Тема. Спільнокореневі слова. Корінь слова Мета



Скачати 39.67 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір39.67 Kb.
Тема. Спільнокореневі слова. Корінь слова

Мета. Формувати в учнів поняття про спільнокореневі слова на основі

спорідненості слів, про спільну частину споріднених слів – корінь,

вчити добирати спільнокореневі слова –різні частини мови; розвивати у

дітей увагу до лексичного значення слів, мовне чуття, збагачувати

словниковий запас, працювати над виробленням навичок грамотного

письма; виховувати живий інтерес до рідної мови, любов до природи.



Обладнання. Листки з різних дерев, картки з морфемами, таблиці, картки зі

словами до гри „Назви зайве слово”, листочки до гри

„Будівельники”, малюнки, кросворд.
Хід уроку

I Організація класу до уроку.

- Сьогодні на уроці на нас чекає різноманітна і цікава робота, тому ви повинні бути уважні, активно працювати. Щоб наша спільна робота була успішною, згадаємо закони уроку.

II Перевірка домашнього завдання



  1. Фронтальне опитування

- Що таке закінчення?

- Для чого воно служить?

- Які закінчення ви виділили в словах у вправі 222?

- В якому слові нульове закінчення?

- З яких частин може складатися основа?

III Актуалізація опорних знань.



  1. Фонетична хвилинка.

Листочки – парашутики,

Як стомлені пташки,

Летять і опускаються

На трави і стежки.

Листочків-парашутиків

У лісі не злічить –

То осінь опускається,

Бо хоче відпочить.



  • Про яку пору року йдеться в даному вірші? З чим автор порівнює листочки? Слово лист має одне значення? У слові листочки назвіть закінчення.

IV Вивчення нового матеріалу.

  • З яких дерев вітерець заніс до нас на урок ці листочки?

  1. Каліграфічна хвиника.

Лл Лл Лі гл ля кл ел ле

Летять листки, замовклиптахів хори,

А сонце все біжить кудись, біжить.

-Доберіть антоніми до слов замовкли, біжить.

- Добрати споріднені слова до слова листки(листя, листочок, листячко, листопад)

- Яка спільна частина в цих словах? Як вона називається? Як позначається? Виділіть корінь.

2. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми будемо добирати споріднені слова, визначати корінь.

3. Гра „Одягни корінь”. Робота біля дошки.

Корінь – ліс, суфікс – ок.

Корінь –ліс, суфікс –ник.

Корінь –ліс, префікс – про, суфікс – к, закінчення – и.-Виділити корінь.

4. Робота з підручником.

1) Вправа 227.

2) Правило.

3) Вправа – змагання: „Хто швидше?”

По групувати спільнокореневі слова.

Дівчата виписують спільнокореневі слова до слова квітка.

Хлопчики – до слова працівник.

Фронтальна провірка.

V Тренувальні вправи.

1. Вибірковий диктант. Знайти спільнокореневі слова.

Стежка в поле лине й нас туди веде.

Ти, моя стежино, не губись ніде.

Стежечко, стежинко, рідне стеженя.

Скільки тут ступало босих ноженят!



Фізхвилинка.

Ми ходили всі в лісочок.

Там побачили дубочок.

Дуб високий –високий,

Вітер гілки гойдає:

То вліво, то вправо нахиляє

А маленькі жолуді на землю осипає.

2. Проблемна ситуація. Казка „Родичі”.

По дорозі йшли гусак,

Гуска й гусенята,

А на зустріч їм гусениця

- Добрий день, родичі! –

Каже гусениця.

Засичяв гусак, гуска й гусенята.

А чому, малята?

Метод „Прес”.



Висновок. Корені звучать однаково, а значення мають різні, тому це не спільнокореневі слова.

3. Гра „Назви зайве слово”. Колективна робота.



Маленький, малий, малюк, малеча, малесенький.

Листя, листок, листочок, листоноша.

Сова, совок, совенята, совка.

  • Пояснити до зайвих слів дібрати спільнокореневі.

4. Гра „Яких родичів може запросити на свій День народження слово вода”?

Водокачка, водорість, водоспад, водій, водомір, водолаз, водопровід, підводник.

5. Кросворд.




Гриб




Гриб







Гриб










Гриб













Гриб













Завдання.



  • Як сказати, коли цих предметів багато?

  • Як сказати. Коли ці предмети маленькі?

  • Як називається суп, в якому є гриби?

  • Як називаються люди, які полюбляють збирати гриби?

  • Як називаются слова, які записані у клітинках?

  • Якмй корінь мають ці слова?

6. Гра „Будівельники”. Самостійна робота.

З окремих карток – листочків скласти спільнокореневі слова.

7.Рефлексивна діяльність.

- Який у меня настрій?

VI Домашнє завдання.

Дібрати споріднені слова до слів читач, записка. Вивчити правила.

VII Підсумок уроку.

Тест –мініатюра.

Корінь –це...

а) слово


б) спільна частина споріднених слів

Чи завжди можна вважати слова спорідненими, якщо корінь слів звучить однаково.



а) так

б) ні


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка