Тема. Зустріч в Домі Книги: ознайомлення першокласників з бібліотекою



Сторінка1/13
Дата конвертації19.02.2016
Розмір3 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
Управління освіти Первомайської міської ради

Міський методичний кабінет
БІБЛІОТЕЧНІ УРОКИ

1 клас
Тема. Зустріч в Домі Книги: ознайомлення першокласників з бібліотекою.
Мета: ознайомити учнів з бібліотекою;

сприяти залученню учнів до відвідування бібліотеки;

ознайомити з основними правилами користування бібліотекою;

виховувати любов до книги і бережливого ставлення до неї.


Обладнання: урок проводиться на базі шкільної бібліотеки;

книжкова виставка "Мої улюблені книжки";

"Правила користування бібліотекою";

"Правила користування книгою".


Хід уроку
Бібліотекар.

Добрий день, діти! Дуже рада вас бачити. Сьогодні у нас незвичайний урок. Проведу його я – завідуюча шкільною бібліотекою, (ПІБ). Скажіть, будь ласка, а хто знає, що таке бібліотека? Хто вже бував у бібліотеці? (Відповіді дітей).

Так. Бібліотека – це приміщення, де мешкають книги. До них приходять діти, такі, як і ви, кличуть до себе в гості книгу. Ненадовго – на ___ днів. Книжечки радіють, вони дуже люблять мандрувати з школярами, знайомитись з новими читачами.
Літературна гра-змагання.

Відгадування загадок про книгу.


  1. По білому полі чорним маком сіє.

  2. Мовчить, а сто дурнів навчить.

  3. Дуже потрібна всім – і дорослим, і малим, всіх я розуму учу, а сама завжди мовчу.

  4. Без душі, без тіла, за сто миль залетіла.


"Вгадай, з якої казки". (Презентація Power Point)
Слово бібліотека походить від двох грецьких слів "бібліо" – книга та "тека" – сховище, тобто, слово "бібліотека" означає "книгосховище".

Давайте здійснимо віртуальну екскурсію до бібліотек світу. (Показ слайдів різних бібліотек. Розповідь бібліотекаря).

Бібліотеки існують дуже давно. Вони бувають великі та малі, для дорослих та дітей, наукові, спеціальні, технічні.
Ознайомлення учнів з правилами користування бібліотекою.

Як ми вже знаємо, книжки не тільки зберігаються у бібліотеці, а їх можна взяти почитати додому і повернути до бібліотеки. Як ви думаєте, чому треба повертати книжки до бібліотеки? (Відповіді дітей). Правильно, це треба робити для того, щоб їх могли прочитати інші діти.



Спільна робота з учнями. Складання правил користування книгами. Яких правил ми повинні дотримуватись, читаючи книгу? Учні пропонують свої варіанти. Наприклад:

  1. Брати книжку лише чистими руками.

  2. Не перегинати книжку – від цього випадають її сторінки.

  3. Не можна класти у книгу олівці та інші предмети, щоб не рвалися обкладинки;

  4. Потрібно користуватися закладками.

  5. Не можна читати під час їди.

  6. Щоб книжка була чистою і довго служила, необхідно обгорнути її.)

А зараз ми з вами вивчимо правила користування шкільною бібліотекою:



  • додержуйся порядку та тиші в бібліотеці;

  • не порушуй розстановку книг на полиці. Пам’ятай: якщо поставиш книгу в інше місце, її важко буде знайти;

  • поводься з книгою охайно;

  • читач може взяти книжку додому на ___ діб;

  • читач зобов’язаний вчасно повернути книги до бібліотеки;

  • на випадок втрати або пошкодження книги читач повинен повернути таку ж книгу або замінити її іншою за згодою бібліотекаря.

(Бібліотекар розповідає дітям про режим роботи бібліотеки. На згадку про перше відвідування бібліотеки, бібліотекар дарує дітям закладки до книги. Діти вибирають книги, бібліотекар проводить запис на читацький формуляр.)
Підсумок уроку. Заключна бесіда з учнями.

  1. Що таке бібліотека?

  2. Що означає слово "бібліотека"?

  3. Які правила потрібно знати,щоб бути хорошим читачем?

Бібліотека чекає з радістю вас. До зустрічі!



Предко В.В.
1 клас
Тема. Ознайомлення зі шкільною бібліотекою.
Мета: ознайомити дітей зі шкільною бібліотекою, правилами користування бібліотечними книгами;

виховувати почуття поваги і шанобливого ставлення до книги.


Обладнання: книжкові виставки, плакат "Права і обов’язки читачів".
Хід уроку

І. Організація учнів.

ІІ. Вступ до уроку.

Вступне слово бібліотекаря:

Сьогодні ви вперше завітали до шкільної бібліотеки. Що ж означає слово "бібліотека"? Слово "бібліотека" грецького походження, складається з двох слів: "бібліо" – книга, "тека" – зберігати. Отже, бібліотека – це приміщення, де зберігаються книги. Але не тільки це. Тут видаються книжки для читання додому на певний термін. Для цього учень повинен записатися в бібліотеку і виконувати певні правила, про які я вам пізніше скажу.

А тепер зверніть увагу, в які години працює бібліотека і коли можна завітати до неї. (Діти читають розпорядок)

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Діти, погляньте! Бібліотека дуже схоже на невеличке затишне казкове містечко. І я вас запрошую у подорож чарівними вуличками нашого книжкового містечка.

Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку "Мандрівка книжковим містом".

ІV. Вивчення нового матеріалу.

У нашому містечку, як ви бачите, вузенькі вулички з високими будинками. Це книжкові стелажі. На цих стелажах розмістились книги, які чекають на своїх читачів. Погляньте, кожна поличка має свою назву. Наприклад: "Рідна мова моя", "Українські народні казки", "Казки народів світу" та інші. Як ви гадаєте, діти, які книжки зберігаються на поличці з назвою "Моя країна – Україна"? (Відповіді дітей)

Так, правильно, тут стоять книжки, які розповідають про нашу країну. Саме тому кожна книжечка стоїть строго на своїй полиці, тобто має свою адресу в нашому книжковому містечку, і її не можна переставляти на іншу поличку. Ось як ви усі живете в будинках, який має адресу, і щодня після школи повертаєтесь додому, так і книжечка, яку почитали, за допомогою бібліотекаря повертається на свою поличку, згідно адреси на те саме місце, звідки її брали. Отже, в бібліотеці книжки не можна переставляти, бо вони тоді заблукають і засумують. Запам’ятайте, це одне з головних правил бібліотеки: не переставляти книги на полицях. Їх можна взяти в руки, роздивитися обгортку, погортати сторінки, почитати, але потім повернути на своє місце. Але якщо раптом ви забули, на якій поличці ви взяли книжечку, не хвилюйтеся, просто віддайте її мені, і я сама покладу її на місце.

Ви всі бачите, які гарні в нашому чарівному містечку книжечки. Але вони не лише гарні, але й дуже цікаві. У бібліотеці є книжечки з казками, оповіданнями, загадками.

А скажіть мені, чи є у вас дома книжечки? (Відповіді)

А чи читали ви якість книжечки самі або з батьками? (Відповіді)

А чи любите ви казки? А ось зараз я перевірю, як ви знаєте казки. Я вам буду загадувати загадки, а ви їх будете відгадувати. Домовились?

1. Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь, кабан біжить.

Тут і вовк іде, і ведмідь,

Й кожен хоче в хатці жить.

Так вже тісно їм усім –

Ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить,

І ворушиться, й дрижить? ("Рукавичка")

2. Сидить Півник на печі,

Їсть смачненькі калачі,

Тут Лисичка прибігає,

Мерщій Півника хапає.

Біжить Котик рятувати,

В Лисиці Півника забрати. ("Котик і Півник")

3. Знайшов Півник колосок,

Змолов борошна мішок,

Спік негайно у печі

Пиріжки та калачі.

Мишенят не пригощав,

Бо жоден з них не помагав. ("Колосок")

4. Що втікло від баби з дідом, –

Не сиділось на вікні?

А зустрілось з зайченятком –

Й ну співать йому пісні. ("Колобок")

5. Вигнав дід козу із хати,

Та й пішли вони блукати,

В зайця хатку відібрала.

Всі козу ту виганяли.

Рак козуню ущипнув –

Зайцю хатку повернув. ("Коза-Дереза")

6. Виріс цей хлопчина

З малої деревини.

У печі зміючку спік,

Сам на дерево утік.

Його гусенятко врятувало –

На крилечка свої взяло.

Принесло до тата й мами

Частувати пирогами. ("Івасик-Телесик")

7. Я – бичок – третячок,

Солом’яний в мене бочок.

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив. ("Солом’яний бичок")

8. На голову глечик лисиця наділа,

Мерщій до річки поспішила

Скоріше глечика сварити

У річці жартуна втопити.

І не подумала лисиця,

Що і сама може втопиться. ("Лисиця та глечик")

Молодці ви добре знаєте казки? А ось чи знаєте ви казкових героїв? Перевіримо?

1. Він веселий, незлобивий,

Цей хороший дивачок,

З ним господар, хлопчик Робін

І товариш П’ятачок.

До прогулянок він ласий,

Є на мед прекрасний нюх,

Зветься цей смішний ведмедик,

Всім відомо, … (Вінні Пух)

2. За всіх на світі він добріший,

Бо лікує він звірят.

Колись навіть бегемота

Витяг прямо із болота.

Це, звичайно, скажем вмить,

Відомий лікар … (Айболить)

3. Хто моторчик свій заводить?

З даху в гості хто приходить?

І на свято він дістався.

Скажем дружно: "Здрастуй, …" (Карлсон)

4. В батька хлопчик дуже гарний.

Не звичайний, дерев’яний.

Любить дуже батько сина,

Забіяку … (Буратіно)

5. Ой, набридло на віконці

Все на сонечку сидіть.

Я візьму і покочуся,

Щоб побачити весь світ. (Колобок)
Молодці! Ви гарно справилися з завданням. У нашій бібліотеці теж є багато казок, і цих, і багато-багато інших. Тут є не лише казки. Погляньте (показати різні книжки), які цікаві книжки: тут розповідається і про тварин, і про птахів, і про рослини, і про Всесвіт, і про зорі, і про моря, і про гори, і про міста, і багато-багато чого цікавого. І про все це ви дізнаєтеся, коли станете читачами нашої бібліотеки.

Діти, як ви думаєте, що це книжечка? (Показати формуляр читача) Ця книжечка називається формуляр. Він заводиться на кожного з вас. Тут є ваше прізвище та ім’я, а також ваша адреса. Сюди я буду записувати всі книжечки з нашої бібліотеки, які ви захочете почитати дома.

Пам’ятаєте перше правило поводження в бібліотеці? (Відповіді) Так, це те, що книжечки не можна переставляли на інше місце. А тепер послухайте друге правило: книжечку можна взяти з бібліотеки не більше, ніж на 7 днів. Удома ви почитаєте книжечку, переглянете ілюстрації і у певний термін повернете її в бібліотеку – її хочуть почитати інші діти. А якщо не встигли прочитати? Не засмучуйтесь, треба тільки підійти до мене і я продовжу термін. Зрозуміли?

Діти, а скажіть мені, чи знаєте ви, як треба поводитися з книжками? Я вам зараз прочитаю віршик про дівчинку Ірочку, а ви мені скажете, чи правильно вона вчинила.


Мама Ірочці в книгарні

Книжечки купила гарні.

Ой, чого ж там в них немає!

Іра з втіхи аж співає.

День минув – і книги плачуть.

Бо постарілись неначе.

Іра їх як оглядала,

Часто в ротик палець клала,

Став папір такий брудний,

Хоч бери його та мий! (Відповіді учнів)

А тепер послухайте про дівчинку Мар’яну.

Книжка скаржилась Мар’яні:

- Я у тебе не в пошані.

Звідкіля це на мені

Плями сині та масні?

Подивися, ось сторінка:

Намальована хатинка,

Під хатинкою маля

І надписано? "Це – я".

А за дві сторінки далі –

Різні звірі небувалі.

Сині, жовті та рябі.

Що й не снилося тобі. (Відповіді дітей)

Так, це погано.

Недарма на цих дітей

Книжки ображаються,

Дуже різні читачі

Цим книжкам трапляються.

А як треба поводитися з книгами? (Відповіді дітей)

Молодці. Все сказали. Отже, запам’ятаємо правила поводження з книжкою:



  1. Не брати книжку брудними руками.

  2. Не слинити пальці, коли гортаєш сторінки.

  3. Не згинати сторінки, а користуватися закладинами.

  4. Не перегинати книгу.

  5. Не писати і не малювати на сторінках.

  6. Не залишати книгу на сонці та під дощем.

Дружіть ви з книгою,

Її ви поважайте.

Шануйте книгу,

Більш її читайте.

Бо книга – це віконце в світ, малята,

Читати будете – і будете все знати.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Давайте нагадаємо наші правила поводження в бібліотеці. (Відповіді дітей) Обіцяєте виконувати ці правила?

VІ. Підсумок уроку.

Ось і завершилась наша мандрівка чарівним книжковим містом. Ви побачили, як багато книг в бібліотеці, узнали, що книжки стоять на поличках стелажів, роздивились книжкові виставки, нагадали бібліотечні правила. Я буду на вас чекати, приходьте до нашої бібліотеки, читайте книжечки!

Що ж вам сподобалось в нашій мандрівці? (Відповіді дітей)

До нової зустрічі.



Бончковська С.Г.
1 клас

Тема. Автори книги.
Мета: дати учням поняття про авторів;

розкрити значення книги в житті людини;

прививати любов до книги.
Обладнання: дитячі книги.

Хід уроку
Бібліотекар.

З дитячих років книга стає нашим постійним супутником. Усе життя вона допомагає нам працювати, учитися, мріяти, відпочивати.

У який би будинок ти не прийшов, у якій би родині не побував, скрізь обов’язково побачиш книги – у шафах, на полках, на столі, у шкільному портфелі, а іноді навіть під подушкою.

Ви тільки навчилися говорити і ходити, а у вас уже з’явилася книжка. Спочатку ви просто сиділи і розглядали малюнки. Дорослі читали вам казки, вірші, оповідання. От так і почалося перше знайомство з книгою, яка для багатьох залишається другом і супутником на все життя.

От лежить на парті маленька книга, але як багато вона може нам розповісти. Разом з героями книг ми здійснюємо подорож у далекі країни і навіть на інші планети, занурюємося на дно морів і океанів, проникаємо в надра Землі й у таємниці життя на ній, пізнаємо минуле і заглядаємо в майбутнє.

Але перш, ніж книга прийде до нас в будинок, її повинен хтось створити. Про те, хто для нас пише книги, ви дізнаєтеся на уроці, який має назву «Автори книг».



Вивчення нового матеріалу.

Якою буде майбутня книга? Це будуть казки для дітей, або оповідання для дорослих, веселі пригоди, або розповіді про тварин, – поки про це знає тільки одна людина – письменник (автор книги).

То хто ж такий, на вашу думку, автор книги? (Відповіді дітей).

Автор – це людина, творчою працею якої є створення книги. Легко книгу прочитати, та нелегко її написати. У складному процесі створення книги найважливіше, звичайно, написати її, вигадати головних героїв та сюжет (зміст) твору. На це іноді витрачаються роки. Письменник спочатку пише так званий рукопис.

Рукопис – це текст будь-якого твору, написаний автором від руки або надрукований на друкарській машинці чи комп’ютері.

Отже, автор працює над своїм рукописом, розповідає нам, читачам, про своїх героїв, про їх життя та пригоди. І ось поставлено останню крапку в рукописі. Пройде час, і рукопис перетвориться в книгу. А ім’я автора ми зможемо побачити на обкладинці книги. Так само тут можна прочитати і назву книги.

Давайте познайомимося з авторами дитячих книг та з книжками, які вони написали.

(Слайд-презентація («Автори дитячих книг»)


Автора книги ще називають письменником. Письменник – людина, яка пише художні твори і для якої літературна діяльність стала професією. Хоча деякі дитячі письменники мали зовсім іншу професію. Наприклад, Марійка Підгірянка, Василь Сухомлинський працювали учителями, а Анатолій Костецький – викладачем в університеті. Наталя Забіла, Всеволод Нестайко, Олена Пчілка працювали у дитячих журналах (професія – журналіст). Андерсен був актором, а Микола Носов – режисером фільмів.

Письменник творить книгу, це дуже нелегка праця. А у вас є улюблені письменники? Які твори улюбленого письменника ви знаєте?



Запитання:

  1. Хто такий автор книги?

  2. Що таке рукопис книги?

  3. Хто такий письменник?

  4. Яких дитячих письменників ви знаєте?

Предко В.В.
1 клас
Тема. Художнє оформлення книги.
Мета: пояснити учням значення малюнків для розкриття змісту книжки;

розвивати художній смак учнів;

виховувати бережливе ставлення до книжки.
Хід уроку

Опрацювання нового матеріалу.

Діти, ви вже подорослішали, навчилися читати. Сьогодні ми з вами познайомимося з різними книгами. Це буде не просте знайомство. Ви дізнаєтесь багато нового, станете досвідченішими і зовсім по-новому сприйматимете книги.

Скажіть, чи ви любите читати книжки з малюнками?

Як ви думаєте: чи потрібні малюнки в книжках? Чи можна обійтися без них? На думку багатьох читачів текст без малюнка погано сприймається. В бібліотеці книжки ви вибираєте з яскравими малюнками.



Ілюстрація (малюнок) розкриває зміст книжки, вона може бути розташована на будь-якій сторінці в книжці. Хто ж створює яскраві книжечки для вас? Хто вони, ці люди?

Шановні діти, давайте поринемо у чудовий, яскравий, різнобарвний світ книжкової ілюстрації.

У книгах, журналах поруч з текстом ми бачимо малюнки художників чи фотографії. Такі зображення називаються ілюстраціями. Слово це походить від грецького – наочне зображення. Їхнє призначення – допомогти усвідомити те, про що йдеться в тексті, висвітлювати його зміст.

Особливого розвитку ілюстрація досягла з винаходом друкарства.


Розповіді про художників-ілюстраторів.

Не так просто зробити ілюстрацію до книжки. Художник довго читає книжку, осмислює прочитане, має добре знати час, описаний у книзі, характер героїв, їхній зовнішній вигляд, побут, речі, одяг – ілюстрація має точно відповідати змісту книги. Художники бувають різні; одні малюють побут, інші лише природу, треті тварин.


Видатні художники (слайдова презентація).
Підсумок уроку.

1.Що таке ілюстрація?

2.Хто створює ілюстрації.

3.Назвіть художників-ілюстраторів?

Предко В.В.
1 клас
Тема. Як правильно читати книжку.
Мета: прищеплювати учням уміння самостійно вибирати і працювати з книгою;

робити висновки з прочитаного;

виховувати повагу і любов до книги.
Обладнання: комп’ютер.
Хід уроку

Бібліотекар.

Дорогі друзі! Книга – супутник людини. Вона супроводжує нас впродовж життя. Не можна уявити собі людину, яка б обходилась без книг. Книга навчає нас рідної мови, вчить відчувати красу слова, усвідомлювати його велику силу. Вона стала для кожного із нас необхідною, як земля, як чисте небо над головою, як хліб. Сучасного школяра важко уявити без книги. В нашій країні для вас, діти, видається безліч книг. Прочитати всі просто неможливо, значить потрібно вибирати й читати найцікавіші.


Алгоритм вибору та послідовності спілкування з книгою

  1. І ось ви вибрали саму цікаву книгу. Що ж тепер робити? Звичайно читати. А чи вмієте ви правильно читати? Як же треба читати, щоб книга давала нам знання, учила розуміти життя, розуміти красу і велич людини, допомагала нам ставати кращими? Головне – треба добре розуміти книгу,одержати чітке уявлення про прочитане. А для цього треба читати не поспішаючи, уважно з’ясовувати значення кожного незрозумілого слова. Інакше ви неправильно зрозумієте книгу.

  2. Розвивайте своє уявлення. Письменник, створюючи художні твори, вибирає найнеобхідніші слова. А читачі за словами автора бачать цілу картину, чують звуки, відчувають запахи, так, ніби все описане в книзі вони відчули наяву. Прочитавши книгу, ви, діти, стаєте досвідченіші. Читайте вдумливо. Уважно розглядайте ілюстрації. Це доповнить ваше уявлення про прочитане, допоможе краще відчути почуття героїв.

  3. В багатьох книгах є вступні статті, передмови. З передмови можна дізнатися, кому призначена книга, історію її створення. Також питайте поради в бібліотекаря. Бажано робити виписки тих місць з книги, які вам особливо сподобались.



Методичні рекомендації бібліотекаря

Як вибрати книгу для читання:

  • на книжковій полиці ти завжди знайдеш цікаві книги;

  • ти сам можеш вибрати книгу;

  • ти можеш вибрати книгу за порадою бібліотекаря.

  • зміст прочитаного повинен осмислюватися;

  • не можна допускати механічного читання;

  • запам’ятай найяскравіше в книзі.

Як читати книгу:

  • внутрішньо налаштуйся читати книгу з інтересом, уважно, вдумливо, запам’ятай зміст книги;

  • вчись швидко читати;

  • прочитавши книгу , обговорили її з друзями, батьками, бібліотекарем.

Як розпочати читання:

  • перед читання познайомся з побудовою книги;

  • подивитись титульну сторінку на якій ти знайдеш назву книги, прізвище автора книги, художника, де, коли і ким видана книга.


Заключне слово бібліотекаря.

Любімо ж книгу, читаймо вдумливо, відносимося з повагою до тих, хто творить для нас ці найдорожчі скарби знань.



Предко В.В.

1 клас
Тема. Газети та журнали для дітей.



Мета: розширити знання учнів про дитячу періодичну пресу;

ознайомити з термінами: періодика, редактор, тираж, номер, примірник;

спонукати дітей до систематичного перегляду дитячої періодики.
Обладнання: книжкова виставка "Калейдоскоп періодичних видань", екран, проектор.
Хід уроку
Бібліотекар.

Добрий день, дорогі друзі! Щодня, в будь-яку годину, до кожної оселі приходить листоноша і приносить газети та журнали. Газети та журнали називають періодичними. Чому? Тому, що вони виходять з певною періодичністю.


"Газета". Ми розгортаємо газету, читаємо її і дізнаємося про події, які відбулися в нашій країні та за її межами, де знайшли корисні копалини, чого досягли наші учені та спортсмени. Разом з газетами до нас приходить багато чудових людей. У газетах надруковано їхні портрети, розказано про їхню роботу. Як ви, діти, думаєте: звідки газети дізнаються про події,які відбулися в нашій країні та за її межами?

В усіх кінцях земної кулів них є свої розвідники – кореспонденти. Це вони уважно слідкують за життям і про все повідомляють газету. Телефоном, телеграфом, Інтернетом приходять новини в редакцію. А наступного дня про них газета розкаже своїм читачам. Друкують газети спеціальні машини в друкарнях.

А яка ж історія виникнення газет? В 1 столітті до н.е. в Римі тодішній правитель Юлій Цезар наказав поставити гіпсові плити, на яких повідомлялось про різні події життя міста, розміщувались оголошення.

Пізніше, в 16 ст.у місті Венеції на вулицях продавалися рукописні листи з новинами та оголошеннями. Ціна такого листа – одна монета, яка називалася "газета". Звідси і назва – газета.

В Україні перша газета з’явилася у місті Львів, називалась вона "Львівський кур’єр". Пізніше по всій Україні почали виходити газети.

(Бібліотекар проводить огляд цікавих журналів).

Газету та журнал роблять багато людей – кореспонденти, редактори, складачі, друкарі. А ще ті, хто виготовляє газетний папір, друкарські фарби.

Матеріал в газеті дуже різноманітний. Якщо в газеті важлива публікація, її виділяють більшим шрифтом. (Бібліотекар наводить приклади).
"Журнал". Журнал – періодичне друковане видання. Слово "журнал" прийшло до нас з французької мови, в перекладі означає "день", "щоденник". Журнали в Україні з’явилися в 19 ст. Журнали за обсягом більші, ніж газети. В журналах багато малюнків та ілюстрацій, фотографій.

Періодичні видання можна передплатити у відділенні зв’язку або користуватися ними в бібліотеках.



(Бібліотекар знайомить дітей з популярними журналами).
Підсумок уроку.

Запитання на закріплення матеріалу:



  • Що таке періодичні видання?

  • Що означає слово "газета"?

  • Які дитячі газети та журнали ви знаєте?


Бібліотекар.

Юні друзі!

Читайте журнали та газети,

Подолайте усі тенета

Дізнайтесь про Всесвіт гарний,

Труди ваші не будуть марні!



Предко В.В.
2 клас
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка