Тема. Твір-оповідання за поданим сюжетом Мета



Скачати 129.16 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір129.16 Kb.
Тема. Твір-оповідання за поданим сюжетом

Мета: формувати в учнів уміння складати оповідання за поданим сюжетом, дотримуючись вимог жанру; удосконалювати вміння добирати мовні засоби відповідно до задуму висловлювання і стилю мовлення; розвивати творчу уяву, логічне та образне мислення; виховувати почуття порядності, дружби,відповідальності за свої вчинки.

Тип: розвиток зв`язного мовлення.

Обладнання: опорні таблиці-схеми, роздавальний матеріал.

Епіграф: Вилучити із життя дружбу-це все

одно, що позбавити світ сонячного світла.

Цицерон

Хід уроку

I. Організаційний момент

Створення психологічної ситуації.

Слово вчителя.

Якось Господь провідував людей на землі. Разом із святим Петром підійшли вони до одного чоловіка, і запитав Господь, чи задоволений своїм життям чоловік, а якщо ні, то чого хоче просити у Господа. Чоловік, подумавши, відповів Всевишньому, що життям він задоволений, тільки його турбує, що життя на землі таке коротке. Чи не зміг би Господь трохи його продовжити? Всевишній подумав і, усміхнувшись, відповів: « Я тобі додам стільки років життя, скільки справжніх друзів ти мені назвеш». Чоловік не зміг відповісти Всевишньому.



II. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Слово вчителя. Я невипадково розпочала сьогоднішній урок з розповіді цієї притчі,тому що ми з вами будемо готуватися до складання оповідання за поданим сюжетом. Зверніть увагу на епіграф уроку. Про що він нам говорить? ( Очікувані відповіді учнів. Я вважаю, що дружба подібна сонцю, це надзвичайна цінність,яка є основою людських взаємин.)

III. Актуалізація опорних знань.

Бесіда. -Що таке оповідання? ( Очікувана відповідь. Невеликий віршовий епічний художній твір про одну чи кілька подій у житті персонажа, що відіграють важливу роль у його долі.)

- Що таке сюжет? ( Очікувана відповідь - це подія чи система пов’язаних між собою подій, у процесі яких у творі розкриваються характери персонажів.)

- Що покладено в основу сюжету? ( Очікувана відповідь. Підказаний життям конфлікт.)

- Які композиційні елементи виділяють у сюжеті? (Очікувана відповідь. Експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка.)

- Інтелектуальна розминка.

Пропоную учням записати слова , які асоціюються у них зі словом «друг».Такими словами можуть бути різні частини мови ( іменники, прикметники, дієслова, дієприкметники ), а також словосполучення, звертання, порівняння.



Робота в зошитах. Перевірка записів.

Лінгвістичне лото. З поданих частин скласти прислівя.

Вірний приятель – то найбільший скарб.

Друга шукай, а знайдеш – тримай.

Дружба та братство дорожче багатства.

Пробуй золото вогнем, а дружбу грішми.

Дерево міцне своїм корінням, а людина - справжньою дружбою.

Давніх друзів забувають, а при горі споминають.

Дружба дружбою, а служба службою.

З добрим поживеш – добро переймеш, а з лихим зійдешся – того й наберешся.

Слово вчителя. Отже,ми можемо зробити висновок, що друзі – близькі, споріднені душі. Усі висновки під час уроку запишемо до опорної схеми навколо слова «друг», утворивши сонечко із промінчиками – висновками. Ці цитати ви використаєте у своїй творчій роботі. Додаток 1.

IV. Застосування знань, умінь і навичок.

Творчо- пошукова робота (випереджувальне завдання).

Вчитель. Споконвіку дружба була найбільшою цінністю незалежно від часу, епохи, віку людей. Тому цікаво заглянути углиб віків. Дехто із вас мав домашнє завдання підготувати історичні відомості про дружбу.

1-ий учень. Можна довго говорити про те, як пізнати справжнього друга, але з давніх пір у різних країнах світу люди придумали спеціальні ритуали і символи, щоб підкреслити свої відносини.

У Київській Русі словом « друзі « називали себе воїни з одного загону ( звідси, до речі, і пішло слово « дружина «.) У друзів, за свідченням арабського історика Ібн Фадлана, було спільне майно – вони пили з однієї чаші, милися з одного тазу і носили одяг один одного. Після ухвалення християнства обряд висновку дружби скріплявся обміном натільними хрестами.



2-ий учень. Араби при оформленні договору дружби ставили на стіл блюдо з крупною сіллю, потім кожен брав по дрібці і з’їдав. Тому в арабських країнах була приказка: « Сіль між нами «.

