Тема. Розділові знаки (тире) між частинами безсполучникового складного речення. Інтонація. Мета



Скачати 162.67 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір162.67 Kb.
Тема. Розділові знаки (тире) між частинами безсполучникового складного речення. Інтонація.

Мета: допомогти учням зрозуміти, коли правильно вживати тире між частинами безсполучникового складного речення, як інтонувати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями часу, умови, наслідку, зіставлення; розвивати логічне мислення, увагу, уміння розставляти розділові знаки, зокрема тире, між частинами безсполучникового складного речення, правильно інтонувати такі речення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати захоплення народними прислів’ями, приказками.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: урок «Джиг-со».

Обладнання: Пентилюк М. І., Гайдаєнко І. В., Ляшкевич А. І., Омельчук С. А.. Українська мова. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою. – К.: Освіта, 2009. – 336 с., дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ



І. Організаційний момент.

1. ☺☺


☺☺

На попередньому уроці учні були об’єднані в домашні групи для опрацювання теоретичного матеріалу.

1-2 гр. Опис настрою прислів’ям чи приказкою.

3-4 гр. Виконати кольорову підтримку до прислів’я чи приказки.



ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Питання до учнів.

  • Над якою темою працювали на попередніх уроках?

  • Які розділові знаки вивчили між частинами безсполучникового складного речення?

(Кому, крапку з комою, двокрапку).

  • Від чого залежить розстановка розділових знаків між частинами безсполучникового складного речення?

(Від смислових відношень).

☺☺

☺☺ 2. Заповнити таблицю. Кожна група на аркуші заповнює таблицю, потім презентує біля дошки. Усі перевіряють правильність заповнення таблиці.



Розділовий знак

Кома

Крапка з комою

Двокрапка

Смислові відношення

Одночасність, послідовність.

Одночасність, послідовність,

якщо між частинами безсполучникового складного речення є свої розділові знаки або частини віддалені за змістом.



Пояснення, причина, доповнення.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Над чим вам потрібно було попрацювати вдома?

  • Чи виникли труднощі при виконанні домашнього завдання?

  • Чи є потреба зосереджувати на ньому увагу?

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

☺☺

☺☺



1. На місці розділових знаків між частинами безсполучникового складного речення вказані смислові відношення, тому вам буде легко розставити розділові знаки й накреслити схеми до речень.

(одночасність)

  1. Умій сказати умій і змовчати (Народна творчість).

(послідовність)

  1. Перше погадай потім повідай (Народна творчість).



  1. Нема у світі цвіту гарнішого над

(одночасність)

Маківочки нема ж і роду ріднішого над матіночки (Народна творчість).

(причина)

  1. Рідна мова – не полова її за вітром не розвієш (Народна творчість).

(пояснення)

  1. Не витерпіла душа на простір пішла (Народна творчість).

(доповнення)

  1. Наговорила на осиці кислиці на вербі груші (Народна творчість).

(умова)

  1. Обізвався грибом лізь у кіш (Народна творчість).

Презентація роботи групами. Спочатку презентує та, котра виконала найшвидше завдання.

Учні підсумовують, яким теоретичний матеріал, вивчений удома, застосували.



  1. Умій сказати, умій і змовчати (Народна творчість).

[одночасність], ↔ [одночасність].

  1. Перше погадай, потім повідай (Народна творчість).

[ ], ↔ [ послідовність].

  1. Нема у світі цвіту гарнішого над Маківочки; нема ж і роду ріднішого над матіночки (Народна творчість).

[одночасність]; ↔ [одночасність].

  1. Рідна мова – не полова: її за вітром не розвієш (Народна творчість).

[ ]: [причина].

  1. Не витерпіла душа: на простір пішла (Народна творчість).

[ ]: [пояснення].

  1. Наговорила: на осиці кислиці, на вербі груші (Народна творчість).

[ ]: [доповнення].

  1. Обізвався грибом (?) лізь у кіш (Народна творчість).

Бесіда з елементами дискусії:

  • Із яким реченням виникли труднощі при розстановці розділових знаків?

(Із 7).

  • Чому?

(Для тих розділових знаків між частинами безсполучникового складного речення, які ми вивчили, не характерний такий тип смислових відношень, як умова.

  • Який ще розділовий знак може бути між частинами безсполучникового складного речення?

(Тире).

  • Із якою метою виконували це завдання?

Учитель пропонує керівникам груп на спеціальних картка зазначити, на скільки зріс рівень навчальних досягнень кожного учасника його колективу (під час роботи вдома – після виконаного завдання).

V. Визначення та оголошення теми та мети уроку учнями.

Ми застосуємо на практиці вивчений вами самостійно теоретичний матеріал, за яких умов потрібно ставити тире в безсполучниковому складному реченні.

- Чого очікуєте від уроку?

VІ. Опрацювання теми уроку.


  1. Евристична бесіда.

  • Ви вже вивчили майже всі розділові знаки між частинами безсполучникового складного речення. Знаєте, від чого залежить розстановка розділових знаків між частинами безсполучникового складного речення.

(Від смислових відношень між частинами безсполучникового складного речення).

  • Чи зможете з поданих схем сформулювати правила вживання тире між частинами безсполучникового складного речення?

☺☺

☺☺


  1. Вправа 265 (Робота з підручником).

  1. [ ] - [наслідок].



  1. [ час ] - [ ].



  1. [ умова ] - [ ].



  1. [ ] - [зіставлення].



  • Який висновок можете зробити?

  • Для чого виконували це завдання?

  • На якому рівні знаходитеся?

☺☺

  1. «Павутинка». З’єднати павутинкою речення і схеми.



  1. [ ] - [наслідок]. 1. Обізвався грибом – лізь у

кошик (Народна творчість).

  1. [ час ] - [ ]. 2. Дерево міцне корінням –

людина – трудовим горінням

(Народна творчість).



  1. [ умова ] - [ ]. 3. Посієш вчасно – збереш рясно

(Народна творчість).

  1. [ ] - [зіставлення]. 4. Здобудеш освіту – побачиш

більше світу (Народна творчість).

  • До яких речень схожі безсполучникові складні речення, між частинами яких ставиться тире?

  • Які частини таких безсполучникових складних речень?

(Неоднорідні).

  • Для чого виконували це завдання?

  • На якому рівні знаходитеся?

4.-Із якою інтонацією треба читати безсполучникові складні речення з відношеннями наслідок, час, умова, зіставлення?

Робота з підручником, с. 211.

(Зіставлення, зумовленості).


5.Фізкультхвилинка.

Іскрометний сміх і дотепне слово,

Гостре, як жало, й пісня колискова –

В цьому наш народ, його суть й основа,

Його душа щира, як зоря ранкова.

☺☺

☺☺ 6.Не завжди легко розрізнити безсполучникове складне речення, між частинами якого ставиться тире, прості неповні речення (із пропущеним членом речення, на місці якого ставиться тире), прості речення з тире між підметом і присудком.



- Пригадаймо, як це зробити.

Дослідження фрейм-проблеми.



  1. Формулювання фрейм-проблеми.

Як розрізнити безсполучникове складне речення, між частинами якого ставиться тире, прості неповні речення (із пропущеним членом речення, на місці якого ставиться тире), прості речення з тире між підметом і присудком?

  1. Матеріал для спостереження і спонукання до вирішення проблеми.

Речення вправи 264.

  1. Побудова плану вирішення проблеми.

  1. Прочитати речення.

  2. Підкреслити граматичні основи. Якщо речення неповне, надписати пропущений член речення, якщо складне, написати схеми. Визначити тип смислових відношень.

  3. Проаналізувати розділові знаки.

  4. Зробити висновок, як розрізнити безсполучникове складне речення, між частинами якого ставиться тире, прості неповні речення (із пропущеним членом речення, на місці якого ставиться тире), прості речення з тире між підметом і присудком.

☺☺4. Розв’язання проблеми.

☺☺

Вправа 264.



Тире між підметом і присудком

Тире в неповному реченні

Тире в безсполучниковому складному реченні

2. Добрий намір – то вже півсправи.

5. Не допомагай порадами, а краще

(допомагай)

– плечима.


  1. Дай язикові волюзаведе в неволю.

[ ] - [наслідок].

3. Дурний язик – голові не приятель.

7. Порожня бочка гучить, а

(бочка)

повна – мовчить.



4.Млин мелеборошно буде, язик мелебіда буде.

[ ] - [наслідок], [одночасність] - [наслідок].



8. Пуста думка – зайва ноша.

12. Чоловік у хаті

(у хаті)


голова, а жінкадуша.

6.Не спіши побалакати – спіши працювати.

[ ] -[зіставлення].



10.Слово без діла –гітара без струни.

[ ] -[зіставлення].







9.Склав план – діло зробиш.

[ умова ] - [ ].



11. Язик мій – часто ворог мій.




13.Почнеш із розмови – балачкою й закінчиш.

[ ] - [наслідок].









14. Слово до слова - добра розмова, праця до праці – злиднів не бояться.

5.Формулювання рішень.

  • Із якою метою виконували це завдання?



  • На якому рівні знаходитеся?

☺ 7.Пригадайте прислів’я у формі безсполучникового складного речення.

  • Для чого виконували це завдання?

  • На якому рівні знаходитеся?

8.Синтаксичний розбір речення.

Дієсл. ім.. ім.. дієсл.



Склав план діло зробиш.

[ умова ] - [ ].

Речення розповідне, неокличне, складне, безсполучникове, складається з двох компонентів.


  • Із якою метою виконували це завдання?



  • На якому рівні знаходитеся?

VІ. Підведення підсумків уроку.

☺1. Заповнення таблиці.



Емоційне налаштування учнів на урок.

Повторення вивченого про розділові знаки між частинами безсполучникового складного речення.

Розвиток умінь узагальнювати вивчене у вигляді таблиці.

Опора на теоретичний матеріал, опрацьований «домашніми» групами.

Розвиток умінь за допомогою смислових відношень між частинами безсполучникового складного речення розставляти розділові знаки.

Оцінювання найактивніших учасників кожної групи.



Проблема: який розділовий знак ставиться при смислових відношеннях умови.

Зосередження уваги на мотивації навчальної діяльності.

Взаємооцінювання.

Тире в безсполучниковому складному реченні.

Учні самостійно визначають для себе очікувані результати.

Розвиток умінь встановлювати залежність між смисловими відношеннями між частинами безсполучникового складного речення та розділовими знаками.

Застосування теоретичних знань про тире в безсполучниковому складному реченні на практиці.

Розвиток умінь правильно інтонувати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями наслідку, часу, умови, зіставлення.



Проблема: як

розрізняти безсполучникове складне речення, між частинами якого ставиться тире, прості неповні речення (із пропущеним членом речення, на місці якого ставиться тире), прості речення з тире між підметом і присудком.

Зосередження уваги на мотивації навчальної діяльності.

Взаємооцінювання

Перевірка загального розвитку учнів.

Розвиток умінь виконувати синтаксичний розбір безсполучникового складного речення.

Зосередження уваги на мотивації навчальної діяльності.

Самооцінювання.

Розвиток умінь узагальнювати вивчене у вигляді таблиці.


Безсполучникове складне речення

Типи смислових відношень між частинами безсполучникового складного речення

Одночасність


Послідовність

Пояснення

Причина

Доповнення

Час

Умова

Зіставлення

Наслідок

Розділові знаки між частинами безсполучникового складного речення

Кома, крапка з комою


Кома, крапка з комою


Двокрапка

Двокрапка

Двокрапка

Тире

Тире

Тире

Тире

Сполучники, які можна підставити між частинами безсполучникового складного речення

і, й , та (і)


і, й , та (і)


а саме

бо, тому що

що

коли

якби

а

і

Синонімічні сполучникові складні речення

Складносурядні речення з єднальними сполучниками


Складносурядні речення з єднальними сполучниками


Складнопідрядні з підрядними з’ясувальними

Складнопідрядні з підрядними причини

Складнопідрядні з підрядними з’ясуваль

ними


Складнопідрядні з підрядними часу

Складнопідрядні з підрядними умови

Складносурядні речення з відношеннями зіставлення


Складносурядні речення з відношеннями наслідку

Інтонація

Переліку


Переліку


Пояснювальна

Пояснювальна

Пояснювальна

Зіставлення, зумовленості

Зіставлення, зумовленості

Зіставлення, зумовленості

Зіставлення, зумовленості





  1. Незакінчені речення.

На цьому уроці я дізнався (дізналася) про…

На цьому уроці я навчився (навчилася)…

Протягом уроку я змінив (змінила) своє ставлення до…


  1. – Чи досягли мети уроку?

  2. – На якому рівні знаходитеся?

  3. Знаю "+", не знаю "-", можу навчити інших – "++".

VІІ. Домашнє завдання.

§24, с. 208, 211 (вивчити правила), дібрати приклади до доповненої таблиці, додатково вправа 266 (І) (письмово).



VІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів на наступний урок.

  • Чи було складно виконувати вправу 264?

  • Саме про синонімічність безсполучникових речень із іншими поговоримо на наступному уроці.



Самооцінювання.



Синонімічність безсполучникових речень із іншими.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка