калини, соком, наливаються.

  5. Шанують, здавна, і , красу, її, лікувальні, властивості, за, люди.

  1. Письмова робота.Орієнтований зразок твору.

Калина під моїм вікном

Калина – це невисокий, але пишний кущ. Росте на вологих місцях у лісі, влузі. Посадили і ми калину біля своєї хати.

Весною вона зацвітає запашним білим цвітом. Кожна квіточка, ніби дівчина в білій хустині.

Восени важкі грона калини червоніють. Ягоди наливаються цілющим соком.

Взимку кущ калини особливо гарний. Кругом біліє сніг, а червоні кетяги палахкотять, мов ліхтарики.

Калину здавна шанують і люблять люди за її красу і лікувальні властивості.

9. Перевірка і аналіз написаного.
VІ. Підсумок уроку.


  • Ось така наша супутниця вічна – корисна і символічна, пісенна у кожній квітці, ім’я якої калина.

Калина втілює красиве і корисне.

Щоб росла у вас червона калина, будьте самі гарні не лише зовнішністю, а й внутрішньо, будьте щедрими на добро, бережіть його у своїй душі.

Посадіть кущ калини і біля своїх домівок. Хай він прикрасить ваш дім, хай у ньому зів’є гніздо соловейко і співає вам. Ніжними струнами душі своєї доторкніться до рідної історії, українських традицій, до народних і чистих джерел мудрості.

Є дерева високі, гарні, з солодкими й соковитими плодами. Калина ж терпка й гіркувата: небагато наїдку з неї. Та чи хоч одне з них має бодай соту частину її популярності?

Хай ваші душі не зростають ряскою байдужості, бо такий вам батьківський наказ, клич рідної землі, то ж будьте гідними цього.

ТЕМА. Прикметники-синоніми, прикметники-антоніми та прикметники-

багатозначні слова.

МЕТА. Ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними

значеннями;

вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, роз-

кривати багатозначність;

розвивати словниковий запас учнів;

виховувати любов до праці.



ОБЛАДНАННЯ. Мовний матеріал, тлумачний словник, схема-опора.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку

Не гаймо часу, поспішаймо, урок скоріш розпочинаймо!



ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Відповіді на питання.

  • Яка частина мови називається прикметником?

  • Яку роль у мовленні виконують прикметники?

  • Наведіть приклади прикметників, які відповідають на питання яка? які?

  1. Вправа 193 (третє завдання).

  • Прочитайте опис синички, який ви знайшли в тексті вправи.

  • За допомогою яких прикметників зображено пташку? Назвіть їх.

  • Спробуйте доповнити опис синички, поданий у тексті, власними спостереженнями.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Оголошення теми уроку.

Буква до букви – слово вродилось, заусміхалось, заколосилось.

Сонце зраділо слову, як брату, слово – це щастя, слово – це свято.



  • Слово, неначе кольорові камінчики. І недостатньо їх назбирати в купу…

треба ще й уміти складати узори з них, а для цього треба розуміти значення слова.

  • Сьогодні ми працюємо з прикметниками, близькими і протилежними за зна-

ченням, вжитими в прямому і переносному значенні.

  1. Спостереження за прикметниками-синонімами.

  • Пригадайте визначення слів – синонімів. (Додаток 1.)

  • Згрупувати подані на дошці прикметники в синонімічні ряди і записати.

Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний.

  • Яке слово зайве? (Духмяний.)

  • Доберіть до нього синоніми. Запишіть.(Пахучий, запашний.)

  • Складіть з ними речення. (Багато людей доклали сил і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб.)

  • Доберіть синоніми до поданих прикметників у словосполученнях.

  • Доберіть синоніми до поданих прикметників у словосполученнях.

Добра (людина) – привітна, співчутлива (людина).

Добра (страва) – смачна (страва).


  1. Спостереження за прикметниками-антонімами.

  • Пригадайте визначення слів-антонімів. (Додаток 2.)

  • Прочитайте прислів’я, подані у вправі 194, вставляючи замість крапок антоні-

ми до виділених слів. Поясніть їх зміст. (Коротка виховна бесіда про значення праці в житті людини.)

  • Яку роль відіграють антоніми у прислів’ях?

  • До яких частин мови належать ужиті тут антоніми?

  • Спишіть прислів’я із прикметниками-антоніми.

Фізкультхвилинка.

  1. Спостереження за прямим і переносним значенням прикметників (впр.195)

а) Добір відповідних антонімів до кожного прикметника, поданого в словосполученні.

б) З’ясування значення прикметників (прямого і переносного).



VІ. Тренувальні вправи.

1.Робота в парах.(Вправа 196).

а) Читання словосполучень і з’ясування, з яких частин мови вони складаються.

б) Заміна поданих словосполучень словосполученнями прикметників з іменниками за зразком.

в) Словникова робота.

Фанера-


  1. Тонкі листи деревини для облицювання столярних виробів;

  2. Деревний матеріал з кількох склеєних тонких пластинок дерева з перехресним розміщенням волокон.

Спільнокореневі слова. Фанера, фанерка, фанерний, фанерування, фанерувальник.

Фартух

  1. Частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду, знищення під час виконування різних робіт;

  2. Шкіряна, полотняна та ін.. запона в колясці, візку для захисту їздця.

Синоніми. Фартух, запаска (розм.).

2. Творча робота.

- З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, рум’яний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало … . Щічки у дівчинки були … кольору. Ліс восени став … .


  1. Гра «Скажи без затримки».

  2. – Учасники гри швидко називають антонім до названого вчителем прикметника. У разі затримки відповідає наступний.

Важкий – легкий, великий – малий, висока – низька, верхнє – нижнє, голосний - приголосний, цікавий – нудний, повна – порожня, босе – взуте, лівий – правий, широка – вузька.


  1. Складання речень (за вправою 197).

  • Складіть речення з поданими словосполученнями. Запишіть одне речення (на

вибір).

ченні.
V. Підсумок уроку.

1. Продовжіть речення.

- Сьогодні на уроці ми працювали над … (прикметником).

- Виконуючи різні завдання, ми вчилися … (розрізняти і вживати в реченнях прикметники-синоніми і прикметники-антоніми, використовуючи в мовленні прикметники в прямому і переносному значенні).

2. Узагальнення вивченого за опорною схемою.

ПРИКМЕТНИКИ


СИНОНІМИ АНТОНІМИ

БЛИЗЬКІ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: ПРОТИЛЕЖНІ ЗА ЗНАЧЕННЯМ:

розумний, кмітливий, тямущий молода – стара, білий – чорний
ОДНОЗНАЧНІ: БАГАТОЗНАЧНІ

яблуневий

ПРЯМЕ ЗНАЧЕННЯ: ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ:

вовчий хвіст вовчий апетит


VІ. Домашнє завдання.

С. 99, вправа 198, повтор.словарні слова

І гр. виконати 1, 2 завдання до вправи

ІІ гр. добрати синоніми до сл.спочатку і скласти 2 речення




  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка