Тема. Т. Коломієць «Кажу, кажу казку…»



Дата конвертації19.02.2016
Розмір55.2 Kb.
Читання

Тема. Т.Коломієць «Кажу, кажу казку…»

А.Дімаров «Для чого людині серце…»



Мета: Ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки, зі змістом казки А. Дімарова «Для чого людині серце…»; навчити самостійно визначати дійових осіб; формувати вміння визначати тему і головну думку твору; вдосконалювати навички виразного читання; розвивати образність мовлення, кмітливість, пам’ять; виховувати доброту, чуйність.

Обладнання: ілюстрації до українських народних казок, диференційні картки, іграшки - герої до казки А. Дімарова «Для чого людині серце…»; диск DVD «Буратіно».

Хід уроку:
І. Організаційни момент.


  • ребус:

Подивіться уважно на дошку. Розв’язавши ребус ви зможете дізнатися про тему нашого уроку. (Так, казки)


  • вірш Валентини Бичко.

Казка- наче той горіх.

Ти попробуй розкуси –

Знайдеш стільки в нім краси,

стільки мудрої поради,

скільки вигадки і правди.

ІІ. Актуалізація опорних знань.


  1. З якої казки?

  • Колись був у Києві князь. І був коло Києва змій. Щороку посилали цьому змієві дань: давали або молодого парубка, або дівчину.

  • Дивись діду, яка гарна качечка!

  • А дід каже: «Візьмемо її додому, нехай вона у нас живе

  • Були собі дід та баба. От і в діда дочка, і в баби дочка. От баба пускає їх на досвітки прясти. Дідова дочка пряде, а бабина все нічого не робить, а як прийдуть до дому, то ще й обмовить ту.



  1. Висновок:

  • Хто автор цих казок?

  • Що таке казка?

Казка – це розповідь про якусь незвичайну подію, в її основі видумка, фантазія.

3) Види казок: про тварин

соціально-побутові

чарівні.


  • Який вид мають ці казки?

ІІІ. Контроль швидкості читання(за 30 сек.)

  1. У густому-прегустому лісі, де майже ніколи не появлялися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік – а жили вони дуже довго – чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатися.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.
1)

  • Як ви думаєте у якому творі може бути такий початок?

  • Чому так гадаєте?

  • -Яка це казка?

  • Чому це чарівна казка?

  • Із сьогоднішнього уроку ми почнемо знайомитися з літературними чарівними казками, які на відміну від народних мають автора.


Висновок.

Літературні казки, на відміну від народних мають автора. У цих казках описуються незвичайні події, місця, дивовижні перетворення. З деякими літературними казками письменників світу ми вже знайомі. Це – «Дикі лебідці» і «Дюймовочка» Андерсена, «Попелюшка» і «Кіт у чоботях» Перо, Крокодилові сльози, «Бембі» Діснея, «Білосніжка та семеро гномів» Грімм


2) Сьогодні ми почнемо знайомство з літературними казками українських письменників

- Подивіться у зміст, що на стор. 142

- Казки яких письменників ми будемо читати?
V. Опрацювання вірша Т. Коломієць «кажу, кажу казку…» с.84

- читання «дощиком»

(знаходження незрозумілих слів, пояснення)

- Коли його можна казати : на початку казки чи після.

- Знайдіть і прочитайте:

1 в. 2в.

іменники дієслова

- Який цей вірш за настроєм?

Читання з олівцем:де під час читання треба робити паузи?

- Читання за допомогою малюнків

- Конкурс читців
Фізкультхвилинка
VI. Опрацювання казки Анатолія Дімарова «Для чого людині серце».


  1. Прочитайте назву казки, знайдіть хто автор.

Доведіть, що вона літературна!

На що схожий заголовок?

Прочитайте його розповідною
питальною інформацією?


  • Спробуйте пояснити для чого людині серце?

2. Словникова робота.


А) читання за ↑↓ колонок слів швидко і правильно.

найлютіший

назбиралося

крижане

Ненавидіти

вагаючись

жевріючі

Переборола

одноплемінників

дошкулити



  • знайдіть і прочитайте іменники (одноплемінників)


На дошці:
Вагаючись – виявляти нерішучість у чомусь.

Крижане – зроблене з криги, льоду.

Жевріючі – ті, які горять без полум’я, тліють.

Дошкулити – не давати спокою, заважати.


Б) Робота в «Зошитах»

с. 29 №4 – усно

с. 29 №5 – письмово. (Подушки)
3. Читання твору «дощиком» (з олівцем - незрозумілі слова).
- Де відбулися описані події?

- Скажіть, які чарівні перетворення описані у казці?

- Як ви гадаєте, хто її головний герой?
4. Вибіркове читання.
Знайдіть і прочитайте:


  • Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі?

  • Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?

  • Чому дерев’яні чоловічки не мали ніяких почуттів?

  • Які запитання ставили дівчинці дерев’яні чоловічки?

  • Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце?

  • До кого вона порадила звернутися?

  • Знайдіть, яким було зле серце?

  • А серце байдужої людини?

  • Чому воно зовсім не зносилося?

  • Почитайте, яким було серце, яке дбало тільки про себе?

  • А доброї людини?

  • Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, лікар вклав йому серце доброї людини?

  • Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?

  • Що могло статися з хлопчиком?

  • Прочитайте, що сталося із серцем чоловічка від розпачу?

  • Чи вдалося врятувати хлопчика? Знайдіть і прочитайте, як?

  • Що залишилося від дерев’яного хлопчика з добрим серцем?

  • Прочитайте, чому його очі були сумні?

  • Як ви розумієте останнє слово героя казки?

5. Визначення теми і основної думки казки.


А) Тема…

Б) Основна думка казки…




  • Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова:

3. Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.

Раздобромналитесерце – ввікнепрохолоне.

Головамаєслухатисерце, асерце – голову.


6. Читання діалогу в особах, а саме розмову дівчинки і чоловічків.


(вражено запитували, схлипнула, попросила, поцікавився, задумалась, переборола страх, чемно відповіла).
7. До якої частин тексту відноситься малюнок на с. 87
(читання за особами - дерев’яні чоловічки ↔ лікар)
8. До якої частини тексту відноситься малюнок на с. 88. Читання тексту.
9. Мовно-логічне завдання.


  • Прочитайте план казки. Чи все ту правильно?

  • - Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.

План




Життя чоловічка з серцем

5



Незвичайна гостя

2



Полум’яне серце зігріває чоловічка

6



Плем’я дерев’яних чоловічків

1



Лікар, що міняє серця

3



Нелегкий вибір

4

10. Стислий переказ частини казки.

Робота в групах.

VI. Підсумок уроку:



  • Чого вчить ця казка?

  • Яким був би кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав собі якесь інше серце ?

  • Намалюйте із зворотної сторони серце і напишіть відповідь на запитання: Для чого людині серце?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка