Тільки пам’ять не сивіє… (до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни)Скачати 55.66 Kb.
Дата конвертації08.03.2016
Розмір55.66 Kb.
Тільки пам’ять не сивіє…

(до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни)


(інструктивно-методичний лист)
Встають у пам’яті, у слові,

Встають у клекоті броні,

Встають у битвах, у заграві

Ті незабутні грізні дні.


22 червня 2011 року виповнюється
70 років від початку найбільшої і найкривавішої із усіх війн людства - Великої Вітчизняної.

…Війна прийшла на нашу землю підступно, раптово, недільним червневим ранком. Про це зловісно засвідчило бомбардування українських міст, в тому числі Чернівців.

У перші ж дні війни в області була проведена мобілізація чоловіків
1905-1918 рр. народження.

Прикордонники мужньо відбивали атаки ворога. Дійову допомогу їм подавали частини і з’єднання 17-го стрілецького корпусу.

Назавжди у Книгу Слави вписали свої імена воїни 5-ї прикордонної застави, якою командував молодший лейтенант К.Т. Алексєєв.

Особливо жорстокими були бої в районах Глибокої, Тарнавки, біля Селятина і Красноїльська, під Тарасівцями. Ворожі штурмові загони, що проникли на територію області, увечері 22 червня змушені були відступити назад.

Критичного характеру набули бої в районі Герци. Тут на виручку прикордонникам прийшли частини 60-ї гірської дивізії.

В перший день війни в небі над Чернівцями хоробро билася з ворогами ланка винищувачів під командуванням капітана І.П. Мятіцина.

…Червона армія відступала. За наказом командування війська залишили територію області і відступили за Дністер. Буковина була окупована румунськими військами, які визнавали тільки один метод управління - фізичний та моральний терор.

З серпня 1941 р. на її території почали діяти підпільні організації. Безсмертні славу здобули хотинські комсомольці-підпільники на чолі з Кузьмою Галкіним, якому посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. В організацію входили В.Манченко, М.Салтанчук, О.Непомнящий, Д.Семенчук, М.Тамполар, О.Бондарчук, І.Трофа, Ю.Решетник, М.Фостій.

«Рекомендаційні комуністичні листівки, замах на комісара Сходу, знищення будинків, нові диверсії в Хотинському повіті – сміливі атаки, свідчення сили цієї організації» - сповіщала таємна поліція.

В серпні 1942 р. фашистам вдалось частково розкрити підпілля. Внаслідок зради понад 40 молодих патріотів потрапили до рук гестапо і сигуранци. В жовтні 5 з них пішли на смерть: К.Галкін, В.Манченко, О.Непомнящий, М.Салтанчук, Д.Семенчук, решта – в концтабори.

Загалом в Чернівецькій області протягом окупації було розстріляно понад 16 тис. чоловік мирного населення і військовополонених, на каторжні роботи в Румунію та Німеччину відправлено 69 тис. чоловік.

У підготовці до відзначення 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни бібліотечні заклади області разом з шкільними, культосвітніми установами, музеями, Товариствами ветеранів можуть взяти активну участь у підготовці та проведенні Тижнів ти Вахт пам’яті, свят сіл і вулиць, фестивалів солдатської пісні, інформаційно-просвітницьких акцій.

Спільно з організаціями товариства охорони пам’яток, історії та культури бібліотечним установам області слід вести відповідну популяризацію про проведення місячника по впорядкуванню пам’ятників та пам’ятних знаків.

Співпрацюючи з будинками культури, можна провести кіновечори, на які запросити ветеранів війни, солдатських вдів, членів сімей фронтовиків. У фойє доцільно оформити розгорнуті книжково-ілюстративні та фотовиставки «Спогади, обпалені війною».

На відзначення 70-ї річниці початку Великої Вітчизняної війни пропонуємо бібліотекам області організувати цикли книжкових виставок, тематичних літературних добірок, розгорнуті перегляди літератури, бібліографічні огляди за темами:


 • Навіки залишилися в строю;

 • І знов війна стає перед очима;

 • Повік ті дні у пам’яті не стерти;

 • У серці й пам’яті народній;

 • Не підлягає забуттю.

Подаємо примірну схему розгорнутої книжкової виставки-реквієму:«Реквієм тим, чиє життя обірвала війна»

(до 70-ї річниці початку Великої Вітчизняної війни)

Орієнтовні назви розділів:


 • Ця дата переступить віки…;

 • Чернівецька область в роки війни (1941-1945рр.);

 • Доторкнися серцем до подвигу;

 • А вогонь вічних снів полум’яно горить.

Серед масових заходів, присвячених цій історичній даті, бібліотекарям варто звернути увагу на такі форми, як: літературно-поетичні, літературно-драматичні, літературно-художні композиції за темами: • Спогади: важкі, болючі, дорогі…;

 • Подвиг їх незабутній;

 • Коли оживають пам’ятники…

Тематичні вечори, вечори-спогади, вечори-зустрічі мають стати мостом між героїчним минулим і сьогоденням, між батьками і дітьми, дідами і онуками:

 • Тепла вітальня;

 • Вклонімося далеким тим рокам;

 • Не повторися вдовина доля;

 • Не зітруть роки велич славного подвигу.

У ході підготовки до вшанованих заходів можна оформити та поновити альбоми, папки документів та ілюстративних матеріалів на теми:

 • Герої - наші земляки ;

 • Незламні солдати 41-го;

 • Батьки заповідали мужність.

Привернути увагу до конкретних творів краєзнавчого характеру допоможуть виставки однієї книги, виставки-монологи, презентації книг про Україну та Буковину в роки Другої Світової війни, презентації творів авторів-буковинців:

 • І ожива минуле;

 • Естафета пам’яті;

 • Рядки, обпалені війною.

Спільно з освітніми закладами рекомендуємо розробити цикли уроків пам’яті, уроків мужності, уроків милосердя, уроків пошани:

 • Війна у пам’яті, а в серці мир;

 • Схилися над могилою солдата;

 • Є в парку (селі) могила;

 • Щемний біль пам’яті.

Для організації книжкових виставок, переглядів літератури, днів інформації, бібліографічних оглядів, радимо використати літературу, яка надійшла до книгозбірень області за період 2005-2010 рр.

Суттєвою допомогою в діяльності невеликих книгозбірень може стати використання внутрісистемного обміну для організації бібліотечних інформаційних акцій.


Для висвітлення 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни рекомендуємо використати такі джерела:

 1. ГУСАР Ю.С. Пароль: «Біла стрічка»: худ.-документ. повість / Ю.Гусар.- Чернівці: Місто, 2001.- 48 с.: іл.

 2. ДЖОГА І.М. Вони визволяли Буковину: факти, дати, імена / І.Джога.- Чернівці: Місто, 2006.- 224 с.

 3. КОМАРНИЦЬКИЙ С.І. Вони наближали Перемогу (Буковина та буковинці в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.) / С.Комарницький.- Чернівці, 1995.- С. 45-51.

 4. ФОСТІЙ І.П. Північна Буковина і Хотинщина у Другій світовій війні 1939-1945 рр. / І.П. Фостій.- Чернівці, 2005.- С. 261-294.

***

 1. БУРКУТ І. Українські історики про події 1940-1941 рр. в нашому краї // 28 червня 1940 року: погляд через 60 років / І.Буркут: матер. наук.-практ. конф., м. Чернівці 28.06.2000.- Чернівці, 2000.- С. 36-45.

 2. ВРОНСЬКА Т. Проскурівсько-чернівецька операція 1944:
  [4 березня – 17 квітня] / Т.Вронська // Малий словник історії України / В.Смолій, С.Кульчицький, О.Майборода та ін.- К., 1997.- С. 326.

 3. МУСІЄНКО І.В. Дисципліна по-сталінськи. Міфи і реальність: Указ від 26.06.1940 р. і його реалізація в Чернівецькій області в 1940-1941 рр. / І.Мусієнко // Питання історії України: зб. наук. ст.- Чернівці, 1998.- Т.2.-
  С. 250-260.

 4. ФОСТІЙ І.П. Героїчно-трагічний подвиг 16-го механізованого корпусу // Питання історії України: зб. наук. статей / І.Фостій.- Чернівці, 1999.- Т.3.- С. 177-187.

 5. ХОЛОДНИЦЬКИЙ В. З історії переселення буковинських німців у 1940-1941 р. / В.Холодницький // Наук. вісник Чернів. ун-ту: зб. наук. праць.- Чернівці, 2000.- Вип. 73-74.- С. 154-168.


Підготували: методист ВНМРІБС Лисак Л.О.,

провідний бібліотекар ВДПКБ Лупан А.С.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка