Тяжко тому жити, хто не хоче робити. Леонід Глібов «Коник-стрибунець» Мета



Скачати 36.39 Kb.
Дата конвертації22.02.2016
Розмір36.39 Kb.
Тяжко тому жити, хто не хоче робити. Леонід Глібов «Коник-стрибунець»
Мета: поглибити знання учнів про особливості байок; вчити аналізувати події, що відбуваються у природі, переносити їх у реальну дійсність життя, оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, розвивати навички читання (швидкість, виразність, правильність), уміння передавати при виразному читанні стан, характер, настрій; формувати мовленнєві вміння; виховувати любов до праці.
Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Робота над скоромовкою

На річці Лука спіймав рака у рукав.

— Послухайте, будь ласка, скоромовку. Зверніть увагу на ім’я хлопчика.

— Що ви можете про нього сказати? (Це рідкісне українське ім’я.)

— Діти, що може трапитися, коли рак потрапить у рукав? (Він може ущипнути.)

Читання скоромовки кілька разів з прискоренням.
2. Робота за картками «друкар»

Діти «віддруковують» скоромовку на картках.


3. Вправляння у виразному читанні слів (за картками-блискавками)

Радіє, лихо, сміх, смикнули, упирається, а хура й досі там.


III. Перевірка домашнього завдання

— Діти, пригадайте, що таке байка?

— Пригадайте, яку байку Л. Глібова вивчали минулого уроку?

— Хто є героями цієї байки? Де відбувається дія байки?

— Чому тварини не змогли довести до кінця задуманої справи?

Виразне читання байки.

— Що ж засуджує автор у цій байці?

Учні зачитують листа одному з героїв байки.


IV. Мотивація навчальної діяльності. повідомлення теми і мети уроку

Ви вже говорили, що героями байок Л. Глібова були тварини. Ось зараз, відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, хто буде героями наступної байки.

Ти хвилиночку постій, придивись:

Хто ж то у траві пахучій причаївсь?

На зеленій скрипочці виграва,

Сам зелений, як трава — мурава. (Коник)

— Розгляньте малюнок коника. Чи доводилося вам бачити цих комах?

— Коник — комаха, у якої довгі і сильні задні лапки. Живиться він дрібнішими комахами і рослинами. Коли вони труть крильцями, виникає специфічний звук — скрекіт.

За пеньочком горбочок, y

А на ньому — будиночок. (Мурашник)

— Хто живе в мурашнику?

— Що вам відомо про мурашок? (Вони дуже працьовиті.)

А тепер прочитайте, будь ласка, назву байки, яку ми вивчатимемо.

— Коник і Мураха будуть дійовими особами цієї байки.


V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Робота над байкою Леоніда Глібова «Коник-стрибунець» (с. 95–96)

1. Словникова робота (слова записані на дошці)

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем

Вдатний гульк

проворний кряче

досхочу непереливки

не вгаваючи вдача

молодець розкошував

— Знайдіть і правильно прочитайте слова, які мають такі значення: який виділяється серед інших якими-небудь надзвичайними рисами, якостями, особливостями (вдатний); скрутно, дуже погано ( y непереливки); який характеризується спритністю, моторністю, жвавістю і т. ін. ( y проворний).


2. Виразне читання байки вчителем

— Яким зображено Коника?

— Хто вам сподобався? Чому?

— Кого засуджуєте? Чому?


3. Встановлення логічної послідовності поведінки коника

— Байка близька до казки, тому дійові особи подібні до казкових. Читаючи байку, потрібно намагатися передати голосом ставлення автора до подій, що зображені. Зараз ми будемо читати, як і чому змінювався настрій Коника.

Діти, давайте згадаємо, який Коник на початку байки, яким він став у кінці байки.

Читання карток: веселий, вдатний, співучий; порятуй, порадь, згину я.

— Отже, на початку байки Коник веселий, безтурботний, тому початок байки треба читати бадьорим голосом, у пришвидшеному темпі.

Зверніть, будь ласка, увагу на незавершеність думки, позначену крапками.

Тут потрібно зробити довшу паузу, щоб зацікавити читача наступними подіями.
4. Аналіз змісту байки. вибіркове читання

— Прочитайте опис Коника.

— Знайдіть і прочитайте, яким було його життя влітку.

Прочитайте, як змінилася його поведінка. З чим це пов’язано?

— Про що Коник просив Мурашку? Прочитайте.

— Якою була відповідь Мурашки? Прочитайте. Як ви зрозуміли його слова?

— Які слова є мораллю байки?
5. Читання байки за особами
VI. Підсумок уроку

— Які недоліки людського характеру засуджує байкар?



— Чого вчить ця байка?
VII. Домашнє завдання

Байку Л. І. Глібова «Коник-стрибунець» вивчити напам’ять (с. 95–96).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка