Тема. Як виростити нову рослину з насінини І без насіння. Досліди



Скачати 87.25 Kb.
Дата конвертації18.03.2016
Розмір87.25 Kb.
Я І УКРАЇНА. ПРИРОДОЗНАВСТВО. 3 КЛАС
ТЕМА. Як виростити нову рослину з насінини і без насіння. Досліди (визначення умов росту і розвитку рослин; вплив різних умов на ріст і розвиток рослин).

МЕТА. Формувати уявлення про розмноження квіткових рослин, умови проростання насіння (тепло, вода, повітря), умови росту і розвитку рослин (тепло, вода, повітря, світло), про способи розмноження рослин іншими органами – листком, частинами стебла, кореневими паростками;

формувати вміння пророщувати насіння, вирощувати рослину з насіння,

розмножувати кімнатні рослини різними способами;

розвивати вміння бачити проблему і формулювати її у формі запитання,

цілеспрямовано сприймати об’єкт або його частину, узагальнювати сприйняття;

виховувати спостережливість під час спільної діяльності.



ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна презентація «Розмноження рослин», підручник Т. М. Байбари, Н. М. Бібік «Я і Україна».

ТИП УРОКУ: комбінований.

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

- Діти, давайте посміхнемося один одному і уявимо, що ми знаходимося у дивному чарівному лісі. Мандруючи ним, ми підійшли до озера. Уявіть озеро. - Яке озеро ви уявили? (глибоке, чисте, тепле, навколо багато зелені, співають пташки) - Який у вас настрій? (радісний , приємний...) -Давайте залишатися у такому настрої і розпочнемо наш урок.



ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

1. Фронтальне опитування. - На які групи вчені розподілили всі рослини на Землі? (слайд №2) -Чому водорості вважаються найпростішими за будовою? (слайд №3) -Чому вони так називаються? -Які органи вже є у наступної групи — мохів? (слайд №4) -Чому хвойні рослини називають вічнозеленими? (слайд №5)

2. Гра «Що зайве?» (виділити зайві рослини). (слайд №6)

Ялина, сосна, дуб, ялівець, модрина.

Яблуня, калина, айстра, фіалка, папороть.

Каштан, береза, липа, осика, верба, ялиця, сосна.



ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

- Сьогодні ми з вами будемо вивчати найбільш поширену на Землі, найбільшу за кількістю видів, найбільш красиву групу рослин. До того ж, вони мають велике практичне значення в житті людей.

Що це за рослини, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте кросворд. (слайд №7)

1. Стала на поляні

В жовтім сарафані. Підросте — всміхнеться, Для вітрів вбереться В платтячко біленьке, Пишне та легеньке. (Кульбаба) (слайд №8)
2. Із зеленої сорочки, Що зіткав весною гай, Білі дивляться дзвіночки.

Як зовуть їх, відгадай! (Конвалія) (слайд №9)

3. У зеленім кожушку, В костяній сорочечці Я росту собі в ліску,

Всім зірвати хочеться! (Ліщина) (слайд №10)


4. Навесні цвітуть мої свічі, Заглядають сонцю в вічі, А під осінь ті свічки

Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан) (слайд №11)


5.На сонечко схожий І сонце я люблю,

За сонцем повертаю Голівоньку свою. (Соняшник) (слайд №12)


6. Під лопухом зелене яйце з хвостом. (Огірок) (слайд №13)
7. В земляній сиджу коморі, а коса моя надворі. (Морква) (слайд №14)
8. Я найперша зацвітаю Синім цвітом серед гаю Відгадай, що за рослина? (Пролісок) (слайд №15)

— Отже, які рослини будемо вивчати на уроці? (Квіткові)


ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.

V. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

План

1). Поширення квіткових рослин на Землі.

- Сьогодні продовжимо вивчення рослин. Рослини поширені всю­ди — в усіх кліматичних зонах, на всіх континентах, і живуть вони в різних умовах.

2). Значення їх у природі як джерела кисню і поживних речовин.

- Квіткові рослини у своїй великій різноманітності впливають на клімат Землі, на газообмін в атмосфері. Як ви думаєте, чому? Що вони виділяють? (Кисень) (слайд №16)

- Звідки взялася така велика кількість рослин? Із чого вони виростають?

Як розмножуються квіткові рослини, ми дізнаємося сьогодні на уроці.

2. Робота з текстом підручника. (с. 120-121)

Робота в групах

1). Прочитайте текст і з’ясуйте, навіщо рослинам квітка. (слайд №17)

- Органом розмноження квіткових рослин є квітка.

2). Прочитайте другий і третій абзаци і розкажіть, як утворюється плід з насінням.

(слайд №18)

- Плід з насінням утворюється з квітки лише після запилення пилком. Як це відбувається в природі?

Давайте з вами заплющимо очі і помандруємо на лісову галявину, у сад, на луг. Там світить яскраве сонечко, цвітуть дерева, квіти. Повіває легенький вітерець, який лоскоче обличчя. Хто весело літає над рослинами? (Бджоли, комахи, метелики, джмелі)

- Так. Це різні комахи збирають із квіток солодкий сік — нектар. Крім нектару у квіток є пилок. Коли комаха сідає на квітку пилок потрапляє на її тіло. Комаха перелітає до іншої квітки і переносить на неї пилок. Так відбувається запилення. Бджіл, метеликів, джмелів назива­ють комахами-запилювачами.

3). Прочитавши четвертий абзац, виясніть, які рослини запилюються вітром. (слайд №19)

- Але не всі квіти яскраві, великі і мають запах. Тому багато квітів запилюються вітром. Вітер переносить жовтий пилок над посівами пшениці, вівса... Вітром запилюються і дерева: дуб, вільха, береза. Плоди захищають насіння.

4). Прочитайте останній абзац на с. 120 і перший – на с. 121, поміркуйте, як розповсюджуються ці плоди. (слайд №20, 21)

- На що схожі плоди клена, ясена?



ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

3. Проблемне питання.

А як розповсюджуються плоди горобини, калини, обліпихи? Вони ж такі привабливі! (Птахами) (слайд №22, 23)

Плоди і насіння рослин дуже різноманітні. Вони можуть бути ве­ликими і твердими, як у горіха, дрібними і легкими, наче порошинки, як у тополі. Великі й соковиті плоди ростуть на наших яблунях і грушах. Вони дуже поживні й багаті на вітаміни, а тому їх охоче поїдають як люди, так і птахи та звірі. Насіння не пошкоджується в них у шлунку. Потрапляючи разом з послідом у ґрунт, воно проростає.

4.Технології інтерактивного навчання «Мікрофон», «Мозковий штурм».

Вірш Володимира Лучука «Кружляє над нами насіння крилате...» (слайд № 24)

- Чому насінина не наважилась сісти на асфальт?

Які умови потрібні насінині для проростання, для росту і розвитку рослин? (слайд № 25)



5. Демонстрація дослідів, закладених на попередніх уроках, у супроводі бесіди.

- Чому не проросло сухе насіння? Яка перша умова проростання насіння? (Вода.)

- Чому не проросло насіння, коли воно було залите водою? (Не було повітря.)

- Чому не проросло насіння у холодному місці? (Бо для проростання насіння потрібне тепло.)

- Чи проросло насіння, коли воно було покладене на зволожену тка­нину, накрите такою самою тканиною і поставлене у тепле місце? Чому? (Було тепло, повітря і вода.)

- А чи потрібне світло для проростання насіння?

Чому проросло насіння, яке стояло в темній шафі? Чи проникає світло в грунт, куди висівають насіння і де воно проростає? (Світло не потрібне для проростання насіння)

- Які ж умови необхідні для того, щоб насіння проросло? (Волога, повітря, тепло)

(слайд №26)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

6. Демонстрація дослідів, описаних у підручнику (С. 123) і закладених на попередніх уроках.

- Чому пожовтіла і зів'яла рослина, яку не поливали? Яка ж умова необхідна для росту рослин? (Вода)

- Чому паросток, який був накритий склянкою, має поганий вигляд? (Не вистачало повітря)

- Чому загинув паросток, коли його поставили в холодильник? (Не було тепла)

- Які ж умови потрібні для проростання насіння і для подальшого росту й розвитку рослин. (Вода, повітря, тепло) (слайд №27)

- Якого кольору стало листя паростка квасолі, який стояв у темній шафі, хоча там йому було тепло, його поливали й у шафі є повітря? (Жовтого)

- Яка ж четверта умова життя рослин? (Світло)

- Чим відрізняється паросток квасолі, який посадили у прожарений промитий пісок, від паростка, який росте у звичайному ґрунті? Чому він такий слабкий, відстає в рості, хоча їх обох поливали, розпушували ґрунт і пісок, тримали на світлі?

Яка ж п'ята умова необхідна для життя рослин?

7. Створення проблемної ситуації.

- Нам треба озеленити класну кімнату, але квітка є тільки одна. Як бути?

- Мені подарували один кущик дуже гарної кімнатної фіалки. Але я б хотіла поділитися квіткою зі своєю подругою. Як мені вирішити цю проблему?

8. Робота з підручником за завданнями.

- Прочитайте в тексті (с. 124), які рослини розмножуються бульбами, цибулинами, кореневищами, як розмножується малина. (слайд №28, 29)

- Розгляньте малюнок (с. 125), перелічіть способи розмноження рос­лин, з'ясуйте, яка садова рослина розмножується відводками.

(слайд №30)



VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ.

  1. Бесіда.

- Які звязки між квітковими рослинами та комахами?

- Які умови необхдні для проростання насіння?

- які умови необхідні для росту і розвитку рослини?

2. Заповнення таблиці «Розмноження рослин».


Рослини

Способи розмноження

листям

живцем

вусами

бульбами

цибулинами

кореневими

паростками



Картопля










+







Суниця







+










Малина
















+

Смородина




+













Агрус




+













Фіалка

+
















Традесканція




+













Бегонія

+

+













Часник













+




Лілія













+





VІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ.

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Опрацювати статті підручника (с. 120—125), читати і переказувати, відповідати на запитання.



Виростити нову кімнатну рослину за допомогою одного із способів, що вивчали сьогодні.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка