Учень та його оточення. Кольори



Скачати 42.44 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір42.44 Kb.
План-конспект уроку англійської мови в 1-му класі

(за матеріалами журналів «Posnayko» №7(103)липень2009 та № 9(105) вересень, 2009)



Тема: Учень та його оточення. Кольори.

Мета:

Практична: Повторити ЛО з теми «Кольори»

Розвивати навички читання, говоріння та письма



Освітня: Поглибити знання учнів з теми, розвивати кругозір учня

Закріпити вживання граматичної структури It s…



Розвивальна: розвивати культуру спілкування

Розвивати фонетичний слух

Розвивати логічне мислення

Розвивати пам’ять, акуратність, увагу.



Виховна:сприяти вихованню почуття ввічливості та чуйності у стосунках один з одним

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань з теми

Обладнання: журнал «Posnayko»№ 7(103)липень2009 та «Posnayko»№ 9(105)вересень2009, робочий зошит, магнітофон, малюнки за темою, картки з кольорами, мультимедійний екран, оцінювальні картки, аудіо диски до журналів.

Хід уроку



  1. Organization moment. Greetings.

Повторення вивчених мовленнєвих структур.

(T→Р1Р1…) (Р1→Р1)



Teacher: Good morning! Let’s start our lesson. How are you today?

Children: We are fine today.

Teacher: Ok. Please, answer the questions (Вчитель кидає м’яча та задає питання учням)

What is your name?

What is your surname?

Where do you live?

How old are you?

And make up dialogues. Speak on the telephone.

(Робота в парах. Діалоги по іграшкових телефонах. Учні працюють самостійно, потім декілька пар демонструють перед класом. )


  1. Phonetic drills.

(на дошці написано вірш, діти повторюють за вчителем, потім читають хором. Після цього повторюють за диском. Матеріал використано з аудіо диску до журналу «Posnayko»№ 7(103)липень2009)

Rainbow purple

Rainbow blue

Rainbow green

And yellow too.

Rainbow orange

Rainbow red

Rainbow shining over head.

  1. Introduction to the topic of the lesson.

Teacher: Today we shall visit a wonderful world of colours. We shall write and we shall read. We shall play and sing. Are you ready?

Pupils: Yes, we are.

  1. Lexical drills.

Teacher: Let’s remember colours. What colour do you know? (вчитель кидає м’яч тому кого хоче почути)

Pupils: I know….

  1. Game “Jump”

  • Children stand near their desks.

  • Hold up the card and call the word.

  • If the word the same as on the card children stand up and jump. If not- stand still.

Teacher: Please, stand near your desks. Now I am going to hold up flashcards and call them. Your task is to check me. If it is correct you must jump. If not – stand still.

  1. Game “Bingo”

Teacher: Now let’s work with magic cards.

(Діти отримують табличку та картки з назвами кольорів. В першій колонці розмальовані квадратики. Завдання дітей прочитати назви кольорів та підібрати до до кожного квадратика свою назву кольора. )



  1. Relaxed. Game “Posnayko says”

Teacher: Are you tired? Let’s play a game “Posnayko says”

(Діти виконують інструкції які буде давати вчитель. Наприклад, коли вчитель каже Posnayko says … діти виконують що сказав Пізнайко. Той хто виконує неправильно сідає ітд.)

Posnayko says hands up

Posnayko says turn around

Posnayko says clap your hands….etc.

Teacher: Ok. Very good. Take you siat at the desks.


  1. Reading.

Teacher: Do you like to paint?

Pupils:Yes, we do

Teacher: And how in English “акварельні фарби”?

Pupils: watercolour

Teacher: Look at the screen. It is a “палітра”. «палітра» is a board that an artist uses for mixing paints. And do you know how it is in English? No? You can read it on the screen. Read letters which are in coloured circle. What word have you got?

Pupils: PALETTE

  1. Listening.

(Somebody knocks at the door)

Teacher: Who is this?

Postman: I’m a postman. This letter is for you! (дає листа, вчитель розгортає)

Teacher: It is from Posnayko. He travelled and lost his luggage. (матеріал використаний з журналу «Posnayko» №7(103)липень2009 сторінки 4-5 )

(Представлення слова «luggage»)



  • Teacher shows the picture and say: It is a luggage. Children repeat after the teacher.

  • Teacher holds up a picture of a red luggage and says “Red luggage”, children repeat. Then teacher holds up another card and children have to say, what colour is the luggage.

Let’s help him to find it. There are lots of luggage. But what is Posnako’s. Guess the riddle.

It is not green.

It is not blue or black.

It is big.

It is not yellow.

  1. Grammar. Game: “Guess”

Teacher:

  • One student stands in front of the class and takes a picture.

  • Children have to guess what colour is the luggage using the structure Is it..?

  • When someone guesses he/she stands in front of the class and children start to play one more.

  1. Relaxation.

Teacher: Do you like singing songs? I have surprise for you. They are balloons. (Вчитель дає дітям різнокольорові повітряні кульки. І діти співають пісню.)

Song: Red and white and pink,

Yellow, green and blue,

Grey and black and brown,

Orange and purple too.

Colours in the zoo for you!

  1. Reading&Listening

(матеріал використанo з журналу та аудіо диску «Posnayko» №7(103)липень 2009 сторінки 8-9)

Teacher: Now we are going to read and listen about superdesigner.(діти прослуховують комікс)

Teacher: Look at the pictures. What can you see?

What colour is the cat?

How many colours can you see in the picture?


  • While reading activity

Read the comics, find and circle your favourite colour.

  • Post reading activitу

And now tell the class what is your favourite colour?

  1. Crossword.

(матеріал використанo з журналу «Posnayko» №7(103)липень2009 сторінки 4-5 )

Teacher: Now Posnayko has for us an interesting crossword. (вчитель роздає учням роздатковий матеріал на якому розміщено кросворд, який діти виконують самостійно).

Lets check the crossword.The magic screen from Posnayko can help us.The first word across……spell this word……(перевіряємо кросворд, на екрані зявляються правильні відповіді)



  1. Conclusion

(Протягом уроку, учням за правильні відповіді вчитель роздає оцінювальні картки, в кінці уроку діти підраховують їх. Вчитель підводить підсумки уроку.)

You were good/very good/ excellent. The lesson is over. Goodbye.



Extra time:

  1. Вчитель просить дітей намалювати квітку, розфарбувати її та підписати усі кольори які будуть на малюнку.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка