Тема. Типи текстів. Складання тексту за початком



Скачати 36.06 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір36.06 Kb.
Дата проведення: 26 лютого 2010 р.

Тема. Типи текстів. Складання тексту за початком.
Мета: формувати в учнів уявлення про ознаки стилів мовлення; вчити

розрізняти тексти за стильовими ознаками, складати текст за даним

початком; виразно формулювати думку; розвивати зв’язне мовлення;

виховувати доброту.


Обладнання: картки з текстами, ілюстрації.
Хід уроку


  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань.

  • Який підручник ми опрацьовуємо на уроках читання?

  • Які з прочитаних творів вам найбільше запам’ятались?

  • Хто написав ці тексти?

  • Як називаються люди, які пишуть оповідання?

  • Чи змогли б написати такі ж цікаві твори?

  • Які знання необхідні письменникам?




  1. Повідомлення теми уроку.

На сьогоднішньому уроці ми спробуємо стати письменниками, складати невеличкі оповідання.

Відгадування загадок.

Пташечка невеличка,

В неї білі щічки,

Сірі лапки, чорна шапка,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький.

Та ця пташка невеличка,

Називається... (синичка)
Він в червонім капелюсі,
Від набридливих комах
Виліковує дерева.
Відгадайте, що за птах?
                      (Дятел)

Улітку вони і узимку


Чекають на нашу підтримку.
Ці птахи всім дуже відомі –
Збираються на підвіконні.
Сіренькі вони, непримітні –
Цвірінькають в грудні і в квітні.
                          (Горобці)
Цей птах – пташиний вісник,
Новини розкричить,
І дуже полюбляє
Збирати що блищить.
                (Сорока)

Він в зимові, снігом вкриті дні


Висідає на горобині.
Спинка чорна, грудку випина –
Він і сам як та горобина!
                   (Снігур)


  1. Робота з мовним матеріалом.

  1. Повторення відомостей про текст та його типи.

  • Поясніть значення слів ( на дошці)

Текст, заголовок, зв’язок речень, розповідь, опис, міркування, абзац, зачин, основна частина, кінцівка, тема.

  1. Мовленнєві спостереження за текстами.

Робота в групах.

Читання текстів.



Зимового ранку пішла маленька Яринка в сад. Надворі був тріскучий мороз. Ніде не видно пташок. Навіть горобців немає. Підійшла дівчинка до хати, стала під стріхою. Почула, як там зацвірінчав горобець. А потім на землю впали крижані крапельки, мов маленьке намисто. Яринка подумала, що це горобці плачуть від холоду.
Шишкарик дуже гарний. Він весь наче розмальований. У нього червоне пір’ячко і загнутий дзьобик. У самки пір’я жовтого і зеленого кольору. Вона виводить пташенят взимку. Шишкарик видовбує з шишки зернята. Він не може залишити гніздечка, бо йому треба годувати самку.
Птахи приносять користь людям. Пташине пір’я люди використовують для виготовлення одягу та білизни. М’ясо свійських птахів смачне та корисне. Птахи знищують комах, що шкодять рослинам. Пташиний спів приносить радість. Тому птахів потрібно охороняти.


  • Про кого ви дізнались? Що саме?

  • Чим схожі ці тексти?

  • Чим відрізняються?




  1. Творча робота. Складання тексту за даним початком.




  1. Слово вчителя.

  • А зараз у нас відповідальна робота. Уявіть собі, що ви – письменники і повинні написати цікаве оповідання. Це буде текст-розповідь.




  1. Читання початку тексту.

Закінчується зима. А пташки біля людського житла кружляють.


  1. Словникова робота.

Підбір слів, необхідних для написання тексту.

  • Які іменники ви використаєте в своєму творі?

(Учні підбирають іменники: діти, дерево, годівничка, насіння, хліб, сало, птахи)

  • Підберіть прикметники до цих іменників. ( Турботливі, старе, зручна, соняшникове, черствий, свіже, голодні).

  • Підберіть дієслова. ( Зробили, повісили, насипали, прилетіли, зраділи).



  1. Складання тексту усно (2 – 3 учні)




  1. Запис тексту в зошити (самостійна робота).




  1. Перевірка написаного.

  1. Підсумок уроку.

  • Чи цікаво вам було бути письменниками?

  • Що в сьогоднішньому уроці вам сподобалось?

  • Що викликало труднощі?

  • Чи хотілось би вам написати ще одне цікаве оповідання?

  • У вас є така можливість.




  1. Домашнє завдання.

Вправа 409: скласти розповідь за малюнком і планом.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка