Тема. Водойми свого краю. Річки. Граматичні категорії прикметника. Мета



Скачати 87.72 Kb.
Дата конвертації26.03.2016
Розмір87.72 Kb.
Тема. Водойми свого краю. Річки. Граматичні категорії прикметника.

Мета: сформувати поняття «річка», ознайомити з будовою

річки, з характером течії та джерелами живлення, з

рослинним та тваринним світом рік, із значенням

річок в природі та житті людини. Узагальнити знання

учнів про прикметник, його граматичні категорії;

вчити спостерігати, робити висновки; поповнювати

словниковий запас; розвивати пізнавальні інтереси,

пробуджувати естетичні почуття, формувати

екологічну культуру. Виховувати бережливе ставлен-

ня до природи та економне ставлення до води.


Тип уроку:інтегрований урок географії та української мови.
Обладнання: таблиця «Водойми», фізична карта України, глобус, схема річки, картки, ілюстрації з зображенням рівнинної та гірської річки, рослин і тварин річок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок.

До світу цікавого зробимо крок.

Чекає на всіх нас мандрівка чудова

У світ географії й рідної мови.

Хто буде кмітливим, уважним, активним,

Поповнить багаж свій знанням і умінням.

А ще б від уроку з нас кожен хотів

І вражень приємних й нових відкриттів.




  • Отже, урок пройде за круглим столом.

-2-


  • Давайте згадаємо наш автотренінг:

Я – учень,

Я ходжу до школи.

Мене навчають вчитись,

Я все розумію, я хочу все знати.

- Діти, скажіть, яким має бути наш урок?




Урок має бути:

Ми будемо:

цікавим;

навчальним;

продуктивним


уважними;

зібраними;

активними



ІІ. Актуалізація знань, вмінь та навичок учнів.


  • Якщо ви будете такими, ми разом проведемо цікавий урок.

  1. Відгадайте загадку.

Що таке: пливе і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає – все висихає,

Звір і птаха помирає. (Вода)




  1. Робота з глобусом і таблицею.

  2. «Мозкова атака».

  • Пригадайте, що ви знаєте про воду. (Рідина, ллється, тече, прозора, не має сталої форми).

  • Якого кольору вода? (Безбарвна).

  • Який запах має вода? (Без запаху).

  • Водою заповнені …



-3-


  • Як можна назвати одним словом річки, моря, озера, океани? (Водойми).

  • Які бувають водойми? (Природні, штучні).

  • Що таке питна вода? (Вода, яку ми п’ємо).

4.«Гронування». Слово «вода».

5. Гра «Злови м’яч»:



  • частина мови;

  • питання;

  • називає;

  • у реченні;

  • категорії;

  • за значенням.

6. Гра «Перевір себе». Визначити скільки букв і звуків у слові «джерельна». Розібрати за будовою.


7. Гра «Славимо воду».

- Доберіть, будь ласка, влучні слова для уславлення краси та значущості води.



  • Розляглася земля неозора, а найкраща вода …

(прозора).

  • На землі калинове намисто, а найкраща вода…

(чиста).

(цілюща).
Вчитель.

- Діти, чому вода дорогоцінний мінерал? (Вода – це основа життя).


-4-
Воду шанували наші предки. Особливу цілющу силу мала вода, яка була набрана до схід сонця. У ній купали немовлят, нею напували корову, щоб більше було молока,

вмивалися, щоб не боятися лихого ока. Доброго путі і свіжої води бажали на прощання один одному. Вода – це здоров”я, основа життя. Вважалося великим гріхом кинути сміття, каміння чи плюнути у воду.
8. Народознавча хвилинка.


  • Зіпсував воду – не буде честі твоєму роду.

  • Воду марно не пролий, дорожити нею вмій.

  • Пролиту воду назад не збереш.

  • Закрий міцніше кран, щоб не витік океан.




  • Ви прослухали прислів’я. Який висновок можна зробити?


Вчитель. За одну хвилину з одного не щільно закритого крану виливається 100 г води. Якщо не берегти водопровідну воду, третина води витече в каналізацію.

Жителі європейських країн для особистих потреб витрачають 300 л води на людину щодня, а деяких африканських країнах – 5л воли.

Щоб виготовити 1л бензину витрачають 10л води, на 1кг сталі – 50л води, 1кг паперу – 300л води.

9. Робота з деформованим реченням. Вставити пропущені слова. Прочитати речення.

Жива …… дає життя

Всьому живому в світі.

-5-
Якщо живе жива …..,

Тоді земля у квіті.



  • Яке слово повторюється декілька разів?

  • Яка це частина мови? Поставте питання, визначте число рід прикметника.

  • З яким іменником узгоджується?


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку.

  1. Гра «Дешифрувальник».


2

5

4

3

1

і

а

к

ч

р

ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Вчитель.

Річка – це потік води, що тече у природній заглибині.

Кожна річка має початок і кінець. Одні річки починаються з джерел, інші - з озера або беруть початок високо в горах. Початок річки називають витоком. Те місце, де річка впадає в море чи в іншу річку, називається гирлом. Заглиблення, по якому тече річка, називається руслом. Річка приймає до себе інші ріки – притоки. Притоки – це річки, які впадають в головну річку. Є притоки ліві та праві. Щоб визначити, потрібно стати обличчям до гирла річки або за течією.

-6-



  1. Каліграфічна хвилинка та словникова робота.

Витік, гирло, русло.




  1. Гірські та рівнинні річки.

Напрям і швидкість течії річки залежить від рельєфу поверхні, якою тече річка.
Рівнинні річки течуть спокійно, у широких долинах. Швидкість течії незначна. Вони зручні для судноплавства.
Гірські ріки течуть швидше, долини вузькі, але багато річок, що беруть початок у горах, виходять на рівнину і стають рівнинними.
Живлення та режим річок. Річки живляться дощовою водою, талими водами снігу та льоду, підземними водами.

Вчитель.

Так поповнює свої води і Дніпро – найбільша річка в Україні і третя за величиною в Європі. Вона бере свій

початок з болота на Волдайській височині (Росія), протікає через Білорусь, Україну долаючи шлях 2285км. У межах нашої держави довжина Дніпра становить 1050км. Ця річка

розділяє територію України навпіл: на лівобережну та Правобережну. На Дніпрі побудовані гідроелектростанції. З давніх часів Дніпро – це судноплавний шлях для перевезення вантажів і людей.

-7-


  1. Скласти павутинку до слова «річка».

Місце, де ростуть Р Природне угрупування

вологолюбні рослини І Водяний потік

Домівка для тварин Ч Дорогоцінний мінерал

Артерії землі К Місце відпочинку людей

Прісна водойма А




  1. Гра «Доміно». Скласти та записати речення. Знайти та підкреслити прикметник з іменником.




  1. Хвилинка відпочинку.

Перегляд музикального фотоальбому.
V. Закріплення та осмислення матеріалу.
Вчитель.

Багато річок є на Землі: великих і малих, гірських і рівнинних. Але у кожного із нас є своя заповідна річка – річка нашого дитинства. Вода виколихувала нас, ми швидко росли. Річка перевіряла на сміливість, гартувала. Тільки в своїй річці ми могли наловити риби, зварити смачну юшку.

Тетерів, головна річка області, бере початок на Волино-Подільській височині. Загальна довжина річки становить 365км, з них в межах області 247км. З давніх давен по землях Радомишльщини несе свої води Тетерів. Віками служив він людям. Був водним шляхом, зрошував поля, годував рибою. На берегах споруджувались підприємства.

Старожил міста Радомишль (Василь Михайлович Ващук) згадує: «Люди, що жили в давнину біля Тетерева,

-8-
користувались тільки його водою, бо була чиста, як кришталь. Тут жили тисячі татар-кочівників, і своїх коней напували там, де ріс татарник, рослина, яка очищає воду, як срібло. Вони його сюди завезли.»

У 1930р. В.М.Ващук бачив як по річці сплавляли ліс. Річка була глибока й чиста.


Місцева поетеса Ніна Коминар написала прекрасний вірш




Розмова з рікою

Знову прийшла я з журбою

На берег дитинства-тепла,

Щоб мову повести з рікою,

Устами торкнутись добра.

В долоні візьму її срібло,

Нап’юся далеких світань,

Щоб сонце на небі не зблідло,

Не стало розлуки зітхань.

Мій Тетерів, річко вродлива,

Прийми мої болі й гріхи,

Хай хвиля твоя незрадлива

Дарує краплину снаги.

Зціли мої, річенько, очі,

І смуток, як іній зітри,

Щоб спали вони серед ночі,

Щоб злі не будили вітри.

Печалі, полин і отруту

Знеси у тернисті світи,

До серця клади зелен-руту,

-9-
Останню зорю засвіти,

Дай сили, щоб духом не впала,

Сльозами не виплакать біль,

Добро у душі не зів”яло,

І рану не ятрила сіль.


  1. Вибірковий диктант. Виписати прикметник разом з іменником. Визначити число, рід прикметника.

Мій Тетерів, річко вродлива,

Прийми мої болі й гріхи.

Хай хвиля твоя незрадлива

Дарує краплину снаги.
Вчитель.

На берегах річок ростуть вологолюбні рослини, їх коріння занурене у воду. Це очерет, осока, рогіз, комиші, верба, стрілолист, татарник. Це досить високі рослини з товстими стеблами, які всередині заповнені повітрям; листки вузькі, мечоподібні. Річкові рослини є кормом для водяних тварин.


Легенда.

Біла водяна лілія. Існує стародавня грецька легенда про водяну німфу, яка палко покохала силача Геракла, але той не відповів їй взаємністю. Німфа з горя обернулась на квітку білої водяної лілії. Тому й досі наукова назва рослини – «німфа біла». Цю квітку не можна приносити додому, бо принесеш нещастя в хату.

-10-


  1. Кросворд «Риболови».

  1. Мирна риба, плаває повільно, живиться червами, комахами, рослинами. Розводять у ставках. М'ясо ніжне, смачне.

  2. Живе у прісній воді, плаває на поверхні, легко чистити.

  3. Риба-хижак, тіло довге і мускулисте, паща вкрита гострими зубами.

  4. Між берегів риє рибам черв”яків.

  5. Потік води, що тече природною заглибиною.


VІ. Узагальнення та систематизація знань.
Вчитель. Ми маємо привілей жити у прекрасному світі: дивитись на захід сонця, на красу квітів на лузі чи в лісі, нас зачаровує голубінь річки, спів птахів. Більшість людей любить природу і не причиняють їй зло. Про природу пишуть вірші, малюють пейзажі. Дехто вважає, що нічого не трапиться, коли я зірву одну квітку, зламаю одну гілочку, кину у воду скло або банку з-під консерви. Та цим ми завдамо природі маленьку рану. А нас багато. То скільки ран наноситься щодня?

Зараз багато відходів виробництва викидають і виливають у річку. Тому і вода там брудна. Погано нам, погано рибі, тваринам, рослинам. Забруднену воду люблять мікроби, які спричиняють різні хвороби. А ми знаємо, що відпочинок на свіжому повітрі зміцнює здоров”я, купання загартовує.

Кожен з нас повинен пам’ятати:


  • Не забруднюй водойми й береги.

  • Місце свого відпочинку залишай чистим.

  • Не кидай у водойми сміття і різний непотріб.



-11-


  1. Читання оповідання. «Річчина хвороба» за В. Струтинським.


VІ. Підсумок уроку.

  1. Бесіда.

  • Скажіть, чому озера, річки, моря, океани не висихають а завжди наповнені?

  • Про що дізнались сьогодні на уроці?

  • Яким був наш урок?

  1. Оцінювання.

  2. Живи, моя державо Україно!

Нехай зоріє небо над тобою.

Хай хвилею сріблясто-голубою

Вода Дніпра до серця твого лине!

Хай не міліють ріки та озера,



Й вода в них буде хай цілюща й чиста.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка