Україна моя Батьківщина



Скачати 168.98 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір168.98 Kb.
1.Анкетні дані автора:

Шеремета Наталія Василівна

Вчитель вищої категорії

Закладу  «Загальноосвітня школа І-ІІІ cтупенів №8 Вінницької міської ради» Стаж роботи 25 років

Контактні дані: моб. +380964959243

E mail: sheremeta1969@inbox.ru



2. Основна частина

Природний потяг дітей до пізнання чарівного світу довкілля задовільняється багатьма чинниками, серед яких одне з найвагоміших місць посідають природничі науки. Безліч «чому?» ставить дитина змалку. Закладені природою допитливість, бажання пізнати нове, перевірити відоме, спонукають її до пошуку різноманітної інформації з різних джерел , з книжок, на уроках природознавства. Потяг молодших школярів до знань треба підтримувати, оскільки в їх свідомості поступово з окремих «цеглин» буде формуватися картина чарівного, гідного світу, в якому вона живе.

Основною метою даних уроків є розвиток особистості. Тому на уроках я розвиваю в учнів спостережливість, допитливість, кмітливість, творчість, уяву, любов до природи, поглиблення й збагачення почуттів.

На уроках застосовую різноманітні інноваційні форми і прийоми навчання учнів.



Тема: Україна – моя Батьківщина.

Мета : формування уявлення про Україну, як державу, про усвідомлення своєї приналежності до України ; розповісти про історію походження нашої держави, столиці України - міста Київ. Розширювати та уточнювати знання учнів про державні та народні символи України. Розвивати спостережливість, мислення дитини, уяву , активність , пам'ять . Виховувати любов до Батьківщини до рідного краю.

Обладнання: народні та державні символи , ілюстрації , презентація «Моя Україна» , аудіо запис гімну України , ілюстрація – хлопчик – Барвінок, виставка дитячих малюнків на тему : «Моя Україна», підручник І.Грущинська «Природознавство 1 клас» Київ «Освіта» 2012р.

Тип уроку : Урок - проект. (Кожна група готувалась по конкретній темі)

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сідаймо зручніше

І часу не гаймо,

Із Барвінком в подорож

Україною рушаймо!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності


  • Відгадайте слово, що є темою нашого уроку. Складіть слово з перших літер назв кожної ілюстрації.

На дошці ілюстрації (малюнки надрукувати)



Учень, калина, риба, ананас, їжак, носоріг, абетка (Україна)

Доповни вірш



Красивий , щедрий край

і мова наша солов’їна .

Люби , шануй , оберігай

Усе , що зветься … (Україна)

  • Що таке Батьківщина ?

  • Чому землю, на якій ми народились, люди люблять більше за все і називають Батьківщиною ?

ІІІ. Оголошення теми , мети уроку.

Наш урок присвячений Україні , її історії , символам, найбільшим містам. Ми розширимо свої знання про нашу державу.

Батьківщина – країна , у якій людина народилась і громадянином якої є . У великій країні у кожної людини є свій маленький куточок – село, вулиця, дім, де він народився і виріс. Це її мала Батьківщина. Із безліч таких рідних куточків і складається наша спільна , велика Батьківщина. Для кожного з нас Батьківщина – свята земля.

(Перегляд виставки дитячих малюнків на тему «Моя Україна»)

До нас на урок завітав надзвичайний гість – Барвінок. Вчитель на дошці прикріплює ілюстрацію - «Барвінок». Це казковий герой, який робить добрі справи, небайдужий до інших, завжди поспішає на допомогу. Ви теж такі, тому вас можна назвати «Барвінчатами». Сьогодні він пропонує створити незвичайну квітку – семицвітку, що зветься «Україна».

Клас поділений на 7 груп .

Учитель вивішує на дошці серединку майбутньої квітки «Україна»


Україна

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1. Україна – моя Батьківщина.

Вчитель: Україна – це країна зі славною багатовіковою історією, народ якої протягом багатьох віків боровся за свободу й незалежність. Україна – це велика незалежна держава в Європі, що має чудові народні традиції та талановитий народ.

«Барвінчата» 1 група: Читають вірш «Моя Батьківщина»



Моя Батьківщина — це вишеньки цвіт

І верби над ставом, й калина.

Моя Батьківщина — це мрії політ,

Це рідна моя Україна!

Моя Батьківщина — це наша сім’я,

Затишний куточок і хата.

Це мама, татусь, бабця, дідо і я,

Всі рідні і друзів багато.

Моя Батьківщина — це злагода й мир

Та небо бездонне й чудове.

Це пісня чарівна, що лине до зір,

Й дитинство моє світанкове.

Моя Батьківщина — ліси і поля.

Від них в нас і радість, і сила.

Це та найсвятіша і рідна земля,

Що кожного з нас народила.

Вчитель прикріплює червону пелюстку «Україна – моя Батьківщина», розповідає легенду.

Показ слайдів «Краєвиди України»

2. Історія походження нашої країни.

«Барвінчата» 2 група: Розповідають легенду.

Легенда «Наша земля»

Колись давно Бог створив народи і кожен наділив землею. Наші ж предки прийшли пізніше, але землі їм уже не дісталася. Ось вони прийшли до Бога , а він у цей час молився і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати . Згодом, Бог обернувся, сказавши , що вони чемні діти. Дізнавшись, чого прийшли до нього , сказав, що всі землі вже роздав народам,але може віддати ту, що залишив для раю. Там є усе. Пам’ятайте , якщо будете її берегти, то вона буде схожа на рай.

З того часу наші предки оселились на тій землі, а країну назвали Україною.

Вчитель прикріплює оранжеву пелюстку «Історія походження України».

3.Робота за підручником І. Грущинська «Природознавство 1 клас» Київ в.д. «ОСВІТА» ст.114

Словникова робота:

Земля́ - планета Сонячної системи.

Земля́-грунт, на якому ростуть рослини.

Земля́- рідний край, де ти живеш.

Фізкультхвилинка ( Відео)

4.Україна – незалежна держава.

Не завжди Україна була незалежною державою. Багато століть вона входила до складу інших держав. Але протягом багатьох віків народ боровся за свободу і незалежність.

«Барвінчата» 3 група : – 24 серпня святкуємо День незалежності України – найбільше свято держави. 24 серпня 1991 року було прийнято Акт про проголошення незалежності України.

Показ слайдів «Святкування Дня незалежності»

Вчитель прикріплює жовту пелюстку «Україна – незалежна держава»

Вчитель: Кожна держава має свої символи .

Словникова робота:

Символ – умовне позначення якогось предмета , явища.

Державними символами України є національний Прапор, Герб , Гімн.



Вчитель :Золотий тризуб на блакитному тлі, як символ влади – дуже давній знак. Він зустрічається ще з часів Київської Русі, зокрема , на монетах київського князя Володимира Великого.

(Вчитель демонструє зображення тризуба)

В тризубі відображається триєдність життя . Це – батько – мати – дитина.

(Вчитель демонструє зображення прапора України)

Наш прапор –жовто-блакитний.

Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, зерна , сонця.

Блакитний колір – ясного мирного неба, води.

Гімн – це урочиста пісня, символ державної єдності.

Звучить пісня на слова П.Чубинського , музику М. Вербицького «Ще не вмерла Україна».

Діти слухають пісню, стоячи за партами.

«Барвінчата» 4 група : Читають вірші про державні символи.

Герб

Наш герб – тризуб, це воля , слава, сила.

Наш герб - тризуб. Недоля нас косила,

Та ми зросли, ми є , ми завжди будем ,

Добро і пісню несемо ми людям.

Прапор


Прапор - державний символ.

Це для всіх – ознака сили,

Це для всіх - ознака слави

Синь – жовтий прапор маємо:

Синє - небо, жовте – жито.

Прапор свій оберігаємо,

Він – святиня, знають діти.

Прапор свій здіймаєм гордо,

Ми з ним дужі і єдині.

Ми навіки вже – народом

Українським в Україні.

Гімн


Слова палкі, мелодія врочиста

Державний гімн ми знаємо усі.

Для кожного села, містечка, міста –

Це клич один з мільйонів голосів.

Це наша клятва. Заповідь священна.

Хай чують друзі і вороги,

Що Україна вічна, незнищенна.

Від неї ясне світло навкруги.

Вчитель прикріплює – зелену пелюстку «Державні символи» .

5. Народні символи України.

1)Робота за підручником. (ст.115)



  • Розгляньте ілюстрації підручника . Це народні символи України.

2)Загадки

«Барвінчата» 5 група : Наша група підготувала загадки:



  • Стоїть півень над водою з червоною бородою.

Хто йде – не мине, а за бороду скубне. (Калина)

  • На сонечко я схожий і сонечко люблю.

До нього повертаю голівоньку свою. (Соняшник)

  • Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає,

Хоч мороз усе побив – його не займає. (Барвінок)

  • Весна прилетіла , сонце землю гріє.

Вилізли малята – жовті мов курчата.

По землі не ходять , а сидять високо

І милують око. (Котики на вербі)

  • Довгі ноги , довгий ніс,

Прилетів – обід приніс:

Смачних жабенят,

Для своїх маляток (Лелека)

Вчитель прикріплює синю пелюстку «Народні символи України» .

Показ слайдів на тему «Народні символи України»

Фізкультхвилинка (музичний супровід «Мелодія Карпат»)

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати.

Як вершину нам дістати?

Заглянемо в озерце,

Не торкнутися нам дна !

Так ми довго-довго йшли

І до школи знов прийшли!


7. Київ – столиця України.

Кожна держава має столицю – головне місто країни.



  • Прочитайте слово , що є назвою нашої столиці.

(Київ)


Вчитель :Головним містом нашої країни, її столицею , є Київ. Це велике і красиве місто. Він розкинувся на кручах-берегах могутнього Дніпра. Зараз ми здійснимо маленьку мандрівку цим прекрасним містом.

«Барвінчата» 6 група: Читають вірш про Київ.

Серце України

Прислухайся, як дружно і невпинно

В могутніх грудях вічного Дніпра

Пульсує Київ – серце України,

Наснажене джерелами добра.

Він весь – в пориві , дії і надії

І навіть перед натиском століть

Не похитнувся , пружно молодіє

У грядуще звівши гордо верховіття.


  • Кому з вас доводилось бути у Києві?

  • Що вони найбільше запам’ятали ?

Показ слайдів (Київ – столиця України).

(Під час презентації вчитель коментує.)

Київ – це давня і новітня історія нашої країни.

Собор Софії Київської став зразком архітектурного і образотворчого мистецтва для усієї Київської Русі.

Києво-Печерська Лавра стала першим центром літописців , поширювачів просвітительства і знань.

Києво –Могилянська академія ще в середньовіччя здобула заслужену славу, доповнивши ряди перших європейських університетів.

Андріївська церква- шедевр архітектури Растреллі.

Хрещатик – головна вулиця столиці. На ній є центральний майдан Києва – майдан Незалежності. Святковості і урочистості надають майдану фонтани, а яскраво-зелені клумби і газони разом із безліччю квітів нагадують яскравий казковий килим.

Національний університет ім. Т.Г. Шевченка – один із найстаріших вищих навчальних закладів України. Його легко пізнати: велика восьмиколонна будова яскраво – червоного кольору.

Скульптурна групу на честь засновників Києва встановлена у парку ім.Примакова , на березі Дніпра. У сиву давнину , як свідчить літопис, до берегів Дніпра-Славута, порослих темними непрохідними лісами , приплив човен із полянським князем Києм , його братами Щеком і Хоривом, з їхньою сестрою –красунею Либідь. До 1500-ліття Києва на набережній був установлений пам’ятний знак на честь легендарних засновників міста. Ім’я своє, як розповідає легенда , місто одержало від імені князя Кия.

Вчитель прикріплює фіолетову пелюстку «Київ – столиця України».

От ми склали дивовижну квітку – Україну!



V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Закінчи речення»

- Наша Батьківщина - …(Україна)

- Столиця України - …(місто Київ)

- Державними символами України є …(прапор, герб, гімн).

- День незалежності ми святкуємо … (24 серпня)

2. Гра «Склади вірш»

Кожна група має рядок з вірша. Треба розташувати по порядку (як кольори веселки).

Кожен капітан групи виходить і читає свій рядок.

Т. Пастух « Україна – рідний край»

1 група - Україна – край барвистий,

2 група – рай зелений , шовковистий.

3 група – Україна – край прекрасний,

4 група – Многоликий , світлий , ясний .

5 група – Ніжна мова калинова –

6 група – знань нових міцна основа.

7 група – Україна – це твій край,

Іншого не обирай.



VI.Підсумок уроку

  • Чи сподобався вам наш урок?

  • Що нового ви дізнались?

Вчитель : Україна процвітатиме , допоки у ваших серцях буде жити символічна квітка, яку ми створили сьогодні. Шануйте історію і культуру рідного краю.
Тема : Водойми України. Найбільші річки та озера України, їх значення для людини.

Мета : Формувати поняття «водойми», «річка», «озера», «болото», «водосховище».Ознайомити з найбільшими річками озерами України; із значенням їх у житті людини, учити спостерігати, робити висновки , узагальнювати . Виховувати дбайливе ставлення до водойм.

Обладнання : фізична карта України; ілюстрації, схеми, презентації, загадки, казковий гість – Краплинка, підручник І.Грущинська «Природознавство 1 клас» Київ «Освіта» 2012р.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Всі сідайте тихо, діти ,

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати,

Дружно й плідно працювати.



ІІ.Оголошення теми уроку і мотивація навчальної діяльності.

1. Сьогодні до нас на урок завітає незвичайний гість. Який ? Відгадайте загадку:

Не брудніть її, це зло !

Життя без неї б не було.

Рідка буває , і тверда ,

І навіть пара . Це…(вода)

(На дошці прикріплюємо ілюстрацію Краплинки.)

2. Повторення вивченого матеріалу.

- Діти, чому до нас в гості завітала Краплинка?

- Де у природі є вода?

(У річках , у озерах , в крані , в морі…)

- Яким кольором позначається вода на глобусі і на карті?

- Які опади випадають в різні пори року?

- Діти, про що ми будемо вести мову на уроці?

Краплинка пропонує прочитати тему сьогоднішнього уроку.
Водойми України

(Показ на екрані : Водойми України)



  • Сьогодні ми дізнаємося , де є найбільше води на Землі , які водойми є в Україні , з’ясовуємо їх значення для людей.

ІІІ.Вивчення нового матеріалу.

1. Вступна розповідь про водойми.

Без води життя на Землі не можливе : в’януть квіти , страждають тварини , не чути спів пташок . Все живе на Землі потребує води кожна її крапля є дорогоцінним скарбом природи. Вона напуває землю, яка годує людину . Люди завжди розуміли значення води для себе , і упродовж багатьох віків оспівували її як основу буття . Обожнювали все : море , озеро , річку , криницю, джерело . Вода – справжнє чудо природи. Вона покриває більшу частину поверхні нашої землі. Вода життєтворною силою наповнює незліченні річки і озера, перетворює пустелю в квітучий сад . Вона вічно мандрує. Найбільше її у водоймах .

А тепер Краплинка запрошує у чарівний світ водойм .

2. Розповідь з елементами бесіди про різноманітність водойм.

Океани , моря, ріки, озера, болота, ставки, водосховища – усе це водойми. Найбільшими водоймами на Землі є моря і океани. Розрізняють штучні і природні водойми. Природні водойми утворились без участі людини. А ті водойми , які створила людина називаються штучними : водосховища, канали, ставки.




Презентація : Різноманітність водойм ( океани, моря , ріки , озера , болота , ставки, водосховища, джерела.)

3. Формування поняття «річка».



Загадка від Краплинки:

Не кінь , а біжить,

Не ліс, а шумить. (річка)

  • Усі ви бачили річку ?

  • Яка річка протікає через наше місто?

  • Яка найбільша річка України?

  • Що таке річка?

Річка – це постійний потік води, що тече по похилій місцевості. Початок їй дають джерела , які виходять на земну поверхню. Багато річок беруть початок з озер, боліт, зі схилів гір. Кожна починається невеликим струмком, який впадає в інший струмок. Кілька струмків утворюють річку. Річки несуть свої води в моря.

  • Звідки береться вода , якою поповнюються річки?

( Річки течуть постійно, бо в них завжди поступає вода: дощова, снігова, джерельна, льодовикова. Протягом року в річки потрапляє різна кількість води. Кожна річка впадає в море, іншу річку чи озеро. )

Фізкультхвилинка

Рибки весело плескались,

В чистій свіженькій воді.

То зігнуться, розігнуться,

То зариються на дні .

Краплинка запрошує в гості до нас найбільші річки України.

(Виходять дітей з коронами – назвами річок на голові.)

* Дніпро – я найбільша річка України і третя за розміром в Європі. Беру початок у Росії, протікаю через усю Україну, через її столицю – місто Київ і впадаю в Чорне море.

* Дністер – я одна з найбільших та повноводних рік України , беру початок у Карпатах , впадаю в Чорне море.

* Південний Буг – я беру початок на Поділлі ( Хмельницька область, село Холодець) і несу свої води в Чорне море. Протікаю через ваше місто – Вінницю .На моїх водах працює чудо – фонтан.

* Дунай – я друга за протяжністю річка в Європі .Я протікаю через десять країн і впадаю в Чорне море.

* Сіверський Донець – я менший брат річки Дон, об’єднуючи наші води ми втікаємо в Азовське море.

Презентація на екрані найбільших річок України (Дніпро , Дністер , Південний Буг , Дунай, Сіверський Донець.)

4. Формування поняття «озеро», «водосховище», «болото» . Розповідь з елементами бесіди .



Загадка від Краплинки:

Стоїть корито , повне води налито. (Озеро)

Озеро – природна западина на поверхні Землі , заповнена водою. Озера наповнюються підземною, дощовою та талою водою. Вода в озера може поступати з річок , які в них впадають. Озера мають свій початок і кінець. Вони народжуються , старіють і вмирають. В озера , яке тільки народилось, круті береги і глибоке нерівне дно. Поступово хвилі руйнують береги, а ріки , струмки та потоки талих вод приносять із собою пісок і намул, які осідають на дно. Протягом тисячоліть озера міліють, заростають рослинами і перетворюється на болота.

В Україні є багато озер.


  • Прочитайте назви найбільших озер України.

Робота в парах:
(Ялпуг , Синевір , Світязь.)

Презентації «Озера України». Під час демонстрації вчитель коментує:



  • Ялпуг – найбільше прісне озеро, що утворилось біля річки Дунай. Найбільша глибина 6 м.

  • Синевір – гірське озеро , що знаходиться в Карпатах . Його ще називають «Морське Око Карпат» . Максимальна глибина -24 м.

  • Світязь–найглибше і найпривабливіше озеро України, розташоване на Поліссі. Найбільша глибина - 58 м.

  • Сиваш – солоне озеро , з якого добувають кухонну сіль.

Там, де немає озер , людина створює їх штучно. Невеликі штучні озера – ставки , будуються на малих річках , струмках.Великі штучні озера називаються водосховищами. Будують водосховища на великих річках. За своїми розмірами водосховища нагадують моря.

Презентація : ( водосховища Кременчуцьке, Каховське, Київське)



Фізкультхвилинка

Дощик

З хмарки падає вода,

Він рослини напуває,

Дощик , ти нас не чіпай

І скоріше висихай!

Від дощу сховаємось –

В піжмурки пограємось.

4. Бесіда про охорону водойм і бережливе ставлення до води.

- Чому не можна забруднювати водойми ?

(Відповіді дітей.)



  • Що забруднює водойми ?

  • Побутове сміття.

  • Відходи фабрик і заводів.

  • Нафта ,яка легша за воду і утворює на поверхні плівку.

  • Добрива і отрутохімікати, які змиваються дощами з полів




  • Що роблять для того , щоб вода була чистою ?

  • Будують очисні споруди , на яких забруднена вода очищається.

  • Забороняється скидати у водойми побутове сміття і відходи, каналізаційні води.

Якщо не дотримуватись цих правил , то у воді загинуть тварини і рослини . Люди не зможуть вживати воду і використовувати її.

ІV. Узагальнення та систематизація знань.

1). Робота з підручником с.122-123.

2). Складання асоціативного куща (на дошці).


Ставки

Болота

3. Індивідуальна форма роботи (картки):

Визначити природні і штучні водойми (провести стрілки).

Природні Штучні

Озера


Ставки

Річки


Моря

Водосховища

Океани

Джерела


Болота

V.Підсумок уроку.

Гра «Так і Ні» (використовуючи сигнальні картки)

1) Чи може людина жити без води ? (-)

2) Вода є всюди : в морях, океанах, річках, повітрі, живих організмах (+)

3) Життя на Землі можливе без води ? (-)

4) Синевір – найбільше гірське озеро (+)

5) Південний Буг бере початок у Києві. (-)

Краплинка дякує за роботу на уроці і звертається до вас : «Діти , бережіть воду!»





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка