Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених [е], [и] в коренях слів. Мета



Скачати 99.29 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір99.29 Kb.
Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених [е], [и] в коренях слів.

Мета. Закріплювати в учнів уміння перевіряти ненаголошений голосний зміною слова.

Розвивати мовлення, фонематичний слух, критичне мислення, увагу, пам'ять, збагачувати словниковий запас.

Виховувати шану до хліба, хліборобів.

Обладнання. Станції, картки для короткочасного диктанту, картки для роботи в групах, мікрофон, малюнки про походження хліба, план уроку на дошці, нетбуки , мультимедійна дошка.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Наш урок цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімося обличчям до гостей

І лагідно промовим: «Добрий день!»

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім другім класі

Діти – просто

Мо-ло-дці!


ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку.

- Діти, сьогодні в нас буде незвичайний урок. На чарівному літаку ми відправимось до країни Звуків. Але ця країна незвичайна. Всі її мешканці говорять лише на одну тему. А якщо ми туди вирушаємо, то і нам треба дотримуватись їхніх правил.



  • Пропоную виробити правила роботи. Може ви мені допоможете?

  1. Не розмовляти,коли говорить інший .

  2. Не викрикувати з місця.

  3. Правило піднятої руки.

Психологічний настрій

Люблю я свій розум, увагу і пам'ять,

Працює мій мозок і вчусь я старанно.

Сприймаю все нове і мислю критично,

Учителя слово здійсню я практично.

- Позначте настрій, з яким ви розпочинаєте урок. Поставте позначку у відповідне віконце в першій колонці.

- Щоб до кінця уроку ваш настрій став ще кращим, давайте налаштуємося на плідну працю.

http://4.bp.blogspot.com/-5jror_5llmw/t57myepmlci/aaaaaaaac6w/lyuw1cb4l5g/s320/%25d0%25b2%25d0%25b0%25d0%25bf%25d0%25b2.jpg

- А яка буде тема нашого уроку, ви скажете самі, коли послухаєте віршик.



Все важливе в нашій мові,

Ось, приміром, річ така:

Е чи И писати в слові —

Часто сумнів виника:

Село чи сило?

Хоч і ясно, та не дуже.

Щоб уникнуть зайвих мук.

Ти під наголос, мій друже

Зразу став сумнівний звук:

Село — села.

Звук виразно зазвучить —

Як писать тебе навчить.

- Отже ,яка тема нашого уроку? ( Відповіді дітей ).

- Ми будемо говорити про ненаголошені [е], [и]в коренях слів. По дорозі в нас буде багато зупинок. На кожній своє завдання. І тому, коли будемо летіти, повторимо і закріпимо все, що ми знаємо про ненаголошені [е], [и].

- Що ви очікуєте від уроку? ( Відповіді дітей ).

- І я дуже сподіваюсь, що в кінці нашої подорожі всі пасажири будуть знати, яку букву треба писати е чи и та вміти правильно підбирати перевірні слова. Вирушаємо.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Каліграфічна хвилинка.

- Щоб був гарний політ, і літак знав, куди летіти, намалюйте йому шлях. Розігрійте свої долоньки. Запишемо дату, класна робота.

Хлопчики напишіть букву е , дівчата – букву и (з’єднані).

2. Проблемна ситуація.

- І перша наша зупинка – Згадайка.

- На дошці записані речення.

Оля і Таня — с.стри. Оля подарувала с.стрі книжку.

- Прочитайте речення і зверніть увагу на слова, в яких пропущені букви. Ястверджую , що в цих словах треба писати букву и. Доведіть так чи ні. Яке слово можна писати без перевірки? (Сестри.) Чому? (Звук [е] наголошений.) А чому треба перевіряти правопис слова сестрі? (Пропущено сумнівну букву в ненаголошеному складі.) Отже, слово сестри є перевірним словом, за допомогою якого ми перевіряємо написання слова сестрі. Отже, згадайте, щоб з’ясувати, яку букву писати е чи и …( Діти пригадують правило).

- Запишіть ці речення в зошит каліграфічно. Вставте пропущені букви.



ІV. Узагальнення і систематизація знань.

Друга наша зупинка – Словознайка.



Короткочасний зоровий диктант (один учень біля дошки)

- На цій зупинці також хочуть перевірити, як ви вмієте швидко читати і вставляти потрібні букви. Картки – слова з пропущеними буквами.

З…ма, д…мар, в…рба, ч…сло, л…сиця, л…сток, м…довий

Висновок. Які правила допомогли вставити потрібну букву? (зміна слова-«один» - «багато»)

- Рушаємо далі

Ми долетіли до третьої зупинки – Думайка.

- Попрацюйте в парах. Розподіліть слова, записані на картках, у дві колонки – в першу з пропущеним звуком [е], в другу – з пропущеним звуком [и].

Слова на картках.

С…ло, с…ни, з…рно, оз…ро, л…стки, гр…би.



http://4.bp.blogspot.com/-d145_b3vqrg/t57m5nuxlii/aaaaaaaac68/rwfhzos4uiy/s400/%25d1%258b%25d0%25b2%25d0%25b5%25d1%2580.jpg

На зупинці Відпочивайка трохи відпочинемо.



Фізкультхвилинка

  • Щоб наш політ по країні Звуків був сонячним давайте закличемо до нас сонечко і відпочинемо.(Під грамзапис діти закликають сонечко і танцюють)

Наступна зупинка – Пізнайка.

Вступне слово вчителя.

- Розгляньте малюнки. Що ви на них бачите?

- Як ви гадаєте, яким одним словом можна підписати всі ці малюнки? (Хліб)

- Так, хлібом називають і продукт харчування, зроблений з борошна, і зерно, яке мелють на борошно, і поле, засіяне зерновими культурами. Тому слово хліб – багатозначне.

- Чи можна уявити собі хоч один день без хліба?

- Так, для нашого народу хліб є не тільки стравою. Це основа нашого життя і найдорожча святиня. Хліб берегли, цінували, ставилися до нього, як до живої істоти. Дорогих гостей зустрічали хлібом, без хлібини не можна було зайти в новий дім, короваєм благословляли одружених молодят. Якщо раптом хліб падав на підлогу, його треба було підняти, поцілувати і з’їсти.

Здається, що хліб був завжди. Чи це так?



- Зараз попрацюйте в групах. Поставте подані слова по порядку, що за чим відбувається і ви побачите, який нелегкий шлях проходить хліб, перш ніж потрапити до столу і яка важкий труд хлібороба. Складіть коротеньку усну розповідь з цими словами. Яка група першою виконає завдання, та і буде його презентувати.

Посіяли, змололи, доглянули, зібрали, спекли, удобрили

- Чому потрібно берегти хліб? (Хліб — праця багатьох людей. Він потрібний усім. Без хліба немає життя на землі. Берегти кожний шматочок хліба — означає цінувати і берегти працю людей, які виростили гарний урожай).



Пограємо в гру «Впізнай родичів»

- Згадайте, які слова називають спільнокореневими? Я читаю слова-родичі до слова хліб, але серед них є зайві. Якщо почуєте зайве слово, плескайте в долоні.



Хліб, хлібець, колосок, хлібина, хлібчик, булочка, хлібний, батон, хлібороб, хлібниця, пекарня.

  • Діти, а коли сіють хліб? (навесні). Я стверджую, що треба писати в слові в.сна букву и. Так чи не так?Доведіть. Пропоную побудувати сенкан до слова ВЕСНА.

  1. Хто? Що?

  2. Яка? Який? Яке? Які?

  3. Що робить? Що зробить?

  4. Скласти речення.

  5. Синонім до слова весна.

Наступна зупинка – Пам'ятайка.

Лінгвістичний волейбол

Стежинка-стежка

Небеса-небо

Скрипіти – скрип

Степи – степ

Лимон- ?


Черешня-?

Абрикос-?



  • Чому не можна дібрати перевірних слів до останніх трьох слів?

  • Перевірте їх написання за орфографічним словником, 1-й ряд-лимон, 2-йряд – черешня, 3-й ряд – абрикос.

  • За чим треба перевірити написання слів , якщо не можна дібрати перевірне слово?

Висновок.

На наступній зупинці - Складайка - розсипалися речення. Спробуємо їх скласти.



місяць в…сняний перший бер..зень

оживати з…мля починає

з…леніє усе квітне та

- Запишіть складені речення.



Остання зупинка – Прощавайка. Робота з нетбуками. Тестування. Самооцінка.

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

Виберіть ту групу слів, які написані без жодної помилки. Поясніть свій вибір.

http://1.bp.blogspot.com/-lpv_w1qtrmg/t57nrc0tl8i/aaaaaaaac7i/1z5wj78lwnw/s200/%25d0%25b0%25d0%25b5%25d1%2580%25d0%25b2%25d0%25bd%25d0%25b3.jpghttp://4.bp.blogspot.com/-c0u3prqmrdm/t57nrvydefi/aaaaaaaac7u/q9uk5kjsqww/s200/%25d0%25bf%25d0%25b0%25d1%2580%25d1%2580%25d0%25be.jpghttp://3.bp.blogspot.com/-b88kwzdtbx4/t57nr9bviri/aaaaaaaac7c/wvpw6apl6jm/s200/%25d0%25bf%25d1%2580%25d0%25be%25d0%25bb.jpg

ІV. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжіть думку:

На уроці: я вчився…

я дізнався…

я зрозумів…

я хотіла б…

Ось ми і прилетіли до нашої країни Звуків.Позначте свій настрій на кінець уроку. Ви всі були гарними і кмітливими пасажирами, і тому ми залишимось у цій країні до наступного уроку. А там нас чекають нові пригоди.



Домашнє завдання диференційоване

Вправа161, с.69

1.Списати і відгадати загадку.( Середній рівень, тільки 1завдання)

2. Записати по порядку назви днів тижня. Підкреслити букви е, и, що позначають ненаголошені голосні звуки в коренях слів.(Достатній рівень, 1 і 2 завдання)

3. Пояснити прислів’я «У нього сім п’ятниць на тиждень».( Високий рівень,всі 3 завдання)

М- Погорілівська ЗОШ

І-ІІІступенів


Урок української мови у 2 класі з використанням інтерактивних методів, технології розвитку критичного мислення

Вчитель: Поткіна О.В.

спеціаліст вищої категорії,

старший вчитель



трава, макро, весна, сиреневые крокусы, цветы

Весна


- Що з весною настає?

- Сніг у полі розтає.

- А чому то так буває?

- Сонце його пригріває.

- Що ж синіє на землі?

- Ніжні проліски малі.

- А що пнеться з-під листа?

- То травичка вироста.

- А над полем що бринить?

- Любий жайворон дзвенить.



Катерина Перелісна

Весна


- Що з весною настає?

- Сніг у полі розтає.

- А чому то так буває?

- Сонце його пригріває.

- Що ж синіє на землі?

- Ніжні проліски малі.

- А що пнеться з-під листа?

- То травичка вироста.

- А над полем що бринить?

- Любий жайворон дзвенить.



Катерина Перелісна

Вербові сережки


Біля яру, біля стежки

одягла верба сережки.

Головою хилитала,

потихесеньку питала:

- Де ота біленька хатка,

що гарнесенькі дівчатка?

Хай би вибігли до стежки,

подарую їм сережки.



Ліна Костенко

Веснянка


Ішла весна-красна

у синій хустинці.

Несла весна-красна

у скриньці гостинці.

Ягнятам – травицю,

гусятам – водицю,

каченятам – ряску,

а малятам – казку.



Тамара Коломієць

Весняні квіти


Весна-чарівниця,

неначе цариця,

наказ свій послала,

щоб краса встала,

і проліски, і травка,

й зелена муравка,

і кульбаба рясна,

і фіалочка ясна –

всі квіти весняні,

веселі, кохані,

з-під листя виходять,

голівки підводять

од сну зимового

до сонця ясного!



Олена Пчілка


Вірші про весну

Весна


- Що з весною настає?

- Сніг у полі розтає.

- А чому то так буває?

- Сонце його пригріває.

- Що ж синіє на землі?

- Ніжні проліски малі.

- А що пнеться з-під листа?

- То травичка вироста.

- А над полем що бринить?

- Любий жайворон дзвенить.



Катерина Перелісна

Вербові сережки


Біля яру, біля стежки

одягла верба сережки.

Головою хилитала,

потихесеньку питала:

- Де ота біленька хатка,

що гарнесенькі дівчатка?

Хай би вибігли до стежки,

подарую їм сережки.



Ліна Костенко

Веснянка


Ішла весна-красна

у синій хустинці.

Несла весна-красна

у скриньці гостинці.

Ягнятам – травицю,

гусятам – водицю,

каченятам – ряску,

а малятам – казку.



Тамара Коломієць

Весняні квіти


Весна-чарівниця,

неначе цариця,

наказ свій послала,

щоб краса встала,

і проліски, і травка,

й зелена муравка,

і кульбаба рясна,

і фіалочка ясна –

всі квіти весняні,

веселі, кохані,

з-під листя виходять,

голівки підводять

од сну зимового

до сонця ясного!



Олена Пчілка


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка