Трудове навчання, урок-калейдоскоп з фрагментами проектної діяльності, 3 клас



Скачати 169.85 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір169.85 Kb.

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 м.Копичинці

Гусятинського району Тернопільської області
(трудове навчання, урок-калейдоскоп з фрагментами проектної діяльності , 3 клас)

Вчитель:



Савуляк Г.Я.
2011 р.

Тема. Геометричні орнаменти в українській народній вишивці. Створення на основі геометричних фігур орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину. Вишивання хрестиком.
Мета. Ознайомити учнів з місцевими зразками вишивок, традиційними узорами і кольорами, із смисловим значенням мотивів старовинних геометричних орнаментів. Вчити створювати на основі геометричних фігур орнаменти вишивок, переносити малюнки на тканину. Сприяти розвиткові пізнавальних інтересів учнів, формувати естетичний смак. Берегти національну спадщину народу, прищеплювати любов до української вишивки, , повагу до праці вишивальниці.
Обладнання. Виставка вишивок “Життя у вишивці, а вишивка - життя”, зразки орнаментів, трафарети, геометричний набір фігур, магнітна дошка, калейдоскопи, кольорові олівці, технологічна картка, інструменти та приладдя для вишивання, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, презентація уроку (додається).
Місце проведення: комп’ютерний клас
Хід уроку

  1. Підготовка робочих місць.

У класі 16 учнів. Діти поділені на 4 групи. Кожна з них отримала попередні завдання . Учні сидять групами.

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань.

На інтерактивну дошку проектується фрагмент кліпу «Вишиванка» на слова М.Соми, муз. О.Сандлера у виконанні Діани
Розповідь учнів про вишивку (група «Дивосвіт»)

На інтерактивну дошку проектується назва групи «Дивосвіт».
1 учень. В Україні вишивати вміли скрізь. Довгими зимовими вечорами, під час вечорниць за тихою розмовою або піснею. Людина намагалася прикрасити своє життя, зробити радісною важку щоденну працю.

2 учень. Важливо було не просто мати білу сорочку, кептарик або шматок полотна для витирання рук. Кожну річ люди якось оздоблювали, прикрашали. Тоді за допомогою лише голки й нитки на простому полотні народжувалися неперевершені узори вишивок.

3 учень. З давніх-давен люди вірили у чудодійну силу вишивки. Рушники вішали над вікнами, над дверима, на покуті – це обереги від усього злого, що може зайти в дім.

4 учень. Розміщення вишивки на рукавах сорочки пов’язане із вшануванням руки як знаряддя праці, побажання їй сили і вправності.

Вчитель. Вишивка – це духовний символ народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.


  1. Повідомлення теми і мети уроку.

На інтерактивну дошку проектується тема уроку.

Вчитель. У другому класі ми з вами переглянули виставку у Центрі культури і дозвілля місцевої вишивальниці Валентини Лаврушко, побували на екскурсії у шкільному музеї народознавства, а сьогодні на виховній годині побачили колекцію вишивок майстрині Гаврисишин Нелі Миколаївни.



  1. Бесіда з учнями учнів про види орнаментів (група «Гармонія»)

На інтерактивну дошку проектується назва групи «Гармонія».
Вчитель. Сила вишиванки – у її візерунках. Подивіться у калейдоскопи.

- Що ви бачите? (узори, візерунки). Які вони?

- А що таке орнамент?

Орнамент – це візерунок, який утворюється шляхом ритмічного повторювання, чергування певних елементів.

Рапорт – частина узору, що повторюється.


  • Які бувають орнаменти?

1 учень. У народній вишивці поширені рослинні і геометричні орнаменти. Створюючи рослинні узори, художники завжди звертались до природи, відбирали найхарактерніше. Рослинні орнаменти створюються із спрощених квіток, листочків, стебелець.

Показ слайду із зображенням рослинного орнаменту.

– А з чого створюються геометричні орнаменти?



2 учень. Геометричний орнамент також використовували для оздоблення одягу і рушників. Цей вид орнаменту є традиційним для Поділля.

Показ слайду із зображенням геометричного орнаменту.

3 учень. Цими днями ми святкували 140-ву річницю від дня народження великої української поетеси Лесі Українки. Вона жила серед сільського населення і дуже любила носити вишивану сорочку і вінок

(фото-слайд «Леся у народному вбранні, 1878 р»)

4 учень. Окрасою музею-садиби у Колодяжному є вишита хрестиками і мережена сорочка, подарована Лесею подрузі дитячих літ В.Й.Дмитрук.

Показ слайдів з альбому Олени Пчілки «Українські узори»


  1. Орнаментальна символіка України. (група «Фантазія»)

На інтерактивну дошку проектується назва групи «Фантазія».
Вчитель.Вишивки можна читати, треба лише розумітися на її орнаментах.

1 учень. В ужики або кривульки на рушнику – то знаки Води. А де вода – там життя.

2 учень. Ламана лінія – безкінечник. Вона розповідає про те, що життя продовжується, бо воно вічне. А чотирикутники, кружечки - то символ Сонця.

3 учень. Пряма лінія – Земля. Квадратики можуть означати й поле. А кривульки – насіння. Ромбічні знаки – це символ родючості Землі-матері, щедро засіяної, зігрітої Сонцем, щоб буяло життя наше.




  • Які вишиті символи підходять чоловікам, хлопчикам; а які пасують жінкам і дівчатам?

Чоловікам – геометричні, жінкам – рослинні. Серед одвічних чоловічих символів – знаки Вогню «баранячі роги», «ромбічна решітка», знаки Сонця.

Жіночі символи – берегиня, оранта, знак Місяця. Рідко візерунок складається лише з чоловічих або жіночих символів – зазвичай вони чергуються.



Показ слайду «Які вишиті символи вам підходять».

Вчитель. Львівська письменниця, дослідник народної культури Марія Чумарна каже, що «дитячі сорочки в жодному разі не можна прикрашати дорослими візерунками».

Думки і бажання ваші, коли вишиваєте, мають бути чисті, добрі і радісні. Тоді у вишиванці буде чарівна сила.




3. Навчальна гра (робота в групах)

“Фантазія” – (створення візерунків на комп’ютері)

“Дивосвіт” – ( створення візерунків з набору геометричного матеріалу)

“Гармонія” (створення візерунків з використанням трафаретів)

“Барвограй” – (створення візерунків з геометричних фігур на магнітній дошці)
4. Перевірка виконаної роботи на комп’ютері (показ робіт на мультимедійній дошці)

Вчитель.

Вишивання хрестиком – один із найпоширеніших в українських народних вишивках швів, який вимагає точної лічби.

Сьогодні ви будете створювати геометричні орнаменти на папері в клітинку, а створений візерунок будете переносити на тканину (вишивати їх). Кожна клітинка паперу відповідає хрестикові узору.

Показ слайду №13.

Можна заштрихувати кольоровим олівцем клітинки – хрестики на малюнку, а можна в кожній клітинці кольором малювати хрестик.



Технологія виготовлення виробу (слайд №14)

Розгляньте таблицю. На ній подані зразки простих геометричних візерунків. Ви можете вибрати один із них або створити свій за власним задумом, взяти тільки окремі елементи.


5. Бесіда про значення кольорів на вишивці (Група «Барвограй»)

На інтерактивну дошку проектується назва групи «Барвограй».
1 учень. Кожна область, кожний район, а часто і окремі села з покоління в покоління, передавала свої кольори, візерунки.

2 учень. За кольором, орнаментом на виробах можна визначити місце їх створення.

3 учень. Народні майстри старанно зберігають свої традиції. У нас, на заході України візерунки вбирали всі барви веселки. В них поєднувалися кольори бордо, червоний, чорний, жовтий, зелений, синій та інші.

4 учень. Червоний колір – силу, жовтий – колір сонця, зелений – оптимізму, успіху, фіолетовий – творчості, сірий – стриманості, елегантності.

Показ слайдів №17-18.

Виховний момент про збереження національної спадщини українського народу, прищеплення любові до вишивки, поваги до праці вишивальниці.
V. Практична робота

Створення орнаментів на основі геометричних фігур на папері в клітинку за допомогою кольорових олівців.



  1. Фантазія – ромб.

  2. Дивосвіт – прямокутник.

  3. Гармонія – трикутник.

  4. Барвограй – квадрат.


Фізкультхвилинка – танцювальні рухи під пісню Аліни Гросу «Рушничок»
VI. Правила безпечної роботи з інструментами під час вишивання (повторення)


  • Щоб виконувати вишивку було зручно, потрібно правильно організувати робоче місце. Стіл має стояти так, щоб світло падало зліва.

  • При вишиванні слід стежити за положенням тулуба, не сутулитись, не схиляти низько голову.

  • Для голок повинно бути спеціально відведене місце. Подушечки для голок і булавок можуть бути різними – приклеєні до коробочки з булавками; з кишенькою для зберігання дрібних інструментів;

  • Не можна користуватися іржавою або зігнутою голкою. Ніколи не брати голку до рота, не встромляти в одяг.

  • Ножиці повинні лежати з зімкнутими лезами зліва від вишивальниці.

  • Після закінчення роботи потрібно прибрати своє робоче місце.


VII. Самостійна робота учнів.

1. Вишивання хрестиком частини узору (звучить спокійна мелодія)



2.Загадка

Вишивальниця уміє вправно голочку тримати,

Рівно хрестик нашивати.

Та чогось вона я бачу, вже не шиє,

Гірко плаче.

Як терпіть біду таку? Я не влежу в коробку

І до дівчинки гукаю:

- Голка коле? Знаю, знаю.

Поможу тобі охоче: на середній пальчик схочу,

І тоді тобі ніколи голка пальчика не вколе.



(наперсток)

Учитель слідкує за роботою, допомагає учням.



VIII. Оцінювання робіт.

Змістовні проекти по темі зібрали Гедзик Дмитро, Ждан Христина і Трембовельська Ірина. Найкраще на уроці працювали Ухач Софія, Цуканова Олена та Яцюк Соломія.



IX. Підсумок уроку.

Напередодні свята Святого Василя та Дня Соборності України Тернопільська область долучилась до всеукраїнського громадського проекту «Єдина Україна. Схід і Захід разом». Рушник, виконаний нашими майстринями, доповнив всеукраїнську вишивану доріжку.



Показ слайдів № 19-20

На згадку про сьогоднішню зустріч ми хочемо продовжити рушникову доріжку єдності і подарувати вам ці маленькі сувенірні рушнички, як символ дружби і співпраці у рамках «Клубу професійного спілкування».


Використана література:

1. Журнал «Початкова школа» №1 за 2011 рік, творча лабораторія вчителя, «Уроки вишивання у 3 класі», ст. 35.

2. Т.І.Бабовал . Посібник для вчителя. Уроки трудового навчання. 3 клас. Тернопіль -2004.

3. Матеріали місцевих газет.




Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 м.Копичинці



(інтегрований урок із «Я і Україна»

та музичного мистецтва, 2 клас)

2010 р.

Мета: розширити і поглибити знання учнів про народні свята, їх виникнення та всенародне значення; збагачувати духовний світ дітей та знання про традиції українського народу; розвивати цікавість, спостережливість; виховувати повагу до звичаїв українського народу.

Обладнання: виставка дитячої літератури на різдвяну тематику, ялинка, посаг, фонограми із записами пісень, ілюстрації – заставки, проекти учнів по темі.
Хід уроку.

  1. Організація учнів до роботи.

  1. Слово учителя музики.

  2. Загадка.

Прилетіли в трійці коні – скакуни,

У санях привезли дівчину вони,

Має біле личко дівчина чудова,

Рукавом змахнула – у дерев обнови

Все навкруг сміється, все переливається,

Білокоса дівчина дітям усміхається

Ви ж часу не гайте, швидко відгадайте

Що за трійка мчалась?..

Як дівчина звалась? ( Ілюстрація 1 )


  1. Поява Зими і місяців.

Зима. Добрий день, діти! Чую як ви мене любите, не втрималася, щоб не завітати до вас зі своїми синами.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель. В народі кажуть, що взимку скільки днів, стільки й свят. Ось про них ми сьогодні і поговоримо, адже тема нашого уроку ” Зима щедра святами “.

(Ілюстрація 2)

Учні класу попередньо були об'єднані в групи і мали випереджувальне завдання. Кожна група провела власне дослідження. Давайте послухаємо їх.



Група ” Стужайло ”

Зима. Ну, що ж, Грудню, бери посаг, вступай у свої володіння.

Вчитель. Про грудневі свята вели пошукову роботу учні групи ”Стужайло”. Перевіримо, чи добре діти знають твої свята?

Чому ж ви так назвали свою групу?



Грудень. Ми так назвали свою групу тому, бо дізналися, що в давнину місяць грудень ще називали: студень, вітрозим, зимник, лютовій, хмурень, стужайло.

Найбільше нам сподобалася назва стужайло.



Вчитель. Даємо слово учням першої групи.

Учень 1. 4 грудня святкують Введення у храм Пресвятої Богородиці. Ще називають його Третя Пречиста і кажуть: Третя Пречиста ступає – землю снігом вкриває.

Учень 2. У народі притримувалися думки, що землю можна копати лише до Введення, бо потім “ Земля спочиває, на літо сили набирає”.

Введення – ворота зими. Люди влаштовували санні торги. Особливо славилися наші галицькі сани.



Учень 3. Цього дня можна було ворожити. Якщо цього дня до хати прийде молодий хлопець – на щастя та здоров'я. Найгірше було, коли до хати приходила стара баба, хворий чи бідний, тоді казали, “ відчиняй ворота для біди “.

Учень 4. Я читала, що 7 грудня – свято великомучениці Катерини, день жіночої долі. Свята Катерина вважається покровителькою жінок та дівчат. Вона була побожною християнкою. ( Ілюстрація 3 )

Учитель. На колишніх колгоспних полях, недалеко від залізничної дороги зведено пам’ятник Святої Катерини. За переказами старожилів міста, його поставили в честь молодої дівчини-християнки Катерини, яку за віру прирекли на страту. Її прив’язали між двома колесами з шипами, щоб пошматувати нещасну. Та сталося диво. Господь врятував невинну дівчину, колеса розлетілися, мов від чиєїсь невидимої руки. Люди причислили її до святих, бо розуміли, що з нею Бог.

Мешканці Копичинець у кінці Х!Х століття побудували пам’ятний знак на прославу Святої Катерини, надіючись на її опіку і покровительство. Вони молилися там про погоду чи дощ, про щедрий врожай, про допомогу в домашньому господарстві.



Учень 5. До неї звертаються дівчата та жінки, щоб обдарувала їх щасливим подружнім життям. У цей день дорослі дівчата ворожили, загадували майбутнє. Вони ламали вишневі гілочки і ставили їх у воду. Якщо бруньки розпускалися до Різдва, того ж року дівчина мала вийти заміж.

Учень 6. Кажуть: Катерина по воді, а Різдво по льоду; Як на Катерини холодно, то, буде голодно. Ну, а кому холодно, то на святу Катерину ховайся під перину!

Учень 7. Мені бабуся розказала про Андрія Первозванного, що він був першим з апостолів, хто пішов слідом за Ісусом Христом. Ніч на Андрія – єдина, коли дорослим хлопцям дозволяється бешкетувати. Дівчата ввечері випікали балабушки ( пампушки ), для цього носили воду… в роті, а хлопці смішили їх, щоб вони цю воду не донесли. Коли балабушки спеклися, їх ставили на чистий рушник і пускали до хати собаку. Чия пампушка з'їдена першою, та дівчина вийде першою заміж.

Учень 8. За старих часів саме цього дня – 14 грудня, діти йшли до школи: “святий Наум наставляє на ум “. Відправивши дитину до школи, батьки звертаються з молитвою до святого Наума, щоб добре давалася дітям наука.

Учень 9. Цілий рік діти чекають, коли ввечері 19 грудня до оселі завітає зимовий Миколай, добрий друг і захисник дітвори. Дарунок від Миколая вона одержить лише тоді, коли буде слухняною і побожною. А для нечемних – замашну різку.( Ілюстрація 4,5 )

Звучить пісня ”Казкова ніч” (фонограма пісні Іванни Гребеняк)

Учень 10. Під час нашого дослідження ми дізналися про свято Ганни, яке ми святкуємо 22 грудня, день зимового сонцестояння, народини сонця. З наступної доби день починає збільшуватись, зате в силу вступає астрономічна зима. Цього дня говорили: яка Ганна до ніченьки – така зима до весноньки.

Грудень. Потішили ви, діти, старого, не забуваєте народних звичаїв і моїх свят.

Вчитель. Дякую, діти, молодці

Зима. Пора, Грудню, передавати посаг своєму братові.

Група ” Сніжень ”

Січень. Я хоч і наймолодший місяць в році, але і я хочу почути про свої свята, може щось новеньке почую.

Вчитель. Зараз почуєш про свої свята від учнів другої групи ” Сніжень ”, адже це вони досліджували їх.

Січень. Цікаво, а чому ця група має таку назву?

Учень 1. Сніжень, щипун, тріскун, цар морозів, король-вершитель зими – так називали в давнину місяць січень. Ми назвали свою групу ” Сніжень ”

Ілюстрація 6 ( на фоні новорічної мелодії ).

Вчитель. Яке свято нагадує вам малюнок?

Учні. Свято Нового року.

Ілюстрація 7

Розігнав веселий вітер хмари навісні,

Усміхнулось сонце дітям, наче навесні,

Мати варить біля печі всі 12 страв

Івась з Олею під вечір подались на став

Став замерз, такий гладенький, як прозоре скло,

Діти ковзались швиденько, весело було.

Кличуть діток мама й тато, на столі кутя

Нумо всі колядувати, славити дитя.

Це наш звичай кожнорічний, святвечірній спів

І лунає коляда, рідний наш мотив.

Звучить пісня ”Маленьке ангелятко”

(аранжування С. Стефанів, Р. Гриб)

Ілюстрація 8,9 (шопка)

Зірка засіяла в небі України

Довгожданну волю принесла.

Це нам подарунок Божої Дитини,

Це Господня ласка нам зійшла.

О, Ісусе милий, молиться Вкраїна,

Найщирішу вдячність віддає.

О, Дитятко Боже, як Бог і людина,

Їй благословення дай своє.

Учень 2. Одне з найбільших християнських свят – Різдво Христове, що припадає на 7 січня, у цей день народився Ісус Христос.

Срібні дзвіночки дзвеніли під вікнами і люди тішилися, що до них йдуть аж три празники в гості. Колядники заходили до кожної хати, вони не забували нікого, несли людям добру вістку, що народився син Божий.



Ілюстрація 10(вертеп)

Христос Рождається!

Славімо його! (всі)

Так вітаються від Різдва аж до Стрітення



Звучить коляда ” Нова радість стала ”

Учень 3. За Різдвом Христовим приходить до на с Старий Новий рік, а ще він зветься празником Святого Василя, покровителя землеробства. Василь приходив не сам, а з дівчиною Меланкою.

Удосвіта хлопчики оббігали оселі рідних і сусідів, щоб засіяти їхні домівки зерном і привітати з Новим роком.



Ілюстрація 11,12 (свято коляди у місті)

Учень 4. 18 січня – голодна кутя. Називають її так тому, що після святвечора люди не їли до наступного ранку.

Завершальне свято різдвяно-новорічного циклу – Хрещення Христове, Водохреща або Йордан, святкують його 19 січня. Ілюстрація 13



Учень 5. Зранку люди йшли до річки або ставка. Там вони вирізали великого хреста з льоду. Приходив священик і освячував воду. Люди набирали собі в глечики тієї водиці і берегли її цілий рік, бо це була жива вода, яка приносила здоров’я і красу.

По Йордані священик ходить по домівках, окроплює кожну оселю свяченою водою, щоб до людей приходило тільки щастя.



Вчитель. Молодці

Січень. Щось матуся Зима так заслухалась, бо забула, що за мною наступає лютий. Даю, тобі дорогу, м ій старший брате.
Група ” Бокогрій ”

Лютий. ( Бере посаг ) Ну, а про мої свята, народні традиції ви щось знаєте?

Діти. У лютому ми святкуємо день Валентина…

Вчитель. Про свята лютого більш докладно нам розкажуть учні групи ”Бокогрій”.

Лютий. Що це за назва у вас така цікава?

Учень 1. Колись лютий називали по-різному: криводорог, казидорог, казиброд, межень, вітровій, бокогрій. Нам сподобалась назва ”Бокогрій”, бо лютневе сонце гріє лише звернутий до нього бік, а другий при цьому мерзне.

Вчитель. То про які свята ви нам розповісте.

Учень 2. Я хочу розповісти про свято Оксани, яке святкують 6 лютого. Ще кажуть Оксана – веснопровісниця, напівзимниця, напівгодувальниця, весноукажчиця. Половину зимових запасів з’їдено. Сіно вже давали тільки ягнятам, телятам, а коровам – лише перед доїнням.

Учень 3. Вірили: якщо на Оксани гарна погода, то й весна видасться на славу.

Яка Оксана – така й весна. На день Оксани – потрібні ще сани.



Учень 4. 12 лютого – трьох учителів і святителів – Василя, Григорія і Івана. Ще лютує зима, ще стоять морози, лежить сніг, а в повітрі вже пахне весною. Лютує зима в лютому, але дарма, бо вже йде не до Різдва, а до Великодня.

Учень 5. Дочекались люди Стрітення, яке святкували 15 лютого.

Цього дня освячували свічки і воду. Ті свічки наділялися у народі цілющою магічною силою. З ними обходили господарство, обкурювали помешкання хати і хлів.

Воду святили у новому посуді. Цією водою бджолярі кропили вулики на пасіці. А ще казали, що ця вода допомагає від злого ока.

Учень 6. З приходом Стрітення починали вже роботи у городі й саду: приступали до обрізування та щеплення дерев. «До Стрітення лиши дерева спати, а по Стрітенню можеш обрізати».

Учень 7. Господині, починаючи від Стрітення, висівали в ящики насіння овочевих культур, щоб мати ранню розсаду.

Лютий. А народні прикмети чи повір’я знаєте?

Учень 8. За повір'ям, грім до Стрітення спить, приколисаний зимою. Однак, на Стрітення він прокидається ” йде небом гуляти і дає про себе знати ”. Тому й називають його Громницями.

Учень 9. Вважали також, що з приходом Стрітення починають повертатися птахи з вирію: ” проснулися грімниці – повертаються птиці ”. Господарі робили шпаківні та годівниці, розвішуючи їх по садах.

Учень 10. Дуже цікаве дійство Масниці, проводи Зими, зустріч Весни, яке відбувається за тиждень до Великого Посту. Це свято тривало тиждень і щовечора збирало молодь на вечорниці.

Зустріч Зими з Весною ( сценка )



Ілюстрація 14

Весна. Доброго дня тобі, бабусю Зимо!

Зима. Доброго тобі здоров’я, дівчино Весно!

Рано ти прийшла, ой рано… Ще твоєму царюванню час не настав.



Весна. Та поглянь на себе, Зимонько! Яка вже з тебе цариця з пустою торбою? Все, що я напрацювала, ти все з'їла і випила.

Зима. А от і не все! Не все!

Весна. Я краща від тебе, бо у мене люди веселі, співають, танцюють, а в тебе тиснуться по закутках та ховаються по хатах. Моє сонечко всіх зігріває, дає людям тепло, а в тебе люди трусяться від холоду.

Зима. У мене люди не трусяться, я всіх одягаю в кожухи.

Весна. А я – царівна – куди ступаю, сонце сяє, все навколо оживає! А ще пробуджую від сну я нашу землю чарівну!

Зима. Не пущу! Ого-го-го! Злітайтеся, дочки мої, хурделиці, завірюхи! Сюди! Покажіть свою силу! ( Свист завірюхи )

  • Зрадниці! Невже і ви стомилися? ( змучено присідає )

Хлопчик. Зимонько, Веснонько, не сваріться. Ви обидві хороші, приносите радість дітям своїми іграми та розвагами. Але ти, Зимонько, втомилася і треба тобі відпочити, щоб Весні дорогу звільнити.

Зима. Що ж прощавайте, любі діти!

За зиму ви поздоровіли, пішли на користь і мороз і сніг.

І щічки ваші так порожевіли, неначе маки розцвіли на них!

Прощавай і ти, Весно-красна, прощаюсь з вами усіма.



Здорові будьте! Через рік я знову свою я казку принесу зимову!

Вчитель. Дякую діти, ви всі справились зі своїми завданнями.

Звучить жартівлива пісенька Масляна

Лютий. А ще щодня люди частувались варениками із сиром та сметаною або млинцями. То ж берімося за частування, проводжаючи Зиму, зустрічаючи Весну. Так як велить народне свято ” Масляна ”.

  1. Підсумок уроку.

  1. Розгляд виставки книг на різдвяну тематику з дитячої бібліотеки, учнівських проектів.

  2. Виставлення оцінок.

  1. Домашнє завдання.

Повторити матеріал по темі с. 18, виконати завдання 5 с. 35 у зошиті з друкованою основою.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка