Тема. Складання таблиць додавання і віднімання числа Задачі на різницеве порівняння, Мета



Скачати 280.96 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір280.96 Kb.
Тема. Складання таблиць додавання і віднімання числа 6. Задачі на різницеве порівняння, Мета: продовжити формування навичок швидкого додавання і віднімання; скласти таблицю додавання і віднімання числа 6; закріплювати вміння розв'язувати задачі на різницеве порівняння та на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць; вправляти в побудові відрізків; розвивати логічне мислення; виховувати акуратність, старанність.
- ХІД УРОКУ –
І. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виконання завдання 1 на с. 68 підручника (усно).

2. Виконання завдання 1 на с. 39 зошита з друкованою основою.

3. Виконання завдань 2, 5 на с. 68 підручника.
III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Розв'язання віршованих задач на різницеве порівняння.

Шість сосисок, п'ять котів.

Хтось добавки захотів?

Раптом білий кіт занявкав:

— На скількох же тут добавки?

(6 - 5 = 1, на одного.)


Хлопці вчора упіймали

Карасів і щук чимало!

Карасів аж десять штук,

Та ще шість зубастих щук.

Ось питання вам усім:

На скільки більше карасів?

(10 - 6 = 4.)

2. Виконання завдання 2 на с. 39 зошита з друкованою основою.

3. Виконання завдань 3, 4 на с. 68 підручника.

— Які предмети намальовано зліва? справа? Як назвати їх одним словом? (Справа — овочі, зліва — фрукти.)

— Скільки фруктів? (П'ять.)

— Скільки овочів? (Дев'ять.)

— Прочитайте запитання до задачі. Як розв'язати задачу? Задачу № 4 діти розв'язують самостійно.

4. Виконання завдання 6 на с. 68 підручника.

— Виміряйте довжину відрізка в підручнику. Яка вона? (5 см.)

— Прочитайте завдання. Якої довжини відрізок нам треба накреслити? (На 4 см довший.)

— Як обчислимо його довжину? (5 + 4 = 9.)

— Накресліть цей відрізок, позначте довжину.

5. Виконання завдання 7 на с. 68 підручника. Відповідь: 2 сироїжки.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що ми вчилися робити на уроці?

— Які ще таблиці вивчили?

— Складіть усно задачу на зменшення числа на 6.


Тема. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 6. Розв'язання й порівняння задач на знаходження суми та на збільшення числа на кілька одиниць.

Мета: забезпечити засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 6; вправляти в розв'язанні задач на знаходження суми та на збільшення числа на кілька одиниць, учити порівнювати і розпізнавати їх; розвивати оперативність мислення; виховувати самостійність, м'яч.
- ХІД УРОКУ –
І КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Снилися сьогодні Зіні

Цілу ніч лиш апельсини.

Три неначе вона з'їла,

Шість на ранок залишила.

Скільки всього апельсинів

Уночі наснилось Зіні?

(З + 6 = 9.)


Вісім бджілок волохатих

Копошилось біля м'яти.

Потім полетіло шість.

Скільки бджілок залишилось?

Хто нам швидше відповість?

(8 - 6 = 2.)


2. Виконання завдання 1 на с. 40 зошита з друкованою основою.

3. Усні вправи на повторення назв компонентів дії додавання.

Шість курячих ніжок — це перший доданок,

Дві курячі ніжки — це другий доданок.

Згорнувшись на ліжку,

Рахує кіт ніжки. Я

ка сниться сума Коту на сніданок?

(6 + 2 = 8.)
II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Виконання завдань 1, 2 на с. 69 підручника.

— Чим схожі ці дві задачі?

— Чим відрізняються?

— Порівняємо ще дві задачі.



Задача 1.

Два лящі і шість сомів.

Скільки риб піймали ми?

Задача 2.

Двох лящів зловили ми

Ще піймались і соми!

Більше їх було на шість.

Скільки? Хто з вас відповість?

— Що знаходимо в першій задачі? (Суму двох чисел.)

— А в другій? (Друге число.)
III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдання 4 на с. 69 підручника.

2. Виконання завдання 5 на с. 69 підручника (усно).

— Яка це задача: на знаходження суми чи на збільшення чис­ла?



Самостійна робота.

І варіант

II варіант

4 + 5-6

4 + 6-5

8 + 2-6

6 + 3-6

7 + 3-5

7 + 2-4

9-2-4

8-3-4

Додаткові завдання: 2, 3 на с. 40 зошита з друкованою основою.

4. Виконання завдання 6 на с. 69 підручника.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Відповідай швидко» (проводиться з м'ячем). Учитель кидає м'яч, називаючи приклад на табличне віднімання чи додавання числа 6, учень дає відповідь і повертає м'яч.


Тема. Вправи й задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Кругові вирази.

Мета: закріплювати навички табличного додавання і віднімання, обчислення кругових виразів, розв'язування задач на знаходження остачі та на зменшення числа на кілька одиниць; розвивати логічне мислення; виховувати позитивне ставлення до предмета.
- ХІД УРОКУ –
УРОК-ГРА «В ГОСТІ ДО ПАНІ ВЕДМЕДИЦІ»

Робота з підручником (ілюстрація на с. 70).

Діти, погляньте, яка пані Ведмедиця добра господиня! Скільки смачного наготувала! От би нам завітати до неї в гості! Хочете? Тоді рушаймо прямо зараз у чарівну подорож до казкового лісу, в гості до пані Ведмедиці. Як? Дуже просто!

Уявіть, що ми сіли в чарівний автобус і він рушив...

А ось і перша зупинка — «Ромашкова». Автобус далі не поїде, доки не пограємо із чарівними ромашками.



На звороті: 4 5 6 8 7

(Діти називають числа, а потім перевіряють правильність відповідей, перевертаючи ромашку.)

Їдемо далі. Наступна зупинка — «Гайова».


Посадив Ведмідь в гайочку

Дві осички й шість дубочків.

Ви йому допоможіть,

Скільки разом, підкажіть!

(2 + 6 = 8.)
Ось і третя зупинка — «Лісова». Приїхали! Можна трохи розім'ятися. Виходимо з автобуса!

(Фізкультхвилинка.)

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли

А ось пані Білочка горішки продає. Треба й нам купити гостинчик для Ведмедиці. Пані Білочка щось запитує. Прочитаймо запитання в підручнику (завдання 1 на с. 70).

Скажіть пані Білочці, якими монетами можна дати 7 копійок здачі? (5 к. і 2 к.; 5 к. + 1 к. + 1 к. та інші варіанти.) Купимо ще рулет (завдання 2, с. 70). Ой діти, ви чуєте, ніби хтось плаче?
Це зайчисько в лісі плаче,

Полічить не вміє здачу.

Ви йому допоможіть,

Скільки здачі? Підкажіть!


Розв'язуємо задачу № 3 на с. 67 у підручнику. (10 - 5 = 5 (к.) Залишилось 5 к.)

Зайчик так зрадів, що аж підстрибує. Може, й ми трохи відпочинемо? (Фізкультхвилинка.)



Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.
Куди ж нам далі йти? О! Зайчик підказує, що прямо стежинкою, якою ведуть нас вирази в завданні 6 на с. 70. Розв'яжемо їх.

Куди ж іти далі? А нехай нам чарівний клубочок підкаже! Тільки його треба правильно розмотати. Обчислимо кругові вирази (№ 4, с. 70).

Нарешті прийшли. Ось і наша господиня. А скільки банок варен­ня, сиропу, джемів наварила! Полічіть, скільки всього. (Дев'ять.) А ще й у шкафчику є! Скільки ж там? (На 6 менше.) Треба дізна­тися, а як? (9 - 6 = 3.)

Напевне, ці три банки вона нам подарує! Візьмемо їх із собою? Тоді — назад до автобуса! Додому! А з варення нам у їдальні ком­поти варитимуть.

Обережно: колода (виконання завдання 7 на с. 70 підручника).

Скільки ж разів її пиляли? (П'ять.)



Чи сподобалася вам наша подорож?

Тема. Складання таблиць додавання і віднімання числа 7. Розв’язування задач різних видів. Співвідношення виразу та його значення.

Мета: продовжити формування навичок швидкого додавання і віднімання; скласти таблиці додавання і віднімання числа 7; вправляти в розв'язуванні задач; розвивати увагу, пам'ять; виховувати бажання вчитися.
- ХІД УРОКУ
І. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Гра «Змотаємо клубочок».
II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виконання завдання 1 на с. 71 підручника.

2. Виконання завдання 2 на с. 71 підручника (письмово).

(Фізкультхвилинка.)

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли
III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдань 3, 5 на с. 71 підручника.

2. Виконання завдань 1, 3 на с. 41 зошита з друкованою основою.

фізкультхвилинка

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.

3. Виконання завдання 4 на с. 71 підручника.

Це була задача на знаходження остачі. Ми дізналися, скільки марок залишилося у хлопчика. А тепер спробуйте скласти схожу задачу, але на знаходження суми.

(Учні складають і розв'язують задачу на знаходження суми, коротко записуючи умову.)

Було — 4


Подарували — 7

Стало — ?

Розв'язання: 3 + 7 = 10. Відповідь: стало 10 марок.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Які задачі ми сьогодні розв'язували? (На знаходження суми й остачі.)

— А це яка задача? Розв'язуємо віршовану задачу. Перевіримо за допомогою паличок.

П'ять плямистих поросят їли кашу манну.

Двоє білих поросят

Вибрали пшоняну.

Скільки всіх — плямистих, білих —

Поросяток кашу їли?

Ще задача на знаходження суми: 5 + 2 = 7.)
Тема. Вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 7. Порівняння виразів.

Мета: продовжити формування навичок додавання і віднімання числа 7, а також чисел 1—6; учити порівнювати числові значення виразів; вправляти в розв'язанні задач на віднімання; розвивати просторову уяву; виховувати бажання вчитися,
- ХІД УРОКУ –
І КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Усна лічба. Гра «Засели будиночок».
II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виконання завдання 5 на с. 72 підручника.

Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли
2. Виконання тренувальних вправ з використанням сигнальних карток.

— У яких виразах можна вставити знак, не обчислюючи значень?

— Чому?

III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдань 1, 2 на с. 72 підручника.

2. Виконання завдань 1—3 на с. 42 зошита з друкованою основою.

3. Виконання завдання 3 на с. 72 підручника.

4. Виконання завдання 4 на с. зошита з друкованою основою.

5. Виконання завдання 6 на с. 72 підручника.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Перевіримо, чи добре ви засвоїли таблицю додавання числа 7. Розв'яжіть усно задачу.

Хлопці з рибалки додому прийшли.

В киці в той день іменини були!

Три карасі дав Івась, сім — Тарас.

Скільки всього?

Порахуй, перший клас!

(З + 7 = 10.)


Тема. Складання таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9. Задачі та вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Різницеве порівняння довжин відрізків. Кругові вирази.

Мета: скласти таблиці додавання і віднімання чисел 8 і 9; вправляти в табличному додаванні і відніманні, у розв'язанні задач на зменшення числа на кілька одиниць та знаходження остачі, у різницевому порівнянні відрізків; розвивати просторову уяву; виховувати позитивне ставлення до предмета,
ХІД УРОКУ
I. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Математичний диктант.

1) Зменшити 10 на 2;

2) збільшити 8 на 2;

3) знайти суму чисел 3 і 6;

4) від 9 відняти 7;

5) на скільки 8 більше ніж 7?

6) на скільки 3 менше від 5? (Записати тільки відповіді.)
Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли
II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виконання завдання 1 на с. 73 підручника.

Знайомство з таблицями додавання і віднімання чисел 8 і 9.

2. Виконання завдання 1 на с. 43 зошита з друкованою основою.
фізкультхвилинка

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.
3. Виконання завдань 2, 6 на с. 73 підручника.
III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдання 3 на с. 73 підручника.

Збиралась Мишка в гості йти.

Які ж прикраси одягти?

Вже переміряла чимало.

У скриньці залишилось мало...

— Полічіть, скільки прикрас Мишка вже переміряла. (Де­сять.)

— Складіть задачу, поставте запитання. (10 - 6 = 4. Відповідь: у скриньці 4 прикраси.)

2. Виконання завдання 4 на с. 73 підручника.

3. Виконання завдання 5 на с. 73 підручника.

— Виміряйте довжину кожного відрізка. (10 см, 8 см.)

— Який з них довший?

— На скільки сантиметрів довший?

— Якою дією розв'язують задачі, у яких порівнюють, на скільки одне число більше або менше за інше? (Учні записують розв'язання: 10 - 8 = 2. Відповідь: перший відрізок на 2 см довший.)

4. Виконання завдання 7 на с. 73 підручника. Відповідь: 8 дітей.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Збудуємо снігову фортецю».

Учні складають вираз зі значенням, яке пропонує вчитель, запи­сують його на дошці і обводять. Гру можна проводити як змагання двох або трьох команд, якщо кожна має свій варіант виразу.




Тема. Знаходження суми довжини двох відрізків. Задачі на знаходження невідомого доданка. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання,

Мета: формувати вміння знаходити один з доданків; учити розв'язувати задачі на знаходження невідомого доданка, вправляти у табличному додаванні і відніманні; розвивати пам'ять, мислення, спостережливість; виховувати бажання вчитися,
- ХІД УРОКУ –
І. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Написання цифр від 1 до 9 в робочому зошиті.
II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з лічильним матеріалом.

Вісім риб в кота Наума.

Він мурличе: «Добра сума!

Відкладу один доданок —

Три рибини — на сніданок.

Другий — буде на обід».

Невідомий цей доданок

Нам порахувати слід.

— Скільки всіх риб, тобто яка сума? (Вісім.)

— На які дві частини кіт їх поділив? (На 3 і ще кілька.) Учитель записує на дошці коротку умову задачі.

— Сума нам відома і відомий один із доданків (3). Сума складається з двох доданків. Яких?

— Як обчислити другий? (Учні мають самі дійти висновку, що потрібно від суми відняти відомий доданок.)



Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли
2. Виконання завдань 1—3 на с. 74 підручника.

Розв'язання задач на знаходження невідомого доданка (за малюнками учні складають задачі, формулюють запитання).

— Розглянемо такий випадок: сума дорівнює першому доданку. Який другий доданок? (Нуль.)

3. Розв'язання віршованої задачі.

Дві кишені — ліву й праву — Показав нам клоун Сава. Й вісім карт туди сховав. В ліву вісім карт поклав. Скільки клоун Сава Заховав у праву?

(Нуль.)

(Фізкультхвилинка.)

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.

III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдання 2 на с. , 1, 3 на с. зошита з друкованою основою.

2. Виконання завдання 4 на с. 74 підручника. Усні лічба.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Бесіда.

— Що ми сьогодні вчилися робити?

— Як знайти невідомий доданок, якщо знаємо суму й один до­данок?

2. Розв'язування віршованої задачі.

Дві копійки — ось в руці.

Інші гроші — в гаманці.

Всього в О лі сім копійок.

Скільки ж їх у гаманці?

3. Заучування віршованого правила.

Щоб невідомий доданок дістати, Треба відомий від суми відняти.



4. Виконання завдання 5 на с. 74 підручника. Може: а + 0 = а.
Тема. Літр. Задачі на знаходження невідомого доданка, різницеве на порівняння чисел, на знаходження суми.

Мета: ознайомити учнів з літром як одиницею вимірювання об'єму рідини; закріплювати вміння розв'язувати задачі на знаходження невідомого доданка й на різницеве порівняння; розвивати увагу, пам'ять; виховувати бажання вчитися.
- ХІД УРОКУ –
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Усне розв'язання задачі.

Вінні-Пух пішов на річку,

Упіймав там сім плотвичок.

Дві він П'ятачку віддав,

Решту у відро поклав.

Ось питання дітворі:

Скільки рибок у відрі?

(7 - 2 = 5.)


II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя.

А яке ж те відро було: велике чи маленьке? Щоб уявити, треба знати, скільки літрів воно може вмістити. Якщо таке (учитель показує), то на 8 літрів. Що ж таке «літр»? (Демонстрація літрової банки, літрової кружки, 1,5 літрової пляшки з-під води, а також посудин інших об'ємів — 2 л, 3 л.)

Переллємо з великої пляшки воду в літрову банку (у пляшці залишається вода).

Діти, ви зрозуміли, що таке літр? А тепер розглянемо малюнки в підручнику (с. 75 завдання 1). Усі ці предмети містять 1 літр рідини.

— Що крім води вимірюють літрами? (Молоко, олію, сік, бензин, квас та ін.)
Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли
III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдань 2, 4 на с. 75 підручника.

2. Виконання завдань 2, 3 на с. зошита з друкованою основою.
(Фізкультхвилинка.)

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.
3. Виконання завдання 3 на с. 75 підручника.

Усне складання прикладів на додавання і віднімання.



4. Усне розв'язання віршованих задач.

В банці тільки літр води, Більш не вміститься сюди!

Нещодавно ми нову Кізоньку купили, Вже п'ять літрів молока Всього надоїли. Ось у глечику воно, Тут його два літри. Ну а решту полічіть. Скільки ще в макітрі?

2 л З л


(5 - 2 = 3.)

Можна в глечик налити два літри і три літри налити в макітру. Тож скажіть, на скільки літрів Більше вміщує макітра.

(З - 2 = 1.)
IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Про що ви дізналися на уроці?

— Що вимірюють літрами? (Рідину.)
Тема. Літр. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Задачі на знаходження суми, остачі, невідомого доданка.

Мета: закріплювати навички табличного додавання і віднімання, уміння розв'язувати задачі, практично користуватися одиницею вимірювання об'єму рідини — літром; розвивати кмітливість; виховувати самостійність.
- ХІД УРОКУ –
І. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Виконання завдання 2 на с. 76 підручника.

Квас звірята купували,

У балони наливали:

Білочка, ведмідь і жабка,

І зайчисько — Сіра Лапка.

Ну а це, напевно, слон

Тут залишив свій балон.

— Хто скільки літрів купить?



2. Виконання завдання 3 на с. 76 підручника.

Перед вами різний посуд,

Поряд собачатко босе.

Не придумає, хоч плач,

Собача таких задач!

3. Виконання завдань 1, 2, 4 на с. зошита з друкованою основою.
II. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота.

Виконання завдань 1, 4 на с. 76 підручника. Виконання завдання 3 на с. 46 зошита з друкованою основою.



2. Усне розв'язання віршованих задач.

З гірки на санчатах

Каталось сім малят.

З них шестеро — дівчата.

Скільки ж там хлоп'ят?

(7-6 = 1.)

Дві великі капустини

Козі Марфі принесли,

А у Марфи капустини

У коморі вже були.

Марфа всі порахувала:

Всіх тепер їх десять стало.

Відповідь давай скоріше,

Скільки там було раніше?

(10 - 2 = 8.)




Снився раз Марині Кошик мандаринів.

Наче вісім вона з'їла,

Дві на ранок залишила.

Каже: «З'їм, коли прокинусь!»

Скільки їй всього наснилось?

(8 + 2 = 10.)


Хрюша — добра господиня,

Посадила вона дині.

Уродило аж десяток.

Ну й зраділи поросятка!

Дев'ять штук відразу з'їли.

Скільки динь іще лишили?

(10 - 9 = 1.)



III. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Бесіда.

— Що на уроці було важко виконувати?

— Які завдання сподобалися найбільше?

2. Виконання завдання на кмітливість.

У відрі 8 л води. Є банки: 3 л, 1 л, 2 л — всіх по дві. У який посуд я можу перелити цю воду?

Діти пропонують різні варіанти: 3 + 3 + 2

З + 2 + 2 + 1 та ін.



3. Виконання завдання 5 на с. 76 підручника.
Тема. Кілограм. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання в межах 10. Задачі на різницеве порівняння.

Мета:ознайомити учнів з одиницею вимірювання маси — кілограмом, із зважуванням на терезах за допомогою гир; вправляти в додаванні і відніманні в межах 10, розв'язанні задач; розвивати логічне мислення; виховувати бажання вчитися,
- ХІД УРОКУ –
I. ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Практичне засвоєння поняття маса.

Учитель пропонує учням взяти в руки різні предмети (однакові за об'ємом) і порівняти, що важче. Наприклад, коробочки, наповне­ні сіллю, ватою, крупами.

— Ви відчули, що предмети мають різну масу. Є легші, є важчі. Масу вимірюють зважуванням.
II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Практичне ознайомлення з кілограмом (гиря в 1 кг). Запис: 1 кг.

Учитель пояснює, як користуватися терезами, гирями.



2. Виконання завдання 1 на с. 77 підручника.

— Яка маса рису? (6 кг.)

— Яка маса гранатів? (2 кг.)

— Що важче: 6 кг рису чи 2 кг гранатів? На скільки? (На 4 кг.)



3. Виконання завдання 1 на с. 47 зошита з друкованою основою.

(Фізкультхвилинка.)

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.

4. Розв'язання віршованої задачі з опорою на предметні картинки.

П'ять кілограмів полуниць

Назбирав на грядці Гриць.

Разом з ним була і мама

— В неї вісім кілограмів.

На скільки кілограмів більше зібрала мама? (8-5 = 3.)


III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдань 2, 3 на с. 77 підручника.

2. Виконання завдання 2 на с. 47 зошита з друкованою основою.

3. Виконання завдання 4 на с. 77 підручника (усно).

— Як дізнатися, скільки сніжків зліпила дівчинка? (5 — 2 = 3.)

— Ми знаємо, що хлопчик зліпив 5, а дівчинка — 3 сніжки. Чи можемо ми дізнатися, скільки сніжків зліпили дівчинка і хлопчик разом? (5 + 3 = 8.)

Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли

4. Виконання завдання 5 на с. 77 підручника.

Відповідь: друга, бо вона складається не з п'яти відрізків.



5. Виконання завдання 6 на с. 77 підручника.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що таке кілограм?

— Що таке терези? Навіщо потрібні гирі?

— Як ви гадаєте, що важче: 1 кг пуху чи 1 кг металу? (Діти можуть сказати, що важчий 1 кг металу. Тоді необхідно пояснити, що 1 кг = 1 кг будь-якої речовини. А от місця 1 кг ме­талу займає значно менше, ніж 1 кг пуху.)


Тема. Поняття про вік людини в роках. Вправи й задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Повторення геометричного матеріалу.

Мета: закріплювати поняття про літр і кілограм; формувати поняття про вік людини в роках; вправляти в обчисленні виразів і задач на додавання і віднімання; розвивати увагу, пам'ять; виховувати бажання вчитися, предметні картинки (кішки).
- ХІД УРОКУ
І. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Усне розв'язання задачі.

Надоїли для бичка

Вісім літрів молочка.

Він три літри не допив,

На вечерю їх лишив.

Порахуйте, скільки літрів

Молока бичок наш випив?

(8 - 3 = 5.)



2. Виконання завдання 3 на с. 47 зошита з друкованою основою.

3. Виконання завдання 1 на с. 78 підручника.

(Фізкультхвилинка.)

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.
4. Виконання завдання 4 на с. 78 підручника.

Покупки несуть із базару звірята. Ведмідь аж зігнувся: нести важкувато! І зайчик капустою торбу набив. Ану ж порахуйте, хто скільки купив.

— У кого найлегший вантаж? (У мишки, 2 кг.)

У кого найважчий? (У ведмедя 10 кг.)


II. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виконання завдань 2, 3 на с. 78 підручника. — Скільки вам років?

— Чи є у вас сестричка або брат? Він старший чи молодший за вас?

— А от у Юрка теж є сестричка, їй 7 років. Давайте розв'яжемо про них задачі.

— Порівняйте задачі.

Перша задача на різницеве порівняння віку брата й сестри, а друга — на зменшення числа на кілька одиниць. Це взаємообернені задачі. Діти визначають, що в них спільного.

2. Розв'язання віршованої задачі з опорою на предметні картинки.

А тепер розв'яжіть ще одну задачу. Вона теж про вік, але не людей. І у тварин теж є свій вік.

Киці Мусі вісім років.

Киці Марті тільки п'ять.

На скільки років Муся старша,

Хто встиг уже порахувати?

— На яку з тих задач, що ми розв'язували в підручнику, схожа ця задача? (На першу, бо вона теж на різницеве порівняння.)
III. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдання 5 на с. 78 підручника.

2. Виконання завдань 1, 4 на.

Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли
IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Незабаром зимі кінець, вже весняне сонечко частіше й лагідніше пригріває землю. А ми з вами давно не грали в «Сонечко».




Тема. Додавання і віднімання по одному й частинами. Додавання і віднімання чисел з використання числових відрізків. Задачі на знаходження суми та невідомого доданка.

Мета: учити додавати число частинами; закріплювати навички табличного додавання і віднімання, уміння розв'язувати задачі; розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, логічне мислення, кмітливість; виховувати бажання вчитися.
ХІД УРОКУ
I. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Виконання завдання 1 на с. 79 підручника. Завдання виконується з опорою на предметні малюнки.

Висновок: число можна додавати частинами. Віднімати теж можна частинами.

Фізкультхвилинка.)

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.
II. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдань 2, 3 на с. 79 підручника.

2. Виконання завдання 4 на с. 79 підручника.

Якщо в одному літрі 5 склянок води, то і в другому теж 5, стільки ж.

Отже, у двох літрах — 10 склянок: 5 + 5 = 10 (склянок).

3. Виконання завдання 2 на с. 49 зошита з друкованою основою.

Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли
III. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Бесіда.

— Що нове ми сьогодні вивчили? (Числа можна додавати і віднімати частинами.)



2. Виконання завдання 5 на с. 79 підручника.
Тема. Переставна властивість додавання. Вправи на застосування таблиць додавання і віднімання в межах 10.

Мета: розкрити зміст переставної властивості додавання, учити застосовувати її на практиці; вправляти в додаванні і відніманні чисел у межах 10, розв'язанні задач; розвивати логічне мислення; виховувати самостійність.
- ХІД УРОКУ –
І. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виконання завдання 1 на с. 80 підручника.

— Розгляньте малюнок. Порахуйте, скільки голубих і білих клітинок у верхньому і нижньому рядках.

— Які вирази можна скласти за цими малюнками? Порівняйте їх.

Висновок: від переставляння доданків сума не змінюється. (Аналогічна робота проводиться за завданнями 2, 3 на с. 78 підручника.)



2. Ознайомлення з казкою.

П'ять ґав, два горобці і три сороки Знайшли на свою голову мороку: Надумали шпаківню заселити, Щоб весело і тепло було жити. П'ять, два і три — усіх порахували. Виходить десять. Місця буде мало! А що, як помінятися місцями? Змінити ґав, наприклад, горобцями? Два, п'ять і три — у сумі десять теж. Сороки в крик: «Не влізли ми, Знов ми останні! Треба ще не так: Три, два і п'ять! Рахуйте!» Мудрий грак Спостерігав оці переставляння І мовив: «Це даремні намагання. Як не рахуй, а сума все одна. Як і шпаківня. Замала вона Для десятьох!»

Птахи посумували,

Але недовго. Скоро заспівали:

«Хоч рішення з житлом проблематичне,

Ми вивчили закон математичний:

Доданки всяк переставляти можна,

А сума — та ж! Це знає пташка кожна!»

Запам'ятай і ти властивість цю,

Відому навіть ґаві й горобцю!

— Яку властивість ви маєте запам'ятати?

3. Виконання завдання 4 на с. 80 підручника.

Фізкультхвилинка.)

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.
II. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдання 5 на с. 80 підручника.

2. Виконання завдання 6 на с. 80 підручника.

Ну і хитрий братик Лис!

Бачте: гирі він приніс.

От і думайте, хто важчий.

Хто розумник з вас найкращий? (Пес на 4 кг важчий за лиса.)

3. Самостійна робота (виконання завдань 2 на с. 48, 1, 3 на с. 50 зошита з друкованою основою).

Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли

4. Виконання завдання 7 на с. 80 підручника.
III. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що ми сьогодні вивчили?

— Додайте: 3 + 2; 2 + 3 (Завдання виконується з опорою на пред­метні картинки.)

Висновок:

Немає значення для нас,

Як числа додавати.

Чи три плюс два, чи два плюс три —

П'ять будем в сумі мати!

Читання правила з дошки:

Доданки місцями Міняй хоч сто раз, Та сума від цього Не зміниться в нас.


Тема. Вправи й задачі на застосування таблиць додавання і віднімання в межах 10.

Мета:вправляти в додаванні і відніманні чисел у межах 10, розв'язуванні задач; розвивати логічне мислення; виховувати бажання вчитися.
Хід уроку
I. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1.Виконання завдання 2 на с. 87 підручника.

— З якою цікавою властивістю додавання ви познайомилися на попередньому уроці?

Як її застосувати при виконанні завдання?

II. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдання 1 на с. 81 підручника.

— Які яйця слід покласти в перший кошик? (1 + 1 + 5.)

— Які — у другий кошик? (2 + 7 = 9.)

— Які — у третій кошик? (З + 3 + 4 = 10.)



2. Виконання завдання 3 на с. 81 підручника.

— Що означає «десяток»? (Десять.)

— Як розв'язати задачу? (10 -7 = 3.)

3. Виконання завдання 4 на с. 81 підручника.

— Яка маса сиру? (2 + 2 + 1 = 5 (кг).)

— Скільки літрів меду в банці? (2 кг.)

4. Математичний диктант (за завданням 5 на с. 81 підручника).

Фізкультхвилинка.

Спробуй пальці рахувати:

Один, два, три, чотири, п’ять.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.

5. Виконання завдання 4 на с. 50, 4 на с. 51 зошита з друкованою основою.

6. Обчислення виразів.

На лужку, а не в гніздечка, Клали курочки яєчка. А ми приклади складемо — Яйця в кошики зберемо!

1 + 6 + 2 3 + 5 + 2 7-4 5 + 3 9-8 4 + 4

7. Логічна вправа з лічильним матеріалом.

а) І-1-1 б) І-1-1 в)



Фізкультхвилинка

1,2 – всі присіли

Потім вгору підлетіли.

3,4 – нахились,

Із струмочка гарно вмились.

5,6 – всі веселі

Крутимось на каруселі.

7, 8 – в потяг сіли,

ніжками потупотіли
III. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Бесіда.

— Що на уроці було найцікавішим?



2. Виконання завдання 7 на с. 81 підручника.

— Ось іще цікавинка. Хто здогадається? (5 л налити у 8-літро-ву посудину, потім з 5-літрової посудини відлити Злу 8-літрову, залишиться 2 л.)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка