Тема. Складання розповіді „Зима-білосніжка



Скачати 93.04 Kb.
Дата конвертації24.02.2016
Розмір93.04 Kb.
Урок розвитку зв’язного мовлення з використанням ІКТ

в 2 класі
ТЕМА. Складання розповіді „Зима-білосніжка”

МЕТА. Розвивати уміння складати розповідь за опорною групою

лексики, добирати влучні слова для передання власних

спостережень, вражень, почуттів, вчити творчо зображувати

те, що вражає уяву, формувати початкові уміння складати

зв’язне письмове висловлювання, виховувати любов до

рідної природи.


Обладнання. Зошит з розвитку зв’язного мовлення, 2 клас,К. І. По-

Номарьова, мультімедіапроектор, екран, ноутбук,

картки з опорною групою лексики, фотоальбом

„Зима” ( комп’ютерний варіант)



Хід уроку
1. Підготовчий етап.
Учням заздалегідь дається завдання поспостерігати за станом природи

взимку, а саме - як приходить зима, „ побачити „ зиму, що і як змінюється в навколишньому середовищі. У процесі настанови доцільно спрямувати увагу школярів на те, щоб вони запам’ятали чи зафіксували, яким було небо, сонечко, якою стала земля після першого снігу, як падав сніг.


Організаційний момент.

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався -

До уроку приготувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок вже починаймо.

ХОРОМ. Виразно і правильно читаємо,

Чітко відповідаємо,

Мову свою розвиваємо.

Розминка: створення психологічного клімату на уроці

Це було темного зимового вечора. Сонце сховалося за обрій.

Зарожевів сніговий килим. Стало тихо-тихо. Замерехтіли зорі в глибокому небі…
Раптом з півночі насунула темна хмара. Пливе над снігами. Потемнів сніговий килим. Падають сніжинки на землю. Тихо лягають на поле, на ліс. На дорогу. Я прислухаюсь до тихого снігопаду і чую ніжний дзвін…
Що воно дзвонить? Іду,прислухаюся. Дзвін лине від маленької

ялинки, що росте у нас на шкільному подвір’ї. Вслухаюся і дивуюся. То дзвенять маленькі сніжинки. Висять на ялинкових гілочках, доторкаються

одна до одної, немов срібні дзвіночки. І дзвенять, дзвенять…( В. Сухом -

линський. Як дзвенять сніжинки.)


  1. Обгрунтування навчання




  1. Повідомлення теми та мети уроку




розповідь за власними спостереженнями, використовуючи влучні слова.

- Як ви вважаєте, для чого у школі проводяться спеціальні уроки зв’язного мовлення?

- На таких уроках ми вчимося правильно говорити, висловлювати свої думки.

- Яким мовленням користуємось на таких уроках?(Усним та писемним).

- Яким повинно бути писемне мовлення? (Писемне мовлення повинно бути каліграфічним, розбірливим, охайним)

Які вимоги є до усного мовлення?( Усне мовлення має бути чітким, виразним, правильним, зрозумілим.)




  1. Вправа для відпрацювання техніки мовлення.

Вчитель: - Хто хоче розмовляти?

Діти: - Той мусить вимовляти.

Вчитель:- Виразно, чітко, вміло!

Діти: - Щоб всім було зрозуміло!


  1. Орфоепічна розминка.

Читання чистомовки (слайд №1)
Рі- рі-рі- на деревах снігурі.

Ір-ір-ір- горобців повен двір.

Ар-ар-ар- відкриваєм календар.

Рік-рік-рік- незабаром Новий рік!




  1. Розучування скоромовки:

Всі рівненько сідаймо,

Скоромовку повторяймо.

Ніс сміхунчик снігу міх,

Сміх розсипався на сніг.


  1. Бесіда з метою узагальнення спостережень учнів.

В небі хмара пролітала,

Білий пух порозсипала,

Він на землю тихо ліг.

Називають його…(сніг)


-Яка пора року прийшла у наше місто? ( Демонстрація слайдів.№2 Фотоальбом „Зима”)
-Чарівниця-зима завітала у наше місто.

-Які зміни у природі відбулися? Як змінилося наше місто з приходом зими?


-Сонечко нижче стоїть над горизонтом. Воно менше зігріває землю.

-Дерева стоять засніжені.

-За вікном летить сніжок.
Ми всі спостерігали,

Як, ніби крадькома,

Знов на зміну осені

До нас прийшла зима.

То ж зараз поспілкуємось,

Згадаєм зараз ми,

Які у вас є враження

Від подиху зими?
-Які кольори використовують художники, зображуючи зиму?(Демонстрація слайдів№3)

-Це чисті, світлі, холодні кольори.

-Як же прийшла зима?

-Пригадайте, що ви відчули, коли випав перший сніг?

-Куди падали сніжинки? (розповіді дітей)
Взимку, як у казці, усе може бути:

Диво можна помітити, чудо – відчути.

Зиму можна не тільки побачити,

Зиму можна навіть почути!
-Які зимові голоси природи?

Сніг...(рипить)

Мороз…(тріщить)

Хурделиця…(виє, співає, стогне, плаче, голосить, ридає)
-Чи помічали ви красу сніжинок? На що вони схожі?

-Зараз ви побачите незвичайний снігопад. Ви побачите, який вигляд мають сніжинки під мікроскопом. А почути зиму нам допоможе чудова музика

П. І. Чайковського. Усі сніжинки схожі одна на одну, як сестри, але в кожної своє вбрання. (демонстрація слайдів №4)

Коли вони летять, схожі на пух. А придивишся ближче - як зірочки. На сонці сніжинки іскряться, ніби срібло. І ось з’являється чудова красуня у білому, розшитому сріблом кожушку, в кришталевих чобітках і зі срібною діадемою на голові. Довгі білі коси її спадають до самої землі, а в кожній косі мерехтять срібні зорі.


-На що схожі сніжинки?
-Про яку красуню я розповіла?
-Як розумієте значення вислову „ у кожній косі мерехтять срібні зорі?”

( Сніг іскриться, як зорі вночі)


Ви послухали зиму, і можна сказати,

Що ви вже готові фантазувати.

То ж уявіть, ніби вас, діточок,

Хтось перевтілив, наприклад, в…сніжок,

Потім- на деревце чи на хмаринку,

Згодом- на білу пухнасту сніжинку.

Що чує дерево? Що бачить хмаринка?

З ким хоче дружити маленька сніжинка?

  1. Комунікативне завдання „Уяви себе” (ТРКМ)

Уяви себе сніжинкою, хмаркою, засніженою ялинкою, сонечком взимку тощо.



  • Що бачиш навкруги?



  • Що чуєш?




  • З ким дружиш?




  • Кого боїшся?




  • Про що мрієш? ( Розповіді дітей).

Ми побачили і почули зиму допомогли нам у цьому художники і композитори. „Відчути” зиму нам допомагають також і письменники.




  1. Актуалізація.


Мовленнєва підготовка до написання твору

  1. Складання асоціативного куща.

Щоб скласти розповідь про зиму, спочатку треба підібрати такі слова, які допоможуть нам розповісти про цю чудову пору року.



Коли слово зима всі вимовляємо,

Що ми, діти, з вами в цей час уявляємо?

Всі „зимові слова швиденько згадаємо-

І асоціативний кущик складаємо.
-Які слова виникають у вашій уяві, коли чуєте слово зима? ( слайд№ 5)

Зима (яка?)

Холодна, засніжена, сувора, морозна, люта, чарівна, заметільна, сніжна.

2. Робота в зошитах.

Розгорніть зошити на с. 15. Знайдіть завдання 2.



Допоможемо Чомучці дописати ряди слів ( за зошитом з розвитку мовлення К. І. Пономарьової)
Сніг ( який?) лапатий, …,…

Сніг ( що робить?) опускається, …,…

Хмари ( які?) волохаті,…,…

Хмари ( що зробили?) з’явилися,...,…

Земля вкрилася ( чим?) ковдрою,…,…

3. Перевірка роботи.

4. Усно складіть речення з цими словами. Скористайтеся тематичним словничком ( Зошит з розвитку зв’язного мовлення, с. 52)
Лапатий сніг падає на темну землю.

На небі з’явилися волохаті хмари.

Високо в хмаринці народилася сніжинка.

Сніг вкрив землю білою скатертиною.
-Молодці, діти! А Знайко хоче перевірити, чи вмієте ви добирати влучні слова і вставляти їх у речення.


  1. Робота з нетбуками



Ми залюбки з нетбуком працюємо,

Над текстами разом мудруємо.
Тест.( слайд № 6)

Про зимову пору прочитай,

Слова, що випали, додай.

Завдання-вставити в речення влучні слова.

1.Вставити потрібні слова
В лісі насипало багато ………… снігу.

А) пухкого

Б) сірого

В) теплого

Дерева одягли…………вбрання.

А) зелене

Б) казкове

В) різнокольорове

В повітрі пахне………...

А) димом

Б) весною

В) морозом
Це ……….. створила таку красу.

А) весна

Б) зима

В) осінь

- Молодці, діти.

- Які речення запам’ятали?

- Після чудової роботи можна і відпочити.
Фізкультхвилинка
За вікном іде сніжок,

Білий та лапатий.

Ми вдяглися в кожушок -

Зиму зустрічати.

Ой, награлися в сніжки,

Бабу ми скатали.

Не втомились ані трішки,

Тільки жарко стало.


  1. Усвідомлення тексту. Написання твору.




  1. А тепер можна складати розповідь




  • Пригадаємо, з яких частин складається текст

  • Про що розповідається в зачині?

  • Що можна сказати про основну частину?

  • Якою може бути кінцівка?

  • Прочитайте кінцівку. Про що ви будете розповідати в основній частині?

  • Як записується кожна частина тексту?




  1. Орфографічна підготовка

  • Повторимо і запам’ятаємо правила написання деяких слів.( слайд № 7)

  • Зверніть увагу на написання слів:


Вбрання(подовження приголосних)

Срібно-білі( це правило ви будете вчити у 7 класі)

Казкове( дзвінкі звуки в українській мові перед глухими вимовляються дзвінко).

  1. Самостійна творча робота




  • А тепер ми всі готові

В зошит записати твори.


  • Спробуємо скласти твір і записати 2-4 речення основної частини. Можна використовувати слова з попереднього завдання, а також зі словничка на сторінці 52.



Зачин. Завітала у гості зима-чарівниця.
Основна частина. Опорні слова: снігова хмара, затанцювали сніжинки, наче пух, як зірочки, білою ковдрою, казкове вбрання, срібно-білі.
Кінцівка. Це зима створила таку красу!



  1. Самоперевірка




  1. Перевірка та редагування творів.

Зачитування творів учнями, редагування, корекція. ( Чудовий твір написала…

Треба доопрацювати твір…)



  1. Домашнє завдання

Записати вдома твір, доопрацювати, розфарбувати малюнки.


Уяви. Пофантазуй,

Щось цікаве домудруй,

Зиму сніжну домалюй,

Дома твір відредагуй.


  1. Підсумок уроку. Рефлексія.




  1. -Мені дуже сподобалось, як ви працювали. Молодці! Скажіть, а чи справдились ваші очікування? Мої очікування справдились,бо ви вчились висловлювати свої думки точно й красиво, а ваше мовлення збагатилось образними словами й словосполученнями.

  2. –А якою буває зима, послухайте вірш.


Зима! Зима! Усякий знає,

Вона холодною буває.

Летять, кружляють, як пушинки,

Легкі, білесенькі сніжинки.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така чудова!

Міста чистенькі, білі села -

Зима і радісна й весела.

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і білосніжна.

Вона й тоді усім хороша,

Коли мете легка пороша.

Мороз у лід озера кута.

Зима тоді всі кажуть люта.

Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й морозна.

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму красива

І особлива, і чарівна,

Як королева чи царівна.

А вранці іній - от обнова.

Яка зима у нас казкова!

Хоч і мороз за ніс щипає.

Дітей ніщо не зупиняє.

Бо все одно, зима прекрасна,

Вся біла-біла, світла, ясна!

А якщо вітер завиває,

То ясно всім: зима співає.

А вранці небо чисте-чисте,

Зима святкова, урочиста.

Зима буває вередлива,

То часом добра, то сварлива.
3. …Сніжинки… Вони такі загадкові, коли дивишся на них зблизька. Але через декілька хвилин, упавши на теплу поверхню, сніжинка втратить свій унікальний вигляд, який уже ніколи не повториться. Вона стане маленькою крапелькою. Будьте і ви отакими маленькими крапельками і проростайте колосками знань!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка