Тема. Василь Сухомлинський «Сергійкова квітка»



Скачати 110.64 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір110.64 Kb.
Вчитель: Ніколенко О.М.

Тема. Василь Сухомлинський «Сергійкова квітка».

Мета. Ознайомити учнів з новим твором В.Сухомлинського «Сергійкова квітка», розширювати знання дітей про життєвий і творчий шлях В. Сухомлинського. Вдосконалюватинавичкисвідомого, правильного та виразногочитання. Вчитидаватиповнівідповіді на запитання, даватианалізвчинкамгероїв та узагальнюватипрочитане. Розвиватиактивний словник та уснемовленняучнів, виховувати у дітей доброту, чуйність, бережне ставлення до природи та художнього слова.

Обладнання. Портрет В. Сухомлинського, виставка книжок, мультимедійна презентація, девіз уроку, пелюстки квіточки, слова- підказки на картках, осіннє листя .

Тип уроку: комбінованийурок.

Хід уроку

  1. Організаційний момент СЛАЙД 2




Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі;
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Ми вам раді, люди добрі
І вітаєм щиро вас!
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій А.


Подивітьсямені в очі. Погляньте один на одного усміхнено. Для того, щобвпоратисяіззавданнямицього уроку, будемо:Працювати наполегливо, швидко, старанно,

Щоб жодна хвилинка не втратилась марно

- Зараз урок читання. Над якимрозділом ми працюємо? («Цікава книга Природи».)



СЛАЙД 3

- Яка тема оповідань та віршів у ньому? (Природа у різні пори року.)



ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотиваціянавчальноїдіяльності. План уроку.

СЛАЙД 4.

- Ми сьогодніпродовжуємо вивчатицейрозділ.



Край наш, писанканеначе, -

треба тількивмітибачить!

Так сказав у віршіСергійСухомлинський.

- А що значить вмітибачити природу?

- Чому книгу природиможнаназватирізнобарвною, кольоровою? (Пори року.)



СЛАЙД 5,6

- Для осеніякібарви є головними? (Буро-золотаві, золоті, червоні, коричневі, багряні…)

- Письменники, художники, композиторипоказують нам красу природи. Ми сьогодніщеповчимосьбачитипрекрасне у природі.

Познайомимось з планом уроку.

План уроку. (на дошці кленове листя.)


1 – Мовна розминка;

2 – Перевіркадомашньогозавдання;

3 – Біографіяписьменника;

4 - Анаграми

5 - Вправа «Асоціація»

6– Читаннятвору;

7 – Фізхвилинка;

8 – Робота над текстом;

9 – Зорова гімнастика;

10 – Робота в парах;

11 - Підсумок уроку

12 - Домашнєзавдання.




- Чоговичекаєтевід уроку читання?- Я чекаювід уроку…

  1. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
    - Зараз ми з вами помандруємо до осіннього лісу. Але щоб знайти спільну мову з лісовими мешканцями ми проведемо мовну розминку. СЛАЙД 7

Ми підійшли до сосни на якій вас чекаєГоробчик. Він хоче перевірити, як гарно ви вмієте скоромовити.


Сидить горобець на сосні,-

Заснув і упав уві сні.

Якби не упав уві сні,

Сидів би він ще на сосні.


ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

-Приготуємосьдоперевірки домашнього завданняСЛАЙД 8

- В якому віршійдетьсяпро журавлика? («Журавлик ».)

Прочитативірш «Журавлик», не забуваючи про темп та інтонацію. 1 учень – 12 рядків, 2 учень – 12 рядків, 3 учень – останню строфу.

- Чомудіти взяли журавлика? (Оцінка.)

- Чому журавель залишив дітей? (Оцінка.)

- Що у вірші є вигадкою, а що – ні?(Оцінка.)



(Закрити книги.)

- Якого жанру твір прочитаний вами вдома? (Вірші.)

- Щоназиваємовіршем? (Невеликий поетичнийтвір, у якому слова в кінцірядківримуються.)

ІV. Сприймання та первиннеусвідомлення нового матеріалу.

1. Актуалізаціяранішевивченого.

- Пригадайте, що ми називаємооповіданням?



СЛАЙД 9.

Оповідання – це невеликий за обсягомрозповіднийпрозовийхудожнійтвір про випадки з життятваринчи людей.



СЛАЙД 10.

- Пригадайте, хто автор цихоповідань:


«Дідоваколиска»,

«Покинутекошеня»,

«Навіщокажутьспасибі»,

«Горбатенька дівчинка»,

«По волосинці»,

«Як же все це було без мене?».


- Правильно, це Василь ОлександровичСухомлинський. СЛАЙД 11

- Пригадайте, що ви знаєте про цю людину? Чоговчатьйого твори?



2. Біографія та творчістьписьменника.

В.О.Сухомлинський народився 28 вересня 1918 р. в селі Василівці Херсонської губернії (тепер Кіровоградська обл.). Як і всі селянські діти учився в рідному селі у школі. У 1933 році закінчив семирічку. В 17 років він став учителем заочної школи. Закінчивши Полтавський педагогічний університет, повертається в рідні міста і працює учителем. СЛАЙД 12

В 1941 р. добровольцем іде на фронт.


  • Що за війна розпочалася?

У січні 1942 року молодший політрук Сухомлинський був важко поранений, захищаючи Москву. Осколок снаряду залишився в його грудях назавжди.

СЛАЙД 13

В 1948 р. стає директором Павлиської середньої школи.



СЛАЙД 14

Його книга « Серце віддаю дітям» перекладена на 32 мови і витримала 55 видань.



СЛАЙД 15

ПрацювавВ.О.Сухомлинськийпонад 35 років учителем та директором школи, писав для дітей та вчителів. Його твори вчатьлюдяності, доброти, чесності, дружбі.



СЛАЙД 16

- Сухомлинський написав багатотворів для дітей:

«Кудипоспішають мурашки»,

«Пшеничний колосок»,

«Чиста криниця»,

«Гарячаквітка»,

«Казки школипід голубим небом»…

СЛАЙД 17

3.Анаграми:машрока, жинажор,бакульба, лкабі

Поки ми пригадували про письменника, вітер закружляв у танку букви в словах. Давайте прочитаємо їх.



СЛАЙД 18-21 (Ромашка, жоржина, кульбаба, білка)

- Яке слово зайве?



  • Як назвати решту слів одним словом?(Квіти). Тож у нашому лісі неодмінно ростуть і квіти .

СЛАЙД 22

4. Вправа «Асоціації»

- Які асоціації викликає у вас це слово?



5. Міні-лекція. СЛАЙД 23-25

Діти, квіти, як люди. Кожна квітка має свою домівку ( уявну ), свої звички, свій характер.

На планеті існує понад 250 тисяч видів квіткових рослин. За зовнішнім виглядом всі вони дуже відрізняються одна від одної. Квіти ростуть кругом: на полях і луках, в лісах, біля підніжжя гір і в розщелинах, високо на схилах, на болотах, і навіть на воді.

І сьогодні ми познайомимось з оповіданням В.Сухомлинського “Сергійкова квітка “



СЛАЙД 26-27

- Як ви думаєте, про що може розповідатися в оповіданні Василя Сухомлинського «Сергійковаквітка»? (Прийом «передбачення».)

- Давайте послухаємо та порівняємо.

6.Виразне читання оповідання вчителем. СЛАЙД 28-33

(Вчительчитає. Книги закриті.)

- Чивдалося вам передбачитиподіїтвору?

- Чим хотівздивуватихлопцівСергійко?



Фізхвилинка.Нас чекає галявина веселощів СЛАЙД34-39 …

7. Словникова робота.

СЛАЙД40

  • Прочитайте слова в колонках. Значення яких слів вам незрозуміло?

Колодочка (Обрубок товстоїдеревини, пристосований для різних потреб)

Гущавина

Рано-ранесенько (коли?)

Ліхтарик

Вирізьблено СЛАЙД 41

Чагарник (Заростікущовихрослин) СЛАЙД 42

Передостанній (цеякий?)

V. Робота надоповіданнямСЛАЙД 43

1.Комбіноване читання.

- Відкрийтепідручники на ст.61.

Прочитайте текст на сторінці 61 самостійно , 62- «Дощиком».

- Де зустрілися хлопці?

А в нашому лісі накрапує дощик. Продовжуємо читати на с.62- «Дощиком».




* тихо (накрапає дощик)

                  * голосніше (крапає)

                  * голосно (злива)

                  * тихіше (крапає)

                  * припиняється дощик.


- Як звали хлопчиків?

- Сторінку 63 читаємовиразноланцюжком по одному реченню, добираємоінтонаціювідповіднодо мети висловлювання.

2. Гра « Кидок-засічка».

Читаємо по 0,5 хв. – 2 рази де зупинились позначаємо олівцем. Робимо висновок.

3. Читання скоромовкою.

Другий абзац читаємо мовчки, збільшуючи темп до скоромовки.

4. Вибірковечитання.

Знайдіть і прочитайте.


- Скільки питальних речень?(4)

- Прочитайте опис ножика, що отримав Петро.

- Що сказали хлопці?«Добрий ножик.»
- Чим хвалився Максим?

- Яким був цей ліхтарик?

- Що сказали хлопці? «Добрий ліхтарик.»
- Чим здивував Гриць? Прочитайте.

- Що сказали хлопці? «Добрий соловейко.»


- Що показав друзям Сергійко?

- Якою була ця квітка?




- Що сказали хлопці?( «Яке диво! – зітхнули хлопці.»)
- Який подарунок викликав найбільше здивування? (Сергійка,він зробив надзвичайний подарунок друзям – красу).

- Яка головна думка твору? ( Не обов’язково купувати дорогі речі для подарунка, можна здивувати красою живої квітки.)



5.Читання оповідання за особами без слів автора

Зорова гімнастикаСЛАЙД 44-45.

6. Проблемнепитання( в парах) СЛАЙД 46

- Чомуавтор назвав оповідання “ Сергійковаквітка “, а не “ Ножик Петра “, чи

“ Максимівліхтарик “.

7. Робота за ілюстрацією.( в парах) СЛАЙД 47

- Розгляньтеілюстрацію у підручнику на ст.62. Хтоіззображених на ньомухлопчиків — Сергійко? Доведіть свою думку.(У червон. одязі, усііншіздивовані таким подарунком.)



Висновок.Щоббачити красу у звичайнихречах, треба матирозумнесерце. А для цього треба вчитисьпомічатипрекрасне і не руйнуватийого. Є краса у природі, у музиці, у взаєминахміж людьми, у літературі.

7. Вправи для розвитку критичного мислення.

Уявіть себе лісовими чарівниками. Ви можете чути мову квітки і читати її думки.

- Про що роздумувала квітка, чуючи розмову цих хлопців?

- Який би комплімент ви б їй зробили?

- Які почуття викликають у вас розмова хлопців?

( слова- підказки на картках: співчуття, жалість, радість, сум, розчарування, гордість ).



8. Вправа “ Встанови кордон “

- На що хотів звернути нашу увагу В.Сухомлинський в цьому тексті?

-Дізнаємось встановивши “ кордони “ між словами у прислів’ї. СЛАЙД 48.

Доприродиненесишкоди.

Діти, завдати болю природі - то не хитра справа.



VI. Підсумок уроку.

- Чисправдилисявашінадії на урок?

- Що нового видізналися?

- Спостерігайте, вивчайте, милуйтеся та бережіть природу. Сторінки книги Природизавждивідкриті для уважних очей.Читаннявчителемвірша С. Павленка.

ДвоколірнийвіршСЛАЙД 49- 59


Коли де-небудьквіткубачу,

«Зірви!» — кричитьмені, аж плаче.

Повз деревце ідузелене,

«Зламай!» — схиляєтьсядо мене.

В гніздечку пташку стріну в гаї,

«Зжени!» — мерщій мене благає.

«Забий!» — з болота жаба просить.

«Замуч!» — цвіркунсюркоче в просі...

Е ні, негарнийвірштакий,

Хай ліпше буде — навпаки!

Коли де бачуквіткиочі,

«Люби!» — вона менішепоче.

Повз деревце ідузелене,

«Привіт!» — схиляєтьсядо мене.

В гніздечку пташку стріну в гаї,

Питає пташка: «Як сямаєш?»

«Спочинь!» — з болота жаба просить.

«Всміхнись!» — цвіркунсюркоче в просі...

Який же світ кругом чудовий!

Додому йду в добрі й любові.




VII. Домашнєзавдання. СЛАЙД 60

Диференційоване завдання (по групах).

І група - Придумати продовження оповідання.

ІІ група - Переказ оповідання.

ІІІ група - Навчитися виразно читати оповідання за особами.

VIIІ. Психологічна розгрузка

Наш урок закінчується. Лісова стежка привела нас до чарівної диво – квітки. І кожному з вас вона подарує свою пелюсточкунезвичайну. На кожнійпелюстцівипрочитаєтевіднеїпобажання… СЛАЙД 61



Ось і пролунав дзвінок –

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі.





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка