Тема Природа-джерело багатства нашої мови Мета



Дата конвертації21.02.2016
Розмір97.5 Kb.
Тема Природа-джерело багатства нашої мови
Мета: розширити та поглибити знання учнів про природу, як джерело

багатства нашої мови; красу та силу рідного слова; формувати в учнів

уявлення про значимість володіння правильним літературним

мовленням; розвивати уміння виразно читати вірші, виховувати любов

до рідного слова, бажання вивчати українську мову
Обладнання: виставка малюнків „ Мій рідний край” ,виставка дитячих книг про природу ,портрети поетів ,карта України, квітка соняшника ,альбом „ Київ”,конверти із завданнями, дитячі іграшки.
Хід уроку

1.Організація класу

Пролунав дзвінок –

Починаємо урок,

Працюватимем старанно,

Щоб почуть наприкінці,

Що у нашім другім класі

Діти - просто молодці.
2.Повідомлення теми та мети уроку

Щасливі ми з вами , що народилися і живемо на такій чудовій мальовничій землі. Тут жили наші прадіди ,діди , тут живуть наші батьки-тут корінь українського роду ,що сягає сивої давнини. І де б ми з вами не були скрізь відчуваємо поклик рідної землі.

-Діти, подивіться на карту України і скажіть, чи ви любите подорожувати?

( Так)


-А які куточки рідної землі ви відвідали?

( Діти відповідають, що разом з батьками були у Карпатах, Києві, Ялті, Донецьку)

-А що вам найбільше запам'яталося?

( Діти відповідають , що найбільше сподобалась краса рідної землі )

Сьогодні ми з вами також будемо туристами. Приготувалися. Вирушаємо в дорогу.

Наша держава , рідна земля - це..............(всі разом УКРАЇНА)



І перша наша зупинка „ РІДНИЙ КРАЙ”

(вчитель підходить до виставки малюнків „ Мій рідний край” показує малюнки і продовжує розповідь.)

Україна - це квітучий край з рутою, м'ятою ,барвінком, калиною.

Україна - це вікова боротьба нашого народу за незалежність, волю і щастя.

Україна - це милозвучна рідна мова, вишитий рушник, задушевна пісня, запальний танок.

Столиця України - Київ, це дуже гарне місто. Особливо навесні, коли цвітуть каштани.( Демонструється альбом „ Київ ”і на карті України прикріплюється квітка соняшника)

Київ стоїть на Дніпрі.(Показує на карті) . Це могутня повноводна ріка. Вона крутить турбіни багатьох електростанцій.

Україна – дуже багата своїми родючими землями. Білий, смачний і пахучий хліб печуть із пшениці, що росте на безмежних ланах, переливаючись золотом.

-А які вірші ви знаєте про природу нашої Батьківщини?

Діти читають вірші про природу.

Послухай, як струмок дзвенить.

Як гомонить ліщина, -

З тобою всюди кожну мить

Говорить Батьківщина.

Послухай, як трава росте,

Напоєна дощами,

І як веде розмову степ

З тобою колосками.

Послухай , як вода шумить –

Дніпро до моря лине –

З тобою всюди кожну мить

Говорить Батьківщина ( Петро Осадчук ).


„ Буваю, часом сліпну від краси,

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -

Оці степи, це небо, ці ліси, -

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе, як є – дорога , явори,

Усе моє, все зветься Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

Що хоч спинись із Богом говори... ( Ліна Костенко).


Он повзе мурашка,

Он хлюпоче річка.

Не зривай ромашку,

Не топчи травичку.

В зелені діброва,

В китицях ліщина.

Глянь яка чудова наша Україна.

Журавлі над лугом

Линуть рівним клином.

Будь природі другом ,

Україні – сином ( Анатолій Камінчук ).

Друга наша зупинка „ ПОЕТИЧНА”

Для кожного народу дорога його мова. І кожна людина знає, що вмирає мова,

то вмирає народ. І той хто зневажливо ставиться до мови, не викликає поваги і до самого себе. Спілкування з природою дає найбільшу насолоду і радість, викликає найпалкішу любов до мови, до рідного краю, до життя.

Природа є джерелом натхнення для поетів, письменників, художників ,

композиторів. Красиве в навколишній природі є скрізь – необхідно тільки вміти побачити та відчути цю красу.

Діти читають напам'ять вірші про українську мову, природу.

Соняшники Вербові сережки

Уже важка, як олово Біля яру , біля стежки

Роса за перелазами. Одягла верба сережки.

А в соняшників голови Головою помахала,

Косинками пов'язані. Потихеньку питала:

Косинками барвистими - Де ота біленька хатка,

І маминою хусткою - Що гарнесенькі дівчатка?

Щоб горобці – пройдисвіти Хай би вибігли до стежки-

Насіння не полускали. Подарую їм сережки.

Це соняшники граються Л. Костенко.

У піжмурки, як діти :

На вітрі колихаються ,

Наосліп ловлять літо.

А. Качан.


Наша мова Твоя рідна мова

Край в якому зростає людина, Тепла , як сонячна днина Це, любий друже, - твоя Батьківщина

Добра ,неначе весна, Знай, що нічого ріднішого немає

Мова віків України, Мови, в якому вона розмовляє,

Казка її чарівна. Мови співочої , нашої мови.

Все в ній багате від слова до слова.

Мова – усміхнена квітка Друже мій любий , коли підростеш,

Радість весела дзвінка В ній чарівний, справжній скарб

Гарна, як небо улітку віднайдеш.

Ніжна , як пісня струмка. Час проміння ,і яскраво засяє.

Мова ,якою народ розмовляє.

Мова- джерельна криниця Хай же буяє ,мов квітка ранкова,

Райдужно – сонячний цвіт Мовонько чиста, твоя рідна мова !

Це українська зірниця, ( В.Зорік )

Що зачаровує світ.

Фізхвилинка ( під мелодію дитячої пісеньки „ Зацвіли ромашки”)



Третя наша зупинка „КОЛИСКОВА”
Для кожного з нас любов до мови починається з колиски, з маминої пісні. Коли ви були маленькими, ваші мами співали вам ніжну ,лагідну пісеньку.

Колискова – це душа народу, яка ходить навшпиньках. Почути її кроки можуть тільки ті, хто вміє слухати. Українська колискова ввібрала в себе всю красу і пахощі рідної природи: волошкові степи і солов'їні гаї.

А зараз проведемо конкурс на краще виконання колискової пісні.
( Діти виходять до ігрового столу, беруть улюблену іграшку і виконують колискову )
Четверта зупинка „ ІГРОВА”
Нашу мову неможливо уявити без народних ігор, загадок ,прислів'їв ,скоро-

мовок, народних прикмет –цих золотих зерняток народної мудрості. Вони маленькі ,але дорогоцінні скарби для нашого народу. Ви вже багато їх знаєте.

Я пропоную розділитися на дві команди і позмагатися на знання цих видів усної народної творчості.

(Клас ділиться на дві команди і проводиться змагання за завданнями.

Завдання написані на конвертах : загадки, прислів'я, скоромовки, народні прикмети ,народні ігри. Кожна команда обирає собі назву і капітана.

Назви команд записуються на плакаті.

По черзі капітани команд виходять до столу і обирають конверт із назвою.

Команда яка перемогла у даному виді отримує фішку-листочок, який прикріплюється на плакаті. У кінці змагання підраховується кількість фішок

І оголошується переможець.
П'ята зупинка „ ВЕСЕЛІ НОТКИ”
З давніх-давен люди розповідали про своє життя, про чарівний світ природи в піснях. Адже пісня –це душа народу. Тому пісня наша і ніжна, й трепетна, і сильна.

Чи любиш ти співати? Чи люблять співати твої мама й тато, бабуся і дідусь?

(відповіді дітей)

Так люблять ,хоч, може, у клопотах не завжди знаходять на це час. А наші прабабусі й прадідусі такого часу й не шукали . Вони жили і співали. Співали ж колись усі- від малого до старого. І пісень кожен знав не по дві-три ,а десятки , а то й сотні .Щоб пісня жила, її треба співати.


Виконання українських народних пісень учнями класу під музичний супровід.
YI Підсумок уроку

От і підходить наша подорож до кінця.



  • Чи сподобалась вам подорож ?

  • Що нового ви дізналися на уроці ?

Чкаловська загальноосвітня школа- родина I-III ступенів


Урок українознавства в другому класі


Природа- джерело багатства нашої мови

Вчитель вищої категорії, старший

вчитель початкових класів

Яременко О . В.

с.Чкалово

Нікопольський р-н.,

Дніпропетровська обл.

Тема. Природа нашої Батьківщини.

Мета. Узагальнити й розширити знання учнів про значення рослин і тварин у природі, виховувати бережливе ставлення до природи, потребу у збережені та збагачені природних багатств.

Обладнання: карта України, глобус, папка „Природа України”, картки.
Хід уроку

І. Організація класу до уроку.



ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Слово вчителя:

Світ, що оточує людину – це її рідний край, країна, де вона народилася і росте, де почула перші звуки рідної мови, ще те, що повинно стати найдорожчим. А багатство рідної країни – це її природа, яка дає все, що необхідно людині для життя.



ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Діалогічне спілкування.



  • Як ви розумієте що таке Батьківщина?

  • Чим славиться наша Вітчизна?

IV. Сприйняття учнями навчального матеріалу.

Слово вчителя:

Найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає спілкування з природою. Вона завжди чарувала і чарує, хвилювала і хвилює людину.

Шепіт голубої води, зелених дібров, спів дзвінкоголосих пташок, запах і розмаїття квітів – усе це дорога серцю, ні з чим незрівнянна природа рідного краю. Сьогодні ми поговоримо про природу нашої Батьківщини.

V. Робота над темою уроку.



  1. Географічне положення України

(підготовлені учні розповідають про:

    1. Фізико-географічне положення;

    2. Розташування України;

    3. Територія України;

    4. Адміністративний поділ.

Довідкове бюро, повніть що таке довкілля – усе, що оточує живий організм в природі.

  1. Рослини

Перш ніж ми почнемо свій шлях я хочу, щоб ви послухали оповідання

В. Сухомлинського „В лісі все співає”.

- Чому кожне дерево співало свою пісню?

(метод мікрофон)

(Учні розповідають про використання лісу людиною, про те, яку роль відіграє у житті тварин)


  1. Тварини

Люди вважали тварин частиною свого життя, своєї долі. Тварини, як і люди, живуть, страждають, люблять. Багато тварин люди вважали своїми оберегами.

  • Пригадайте, яких птахів і тварин люди вважали своїми оберегами? (Зозуля, лелека, півень, собака, соловей)

Інтерактивна вправа „навчаючись учусь”

(У дітей на партах лежать картки, на яких міститься інформація про тварини – обереги. Учні знайомляться з інформацією, а потім обговорюють, доповнюють).



Довідкове бюро

Шпак прилітає близько 730 разів з ношею в дзьобі, поки майструє житло. Найдбайливіші батьки серед птахів – синиці. Вони вигодовують пташенят десь біля двох тижнів. За цей час приносять не менше 10000 комах.

У шлунку сови вміщується 14 мишей. За сезон сова з’їдає 1000 мишей.

4. Вода у природі

Якщо поглянути на нашу планету із космосу, то видно, що вода займає більшу площу, ніж суша. 4/5 поверхні Землі вкрито водою. Води на суші багато, але не всю воду ми можемо використовувати для своїх потреб. Ріки й озера – ось поки наш головний постачальник. Більше води у морях і океанах, але ця вода не придатна для користування.



Довідкове бюро

ХХІ століття екологічна криза все більше нівечить природу нашої країни. Загинули сотні малих річок, занепадають Чорне і Азовське моря, перетворюються на стічні брудні відстійники дніпровські та інші водосховища, ставки, озера. Задихаються від промислових і транспортних забруднень міста, знищуються останні ліси. Екологічне лихо спричинила в Україні Чорнобильська АЕС. Смертність населення почала переважати народжуваність. Таке становище змусило уряд України в 1992 році визнати всю територію держави зоною екологічного лиха.



5. Охорона природи

У наш час знищується велика кількість лісів, руйнується біосфера, розорюються луки, що призводить до винищення звірів, птахів, рідкісних рослин.



  • Які заходи вживали в Україні ще за часів Київської Русі щодо охорони природи? (Створювали заповідники)

  • Які ви знаєте? (Асканія-Нова, „Медобори”, Український степовий, Ялтинський)

Довідкове бюро

В 1980 році видано „Червону книгу України”. Рослини і тварини занесені до „Червоної книги”, охороняються законом.

Створюються заповідники, заказники в яких охороняється рідкісні тварини і рослини. Зараз в Україні нараховується 13 заповідників, 2 національних парки, 4 заповідно-промислових господарств, понад 1500 державних об’єктів: урочищ, пам’яток природи, парків, інші.

6. Узагальнення вивченого на уроці.

Діалогічне спілкування

- Що цікавого для себе ви дізналися на уроці?

Відділ освіти Нікопольської райдержадміністрації

Чкаловська загальноосвітня школа-родина

І-ІІІ ступенів
Урок українознавства


Природа нашої Батьківщини

Вчитель вищої категорії

Старший вчитель

Яременко О. В.



Чкалово


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка