Тренінгові заняття по формуванню соціальних навиків для учнів 5-го класу



Скачати 370.41 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір370.41 Kb.

Тренінгові заняття


по формуванню соціальних навиків
для учнів 5-го класу

Початок навчання в 5-у класі — особливий етап в шкільному житті дитини. Перед кожним учнем стоїть задача адаптації до незвиклих умов навчання: до безлічі учбових предметів, до нових вчителів і т.п. У п'ятикласників спостерігаються відносно висока тривожність, деяке зниження успішності, проблеми в поведінці. Крім того, наближається «важкий вік», коли діти перетворюються на підлітків. Провідною діяльністю стає міжособове спілкування, але при цьому основним заняттям залишається навчання. Це ще одна причина внутрішнього конфлікту, що переживається тими, що вчаться 5-го класу. Пропонований цикл тренінгових занять «Я і Ми» покликаний надати п'ятикласникам допомогу в період адаптації: понизити у них тривожність, а також навчити користуватися підтримкою оточуючих, надавати допомогу іншим, бачити свої сильні і слабі сторони, приймати себе і удосконалювати. Кожне заняття починається вітанням, тому автори визнали можливим не указувати це постійно в сценарних планах. Те ж саме відноситься і до ритуалу прощання. Даний цикл занять закінчується психологічною грою, яка має на своїй меті підведення підсумків, з одного боку, і є своєрідним заліком за пройденим матеріалом, з іншою. Є і інші складнощі при перевірці ефективності: наприклад, відсутність в рамках однієї школи «контрольної групи». Не можна не враховувати і інші чинники, що впливають на «чистоту експерименту» (зміна сімейної ситуації школярів, особливості перехідного віку, змінне відношення до навчання, взаємну або безмовну закоханість).


Ведучим пропонується провести коротке анкетування учасників, яке допоможе ведучому при плануванні подальшої роботи з учнями.

ЗАНЯТТЯ 1.
ДАВАЙТЕ ПОЗНАЙОМИМОСЯ


Мета
Знайомство з правилами психологічного тренінгу, обговорення способів взаємодії в тренинговой групі, вироблення ритуалу прощання.

Задачі
Формування уявлень (або актуалізація наявних знань) про психологічний тренінг; обговорення і ухвалення правил психотренинга (спільної діяльності).

Устаткування
М'яч або м'яка іграшка, листи паперу, у тому числі з написом «Нам потрібні правила», ватманський лист з написом «На психологічному тренінгу...», фломастери.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Після звичайного вітання ведучий пропонує учасникам виконати вправу «Ім'я і якість»: учасники сидять в крузі (бажано, щоб і всі подальші тренінги проводилися в крузі) і, передаючи один одному м'яч або іграшку, називають своє ім'я і яку-небудь одну свою якість, що починається з будь-якої букви, яка є в імені, по батькові або прізвищі.


Можна виконувати цю вправу в техніці «Сніжна грудка»: кожний наступний учасник повторює все, що було сказане до нього, і додає своє ім'я і якість. Далі провідний задає питання: що ж необхідне дуже різним людям, що зібралися разом, для успішності їх спільної роботи? Підводячи підсумки обговорення, ведучий спонукає учасників подумати про необхідність дотримувати певні правила. На столі, на дошці або в центрі круга зміцнюється лист паперу з написом «Нам потрібні правила». Далі проводиться обговорення у формі відповідей на питання (при цьому провідний просить учасників висловлюватися по черзі і не перебивати один одного):Навіщо учні ходять на уроки? Чи є правила поведінки на уроках і в чому вони полягають? Чим відрізняється наше сьогоднішнє заняття від уроку? Чи відрізнятимуться правила поведінки на психотренинге від правил поведінки на уроці, чому? Як ви думаєте, що ми робитимемо на психотренинге? (Підкреслити найцікавіші ідеї.)

Основна частина
Ведучий порівнює дискусію, коли всі висловлювалися у вільній формі, з обговоренням, коли всі висловлювалися по черзі. Пропонуючи учасникам оцінити, коли їм зручніше спілкуватися один з одним, звертає увагу на зручність другого варіанту. Щоб учні переконалися в перевагах другого варіанту, можна виконати вправу «Моя адреса»: все одночасно називають свої домашні адреси, при цьому кожний повинен старатися, щоб саме його адресу почули оточуючі. Далі провідний пропонує будь-якому учаснику повторити адресу кого-небудь, що знаходився у віддаленій частині приміщення. Після короткого обговорення причин, по яких не вдалося зрозуміти інформацію, пропонується сформулювати правило, яке записується на «чернетці»: не можна перебивати один одного. Ведучий повідомляє, що на тренінгах обговорюватимуться самі різні життєві питання, причому у кожного може бути своя думка. Задає питання, чи повинні у всіх бути однакові думки. Потім підкреслює, що на тренінгу немає правильних і неправильних відповідей і думок. Навіть якщо учасники сперечатимуться один з одним, вони постараються не лаятися. Формулюється третє правило — не можна ображати один одного.Ведучий демонструє чернетку, на якій зроблено три записи: Не «можна перебивати один одного», не «Можна заважати один одному», не «Можна ображати один одного». Підкреслює, що правил може бути дуже багато, але основні вже записані, правда, звучать вони якось дуже строго. Чому? Строгість правилам додає слово не «можна». Пропонує подумати, як його замінити на слово «можна». «Можна бути упевненим, що, коли ти говориш, тебе не перебиватимуть».«Можна робити все, що не заважає нікому з присутніх». «Можна твердо сподіватися, що тебе ніхто не образить». Після обговорення формулювань учасникам пропонується розташувати правила у будь-якому порядку. Вони закріплюються на листі ватману, на якому вгорі написано: «На психологічному тренінгу...» (цей лист замінює собою напис «Нам потрібні правила»).
Один з учасників або троє по черзі читають правила вголос.
З цієї миті «Правила» повинні весь час знаходитися в аудиторії, де проходить тренінг.

Заключна частина

Осмислення отриманого досвіду. Ведучий пропонує учасникам обмінятися враженнями про перше заняття. Для цього виконується вправа «Колір мого настрою»: учасники в крузі, передаючи один одному м'яч або іграшку, повідомляють, з яким кольором асоціюється їх настрій. Далі увага учасників звертається на те, що заняття добігає кінець і треба буде попрощатися один з одним. Навіщо люди прощаються? При обговоренні ведучий спонукає дітей дотримувати прийняті правила. По ходу висловів ведучий підкреслює найцікавіші ідеї, пропонує придумати ритуал прощання. Після обговорення можна запропонувати такий варіант: все, стоячи в крузі, беруться за руки і хором вимовляють «ДО-СВІ-ДА-НІ-МИ». На останньому складі учасники піднімають руки вгору, не рознімаючи їх, і роблять крок до середини круга. Це повторюється кілька разів.



Домашнє завдання

Ведучий звертає увагу що вчаться на те, що поки що не придумано, як вітатися на тренінгу. Пропонує подумати про це удома. Крім того, пропонується обговорити з батьками правила поведінки на тренінгу і подумати, чи потрібне що-небудь до них додати.



Ведучому на замітку

У ввідній частині при обговоренні, яке повинне йти у вільній формі, може виникнути шум в аудиторії. Рекомендується не обсмикувати учасників — вони самі відчують незручність, коли всі говорять одночасно і не чують один одного.



ЗАНЯТТЯ 2.
Що Таке 5-й КЛАС?


Мета
Профілактика проблем адаптації: мобілізація внутрішнього ресурсу, уміння надавати підтримку собі і іншим.

Задачі
Розвивати уявлення про новий соціальний статус п'ятикласника в порівнянні із статусом вчиться початкової школи; формувати позитивне відношення до своїх можливостей, а також уміння долати виникаючі труднощі і надавати підтримку іншим; допомагати осмисленню себе як члена групи, здатної надавати підтримку.


Устаткування
Лист ватману з малюнком «Шкільний шлях», м'яка іграшка або м'яч.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Після звичайного вітання проводиться гра «Колективний рахунок». Учасники стоять в крузі, опустивши голову і не дивлячись один на одного. Необхідно називати по порядку числа натурального ряду, прагнучи щонайшвидше дістатися до великих чисел. При цьому повинні виконуватися три умови: учасникам невідомо, хто починає рахунок і хто називає наступне число; один учасник не може називати два числа підряд; якщо наступне по порядку число назвуть одночасно декілька учасників, рахунок починається спочатку, з одиниці. Забороняється яким-небудь чином домовлятися між собою. Ведучий підкреслює, що кожний повинен постаратися уловити настрій інших і вирішити, чи стоїть йому говорити, або краще промовчати. Особливо підкреслюється, що ніж сплоченнее група, тим до великих чисел вона добирається. Після закінчення даної вправи пропонується взятися за руки всім, хто є учнем 5-го класу. При цьому провідний підкреслює, як багато загального у учасників.


Один з учнів читає прийняті на минулому занятті правила поведінки на тренінгу. Ведучий пропонує додати які-небудь правила, якщо це необхідне. Можна підкреслити, що ніж більше правил, тим складніше їх дотримувати. Прийняті на минулому занятті правила є достатньо універсальними, вони охоплюють всі можливі ситуації, що виникають на тренінгу.
Якщо учасники довго не зможуть вибрати варіант вітання, ведучий може запропонувати такий: всі стають в круг, ліву руку повертають долонею вгору, а праву долонею вниз, кожний сполучає свої руки з руками сусідів, вимовляючи хором слово «ЗДРАВ-СТВУЙ-ТЕ». На останньому складі руки роз'єднують і хлопають в долоні. Можна повторити це кілька разів для тренування.На дошці або в середині круга зміцнюється малюнок «Шкільний шлях». На ньому зображена гора: лівий схил зображений у вигляді крутого підйому. Це 1, 2, 3, 4-й класи. Вони зображені у вигляді труднодоступних уступів. Далі зображена більш полога ділянка шляху: 5—6-й класи — невеликий підйом, 7-й клас — трохи помітна вершина, 8—9-й класи — початок пологого підйому, 10—11-й класи — вершина гори. Відстані між класами повинні бути однаковими, їх необхідно позначити прапорцями або стрілками.



Малюнок «Шкільний шлях»

Учасникам пропонується на цій лінії знайти своє нинішнє місце. Ведучий просить дітей уявити, що вони мандрівники, за плечима яких важкий підйом. Вони, подолавши найважчу частину шляху, майже досягли його середини і вирішили зробити привал. Про що говорять подорожні на привалі? (Згадують пройдений шлях і обдумують майбутню дорогу.) Що запам'яталося на пройденій ділянці шляху? Які зустрічалися трудності? Що допомогло їх подолати? (Можна запропонувати учасникам продовжити фразу: «В початковій школі мені якнайбільше запам'яталося...»)Ведучий пропонує поговорити про те, що нового з'явилося в шкільному житті вчаться в зв'язку переходом в 5-й клас. Узагальнює вислови і пропонує відповісти на питання: «Все нове, що з'явилося в 5-у класі, — це швидше цікаво або швидше важко?» Після висловів учні підводяться до думки, що навчання в 5-у класі — справа і важке, і цікаве. При цьому у кожного п'ятикласника вже є достатній досвід для подолання труднощів («Ви — досвідчені мандрівники, що подолали майже половину дороги...»).

Основна частина

Ведучий звертає увагу учасників на відрізок «Шкільного шляху» з 5-го по 9-й клас і повідомляє, що це найважливіша ділянка, основний відрізок шляху, який так і називається «Основна ланка школи». Що значить «основну ланку»? Висловлюються охочі, передаючи м'яч один одному. Ведучий підкреслює, що основне — це головне, те, від чого залежить все інше. Ведучий звертає увагу дітей на те, що вони приступили до подолання основної частини свого шкільного шляху. Пропонує подумати, як поступають досвідчені мандрівники, долаючи який-небудь важкий шлях. Висловлюються всі охочі (мандрівники перевіряють, чи всі вони узяли з собою, чи надійні поряд товариші, ніж вони можуть допомогти товаришам). Далі учні думають над питанням, в чому надійність їх однокласників. Для цього виконується вправа «Компліменти»: учасники, сидячи в крузі, по черзі беруть в руки м'яч або іграшку, інші називають найпривабливіші риси того учасника, у якого в руках в даний момент знаходиться м'яч або іграшка.Для усвідомлення, ніж кожний сам може допомогти іншим, можна продовжити фразу: «Краще всього мені вдається...» Підводячи підсумок вправи, ведучий підкреслює найвдаліші вислови учасників. Робиться висновок, що кожний, володіючи якими-небудь перевагами, може надавати підтримку іншим і, у свою чергу, покладатися на їх допомогу у важкій ситуації.



Заключна частина
Виконується вправа «Подорож на газеті»: учасники діляться на невеликі групи (4—5 чоловік), задача яких розміститися на розгорненій стандартній газеті. Якщо це вдалося, газета складається пополам і т.д. Перемагає та команда, яка уміщалася на найменшому шматку газети. Після закінчення цієї вправи проводиться коротке обговорення вражень від його виконання. При цьому провідний підкреслює, що чим тісніше згуртованість групи, тим успішніше виконується ця вправа.

Домашнє завдання
Обговорити з батьками, яка допомога тобі може знадобитися в 5-у класі (не обов'язково тільки в навчанні) і чим би ти сам міг допомогти іншим (не тільки однокласникам).

Ведучому на замітку

У ввідній частині вибір учасника, який читатиме правила, може привести до суперечок. Тому провідний вибирає сам, наприклад за допомогою будь-якої лічилки. Можна також вибрати того, у кого в самий найближчий час буде день народження, хто зовсім недавно відзначав свій день народження і т.п. При виборі ритуалу вітання необхідно наполягати на дотриманні прийнятих правил. Для зручності учасників запропонувати їм, щоб говорив тільки той, у кого в руках знаходиться м'яч або іграшка (цей прийом можна використовувати на всіх заняттях).



ЗАНЯТТЯ 3.
МИ І НАШІ БЛИЗЬКІ


Мета
Осмислення ролі найближчого оточення як джерела підтримки.

Задачі
Розвивати уявлення про роль близьких в житті людини; формувати переконання в тому, що близькі можуть бути опорою в житті, а також прагнення самому надавати їм допомогу; допомагати осмислити свої можливості по наданню підтримки близьким людям.

Устаткування
М'яка іграшка або м'яч, лист ватману, писальний папір, кольорові олівці або фломастери по кількості учасників.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Ритуал вітання, прийнята на другому занятті. Гра «Шестірка»: кожний учасник по черзі називає число натурального ряду по порядку (1, 2, 3, 4...). Той, кому дістається число 6, кратне йому або що містить цифру 6, повинен мовчки підстрибнути і хлопнути в долоні. Що припустилися помилку вибувають з гри (2). Після закінчення гри виконується вправа «Асоціації»: учасники по кругу, передаючи один одному іграшку або м'яч, називають асоціації із запропонованим словом.


Далі учасники за бажанням говорять, ніж вони готові допомогти навколишнім людям. Ці вислови записуються на іншій половині дошки (листа паперу). Ведучий, порівнюючи записи, звертає увагу учасників на те, що майже в будь-якій життєвій ситуації ми можемо отримати допомогу оточуючих. Пропонує подумати, до кого в першу чергу ми звичайно звертаємося за допомогою. При обговоренні схеми, що вийшла, учасники підводяться до думки про те, що кожний з нас має в житті захист і опору. Таким захистом і опорою є наші близькі.

Основна частина

Ведучий пропонує дітям подумати, хто такі близькі люди. Висловлюються охочі, передаючи один одному іграшку. Узагальнюючи вислови, ведучий підкреслює, що близькі для людини люди — це ті, хто завжди готовий йому допомогти. При цьому вони роблять це безкорисливо (обговорити: що значить допомагати безкорисливо), вони зацікавлені в успіхах близької людини, переживають через його невдачі. У кожної людини є близькі. Звернути увагу на ті виступи, де серед близьких називаються молодші брати і сестри, старі бабусі і дідусі — ті, хто не може бути захистом, а сам потребує допомозі. Висловлюються міркування, чому людина, надаючи підтримку своїм близьким (родичам, друзям, можливо, навіть чужим людям), сам стає сильнішим. Тут підкреслюється, що в цих ситуаціях ми одержуємо підтвердження власної сили, своїх знань і досвіду. Наводяться приклади.



Заключна частина

Ведучий звертає увагу на дошку, де на початку уроку були зроблені записи. Підкреслюється, що у більшості людей є здатність і прагнення допомагати і підтримувати інших.


Учасникам пропонується перевернути листи паперу на іншу сторону (якщо схема була намальована на дошці, то потрібно роздати всім по листу паперу і олівці). Далі виконується вправа «Мій портрет в промінні сонця»: учасники малюють в центрі листа круг, в ньому пишуть слова «Я можу». Навколо зображають проміння, уздовж якого потрібно написати, що вони можуть зробити для інших. При цьому треба постаратися, щоб проміння було якомога більше. Після закінчення охочі можуть прочитати вголос, що вони написали.

Домашнє завдання
Подумати, чому покращав твій настрій, обговорити з батьками свої малюнки.

Ведучому на замітку


У ввідній частині у вправі з колами слід пям'ятати, що в групі можуть виявитися діти з неблагополучних сімей. В цьому випадку всім учасникам лунають листи паперу і олівці і пропонується самостійно малювати свою схему.


ЗАНЯТТЯ 4.
МИ І НАШ НАСТРІЙ —
ВІД КОГО І ВІД ЧОГО ВОНО ЗАЛЕЖИТЬ


Мета
Розвиток навиків довільного контролю і регуляції настрою.

Задачі

Актуалізувати уявлення про чинники, що впливають на настрій людей; розвивати навики довільного впливу на власний настрій; допомогти осмислити придбаний досвід.



Устаткування

М'яч або м'яка іграшка, листи паперу А3, набір кольорових олівців (фломастерів або фарб) і пензликів для кожної фарби.



ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Обговорення домашнього завдання (чому покращав наш настрій). Виконавши малюнок «Мій портрет в промінні сонця», кожний побачив свої позитивні якості.


Гра «Встаньте, скільки назвуть» (5). По команді ведучого: «Встаньте, четверо (троє, п'ять і т.д.)» – повинне встати стільки учасників, скільки вказав ведучий. При виконанні вправи кожний учасник повинен, не домовляючись ні з ким, самостійно ухвалити рішення (вгадати!), чи вставати йому зараз або залишатися сидіти. У результаті потрібно виконати цю вправу правильно. Ведучий спонукає учасників пригадати ситуації, коли настрій буває не таким вже добрим. Охочі приводять приклади, передаючи один одному м'яч або іграшку. По кругу передається лист паперу, на якому кожний учасник по черзі, вибираючи олівець (фломастер) відповідного кольору, зображає свій настрій в різних ситуаціях. належить робити те, чого робити не хочеться;

хтось указує людині на його недоліки;


хтось його несправедливо звинувачує;
хтось не виконав те, що йому пообіцяв;
він одержує оцінку гірше, ніж припускав;
і т.д.

Можна одні і ті ж ситуації пропонувати декільком учасникам. Виходить малюнок № 2.Ведучий демонструє учням обидва малюнки, укріплює їх на дошці і пропонує обговорити, що ж такий настрій. Учасники відповідають по кругу, продовжуючи фразу: «Настрій — це...» Далі обговорюється, від чого може залежати наш настрій. Підводячи підсумки, ведучий підкреслює, що на настрій людини впливають не тільки реальні події, але і спогади, самопочуття, погода.



Основна частина

Ведучий пропонує кожному пригадати, що він відчуває, коли у нього поганий настрій. У висловах підкреслити: пригніченість, турботу, роздратування і т.п. Обговорити: чи потрібно людині уміти долати свій поганий настрій. В яких випадках потрібно уміти це робити? Потрібно звернути увагу що вчаться на те, що в житті кожної людини виникає необхідність управляти своїм настроєм. Охочим пропонується розказати, як вони справляються з своїм поганим настроєм. (Можна побути одному, зустрітися з другом, поскаржитися близьким, послухати музику, порисовать). Підводячи підсумок обговоренню, ведучий підкреслює, що той, хто уміє управляти своїм настроєм, одержує серйозну перевагу при виконанні різних справ, оскільки може вчасно зосередитися, не видавати себе і т.п. Приклади можуть привести самі діти.



Заключна частина

Ведучий пропонує учасникам виконати вправу «Вгору по веселці», за допомогою якого можна поліпшити свій настрій: всі встають, закривають очі, роблять глибокий вдих і уявляють, що разом з цим вдихом вони підіймаються вгору по веселці, а видихаючи — з'їжджають з неї, як з гори. Вправу повторюють тричі, потім охочі діляться враженнями. Можна повторити вправу з розплющеними очима ще 3–4 рази (8).



Домашнє завдання
Навчити батьків (близьких) вправі «Вгору по веселці» і виконати його разом з ними.

ЗАНЯТТЯ 5.
МИ І НАШІ ЗВИЧКИ
(РЕЖИМ ДНЯ)


Мета
Формування уявлення про режим дня, уміння самостійно планувати справи з урахуванням своїх індивідуальних особливостей, інтересів, звичок.

Задачі
Актуалізація уявлень про звички, їх зв'язки з індивідуальними особливостями і повсякденними обов'язками людей; формування переконань в перевагах попереднього планування майбутніх справ; формування прагнення дотримувати оптимальний розпорядок (режим) дня і тижня.

Устаткування
Іграшка або м'яч, шкільні щоденники учасників, бланки «Мій тиждень» (лист А4 розділений сьома вертикальними лініями на рівні частини по днях тижня і трьома горизонтальними: ранок, день, вечір), кольорові олівці або фломастери червоного, жовтого і зеленого кольору — по кількості учасників.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Вправа-розминка «Ніс-підлога-стеля»: ведучий показує на ніс, підлогу або стелю і називає ці предмети. Проте одночасно він показує і називає різні предмети, наприклад: говорить «підлога», а показує на стелю. Учасники повинні, дивлячись на ведучого, робити те, що він говорить, а не те, що показує.


При необхідності можна провести ще одну розігріваючу вправу (по розсуду ведучого). Далі учасники розказують, чи вдалося їм на тій, що пройшла тижні управляти своїм настроєм за допомогою вправи «Вгору по веселці». Чи була в цьому необхідність? Далі всі разом проробляють цю вправу 2—3 рази. Ведучий пропонує одному з учасників стисло описати звичайний буденний день і продовжити фразу: «Коли я приходжу з школи додому, те перше, що я роблю ...» Далі цю фразу по черзі продовжують всі охочі. Ведучий звертає увагу учасників на те, що майже всі вони, коли приходять додому з школи, сідають за виконання домашнього завдання (відразу або після відпочинку). Пропонує подумати, чому у більшості склалася така звичка. Після того, як висловляться 2-3 учасники, підкреслює, що багато наших звичок обумовлено повсякденними обов'язками (залицятися за домашніми тваринами, поливати квіти). Учні діляться на дві групи, які розміщуються в різних частинах кімнати: ті, хто робить уроки відразу після приходу додому, і ті, хто спочатку відпочиває. Кожна група повинна обґрунтувати переваги своєї звички. Робиться висновок, що «нормальні» обидва варіанти, оскільки звички пов'язані з індивідуальними особливостями учасників. Бажано показати переваги кожного з варіантів. Ведучий ще раз підкреслює, що наші звички пов'язані не тільки з нашими обов'язками, але і з індивідуальними особливостями.

Основна частина

Відбувається обговорення, чи існує в школі режим дня (подивитися розклад уроків і змін в щоденниках).


Можна попросити учасників відповісти на наступні питання:
Чим викликана необхідність режиму дня в школі?
Який зв'язаний режим дня школи з режимом дня кожного учасника?

Чи зручно мати розклад уроків на майбутній день (тиждень)? Чому?
Чи можна спланувати свої позашкільні справи?
Треба запропонувати висловитися тим, хто відвідує які-небудь позашкільні установи. З'ясувати, хто з них виконує деякі уроки наперед з урахуванням свого додаткового навантаження. Чи зручно це?
На бланках «Мій робочий тиждень» учасники, дивлячись в свої щоденники, закрашують дні тижня і час доби кольоровими олівцями (фломастерами): червоним кольором той час, який співпадає з великим навантаженням; жовтим — з середнім навантаженням; зеленим — з відпочинком і розвагами. (Ця робота починається на занятті, а завершується удома.) Колір покаже раціональність розподілу сил учасників протягом тижня і кожного дня.


Заключна частина

Осмислення отриманого досвіду: що закінчили розфарбовувати бланки можуть продемонструвати всім свою роботу. На завершення можна попросити учасників назвати асоціації, пов'язані з поняттям «режим дня».



Домашнє завдання
Закінчити розфарбовування бланків; обговорити з батьками свій режим дня, інтереси і звички.

Ведучому на замітку
У ввідній частині всі вправи, де учасники говорять про свої звичні дії, необхідно виконувати в швидкому темпі.

ЗАНЯТТЯ 6.
МИ І НАШІ ЗВИЧКИ
(ПРАВИЛА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ)


Мета
Закріплення навиків дотримання особистої гігієни, переконань в перевагах охайності і акуратності.

Задачі
Актуалізувати уявлення про гігієну; переконання в необхідності дотримувати особисту гігієну; осмислення і корекція своїх гігієнічних звичок.

Устаткування
М'яка іграшка або м'яч, два листи паперу, фломастери.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Вправа «Колір мого настрою». Потім ведучий пропонує учасникам порівняти розфарбовані бланки «Мій робочий тиждень», розклавши їх на підлозі. Визначається «най завантажений і самий «розвантажений» учасник», кожному з них пропонується розказати про свій режим дня.


Охочі можуть повідомити, як їм вдалося розподілити свої сили протягом тижня. Звертається увага на загальне в режимі дня учасників, підкреслюється, що у них багато однакових обов'язків і однакових звичок, тому вони можуть надавати один одному підтримку у разі потреби.
Учасники по кругу, передаючи м'яч, продовжують фразу: «Гігієна — це...»
Потім думають над питаннями:
Чому у всіх людей є гігієнічні звички?
Чи тільки у людей вони є?
Чому будь-якій живій істоті необхідно дотримувати гігієну?
В ході обговорення підкреслюється життєва важливість дотримання правил особистої гігієни.

Основна частина

Учасники, розділившись на дві групи, проводять «Аукціон ідей»: по черзі називають за одним правилом особистої гігієни. Перемагає команда, останньої що дала правильну відповідь.


Потім кожна команда одержує по листу папери, на якому необхідно записати часто самі рекламовані засоби особистої гігієни. Проводиться обговорення, вносяться доповнення, що рекомендуються, викреслюються повтори і складається єдиний перелік засобів особистої гігієни.
Ведучий пропонує подумати про те, чого ніколи не стане робити людина, що дотримує правила особистої гігієни (користуватися чужими предметами особистої гігієни: зубною щіткою, носовою хусткою, рушником і т.д.).

Заключна частина

Ведучий пропонує учасникам подумати, від чого залежать гігієнічні звички людей (від традицій, від виховання). Охочі можуть привести приклади. Учасники підводяться до думки про те, що при вступі до підліткового віку гігієнічні звички повинні змінитися, наприклад, необхідно частіше приймати душ, тому що інтенсивніше працюють пітні залози.


Учасники по кругу, передаючи один одному м'яч, продовжують фразу «Гігієна — це важливо, тому що...»

Домашнє завдання
Обговорити з домашніми: чи всі необхідні правила гігієни дотримуються в сім'ї.

Ведучому на замітку
У ввідній частині необхідно стежити за тим, щоб при обговоренні гігієнічних звичок не було особистих випадів, для цього обговорення проводиться в швидкому темпі.
В основній частині звернути увагу учасників на те, ніж гігієнічні засоби відрізняються від косметичних. В заключній частині необхідно підкреслити тимчасовий характер негативних вікових проявів і важливість придбання в цей період нових гігієнічних звичок.

ЗАНЯТТЯ 7.
МИ І НАШІ ЗВИЧКИ
(ПРАВИЛА РАЦІОНАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ)


Мета
Розвиток уявлень про значення їжі в житті людини, формування переконань в необхідності повноцінного раціонального живлення, режиму живлення.

Задачі
Актуалізувати уявлення про основні живильні речовини; розвивати переконання в перевагах раціонального живлення, прагнення дотримуватися його принципів; укріплювати звичку в дотриманні режиму живлення.

Устаткування
М'яка іграшка або м'яч, листи паперу, фломастери, плакат «Людина є те, що він їсть», таблиця «Раціональне живлення».

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Вправи «Колективний рахунок» і «Колір мого настрою».


Далі провідний пропонує учасникам пригадати, де виявляються наші смаки і звички. При цьому підкреслюються вислови про їжу. В центрі круга або на дошці зміцнюється невеликий плакат «Людина є те, що він їсть».
Учасники, передаючи один одному м'яч, відповідають на питання: навіщо люди їдять? Робиться висновок про те, що в їжі містяться основні живильні речовини: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні елементи, рідина. Ці речовини є будівельним матеріалом для організму людини, джерелом енергії, а також укріплюють імунітет. Пропонується пригадати, в яких продуктах які живильні речовини містяться, для чого вони потрібні. При цьому використовується таблиця «Раціональне живлення».

Таблиця «Раціональне живлення»

Основні
живильні речовин
(ОВП)


Роль ОВП

Продукти,
містять ОВП


Число блюд в день

Білки

Допомагають
зростанню
організму

М'ясо, риба, молоко, продукти з них

Не менше 2-х

Жири
і вуглеводи


Джерела
енергії

М'ясо, риба, молоко, продукти з них

Не менше 2-х







Хліб, крупи

Не менше 4-х

Вітаміни і мінеральні
речовини


Укріплюють
імунітет

Фрукти і овочі

Не менше 4-х

Рідина

Входить до складу кліток організму і крові

Рідкі продукти

Не менше 4-х

Учасники обговорюють, ніж небезпечний голод (без їжі людина гине через місяць, без рідини — через тиждень) або відсутність в живленні основних живильних речовин (сповільнюється зростання, розвивається різні хвороби і т.п.), а також ніж небезпечно об'їдається (якщо енергії витрачається менше ніж її поступає з їжею, наступає ожиріння).
Учасникам пропонується назвати відомі їм блюда різних національних кухонь (при необхідності описати їх). Обговорити, чому національні кухні відрізняються один від одного (географічні і кліматичні умови, культурні традиції), що в них загального (в блюдах різних кухонь обов'язково присутні основні живильні речовини).

Основна частина

Ведучий питає учасників, що вони звикли їсти на сніданок, обід, полудень, вечерю. Група ділиться (будь-яким способом) на 4 команди. Кожна команда (одержуючи по листу паперу і фломастери) придумує по 7 (по днях тижня) варіантів: перша — сніданків, друга — обідів, третя — полуднів, четверта — вечерь. При цьому необхідно, щоб блюда були різноманітними і містили основні живильні речовини. Можна використовувати і свої улюблені блюда.


Далі учасники по черзі зачитують свої варіанти, з яких складається «Меню на тиждень». Воно поміщається в середину круга або на дошку. Оцінюється різноманітність і наявність основних живильних речовин в запропонованих блюдах, при необхідності вносяться зміни; обговорюється, чи є меню, що вийшло, раціональним.

Заключна частина

Ведучий пропонує подумати, в яких випадках і чому їжа може заподіяти шкоду. Учасники виконують завдання в групах, на які вони розділилися раніше: перша група думає над тим, в чому небезпека об'їдається; друга — непомірного вживання солодощів; третя — використовування неякісних або забруднених продуктів; четверта — недостатнього або одноманітного живлення.


Учасникам пропонується пригадати, що таке відчуття голоду (коли з'являлося, в чому виявлялося, чому було неприємним). На закінчення провідний говорить про необхідність дотримувати режим живлення.

Домашнє завдання

Обговорити з домашніми режим живлення в сім'ї. Вирішіть також, яке блюдо є найулюбленішим у вашій сім'ї і чому.



Ведучому на замітку

Плакат «Людина є...» при необхідності може бути виконаний крейдою на дошці.



ЗАНЯТТЯ 8.
МИ, НАШІ НЕДОЛІКИ
І НАШІ ДОСТОЇНСТВА


Мета
Розвиток уміння враховувати свої сильні і слабі сторони, долати слабкості і використовувати переваги.

Задачі
Актуалізація уявлень про людські слабкості і достоїнства як невід'ємних сторонах особи; розвиток уміння об'єктивно оцінювати сильні і слабі сторони свого характеру; формування прагнення долати свої слабкості, розвивати достоїнства і використовувати переваги; ухвалення себе і осмислення можливості самовдосконалення.

Устаткування
М'яч або м'яка іграшка, писальний папір, набори фломастерів або кольорових олівців, піктограми «Мій дракон», ручки по кількості учасників.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Учасники грають в гру «Будь-яке число», а потім виконують вправу «Вгору по веселці».Ведучий пропонує охочим розказати про свої улюблені блюда. Підводиться підсумок трьох попередніх занять, присвячених звичкам. Обговорюється, які звички роблять людину привабливою для інших (підкреслити, що йдеться не тільки про зовнішню привабливість), які звички дають нам певні переваги, які звички ми цінуємо в собі і в інших людях, чому.


Учасникам пропонується подумати над тим, як одним словом можна назвати всі перераховані звички (достоїнства). Потім потрібно обговорити, чи бувають люди, що складаються з одних достоїнств. Слід підвести учасників до думки про те, що неповторність кожного з нас виявляється не тільки в наших достоїнствах, але і в наших слабкостях.
Ведучий цитує прислів'я: «Посієш вчинок — збереш звичку, посієш звичку — збереш характер, посієш характер — збереш долю». Учасники діляться на три групи. Кожна група одержує по одній частині цього вислову і протягом декількох хвилин придумує маленьку історію або казку, що ілюструє її. Можна запропонувати учасникам намалювати ілюстрації до своїх історій. Кожна група розказує історію і демонструє ілюстрації.

Основна частина

Розповіді груп узагальнюються, при цьому підкреслюється, що наші вчинки здатні багато в чому визначати наші долі. Учасникам пропонується обговорити, чому при однакових обставинах різні люди поступають по-різному. Після декількох висловів ведучий спонукає учасників зробити висновок про те, що вчинки кожного з нас обумовлені нашими достоїнствами і нашими слабостями (недоліками).


Учасникам пропонується робота над піктограмою «Мій дракон». За основу узята вправа, описана И.В. Дубровиной (6). Учасники одержують листи з контурами «дракона». Ведучий пропонує уявити, що слабкості (недоліки), що заважають нам жити, — це голови дракона. Учасники повинні написати або намалювати свої недоліки усередині контуру голів дракона.

Заключна частина


Ведучий ще раз підкреслює, що немає людей, які складалися б з одних достоїнств або з одних недоліків. Найдобріша людина має свої слабкості, а найпоганіший — свої достоїнства. Всі люди прагнуть стати щасливими, тобто прожити щасливе життя. Щоб досягти успіху в цьому, потрібно долати свої слабкості і нарощувати свої достоїнства.
Учасникам пропонується на листах з піктограмою однією межею підкреслити ті достоїнства (сильні сторони характеру), які у них вже є і які допомагають їм подолати є у них слабкості, а двома рисами — ті достоїнства, які ще необхідно в собі розвинути.


Домашнє завдання
Обговорити з домашніми, якомога розвинути в собі ті достоїнства, які підкреслені на листочку двома рисами.

Ведучому на замітку

У ввідній частині (вправа з прислів'ям) слід особливо підкреслити, що в історіях не можна згадувати реальні події і реальних людей; учасникам може бути потрібно допомога ведучого. Вимагається попередити учасників про необхідність укластися в 3 хвилини. При роботі над піктограмою «Мій дракон» необхідно попередити учасників, що малюнки залишаться у них. При обговоренні не слід примушувати говорити того, хто цього не схоче.



ЗАНЯТТЯ 9. МИ, НАШІ ПРАВА
І НАШІ ОБОВ'ЯЗКИ


Мета
Розвиток уявлень про свої права, їх взаємозв'язки з правами інших людей; розвиток уявлень про свої обов'язки; формування пошани до чужих прав і прагнення відстоювати свої права.

Задачі
Актуалізувати уявлення про права і обов'язки; розвивати переконання в необхідності поважати має рацію інших і відстоювати свої права; осмислити отриманий досвід.

Устаткування
М'яч або м'яка іграшка, листи А3 з правилами «Щоб твої права не порушувалися» і «Як відстоювати свої права», листи писального паперу і ручки по кількості учасників.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина
Учасники грають в гру «Шестірка», а потім виконують вправу «Колір мого настрою».Охочі розказують, як вони припускають розвивати в собі ті риси вдачі, які допоможуть їм справитися з наявними слабостями. Ведучий підводить підсумок висловам, нагадуючи, що, борючись з недоліками і розвиваючи достоїнства, людина прагне стати щасливим. Підкреслює, що кожний має право на щастя.
Далі обговорюються питання:
Чи у всіх людей є права?
Що таке обов'язки?
Які зв'язані наші права і обов'язки?
Чи є на світі люди, які мають тільки права і не мають обов'язків або, навпаки, мають тільки
обов'язки без прав?
Підводячи підсумки обговорення, ведучий підкреслює, що у всіх людей є ті або інші права і обов'язки. Пропонується обговорити, у кого більше прав — у дорослих або у дітей, і чому. Звертається увага: чим більше у людини прав, тим більше у нього обов'язків.

Основна частина
Учасникам пропонується подумати над ситуаціями:
— які права порушуються, якщо у людини віднімають що належить йому річ;
— замість відпочинку примушують працювати;
— насильно утримують де-небудь.
Ведучий пропонує описати відчуття людини, чиї права порушуються (образа, розгубленість, обурення).
Звертається увага учасників на те, що часто ми, самі того не помічаючи, порушуємо права інших людей. Пропонується навести приклади. У разі утруднень можна запропонувати учасникам обговорити більш конкретні ситуації:
— чи буває так, що ми без дозволу беремо чужі речі;
— своєчасно не повертаємо узяте у позику;
— заважаємо вчителю звістки урок;
— грубимо батькам;
— кривдимо молодших.
Ведучий підкреслює: також можуть порушуватися і наші права. Тому потрібно подумати, як зробити, щоб нічиї права не порушувалися.

ОСОБИСТІ ПРАВА

1. Для того, щоб твої особисті права не порушувалися, вони не повинні ущемляти права інших людей.
2. Заявляючи про свої особисті права, треба пам'ятати, що вони є і у всіх інших.
3. Поважай особисті права інших людей так само, як ти хочеш, щоб поважали твої.
Якщо формулювання правил викликає у учасників утруднення, можна запропонувати ці правила в готовому вигляді, розмістивши на дошці або в середині круга. Учасники обговорюють правила, охочі ілюструють їх своїми прикладами.
Ведучий підкреслює, що йдеться про особисті права людей (житейських, побутових і т.п.) Повідомляє, що юридичні права людей захищає закон.


ЗАХИСТ ОСОБИСТИХ ПРАВ

1. Якщо порушуються особисті права дитини, найефективніший спосіб — привернути на допомогу дорослих (батьків або вчителів).
2. Людина, що відстоює свої особисті права, заслуговує пошани і підтримки, оскільки цей прояв не слабкості, а самоповага.

Ці правила також поміщаються на дошку або в середину круга.

Заключна частина


Учасникам пропонується скласти список своїх особистих прав з урахуванням правил, які обговорювалися на тренінгу. Після того, як більшість учасників запише 2—3 пункти, охочим пропонується прочитати їх вголос.


Домашнє завдання
Обговорити з домашніми свої особисті права і доповнити їх список.

Ведучому на замітку

При завершенні фрази «Я маю право...» слід спонукати учасників переходити від заяви своїх прав на задоволення першочергових життєвих потреб до прав більш високого порядку.



ЗАНЯТТЯ 10. МИ І НАШ КЛАС

Мета
Зниження тривожності, досягнення внутрішньо групового об'єднання, осмислення свого персонального «Я» як частини загального «Ми».

Задачі
Узагальнити отриманий досвід взаємодії в групі; забезпечити кожному учаснику зворотний зв'язок від групи; розвивати уміння надавати і приймати підтримку оточуючих; осмислити себе як члена групи, здатної надавати підтримку.

Устаткування
Листи паперу шестикутної форми («стільники») з кольорового паперу світлих тонів (голубого, рожевого, жовтого), в центрі кожного листка написане «Я» (по кількості учасників), набори фломастерів або кольорових олівців, лист ватману шестикутної форми, на який надалі наклеюватимуться маленькі шестикутники, фотоапарат, бланки анкети для оцінки ефективності циклу тренінгових занять (див. в кінці цього заняття).

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ввідна частина

Ведучий пропонує учасникам пограти в ті ігри, в які вони грали на тренінгах. Ведучий дає оцінку якості виконання ігор, підкреслюючи, що згуртованість групи зросла, учасники сталі краще розуміти один одного навіть без слів («Будь-яке число») і можуть досягати високих показників («Колективний рахунок»).


Проводиться коротке обговорення, чому це відбулося (підкреслити, що учасники разом пройшли шлях з 10 занять, який дав їм загальний досвід, навчив надавати підтримку один одному).

Основна частина

Ведучий говорить про те, що цикл психологічних тренінгів добігає кінець, але на наступному занятті проходитиме психологічна гра. Сьогодні ж буде підготовка до неї. Ще раз підкреслюються позитивні зміни, що відбулися зі всіма учасниками і з кожним по окремості. Виконується вправа «Компліменти». Підводячи підсумки, ведучий підкреслює, що всі відзначені у вправі позитивні якості учасників сталі тією скріпляючою речовиною, яка робить їх групу такою згуртованою.


Учасники одержують по одному листу шестикутної форми і по набору фломастерів (кольорових олівців). Кожному з них пропонується створити свій герб, на якому повинне бути написано ім'я учасника і яку-небудь його позитивну якість. Герб треба красиво оформити (розфарбувати, зробити орнамент уздовж граней, зобразити свій портрет і т.п.).
Ведучий звертає увагу учасників на те, що загальний герб схожий на бджолині стільники. Як відомо, стільники — це дуже міцна конструкція, оскільки бджоли надзвичайно працелюбні, завжди готові виручити один одного і разом будують міцний будинок. Учасникам пропонується подумати, як одним словом можна назвати всі окремі «Я». Необхідно підвести учасників до ідеї, що всі разом окремі «Я» складають загальне «Ми». Слово «Ми» записується на вільному місці шаблона. На закінчення потрібно обговорити, чи може загальне «Ми» існувати без окремих «Я» (Ми — це тільки всі разом...).
Проводиться вправа «Які ми». Все хором вимовляють «Ми все», а окремі учасники по черзі читають якості, записані на індивідуальних гербах, але тільки в множині. Наприклад: «Ми всі сильні, розумні, красиві, добрі...» Ведучий підкреслює, що при взаємній підтримці люди можуть ділитися своїми позитивними рисами і одержувати від інших частину їх сили, доброти. При цьому кожна людина одержує щось добре, не втрачаючи і своїх власних достоїнств. Бажано навести приклади з фільмів або книг.

Заключна частина


Учасники виконують вправу «Подорож на газеті» (необхідний великий лист паперу або килим, для того, щоб на ньому помістилася вся група). Далі виконується вправа «Ті, хто». При цьому провідний називає самі загальні властивості учасників, завершуючи вправу пропозицією взятися за руки всім, хто вчиться в цьому класі. Робиться загальна фотографія групи. Ведучий повідомляє, що вона буде наклеєна на загальний герб, а також буде потрібно на грі, яка відбудеться на наступному занятті.

Домашнє завдання
Заповнити анкету для оцінки ефективності циклу тренінгових занять (це пропуск на психологічну гру).

АНКЕТА

Шановний п'ятикласник!

Ти взяв участь в 10 х тренінгових заняттях, на яких обговорювалися багато питань. Би було цікаве дізнатися твою думку про нашу спільну роботу. Відповідай, будь ласка, на декілька питань, це допоможе в майбутньому учбовому році зробити такі заняття ще цікавіше і полезней.

Спасибі!

1. Які з тем або питань, що обговорювалися на наших заняттях, тобі запам'яталися?
2. Що тобі якнайбільше сподобалося: які вправи, ігри, теми занять?
3. Що тобі зовсім не сподобалося?
4. Що з того, про що ти взнав на наших заняттях, тобі стане (вже стало в нагоді) в нагоді в житті?
5. Про що б ти хотів взнати на тренінгових заняттях наступного року?


Ведучому на замітку
Завершення циклу не повинне стати несподіванкою для учасників, тому в ході всього циклу їм необхідно періодично нагадувати, скільки занять залишилося до кінця. Ведучий також всіляко підкреслює, що після закінчення циклу охочі зможуть звертатися до психолога індивідуально.
На бланках анкети, звичайно ж, не указується повністю її назва.

ПІДСУМКОВА ГРА «ВСІ РАЗОМ»

Мета
Осмислення досвіду, отриманого в ході тренінгів: зниження тривожності у зв'язку з початком нового етапу навчання, розвиток навиків групового спілкування (уміння надавати і приймати допомогу групи).

Устаткування
Магнітофон із записами популярних мелодій, завдання до конкурсів, великий килим, ручки і листи паперу, стільці по кількості учасників.
Ведучому необхідні помічники-асистенти, які будуть по ходу гри підраховувати бали і вибирати номинантов за наслідками окремих етапів (конкурсів) — декількох найуспішніших гравців.
Загальний час проведення гри 80–90 хвилин.


ХІД ГРИ

Інструкція до гри
Вам належить виконати великий шлях. Разом ви йтимете до мети (мета — це великий приз) і побачите, що робити щось разом іноді важче, але вже точно цікавіше і веселіше.
Вам належить взяти участь в декількох конкурсах (етапах). За кожний з них ви одержуватимете бали — всі разом або по командах, але у будь-якому випадку в кінці гри бали всіх команд складатимуться.
Чим більше балів ви наберете, тим більший приз отримаєте. Крім того, за наслідками кожного конкурсу, залежно від ваших успіхів, ви одержуватимете ключ-підказку, по якому в кінці гри спробуєте вгадати, який саме приз ви заробили.
В кінці гри ми складемо всі бали і подивимося, який з трьох призів ви запрацювали: маленький, великий або середній.


Розминка
Можуть бути використаний будь-які розігріваючі вправи, наприклад «Шестірка», «Будь-яке число», «Колективний рахунок», «Ті, хто» і т.д.

КОНКУРС "ІНТЕЛЕКТ"

Учасники гри діляться на 5 команд (будь-яким способом) так, щоб в кожній команді опинилися учні з різних класів.



Інструкція
Це конкурс, який зажадає від вас кмітливість. За кожне правильно виконане завдання команді присуджується 1 бал. Команда, яка швидше справилася із завданням, може допомогти іншим командам. Не забувайте, що задача учасників — набрати максимальне число балів на всіх. За грубість або шум бали можуть бути знятий.
Робота команд супроводиться неголосною музикою. Після закінчення етапу учасники одержують перший «ключ» від призу («зашумленная буква» «Т»).


Завдання

Для першої команди

Доповніть пропозицію:


... — це людина, яка шиє одяг.
... — це людина, яка водить машину.
... — це людина, яка грає на роялі.

Для другої команди

Знайдіть правильну відповідь:


а) Вова, Олена і Саша сиділи на лавці. Запишіть, в якому порядку (зліва направо) вони сиділи, якщо Саша сидів зліва від Вови, а Олена сиділа зліва від Саши. (Відповідь: Олена, Саша, Вова.)
б) Собака легше, ніж жук. Собака важче, ніж кінь. Хто легше всіх і хто важче всіх? (Відповідь: жук — найважчий, кінь — найлегша.)

Для третьої команди

Знайдіть закономірність і запишіть число, якого не вистачає:


8 14 22 32 ... (відповідь: 44)
9 12 17 24 ... (відповідь: 33)
22 15 9 4 ... (відповідь: 0)

Для четвертої команди

Запишіть слова, протилежні по значенню:


Білий —
Блідий —
Веселий —
Дурний —
Сильний —
Багатий —

Для п'ятої команди

Відгадай загадки і запиши відповіді:


В сінокіс — гірка,
А в мороз — солодка.
Що за ягідка?
(Горобина)

Я білий як сніг.


В честі у всіх.
Я подобаюся вам
В шкоду зубам.
(Цукор)

Зеленуватий,


Смугастенький,
А в серединці сладенький.
(Кавун)

Ведучому на замітку
Завдання цього етапу неоднакові по трудності. Бажано, щоб діти самі здогадалися, що необхідно допомагати іншим командам. Для цього провідний повинен підкреслювати, що це — не змагання між командами, а загальна робота, яку необхідно зробити щонайшвидше з максимальним результатом, раціонально розподіляючи сили.

КОНКУРС "КАТАСТРОФА"

Виконується без розподілу на команди.



Інструкція
Ви знаходитеся на борту літака, який терпить біду. Через декілька хвилин вам загрожує неминуча загибель. Раптом в салоні з'являється чарівник, який пропонує всіх врятувати. Проте за свій порятунок ви повинні поділитися з ним найкращими якостями, які у вас є. Потрібно віддати одну якість за ... учасника (ів). Всі рішення ви повинні приймати разом, не можна кричати, лаятися або відмовчуватися. За кожне порушення — 1 штрафний бал. За кожну якість — 1 бал.
Результати записуються по ходу конкурсу.

Ведучому на замітку

Треба нагадати, що про достоїнства ми говорили в ході тренінгів. Якщо люди діляться один з одним своїми кращими якостями, вони їх не втрачають. Кількість врятованих за одну позитивну якість визначається загальною кількістю учасників гри і можливостями учасників: в сильних класах діти володіють кращим словарним запасом і можуть запропонувати більшу кількість позитивних якостей.


Оголошуються і записуються на дошці результати конкурсу «Інтелект».

КОНКУРС "КАЗКА"

Учасники діляться на 6 команд будь-яким способом. Кожна команда одержує по одній казці і складає її закінчення за допомогою якнайменшої кількості фраз. Оповідання повинне вестися від імені вказаного персонажа з урахуванням його характеру. Максимальний бал — 10. Чим логичнее і коротше кінцівка — тим більше балів. Час на обговорення — 5 хвилин, на представлення своєї казки — по 1 хвилині (загальний час цього етапу 15 хвилин). Результати оголошуються і записуються на дошці у міру виступу команд. Після закінчення етапу учасники одержують третій «ключ» від призу («зашумленная буква» «Р»).



Матеріали до конкурсу


Пішов якось Іван Царевич на полювання. Вийшов на величезного ведмедя. Зирк в сагайдака: а у всіх стріл наконечники надломлені — хтось з прихованих ворогів в палаці постарався. Кинувся він від ведмедя, а бежать-то нікуди: з одного боку пропасти, з іншою — прямовисна скеля, з третьою — болото. А тут вже і ведмідь наближається... (Продовжити казку від імені Івана Царевича.)Маленький Шпак давно мріяв навчитися літати, але це йому ніяк не вдавалося. І ось одного разу, коли він вже втратив надію, випадково вивалився з кубла і із страху так замахав крилами, що злетів. А коли він озирнувся навколо, то раптом зрозумів... (Продовжити казку від імені Маленького Шпака.)
Відправилася
якось Машенька в ліс по ягоди і зустріла там дивного старого, який подарував їй маленьке, з вигляду звичайне дзеркальце. Поглянула вона в дзеркальці, а там... (Продовжити казку від імені Машеньки.)Жила-була Канцелярська Кнопка. Одного разу потрапила вона в руки до злобного хлопчиську, який став підкладати її хлопцям на стілець. Коли вони, сівши на стілець, схоплювалися як ужалені, хлопчисько бридко реготав. Кнопці її роль дуже не подобалася. І ось... (Продовжити казку від імені Кнопки.) Жив-був Футбольний М'яч. У нього було незвичайне життя: на відміну від своїх знайомих, він виявлявся корисний тільки тоді, коли його починали бити. Та ще ногами. Врешті-решт це йому набриднуло... (Продовжити казку від імені М'яча.)Один Юний Чарівник любив пустувати і скоювати різні дивацтва без дозволу дорослих. Тоді його мама-чарівниця узяла і зробила його скляним. Тепер, коли він став прозорим, вона могла відразу побачити, якщо він щось задумав... (Продовжити казку від імені Мами.)


КОНКУРС "ЛАБІРИНТ"

Виконується без розподілу на команди. Для цього етапу буде потрібно перевернений виворотом вгору великий килим. Виворіт килима повинен бути розкреслений на рівні квадрати.



Інструкція
Учасники шикуються ланцюжком уздовж кромки килима. Це лабіринт. Є тільки один шлях через нього, всі інші шляхи — пастки. Вам необхідно знайти цей єдино правильний шлях. Той, хто потрапить в пастку, пропаде. Шукати шлях належить, роблячи по одному кроку з квадрата на квадрат. Якщо зроблений крок правильний, учасник може продовжувати шлях, якщо він потрапив в пастку, ведучий дає знак (будь-який звуковий сигнал).Забороняється: розмовляти, показувати або позначати квадрати на полі, знаходитися на полі одночасно двом учасникам, перескакувати через один квадрат, порушувати черговість проходу.

За кожного успішно минулого гравця команда одержує 1 бал, за кожне порушення правил віднімається 1 бал. Кількість балів за цей етап: загальна сума балів, відповідна числу успішних учасників, мінус сума штрафних балів. Результати оголошуються і записуються після закінчення конкурсу.


Після закінчення учасники одержують четвертий ключ від призу («зашумленная буква» «Т»).

Ведучому на замітку
Необхідно наперед вибрати і запам'ятати квадрати, відповідні правильному шляху.
Після завершення останнього етапу оголошуються призери в номінаціях: Самі «інтелектуальні» (за підсумками конкурсу «Інтелект»); «Найметкіші» (за підсумками конкурсу «Катастрофа»); Самі «творчі» (за підсумками конкурсу «Казка»); «Найспритніші» (за підсумками конкурсу «Лабіринт»).
Ведучий демонструє учасникам герби класів, виконані на останньому занятті і доповнені колективними класними фотографіями. Герби склеюються один з одним по типу стільників так, як це робили самі діти на останньому тренінгу. Загальний герб зміцнюється в середині круга.
Ведучий підкреслює, що всі учасники гри продемонстрували здібність до взаємної підтримки, вдало доповнювали один одного. Взаємовиручка, напевно, допомагатиме вам не тільки в іграх, але і в навчанні і в інших справах.
Гра завершується загальним чаюванням.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Битянова М.Р. Організація психологічної роботи в школі. М., 2000.
    2. Вачков И.В. Основи технології групового тренінгу. Психотехніки: Навчальний посібник. М.: Вісь-89, 2000.
    3. Вачков И.В. В дзеркалі казки //Шкільний психолог № 21, 2001.
    4. Прутченков А.С. Школа Життя. М., 2000.
    5. Психогимнастіка в тренінгу /Під редакцією Н.Ю. Хрящовий. СПб., 2001.
    6. Психологічні програми розвитку особи в підлітковому і старшому шкільному віці /Під редакцією І.В. Дубровіной. М., 1995.
    7. Родионов В.А. і
    соавт. Я і інші. Тренінг соціальних навиків. Ярославль, 2001.
    8. Самоукина Н.В.  Ігри в школі і удома. Психотехнічні вправи і коректувальні програми. М., 1995.
    9. Я хочу провести тренінг. Допомога для початківця тренера, що працює в області профілактики ВІЧ/СПІД, наркозалежності і інфекцій, що передаються статевим шляхом. Новосибірськ, 2000.









База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка