Тема. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова назви предметів. Вимова і написання слова метро»



Скачати 78.73 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір78.73 Kb.
Українська мова

2клас

вчитель початкових класів Пустова Л.В.

Тема. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова – назви

предметів. Вимова і написання слова метро».


Мета. Узагальнювати знання учнів з теми «Іменник»; перевірити засвоєння правопису великої букви у власних іменниках; формувати вміння співвідносити звуки і букви, навички правильного інтонування та графічного позначення меж речень; удосконалювати знання про слова, що означають «один-багато», навички грамотного письма; засвоїти вимову і правопис нових слів; розвивати мовлення учнів; прищеплювати культуру поведінки в громадському транспорті; виховувати почуття доброзичливості, любов до рідного краю, бажання більше знати про його історію.

Тип уроку. Урок закріплення і застосування знань, умінь та навичок.

Хід уроку.
І. Організаційна частина

- Доброго дня, діти!

Сьогоднішній урок української мови проведу у вас я, звати мене Людмила Вікторівна, а з вами я познайомлюсь в ході нашої роботи.
- На сьогоднішній урок до вас я прийшла ось із таким настроєм.

Мені дуже цікаво дізнатися, а з яким настроєм ви прийшли сьогодні до школи? Намалюйте на полі зошита, напроти слів Класна робота ,смайлик, який відповідає вашому настрою в даний момент.


  • Отже, діти, з хорошим настроєм і бажанням дізнатися про щось нове, повторити те, чому ви навчилися, почнемо наш урок.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно.

Не просто слухати, а чути,

Не просто думати, а міркувати.

І жодної хвилини не втрачати.




  • Щоб урок був цікавим, змістовним вам потрібно бути:


ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • А наскільки ви кмітливі, ми зараз перевіримо.

  • Розгадайте ребус.



  • Так, тут зашифроване слово місто.

  • На яке питання відповідає це слово?

  • Так, відповідає на питання що, і означає назву предмета. А як називаються слова, що означають назву предмета?

  • А на які питання відповідають іменники?



ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

  • Отже, діти, сьогодні на уроці ми з вами підсумуємо, що ви вивчили про іменник.



ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.

1.Каліграфічна хвилинка.

  • А щоб на уроці правильно писать,

Хвилинку каліграфії потрібно починать.


2.Робота зі словами, які відповідають на питання Що?.



  • На яке питання відповідає слово Київ? (Що?)

  • Наведіть приклади інших слів, які відповідають на це питання. (відповіді дітей)

  • Запишіть у свої зошити ще по 3 слова, які відповідають на питання Що? , а…. і…… запишуть ці слова на дошці.

  • Чому слова на дошці записані з маленької букви, а слово Київ з великої?

( Тому, що слово Київ це власна назва).
3.Звукова модель слова.

  • А тепер самостійно запишіть звукову модель цього слова під словом каліграфічної хвилинки.

  • Подивіться на екран і перевірте, чи правильно ви записали звукову модель цього слова.



  • Підніміть руку, хто записав правильно звукову модель.

  • Скільки в цьому слові букв?

  • Скільки в цьому слові звуків?

  • Скільки в цьому слові складів?

  • Який склад наголошений?

4. Написання імен.

  • Діти, а хто був засновниками міста Києва? (Брати Кий, Щек, Хорив та їхня сестра Либідь)

  • Запишіть собі в зошити імена братів Кий, Щек, Хорив. Як слід писати ці три слова? Чому?

( Один учень записує ці слова на дошці, а решта дітей в зошитах).
5. Бесіда про Київ.

  • Діти, а що ви знаєте про Київ? (Київ- столиця України).

  • Так, діти, місто Київ є столицею України.



6.Робота в парах.

- А зараз ви попрацюєте в парах. У кожного з вас на парті лежить конверт, дістаньте із нього смужечки із словами і викладіть собі на парти речення із цих слів. Не забувайте, працюємо в парах.

- Перший ряд, зачитайте своє речення.( У місті Києві гарні вулиці.)

Ось такі гарні вулиці в місті Києві.





  • Другий ряд, зачитайте своє речення.

(У місті Києві багато пам`ятників.)

Ось перед вами пам`ятник засновникам міста Києва- братам Кию, Щеку, Хориву та їхній сестрі Либідь.





  • Третій ряд, зачитайте своє речення.

( Через місто Київ протікає річка Дніпро.)

Ось вона, річка Дніпро.



Запишіть в зошити речення, які ви склали.

Кому важко, можете тихенько собі коментувати або диктувати речення.


  • Погляньте на записані вами речення ще раз, знайдіть і підкресліть у них іменники.

І-й ряд, зачитайте, які слова ви підкреслили? (місті, Києві, вулиці)

ІІ-й ряд, зачитайте, які слова ви підкреслили? (місті, Києві, памятників)

ІІІ-й ряд, зачитайте, які слова ви підкреслили? (місто, Київ, річка, Дніпро)


  • То які іменники ми пишемо з великої букви?




  • Молодці!



7. Продовження бесіди.

  • А в якому місті проживаємо ми з вами? ( місто Біла Церква)



  • Поясніть правопис цих слів.

  • А як ви вважаєте, діти, велике наше рідне місто чи маленьке?

  • А от місто Київ…

  • Звичайно, щоб краще познайомитися з таким великим містом, потрібно скористатися транспортом.

  • Які види міського громадського транспорту ви знаєте?

  • Перегляньмо, чи всі види громадського транспорту названі. Отже, …….

- В місті Києві є ще один вид транспорту – метро.



  • Хто з вас їздив на метро?

  • А зараз подивіться на екран.


8. Робота із словниковим словом.



  • Слово метро відноситься до словникових слів, правопис яких слід запам`ятати. Відкрийте свої словнички і запишіть до них слово метро. Це слово пишемо з буквою е. Підкресліть цю букву олівцем.

  • Метро, діти ще називають підземка, або метрополітен. Ці слова також запишіть до словничків.



V. Фізкультхвилинка.

Хто вже, хто вже там стомився?

І наліво похилився?

Треба дружно всім нам встати

Фізкультпаузу почати.
Під землею, подивіться,

Незвичайна залізниця.

Сновигають поїзди:

Цей - туди, а той - сюди.

Ми до станції «Дніпро» їдем з татом на метро.

Молодці.

Першими сідають наші милі дівчатка, а тепер сильні та мужні хлопчики.


VI. Формування творчих умінь і навичок.

1.Творчий диктант.

  • Я називатиму вам слова, які означають один предмет, а ви записуєте слова, які означають багато предметів. Наприклад, водій – ви записуєте водії.

Пасажир, вагон, станція, вулиця, міст, вікно.

Пасажири, вагони, станції, вулиці, мости, вікна.
2.Робота із словосполученнями.

  • А зараз ми хором зачитаємо словосполучення зі словом метро.



  • Що ви помітили? (Слово метро не змінювалось).



3. Складання речення за схемою.

  • Користуючись одним із словосполучень, складіть речення за схемою. У реченні має бути слово метро.



  • Із скількох слів складається наше речення?

  • …. Вийди до дошки і запиши речення, а ми всі запишемо це речення собі в зошити з нового рядочка.

( Діти їздили в метро).

  • Отже, метро, діти, це також громадський вид транспорту, який буває підземним, наземним, а також проходити по мостах через річку.



4.Подорож на метро.

- Я хочу вирушити з вами, діти, в невелику уявну подорож на метро. Ви згодні? А для цього нам слід повторити правила поводження в громадському транспорті.

- Яки правил слід дотримуватися в громадському транспорті?

( Відповіді дітей)

- Молодці!

А раз ми знаємо, як слід поводитися в транспорті, то сядьте рівненько, спинки випрямте, ніжки поставте на підлогу, а руки правильно покладіть на парти. І ми вирушаємо.



- Метро - швидкісний вид транспорту, ми не зчулися, як опинилися на кінцевій зупинці. Погляньте, яка краса навколо!




5. Робота з підручником.

- Які ще картинки зими можна побачити, ми дізнаємося із вправи 247.

- Прочитайте перше завдання до вправи.

- Подивіться уважно і зачитайте перше речення. Що поставимо в кінці речення? Як будемо писати наступне речення? Зачитайте наступне речення (і т.д.). Із скількох речень складається наш текст?

- Запишіть цей текст собі в зошити.

- Зачитайте останнє речення.

- Про що розповідається в цьому реченні? На яке питання відповідає це слово? Отже, це перше головне слово. Як ми його підкреслюємо?

Яке питання слід поставити, щоб знайти друге головне слово? Як ми його підкреслимо?


V. Підсумок уроку. Рефлексія.

- Про яку частину мови ми сьогодні говорили на уроці?

- То що таке іменник?

- Які нові слова ви запам`ятали сьогодні на уроці?

У вас на партах лежать дві карточки – синя та рожева.

- Підніміть синю карточку, кому було легко працювати на сьогоднішньому уроці.

-Отже, ви молодці, гарно засвоїли тему іменник.

- Підніміть рожеву карточку ті, у кого виникали деякі труднощі при виконанні завдань.

- Отже вам, дітки, ще потрібно повторити правила в підручнику і на наступний раз вам працюватиметься значно легше.

- Наш урок доходить до кінця. Намалюйте на полі смайлик, який відповідає вашому настрою на кінець уроку.



Домашнє завдання.

  • А зараз подивіть на вправу 251. Цю вправу ви виконаєте вдома.

…. Зачитай перше завдання до вправи.

….Зачитай слова.

….Зачитай друге завдання до вправи.

Отже, із вправи потрібно виписати спочатку слова, які відповідають на питання Хто?, а потім слова, які відповідають на питання Що? і позначити наголос.
Збіг урок, як коротка мить.

Дуже швидко час біжить.



Бажаю вам, дітки, щоб ви жили у злагоді з усим, що вас оточує.

Дякую вам за роботу на уроці!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка