Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу. Тема уроку Поміркуємо над казкою. Т. Коломієць «Кажу, кажу казку», А. Дімаров «Для чого людині серце»



Скачати 113.85 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір113.85 Kb.
Урок читання в 3 класі

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Тема уроку Поміркуємо над казкою. Т. Коломієць «Кажу, кажу казку»,

А.Дімаров «Для чого людині серце»



Мета уроку: продовжити знайомство дітей з жанром літературної казки;

формувати читацькі компетентності , вчити самостійно визначати завдання уроку, головну думку і персонажів твору, розвивати мову і мислення дітей;

виховувати прагнення робити добро,співчуття до ближнього.
Обладнання і матеріали: дерев’яний чоловічок , паперові сердечка, мультимедійна презентація, аркуші-помічники для кожного учня.
Хід уроку

I . Організаційний момент. Емоційне налаштування на урок.

Продзвенів дзвінок.

Розпочавсь урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Діти - просто молодці.

Подаруйте посмішку щастя,

Щоб всім було радісно в нашому класі.
II.Етап підготовки учнів до активного й свідомого засвоєння нового матеріалу

1)А ми з вами сьогодні починаємо вивчати новий розділ - (Слайди №1) те ні Лі тур ра ки каз

-Які казки називаються літературними?(Казки, написані автором)

Давайте звернемось до змісту підручника с.142. Які казки будемо вивчати? З якої почнемо?

2)- Тема нашого уроку :

« Поміркуємо над казкою» (Слайд №2)
3)Розчитування за віршем Т.Коломієць «Кажу, кажу казку…» (Слайд №3)
4) Чарівний персонаж на уроці

-Сьогодні до нас на урок завітав ось цей дерев’яний чоловічок з казкового лісу. А прийшов тому, що йому дуже хочеться стати справжньою людиною. Його друг,такий самий дерев’яний чоловічок, сказав йому секрет, що для цього потрібно, серце. А от для чого людині серце він забув . Давайте дозволимо йому залишитись на уроці разом з нами. Можливо, він і пригадає.



«Асоціативний кущ»

-Назвіть слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово «серце».




СЕРЦЕ

(Душа,почуття,людина,орган,життя,любов,добро,радість,двигун,кров…)

- Ось скільки різних асоціацій у вас виникло.

-А що ви знаєте про серце?(Це орган тіла людини)(Слайд№4)

-Стисніть свою ліву долоньку в кулачок-ось таке завбільшки ваше серденько. А тепер давайте послухаємо як б’ється наше серце. Поки серце б’ється, доти людина живе.


«Обери позицію»

-А от мені цікаво дізнатись: якби вчені винайшли таке штучне серце, яке б працювало вічно, і не старіло від болю та хвилювань , тоді і люди б ніколи не помирали? Може так би було краще…Як ви думаєте?

Оберіть позицію на аркушах – помічниках:

1)Я обираю штучне серце, яке не відчуває ні радощів, ні болю і ніколи не зупиняється.

2)Я обираю людське серце, яке живе відчуттями радощів і хвилювань і зостарівшись зупиняється.
-Добре. Я зрозуміла вашу позицію. Можливо, хтось із вас змінить свою думку протягом уроку, бо ми сьогодні будемо читати казку «Для чого людині серце» Написав її Анатолій Андрійович Дімаров. (Слайди № 5)

III. Етап засвоєння нових знань

«Очікування» (Слайд 6)

-А чого кожен із вас чекає від уроку? Хто очікує на уроці отримати нові знання - покажіть картку червоного кольору. Якщо чекаєте цікавого спілкування - зелену. Хто очікує отримати гарні оцінки за свої досягнення - синю. А хто ще не визначився - жовту.

- Мені приємно, що майже всі очікують отримати нові знання, тому пропоную вам ознайомитись із завданнями уроку. Вони є у ваших помічниках.

З Н А Т И:

В М І Т И :

Ц І Н У В А Т И :

- відомості про автора;

- зміст твору;

- головних персонажів;

- основну думку твору;




-

-

-





- Сформулюйте , що ви повинні вміти робити протягом уроку.(Вміти давати відповіді за змістом тексту, називати головних персонажів казки,давати оцінку їх вчинкам, визначати тему і головну думку твору)

- Ну а що слід цінувати,ви визначите на уроці.

Розповідь про автора (Слайд 7)

91-річний письменник і донині мешкає у Києві. Не дивлячись на свій вік,Анатолій Андрійович дуже активна людина з веселою вдачею, гострим розумом, почуттям гумору і великою працездатністю .

Анатолій Дімаров народився у 1922 році на Полтавщині в сім’ї хлібороба. За своє життя письменник відчув на собі і жахи голодомору, і біль Великої Вітчизняної війни. З перших днів війни він пішов на фронт. Був поранений, а потім контужений. Після одужання потрапив в окупацію і став командиром партизанського загону. А зараз, у мирний час, пише про те, що пережив. Серед його книг є і твори для дітей. Один з них - казку «Для чого людині серце», ми і будемо сьогодні читати.

Словникова робота (Слайди №8)

-А зараз з’ясуємо значення деяких слів, щоб краще зрозуміти зміст казки. Звернемося до наших помічників. Знайдіть до слів першого стовпчика відповідне значення у другому стовпчику.



плем’я здивовано

дошкулити з одного племені

вражено не роздумуючи

ринуться рідня,народ спільного походження

не вагаючись завдати шкоди,заморозити

одноплемінників кинуться

безпорадно тліти,слабо горіти

у розпачі визначаючи чиїсь дії правильними

схвально безпомічно

жевріти у стані безнадійності


Первинне сприйняття тексту

1 частина-читає вчитель

2 частина- мовчазне читання

Перевірка первинного сприйняття

- Які ознаки чарівності є в цій казці?

- Що не сподобалось?Що ні?

- Які персонажі нам зустрілися?

-Як змінило чоловічка серце? То для чого людині серце?

Перевіримо, як ви зрозуміли зміст прочитаного.



Тест (виконують в помічниках) (Слайди № 9, 10)

1)Плем’я дерев’яних чоловічків жило:

а )в лісі;

б )в печері;

в ) в місті.

2) Що здивувало чоловічків в дівчинці?

а) одяг дівчинки;

б) сльози дівчинки;

в) колір волосся дівчинки.

3) Чому плакала дівчинка?

а) бо її образили дерев’яні чоловічки;

б)бо вона загубила свою іграшку.

в) бо вона заблукала в лісі;

4) Ч ому дівчинка і дерев’яний чоловічок пішли до лікаря?

а) щоб попросити ліки;

б) щоб попросити серце;

в) щоб перевірити стан здоров’я;

5) Яке серце обрав собі чоловічок?

а) серце байдужої людини;

б) серце злої людини;

в) серце доброї людини.

6) Чому чоловічок згорів?

а) бо потрапив у пожежу;

б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопчика;

в)бо у нього піднялась температура.

Взаємоперевірка

-А зараз поміняйтесь листочками з відповідями і перевірте правильність виконання завдання.

Правильні відповіді: а,б,в,б,в,б.

-За кожну правильну відповідь поставте +.

Скільки плюсів, стільки ж балів.

- В «Таблиці успіху» зазначте отримані бали.



Енергізатор «Фруктовий салат» (слайд №11)

V. Етап закріплення нових знань

Повторне читання другої частини казки і її аналіз

Вибіркове читання

-Знайдіть частину, в якій описано прихід до лікаря чоловічка і дівчинки.

-Яким було серце злої людини?

-А серце байдужої людини?

-Яким було серце людини, яка дбала тільки про себе?

-А у доброї людини?



Обговорення в парах

1)Як змінилося життя чоловічка після того, як лікар дав йому серце доброї людини?

2)Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?

3)Що могло статися з хлопчиком?

4)Що сталося із серцем чоловічка від розпачу?

5)Чи вдалося врятувати хлопчика?

6)Що залишилось від дерев’яного чоловічка із добрим серцем?

7)Чому чоловічок жалів своїх одноплемінників?

8)Чи можна вважати його героєм?

9)А як би , на вашу думку, склалося життя чоловічка, якби він обрав інше серце?



Характеристика головних персонажів. Вправа «Встанови відповідність»

Дівчинка

Хлопчик (не можливо встановити) Добра

Лікар Зла

Плем’я дерев’яних чоловічків Байдужа

Допитливий дерев’яний чоловічок


Мовно-логічне завдання

-Діти,давайте відтворимо послідовність казки у аркушах-помічниках. Проставте цифри в тому порядку, в якому відбувались події



  • Плем’я дерев’яних чоловічків

  • Незвичайна гостя

  • Похід до лікаря за серцем

  • Вибір серця

  • Життя чоловічка з серцем

  • Полум’яне серце зігріває хлопчика

Самоперевірка (Слайд №11 )

-Хто виконав завдання правильно - в свою «Таблицю успіху» додайте ще 3 бали. Хто помилився один раз-2бали, хто двічі- 1 бал,а хто більше- нічого.



Технологія «Вирішення проблем»

-Як ви вважаєте,чи правильно вчинив дерев’яний чоловічок?

- Яка тема цієї казки?

- Яка її головна думка?

- Ну а зараз давайте допоможемо нашому гостю обрати серце.

То ж яке серце ви йому запропонуєте?

- Чому?

-Які скарби містить у собі серце доброї людини?(Добро, любов, співчуття, радість, щастя…)



-У вас на парті є маленьке серденько. Напишіть, який скарб ви йому даруєте.

-Я думаю, що з таким чудовим серцем дерев’яному чоловічкові буде дуже добре. Він пізнає багато чудових почуттів: радість,щастя, співчуття, любов…І щойно він повернеться у свій казковий ліс, то одразу оживе.



V. Етап рефлексії

-Ну а ми з вами повертаємось до почуттів.

Що ж краще:жити зі справжнім серцем, здатним відчувати, стільки, скільки воно зможе битись, чи жити вічно з серцем без почуттів?

Оберіть свою позицію на аркушах-помічниках.

Повернемось до завдань уроку. Чи впорались ми з ними?

-Що ж треба цінувати?( Скарби людського серця)



Оцінювання

-Молодці, діти,ви добре попрацювали сьогодні на уроці. Я дуже задоволена вами.

Відкрийте свою «Карту успіху» і до отриманих балів за активну роботу на уроці додайте

3 бали, бо ви всі мені дуже сподобались.

-Піднесіть руку ті, хто отримав 12?

-Хто -11? 10? 9?8?7?

-Хто нижче?

Домашнє завдання

-Вдома ви продовжите роботу над казкою.

С.84-89 -прочитати і стисло переказати казку.

-А наш урок добіг кінця. Я думаю,що він залишив свій слід у вашому серці і бажаю, щоб ваші маленькі дитячі серденька були тільки добрими. А в дарунок залишаю мультфільм, який можете подивитись прямо зараз.

Додаток до уроку
Аркуш - помічник

Моя позиція на початку уроку

Я обираю штучне серце, яке не відчуває ні радощів,ні хвилювань і ніколи не зупиняється.




Я обираю людське серце, яке живе відчуттями радощів і хвилювань і зостарівшись зупиняється.



  1. Завдання уроку

З Н А Т И:

В М І Т И :

Ц І Н У В А Т И :

- відомості про автора;

- зміст твору;

- головних персонажів;

- основну думку твору;




-

-

-





2. Словникова робота

плем’я здивовано

дошкулити з одного племені

вражено не роздумуючи

ринуться група особин, що живуть разом

не вагаючись завдати шкоди,заморозити

одноплемінників кинуться

безпорадно тліти,слабо горіти

у розпачі визначаючи чиїсь дії правильними

схвально безпомічно

жевріти у стані безнадійності

3. Тест

1)Плем’я дерев’яних чоловічків жило:

а )в лісі;

б )в печері;

в ) в місті.

2) Що здивувало чоловічків в дівчинці?

а) одяг дівчинки;

б) сльози дівчинки;

в) колір волосся дівчинки.

3) Чому плакала дівчинка?

а) бо її образили дерев’яні чоловічки;

б)бо вона загубила свою іграшку.

в) бо вона заблукала в лісі;

4) Ч ому дівчинка і дерев’яний чоловічок пішли до лікаря?

а) щоб попросити ліки;

б) щоб попросити серце;

в) щоб перевірити стан здоров’я;

5) Яке серце обрав собі чоловічок?

а) серце байдужої людини;

б) серце злої людини;

в) серце доброї людини.

6) Чому чоловічок згорів?

а) бо потрапив у пожежу;

б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопця

в)бо у нього піднялась температура.


4. План

Плем’я дерев’яних чоловічків



Похід до лікаря за серцем



Полум’яне серце зігріває хлопчика



Життя чоловічка з серцем



Незвичайна гостя



Вибір серця


Моя позиція по закінченні уроку

Я обираю штучне серце, яке не відчуває ні радощів,ні хвилювань і ніколи не зупиняється.




Я обираю людське серце, яке живе відчуттями радощів і хвилювань і зостарівшись зупиняється.




«Карта успіху»


Тести

План

Робота на уроці

Підсумковий бал
















База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка