 ТемаТарас Шевченко.
Мета. Продовжувати ознайомлення учнів з життям і творчістю Т.Г.Шевченка. Розвивати пам'ять, мислення, увагу, техніку читання, вміння самостійно робити висновки. Виховувати любов і повагу до світлою образу поета-мислителя і борця.
Тип уроку. Урок позакласного читання
Обладнання. Т. Г. Шевченко "Кобзар", збірники творів "Позакласне читання. 4 кл." (видавництво "Навчальна книга — Богдан", 2005); портрет поета, ком’ютери.
Хід уроку
І. Організаційний момент. (Слайд)
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо –
Урок читання починаймо.
- Сьогодні до нас на урок завітали гості, привітаймося з ними.
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя-доля буде
Не на день і не на рік,
А на довгий, довгий вік.
2. Створення емоційного настрою.
- Будь-яка робота виконується легше й краще, якщо у людини гарний настрій, тому на початку уроку посміхніться і почнемо працювати.
3. Самовизначення до діяльності шляхом аналізу девіза уроку. (Слайд)
- Спробуйте розшифрувати вислів, який буде девізом нашого уроку.
ТИ ТЕ УЧІ БРА ЧИ ДУ у
ТЕ ТЕ МОЇ СЯ
ТАЙ
МАЙ
○ ◊ ◊◊
(Картка – ключ ) )
«Учітеся, брати мої, думайте, читайте…»
- Як ви розумієте ці слова? Поясніть.
- Поміркуйте, якій відомій людині належить цей вислів? (Т.Г.Шевченку)
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Як ви гадаєте, чому девізом нашого уроку позакласного читання я обрала слова Т.Шевченка? (Слайд)
- Дійсно, цей урок присвячується геніальному синові українського народу Тарасу Григоровичу Шевченку. Пропоную провести урок у формі усного тележурналу, під час якого ми перегорнемо сторінки життя та творчості Тараса Шевченка, прислухаймося до його думки та до його слова.
(Слайд)
Ну щоб, здавалося слова…
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує!.. Знать од Бога
І голос той, і ті слова
Ідуть меж люди!
- Шевченко і справді мав від Бога голос і слова, які йшли меж люди. Навіть, у тяжкі часи, в родинах українців зберігалися твори Шевченка. І ті, кого лиха година гнала на чужину, разом з грудочкою рідної землі, Біблією брали із собою книгу Шевченка.
III. Актуалізація читацького досвіду.
- А як називалася перша збірка віршованих творів Тараса Шевченка? («Кобзар») (Слайд)
- Чому поет саме таку назву дав своїй першій збірці? (Шевченко був кобзарем).
1. Етимологічна хвилинка.
- Хто такі кобзарі? (Колись кобзарями називали народних співців, що ходили від села до села, граючи на кобзі, співали пісні, розповідали людям про долю України, її народу) (Слайд)
- Чому Шевченка називають Великим Кобзарем? (Тарас Шевченко не співав по вулицях, але читаючи його твори відчуваємо ніжну, сумну пісню про важке життя людей. Люблять твори Кобзаря за правду, щирість. У віршах він писав про тяжке життя селян-кріпаків, життя дітей-сиріт).
2. Робота з виставкою книг.
- На сьогоднішній виставці представлені книги, збірки творів Шевченка та кілька видань «Кобзаря». Вони всі різні тому,що вони з давніх-давен видавалися, видаються тепер та будуть видаватися.
Ми з вами неодноразово звертались до «Кобзаря» Шевченка, у деяких дітей нашого класу він є вдома. А у вас на партах є збірнички, в яких розміщені вірші Тараса Шевченка та твори про нього, написані іншими авторами.
3. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- Які асоціації виникають у вас з імʼям Тараса Шевченка?
Тарас Шевченко
поет
Художник
кріпак
сирота
Кобзар
солдат
Співець української природи
III. Сторінками життя та творчості Тараса Шевченка
- А зараз ми перегорнемо сторінки життєвого та творчого шляху Великого Кобзаря «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття». (Слайд)
(Слайд) І сторінка – «Народження хлопчика та його дитинство»
(Слайд) Учень. 9 березня 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту на Київщині (тепер Черкащина) у бідній кріпацькій хаті Шевченків народився хлопчина. Батьки дали йому ім'я Тарас.
В похилій хаті, край села
Над ставом чистим і прозорим,
Життя Тарасику дала
Кріпачка-мати, вбита горем.
- Хто такий кріпак? (Кріпак – це людина закріплена за паном, яка на нього працює. Пан міг кріпака купити, продати, виміняти як річ.)
Учень. Коли минав йому другий рік, переселились Шевченки з усією сім'єю до села Кирилівка. Велика була сім'я: батько Григорій, мати Катерина, три сестрички (Катря, Ярина, Марійка), два братики (Микита, Йосип) і дідусь Іван. Всіх дев'ятеро. Гарно було в Кирилівці. Коло хати розкішний квітник, стара крислата верба, за хатою садок, а там левада, засіяна квітами, а через леваду в'ється річечка. Серед цієї краси зростав малий Тарас. Піклувалися ним добра мати та сестра Катерина.
1. Робота над уривком з книги "Широкий шлях" ("Залізні стовпи"), с. 100
І частина – читає вчитель
ІІ частина – вибіркове читання.
- Знайдіть і прочитайте опис країни, в якій зростав Тарас.
ІІІ частина – читання в особах.
- Деякі учні готували читання цього уривка в особах.
2. Бесіда за товром
- Яким був Тарасик в дитинстві?
- То, чи вийшло щось добряче з Тараса?
(Слайд ) ІІ сторінка. «Тяжко-важко в світі жити сироті без роду».
(Слайд) Учень.У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої мачухи. Коли хлопчику було 11, помер батько. Нікому у цьому світі не живеться гірше, ніж сироті.
Рано вмерла його мати,
Вмер із часом тато.
Залишився сиротою.
Не міг раду дати
З горем і журбою.
Вчитель (Слайд)
Тяжко-важко в світі жити
Сироті без роду
Нема куди прихилиться,-
Хоч з моста та в воду.
1. Робота над твором «Чабан, маляр, кухар»
Інсценізація "Чабан, маляр, кухар "(уривок з книги О. Іваненко "Тарасові шляхи").
Оксана.Чом же плачеш ти? Ох, дурненький Тарасе. Давай я сльози витру. Не сумуй, Тарасику, адже кажуть, найкраще від усіх ти читаєш, найкраще за всіх співаєш, ще й, кажуть, малюєш. От виростеш і будеш малярем. Еге ж?
Тарас. Еге ж, Оксано, малярем.
Оксана. І ти розмалюєш нашу хату.
Тарас. Еге ж. А всі кажуть, що я ледащо і ні на що не здатний. Ні, яне ледащо. Я буду-таки малярем. Оксана: Авжеж, будеш! А що ти ледащо, то правда. Дивись, де твої ягнята! Ой, бідні ягняточка, що чабан у них такий — вони ж питочки хочуть!
Оксана. Ходімо, я тобі допоможу. (Слайд)
2. Бесіда
- Чи легким було дитинство Тараса?
- Ким хотів стати малий Тарас?
- Яку роль в житті Тараса відіграла Оксана?
- В якому творі Тараса Шевченка змальовано образ цієї дівчинки? («Мені тринадцятий минало...")
- Хто прочитає напам'ять цей вірш? (Слайд)
(Слайд) ІІІ сторінка «Картинна галерея Шевченка»
Учень. Як випадала вільна хвилина, хлопчик брав аркуш сірого паперу, недогризок олівця і сховавшись в бур’янах малював усе, що бачив довкола. Малював лише чорним олівцем, бо інших у нього не було.
(Слайд) Учень. Погляньте на картину І.С.Їжакевича «Тарас пастух». В основу сюжету картини автор поклав вірш «Мені тринадцятий минало». Так починається шлях майбутнього художника. У сільській школі Тарас навчився читати, потім служив у пана, а той віддав вчитися на маляра, щоб мати свого художника.
Раз застав при малюванні
в саду його Сошенко.
Поміг, щоб вільним став Тарас.
Вчитись став Шевченко.
Учень. Тут Шевченко влітку 1836 року познайомився зі своїм земляком - художником Іваном Сошенком, завдяки зусиллям якого навесні 1838 року молодого поета друзі викупили з кріпацтва і він зміг навчатися в Академії мистецтв. За час навчання одержав 3 срібні медалі за свої художні роботи.
(Слайд) Ще він художник справжній і чудовий,
В його картинах – все життя народу,
Він малював портрети й Україну –
Її людей, її красу природи.
- Пропоную переглянути художні твори Шевченка. (Слайд)
(Слайд) ІV сторінка «Шевченко - поет»
Його пізнали малярі,
Хвалили вдале діло.
Але злякалися царі:
Він вірші пише сміло!
(Слайд)
Учень. Серце мліло
Від горя людського ,
Й воскресало гордо й сміло
Тарасове слово.
Бо в тих віршах розповідав
Як добре вже вільним бути.
Яка неволенькам біда,
Як гнобить ворог лютий.
- Як сприймалося народом Шевченкове слово?
- Як ставився до людей, а люди до нього?
- У своїх творах Шевченко писав не тільки про тяжке життя українського народу, дітей-сиріт, не тільки закликав людей до боротьби проти кріпацтва, а й оспівував красу української природи.
1. Учні читають напамʼять вірші Шевченка
(Слайд) V. Сторінка «Пам'ять про поета вічна»
9 березня 1861 року Шевченку минуло 47 років. Привітати поета, який лежав тяжкохворий, прийшли друзі. А 10 березня серце великого українського Кобзаря перестало битися. (Слайд)
(Слайд) А 10 березня 1861 року Тарас Григорович помер. Поховали його в Петербурзі на Смоленському кладовищі. Та чи могли люди забути і не виконати ще один заповіт?! І у травні того ж року перевезли його прах в Україну. Поховали генія поетичного слова, великого художника, патріота і борця за свободу Т.Г.Шевченка на Чернечій горі, поблизу Канева.
Багато літ минуло з того часу,
Праправнуки вивчають “Заповіт”,
У Каневі вклоняється Тарасу
Не тільки Україна – цілий світ.
- У цьому році увесь світ відзначає 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря.
І хоч Тарас Григорович прожив усього 47 років, із них 24 роки був у кріпацтві, 10 років мучився у солдатській неволі на засланні і лише 13 років був вільною людиною, його ім’я знають в усьому світі, воно вічне у пам’яті нашого народу.
Іменем Шевченка названі міста, села, вуиці, пам’ятники і не лише в Україні, а й далеко за її межами: в Росії, Молдові, Казахстані, Канаді, Франції, Америці. Його твори видано 33 мовами світу.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІ. Сторінка «Наші знання про Шевченка»
- А зараз переходимо до наступної сторінки, яка стосується ваших знань.
(Слайд) 1. Робота над твором К.Гриневичевої «Однин вечір з життя Шевченка в Києві»
1) Словникова робота
2) Мовчазне читання твору.
3) Переказ твору за складеним планом. (Слайд)
- Які місця надихали Шевченка до написання віршів?
- Про що згадував Шевченко у своїх творах?
2. Робота в групах. (Слайд)
1 група. «Закінчи речення»
1. Неначе сонце засіяло,
І наче все на світі стало
моє ... лани, гаї, сади!..
І ми, жартуючи, погнали
чужі ягнята до .... (води).
2. Дивлюсь, аж світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце .... (зустрічає).
3. Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона .... (калина).
2 група. «Доберіть до малюнків рядки з віршів, розтав правильно цифри
1
|
3
|
2
|
4
|
… Тече вода із – за гаю
Та попід горою.
Хлюпочуться качаточка
Поміж осокою.
|
… Сонце гріє, вітер віє
З поля на долину,
Над водою гне з вербою
Червону калину.
|
… Вітер з гаєм розмовляє
Шепче з осокою;
Пливе човен за Дунаю
Один за водою…
|
… Зоре моя вечірняя,
Зійди над горою,
Поговорим тихесенько
В неволі з тобою.
|
3 група. Відтворіть прислів’я про Т.Шевченка
• Шевченко Тарас, наче сонце для нас.
• Тарасові слова – то правда жива.
• Хто з Шевченком знається, той розуму набирається.
• Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став.
3. Презентація виконання завдання в групах. (Слайди)
4. Самостійна робота у вигляді тесту (Слайд)
-
Коли народився Тарас Григорович Шевченко?
а) 8 березня 1815 р.;
б) 9 березня 1814 р.;
в) 10 березня 1816 р.
-
У скільки років Малий Тарасик залишився без матері?
а) 8 років;
б) 9 років;
б) 7 років.
-
Т. Г. Шевченко відомий світу, як…
а) архітектор;
б) письменник;
в) поет;
г) художник.
-
Похований Шевченко в…
а) Петербурзі;
б) Києві;
в) Каневі;
г) Москві.
-
Якого птаха найбільше оспівував поет?
а) соловейка;
б) лелеку;
в) ластівку;
г) жайворонка.
6. Які рослини і які живі істоти згадуються у вірші « Реве та стогне Дніпр широкий»?
Рефлексія (Слайд)
- Що нового дізналися про Шевченка?
- Яким було його життя в дитинстві?
- Що сподобалося найбільше?
(Слайд) Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово Шевченкове – живе і вічне. Вивчаймо його, думаймо над його істиною, виконуймо його заповіти, які посилав він синам свого народу. І серед них найперший і найголовніший:
Свою Україну любіть,
Любіть її… Во время люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.
|