3-ий учень. В індійців навахо договір дружби полягав у публічній клятві, яку потрібно було повторити три рази. Причому дружба була можлива не тільки між чоловіками, але і між чоловіком і жінкою. Проте одруження з жінкою, з якою помічений дружній союз, було рівносильне кровозмішенню.

4-ий учень. Австралійські аборигени з племені арапешей вважали, що стати іншому другом може тільки та людина, котра три рази купить у нього якийсь товар.

5-ий учень. Камчатські ітельмени договір дружби укладали на сумісному бенкеті, причому господар дуже жарко натоплював житло і наказував з’їсти другові всю приготовлену їжу. Коли господареві ставало не під силу терпіти жар, він міг вийти у двір, а ось друг, як доказ своєї відданості, повинен був усе витерпіти. Наприкінці обряду господар забирав майно друга, а потім вирушав до нього додому – повторити обряд…Отже, друзі – це благо для людини.

Творче завдання: У поданому тексті на місці пропусків з довідки дібрати відповідні за змістом слова.

Що це значить – не дружити, Жити ( як? ) ... – одинаком?

Не дружити – це ходити Не дверима, а вікном.

Це без друга, без подружки На перерві у кутку

Розправлятись (як?)… З апельсином (як?)…

Це дивитись (як?), наче в книжку, (як?)… з видом кам’яним,

А насправді… (як?) Роздавати штурхани.

В школі вчитись й не дружити - Це, повірте, все одно,

Що, заплющившись, сидіти І дивитись у вікно.

Довідка: самотужки, так, нашвидку, набік, тишком – нишком.

Бесіда за питаннями.

- Про що розповідається в тексті вірша, опрацьованого вище?

- Яка основна думка тексту?

- До якого стилю мовлення належить текст?

- Назвіть художні засоби, використані в тексті ( епітети, порівняння, метафори, повтори тощо).

- Наскільки змінився текст після відновлення прислівників у поезії? (Очікувана відповідь. Вони надали тексту образності мовлення).

-Отже, яку стилістичну функцію виконують прислівники в текстах? (Очікувана відповідь. Служать засобом зв’язку речень у тексті, засобом підвищення виразності, образності мовлення.)

- Про яку дружбу йде мова в цій поезії? (Очікувана відповідь. Шкільну). Розповідь учня про художній стиль мовлення (випереджувальне індивідуальне завдання ).



Учитель. Особлива категорія дружби – шкільна дружба, дружба однокласників. Про неї пишуть вірші, складають пісні, створюють кінофільми. Вона залишається з людьми на все життя.

Літературна вікторина « Хто ховається за словесним портретом». (Випереджувальне завдання).

Учитель: До нас завітали герої відомих вам літературних творів українських та зарубіжних авторів,

  • Назвати персонажів.

  • Кого із цих персонажів ви бажали б мати за друга? Чому?

  • Кого – ні? Чому?

  • Який тип мовлення ви використаєте ( як допоміжний) у своєму оповіданні для зображення вашого героя?

(Очікувані відповіді)

Зразки словесних портретів. Додаток 2.

Літературна хвилина. Слово вчителя. У вас на партах лежать тексти оповідання Л. Воронкової « Антон і Харитон». Прочитаємо за ролями. (Розподіл ролей).

Антон і Харитон

Жили на світі Антон і Харитон.


  • Давай з тобою дружити, – сказав Харитон. – Усе ділитимемо навпіл – і горе, і радість.

  • Згода, - сказав Антон, - коли поруч друг, жити легше і веселіше. Йшли вони якось полем. Сонце палить. А сховатися ніде – ні деревця, ні кущика.

  • Дай мені свого бриля, - сказав Харитон, - а то мені дуже голову припікає. Сонце почало і йому пекти в голову, але Антон подумав: « Нічого, потерплю. Зате Харитонові добре!» Раптом набігла величезна хмара, линув дощ.

  • Давай мені скоріше свого плаща, - закричав Харитон, - хіба не бачиш, що твій друг мокне?

Антон віддав йому плаща. Дощик поливав Антона. Але він думав: « Ну, що ж, заради дружби і помокнути можна». Закінчився дощ, засяяло сонечко. Харитон віддав Антонові його плащ і бриль.

  • Візьми, - каже він, - а то мені нести важко. Антон узяв мокрий плащ і мокрий капелюх. І замислився. Тим часом друзі дійшли до перехрестя.

  • Тобі куди? – запитав Антон.

  • Мені ліворуч, - відповів Харитон.

  • Ну, а мені праворуч, - сказав Антон.

  • Так ми ж хотіли разом іти! – Закричав Харитон. – Ми ж друзі з тобою! Але Антон ішов усе далі й далі. Жодного разу не озирнувся. Чому ж він не озирнувся?..



Бесіда.

1.Визначте композиційні елементи даного оповідання. Що становить експозицію твору?

2. Назвіть зав’язку сюжету.

3. Що є кульмінацією оповідання?

4. Що становить розв’язку сюжету?

5. Чи наявні в тексті позасюжетні елементи( описи, монологи, авторські роздуми)?

6. Над чим розмірковує автор у заключній частині оповідання?

7. Чого вчить цей випадок?

8. Як ви думаєте, чому Антон не озирнувся? Чи хотіли б ви товаришувати з Харитоном?

Отже, який висновок ми можемо зробити зі змісту прочитаного оповідання? ( Очікувані відповіді: дружба може бути лише між добрими людьми. Хто просить, а давати забуває, матиме тільки те, що має.)



V.Закріплення знань, умінь і навичок.

- Робота за схемою побудови сюжету оповідання. Додаток 3.

Схема побудови сюжету оповідання


  1. Експозиція – вступні події, які подаються у творі до зав’язки конфлікту.

  2. Зав’язка:

А) сюжети елементи ( коли сталося? Де? З ким?);

Б) поза сюжетні елементи ( опис природи, інтер’єр, портретні характеристики, внутрішні монологи).

3. Розвиток дій – події, які призвели до загострення конфлікту.

4. Кульмінація – загострення конфлікту.

5. Розв’язка – події, які відбувалися після розв’язання конфлікту.

Бесіда з учнями.


  1. Яка кількість персонажів оптимальна для поданого сюжету? (2-3).

  2. Чи має автор право на власні думки, оцінки та родуми?

  3. Від якої особи треба вести розповідь? (I або III особи.)

  4. У якому часі потрібно використовувати дієслово?

Рекомендації

  • Не слід переказувати будь – який прочитаний твір, не потрібно створювати фантастично – романтичну легенду, треба написати оповідання про те, що могло б бути чи не раз бувало в житті.

Словничок. Додаток 4.

Для початку оповідання використайте слова: якось, одного разу, це трапилось, ось яка подія сталась, пригадується мені, сьогодні мені хочеться розповісти…

Для закінчення: нарешті, ось так, так закінчилось, ось такий випадок,ось така історія, ця подія запам’яталася назавжди; тож; друзі, зробіть висновки…


  • Метод « Незакінчене речення»

  1. Справжній друг ціниться тому, що…

  2. Коли друг й біді,..

  3. Бути справжнім другом – це значить…

VI. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа » Мікрофон».

Слово вчителя. Уявіть, що ви повинні дати відповіді на запитання кореспонденту молодіжної газети.

- Що таке дружба?

- Скільки може бути справжніх друзів у людини?

- На що можна піти заради дружби?

- У яких ситуаціях ніхто не є наскільки доречним, як друг?

- Чи вважаєте хоча б одного з ваших батьків своїм другом?

- Яким мав би бути ваш друг?

Отже, який висновок ми можемо зробити з ваших відповідей? (Очікувані відповіді. У кожного є свої думки щодо вибору друзів, а єднає нас те, що всім нам легше у світі з друзями, бо «друг – це той, хто входить у твої двері, коли весь світ виходить з них».)



II. Домашнє завдання.

Написати твір – оповідання пор дружбу на одну із тем:



  1. Друг пізнається в біді.

  2. Добре тому жити, хто вміє дружити.

  3. Дружба - найбільший скарб.

Антон і Харитон

Жили на світі Антон і Харитон.


  • Давай з тобою дружити, – сказав Харитон. – Усе ділитимемо навпіл – і горе, і радість.

- Згода, - сказав Антон, - коли поруч друг, жити легше і веселіше. Йшли вони якось полем. Сонце палить. А сховатися ніде – ні деревця, ні кущика.

  • Дай мені свого бриля, - сказав Харитон, - а то мені дуже голову припікає. Сонце почало і йому пекти в голову, але Антон подумав: « Нічого, потерплю. Зате Харитонові добре!» Раптом набігла величезна хмара, линув дощ.

  • Давай мені скоріше свого плаща, - закричав Харитон, - хіба не бачиш, що твій друг мокне?

Антон віддав йому плаща. Дощик поливав Антона. Але він думав: « Ну, що ж, заради дружби і помокнути можна». Закінчився дощ, засяяло сонечко. Харитон віддав Антонові його плащ і бриль.

  • Візьми, - каже він, - а то мені нести важко. Антон узяв мокрий плащ і мокрий капелюх. І замислився. Тим часом друзі дійшли до перехрестя.

  • Тобі куди? – запитав Антон.

  • Мені ліворуч, - відповів Харитон.

  • Ну, а мені праворуч, - сказав Антон.

  • Так ми ж хотіли разом іти! – Закричав Харитон. – Ми ж друзі з тобою! Але Антон ішов усе далі й далі. Жодного разу не озирнувся. Чому ж він не озирнувся?..


Схема побудови сюжету оповідання. Додаток 3.

  1. Експозиція – вступні події, які подаються у творі до зав’язки конфлікту.

  2. Зав’язка:

А) сюжети елементи ( коли сталося? Де? З ким?);

Б) поза сюжетні елементи ( опис природи, інтер’єр, портретні характеристики, внутрішні монологи).

3. Розвиток дій – події, які призвели до загострення конфлікту.

4. Кульмінація – загострення конфлікту.

5. Розв’язка – події, які відбувалися після розв’язання конфлікту.

Словничок. Додаток 4.

Для початку оповідання використайте слова: якось, одного разу, це трапилось, ось яка подія сталась, пригадується мені, сьогодні мені хочеться розповісти…

Для закінчення: нарешті, ось так, так закінчилось, ось такий випадок,ось така історія, ця подія запам’яталася назавжди; тож; друзі, зробіть висновки…

Додаток 2.

ТОМ СОЙЄР

Я родом із містечка Сент – Пітерсберга. Я не вважався взірцем для підлітків свого міста, люблю байдикувати і весело проводити час, люблю вигадувати щось нове, фантазувати. Батьків не маю, проживаю зі своєю тіткою Поллі та зведеним братом Сідом. Не люблю відвідувати школу і часто з неї втікаю купатися на річку. Закоханий у Беккі. Найцікавіші пригоди, які трапилися зі мною: в печері, на кладовищі, проживання з товаришами на безлюдному острові. Найкращим моїм другом був такий же бешкетник, як і я. Міцні дружні стосунки поєднували мене із сином місцевого пияка. Свою клятву мовчати про події на кладовищі ми скріпили.



Климко

Я одинадцятилітній хлопчик, жив на Луганщині удвох із дядьком Кирилом, відколи осиротів. Дядько був машиністом великого паровоза і ходив на роботу то вранці, то вночі.

Однієї такої ночі не повернувся дядьків ФД .. З того часу я залишився самотнім. Проте я не полохлива та безпомічна дитина – умію постояти за себе, прагну протистояти кривді й несправедливості.

Найкращим другом моїм став для мене мій однокласник Зульфат. Болем проймається моя душа на приниження улюбленої учительки, адже саме вона учила нас людяності й справедливості. Сповненими небезпек дорогами, перемагаючи свій страх, я вирушив за дорогоцінною сіллю у Слов’янськ, щоб зарадити учительчиній біді.



Маленький принц

Я загадковий мешканець планети – астероїда В-612. Я дуже люблю свою планету, але бажання знайти друзів спонукало мене вирушити в незнані світи. Я відвідав багато планет, у тому числі і планету Земля. Істини, які мені відкрились, стали заповітом і для майбутніх поколінь: «Ми відповідальні за тих, кого приручаємо», «Про людину треба судити по її вчинках, а не по її словах», «Людину може судити правильно лише той, хто вміє судити самого себе».




Толя

Я панська дитина, ніжний,делікатний, смирний. Завжди чистенький та чепурненький. Я син хазяїна будинку, в якому проживає найбільший розбишака Федько. Він частенько спокушав мене до своїх витівок, тому із-за нього я неодмінно приходив додому «подраний, із розбитим носом». Матінка моя трохи не вмлівала, бачачи мене таким, а батько сварив і лупцював Федька.

Найгірша пригода трапилася з нами на річці. Це із-за цього зайдиголови я опинився на крижині. Але все ж таки цей розбишака отримав по заслузі!

Вірний приятель

Друга шукай,

Дружба та братство

Пробуй золото вогнем,

Дерево міцне своїм

корінням,

Давніх друзів забувають,

Дружба дружбою,

– то найбільший скарб.

а знайдеш – тримай.

дорожче багатства.

а дружбу грішми.

а людина - справжньою дружбою.

а при горі споминають.

а служба службою.



Опорна схема до твору-оповідання за поданим сюжетом


Друзі-це близькі, споріднені душі




Дружба-це надзвичайна цінність





Друзі-це благо для людини




Хто просить, а давати забуває, матиме тільки, що має




Друг

Друг-це той, хто входить у твої двері, коли весь світ виходить з них



Дружба може буди лише між добрими людьми


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка