Україна пам’ятає (до 75-их роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні)Скачати 110.66 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір110.66 Kb.


Матеріали до загальнообласного

Дня інформування населення

25 листопада 2008 року
Україна пам’ятає...

(до 75-их роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні)
Дякувати Всевишньому, Великого Голоду на Рівненщині не було, але наш біль не є меншим, а серця та душі є відкритими для сприйняття голосу померлих земляків. І ми не можемо, і не маємо права стояти осторонь цієї загальнонаціональної трагедії

(Голова облдержадміністрації В.Матчук)
Сімдесят п’ять років тому український народ став жертвою страшного злочину – організованого державою масового голодомору, у результаті якого в 1932-1933 роках загинуло за різними даними 7-10 мільйонів українців, у тому числі біля третини дітей. Керівництво СРСР зі спокоєм пояснювало ці жахливі події тодішнім „неврожаєм і засухою”. Їхні наміри полягали в тому, щоб зняти із себе будь-яку відповідальність і приховати інформацію про те, що ця трагедія була штучно створена та мала згубні наслідки для людей.

Упродовж десятиліть панування комуністичного режиму українцям було небезпечно обговорювати цю найбільшу трагедію, завдану нації. Говорити про Голодомор значило вчиняти злочин проти держави. Спогади очевидців, праці істориків Роберта Конквеста і покійного Джеймса Мейса, були прирівняні до антирадянської пропаганди. Однак у багатьох українських родинах з переказів знали про величезні масштаби трагедії.

Щоб віддати борг пам’яті жертвам і послужити справі відновлення історичної справедливості, в незалежній Україні сьогодні здійснюються конкретні заходи для визнання Голодомору геноцидом як на теренах своєї держави, так і за кордоном.

Закон України „Про Голодомор 1932-1933 ро­ків в Україні”, прийнятий 28 листопада 2006 року, ви­знав Голодомор актом геноциду Українського народу, наслідком зумисних дій сталінського режиму, спрямованих на масове зни­щення українських селян і зобов’язав всебічно і глибоко дослідити та донести до суспільства об’єктивну інформацію про ці злочини проти людяності і людства, про плани більшовиків виморити голодом українських хліборобів, зруйнувати традиційну культуру українського села, зміни­ти етнічну карту України.

Пріоритетним напрямом державної політики та наукових досліджень в Україні сьогодні є відновлення історичної правди про події XX сторіччя, утвердження демократичних принципів і запобігання проявам насильства в державі, розкриття механізмів зловмисного знищення українських се­лян голодом у 1932-1933 роках, вшанування невинних жертв геноциду з метою уникнення подібних злочинів проти людства.
Хоча Рівненщину оминуло жахіття Го­лодомору, але наш святий обов’язок – берегти пам’ять про безвинно загиблих, виховувати в молодого покоління прагнення знати та поважати історичне минуле.

З метою донесення до людей історичної правди, а також вшанування пам’яті жертв замордованих великим Голодом в області систематично організовуються засідання „круглих столів”, конференції, виставки, презентації, транслюються цикли теле- та радіопередач тощо.

Зокрема, 24 березня ц. р. в обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки під назвою „Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 років – геноцид Українського народу”. Відтоді один комплект виставки експонується в музеї на постійній основі. За цей час її відвідало понад 13 тис. чоловік. Експонування ще двох комплектів виставки організовано у районах і містах обласного значення. У червні представники Служби Безпеки України презентували тут книгу „Розсекречена пам’ять. Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД”, де міститься додаткова архівна інформація про причини, перебіг і наслідки найстрашнішої трагедії в історії українського народу ХХ ст. – Голодомору 1932-1933 рр.

У вересні проведено засідання громадської ради при Гощанській райдержадміністрації на тему: „2008 рік – рік Голодомору 1932-1933 років в Україні”, на якому внесено пропозиції і прийнято рішення щодо активізації роботи громадсько-політичних сил, культурно-освітніх закладів району у проведенні просвітницьких і жалобних заходів зі вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., сприяння встановленню в смт Гоща пам’ятного знака жертвам Голодомору 1932-1933 рр., поширенню інформації про Голодомор через місцеві ЗМІ.

6 вересня на Рівненщині, розпочалася акція „33 хвилини”, покликана увічнити пам’ять жертв Голодоморів. Щосуботи до 22 листопада в Рівному впродовж 33 хвилин зачитувалися свідчення людей, які пережили Голодомор 1932-1933 років, і нині проживають на Рівненщині.

26 жовтня в Україні стартувала Міжнародна акція „Незгасима свічка”. А вже 29 жовтня Священний вогонь пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років прибув на Рівненщину з сусідньої Житомирської області. Заступники голів райдержадміністрацій отримали лампадки, запалені від символічної „Незгасимої свічки”, для проведення відповідних заходів у районах області. Того ж дня в м.Рівне проведено спільне богослужіння різних конфесій і тематичну літературно-мистецьку композицію. Наступного дня на кордоні Рівненської та Волинської областей проведено урочисту передачу символічної свічки делегації з Волинської області.


Відповідно до рекомендацій Українського інституту національної пам’яті створено обласну науково-редакційну робочу групу щодо збору та вивчення свідчень очевидців Голодомору 1932-1933 років. Очолив зазначену робочу групу кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії України МЕГУ ім. С.Дем’янчука, голова науково-редакційної групи щодо підготовки та видання книги „Реабілітовані історією. Рівненська область” А.Жив’юк. Станом на 1 листопада 2008 року зібрано 346 свідчень. Зібрані свідчення вивчаються та структуруються для подальшої передачі редакційним колегіям Книг Пам’яті „Голодомор 1932-1933 років” областей, які були охоплені Голодомором.

У 2008 році з ініціативи облдержадміністрації вийшли в світ книги: брошура „Список мешканців Рівненщини, які постраждали від Голодомору 1932-1933 років в Україні”; науково-історичне видання рівненських дослідників Голодомору Р.Давидюк та А.Жив’юка „Почутися одним нерозривним зі своїми братами і сестрами Великої України” (Відлуння Голодомору 1932-1933 років на Рівненщині); „Ми пам’ятаємо... Світ визнає. Спогади очевидців Голодомору 1932-1933 років”; історико-краєзнавче видання І.Пащука „Свічки пам’яті не погасли” (Про голодомор в Україні 1932-1933 років. Спогади, документи, фото-факти).


22 липня в циклі телепередач „Без права на забуття” Рівненської ОДТРК відбувся показ документального фільму „Свідок”, в якому використані свідчення про Голодомор 1932-1933 рр. мешканки м.Рівне, уродженки Бердичівського району Житомирської області Ф.Тамагашевої (1924 р.н.) та архівні відеоматеріали кінофонду України. 19 серпня на телеканалі РТБ ОДТРК показано документальний фільм Б.Трофим’юк „Без права на забуття”, в якому висвітлено факти, пов’язані з Голодомором 1932-1933 рр. в Україні, спогади свідків трагедії.

Одним із доказів невмирущої пам’яті жителів Рівненщини про Голодомор 1932-1933 років став фільм „Німа правда. Свідчення, загублені в стерні”, створений Рівненською телерадіокомпанією на замовлення облдержадміністрації. Ця документальна кінострічка зі свідченнями очевидців – вихідців зі змучених голодом українських земель, коментарями істориків – дослідників цієї теми завоювала гран-прі XIII Всеукраїнського фестивалю телевізійних і радіопрограм „Калинові острови”.


В області проведено значну роботу по збору матеріалів і документальної інформації про Голодомор 1932-1933 років в Україні. Так, у науковій бібліотеці історико-культурного заповідника м.Острог зберігається рідкісна книга „К – 35-летию пастырской деятельности” протопресвітера Терентія Теодоровича (Варшава, 1935) – одного з організаторів допомоги жертвам голодомору, де вміщені публікації про Голодомор в Україні і спроби православних варшав’ян прийти на допомогу його жертвам.

У Костопільському краєзнавчому музеї зберігаються спогади людей, що пережили Голодомор 1932-1933 років, та дітей, чиї батьки пережили Голодомор за місцем народження та пізніше переїхали у м.Костопіль.

У державному архіві області у фонді „Повітовий комітет допомоги голодуючим в Україні”, який діяв у Рівному у 1932-1934 рр. збереглася одна справа, що свідчить про збір пожертвувань грішми та продуктами населенням Рівненського повіту для своїх братів і сестер в Радянській Україні. У фонді „Рівненське повітове староство” є документи датовані 1933 роком, що свідчать про масові акції протесту, що проводились українськими націоналістичними організаціями на підтримку голодуючих.

Впродовж жовтня 2008 року в держархіві Рівненської області діяла виставка архівних документів, що свідчать про факти надання допомоги мешканцями Рівненщини жителям територій, охоплених голодомором.


Серед населення Рівненщини постійно проводиться роз’яснювальна робота щодо висвітлення положень Закону України „Про Голодомор 1932-1933 років в Україні”, причин, механізмів і наслідків геноциду українського народу, заходів, що вживаються на державному та місцевому рівнях.

На офіційному веб-сайті облдержадміністрації (www.rv.gov.ua) діє розділ, присвячений Голодомору 1932-1933 рр., в якому зокрема розміщено:

• інформацію про події та тематичні заходи, проведені на Рівненщині;

• список очевидців Голодомору, що на даний час проживають на Рівненщині;

• у підрозділі „Свідчення очевидців” – свідчення місцевих очевидців про події часів Голодомору 1932-1933 років в Україні;

• у підрозділі „Архівні матеріали” – фотокопії газетних статей, які зберігаються у державному архіві Рівненської області;

• фотографії пам’ятників і пам’ятних знаків, присвячених пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні;

• у підрозділі „Контакти” – інформацію про координаційну раду з підготовки заходів у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні та обласну тимчасову науково-редакційну робочу групу щодо збору та вивчення свідчень очевидців Голодомору 1932-1933 років в України;  • посилання на відповідний розділ офіційного інтернет-представництва Президента України, присвяченого Голодомору 1932-1933 рр. та ін.

На території області є 5 пам’ятних знаків, присвячених пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, а саме: м.Березне (відкрито у вересні 1993 року); м.Корець (відкрито у 1994 році, реконструйовано у 2007 році); м.Радивилів (відкрито в 2002 році, у 2005 році оновлено); смт Млинів (відкрито 24 листопада 2007 року); смт Рокитне (відкрито 29 жовтня 2008 року). 28 червня цього року в м.Рівне на поминальній стіні біля костелу Петра і Павла Луцької дієцезії Римсько-Католицької Церкви м.Рівне відкрито та освячено пам’ятну дошку жертвам Голодомору 1932-1933 рр.

5 серпня голова облдержадміністрації В.Матчук підписав розпорядження „Про встановлення пам’ятних знаків жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні”, згідно з яким в усіх районних центрах і містах обласного значення Рівненщини передбачено встановити пам’ятні знаки жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні.
Упродовж 2008 року у навчальних закладах області проведено низку заходів з метою вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, зокрема: уроки пам’яті, тематичні уроки, лекції, бесіди за „круглим столом”, цикли історичних годин спілкування, літературно-музичні композиції, тематичні вечори, години скорботи, науково-практичні дослідження тощо. У виховних центрах шкіл обладнано постійнодіючі книжково-документальні виставки, тематичні експозиції.

У Гощанському, Корецькому, Дубровицькому районах, містах Кузнецовську та Острозі проведено конкурси написання учнями пошуково-дослідницьких і творчих робіт з проблем голодомору. 6 березня у Злазненському ЗНЗ Костопільського району за участю директора районного краєзнавчого музею А.Вакулки проведено кінолекторій „Голод-33” з демонстрацією документального фільму „Великий злам”. Учнями загальноосвітніх навчальних закладів Дубенського, Здолбунівського, Корецького, Сарненського та Острозького районів проведено опитування старожилів, які пережили та пам’ятають страшне лихоліття. Пам’яті американського дослідника Голодомору в Україні в Острозькій гімназії проведено історичну презентацію „Джеймс Мейс – людина з українською кров’ю”.

Відповідні навчально-виховні заходи постійно організовуються у вищих навчальних закладах області. Зокрема, тут проведено бесіди, виховні години, лекційні та семінарські заняття на теми „Голодомор 1932-1933 років як геноцид українців”, „Громадсько-політичне життя УРСР в умовах сталінського тоталітарного режиму”, „Над безоднею жаху”; виховні години „Голодний рік – голодний вік”, „Волошкові очі”, „Голодомор. Чорна сторінка в історії”, „Голодомор 1932-1933 рр. в Україні за спогадами очевидців”, „Чорні сторінки нашої історії”; демонстрації тематичних документальних фільмів; виставки плакатів, стіннівок, студентських та учнівських творів, есе, повідомлень на тему: „Краще запалити одну свічку, ніж пітьму ганьбити”, „Голодомор 32-33 рр. очима істориків”, „Жнива розпачу”, „Страшні сторінки нашої історії”, „Трагічні акорди. Реквієм пам’яті жертв голодомору та політичних репресій”.

У Національному університеті водного господарства та природокористування відбувся показ документального фільму „Голод – 33”. На подальше вивчення фактів голодомору та донесення історичної правди до громадськості спрямована і робота музею університету.

Для ознайомлення з експозиціями краєзнавчого музею „Репресії на Україні” у технічному коледжі Національного університету водного господарства та природокористування організовано екскурсії студентських й учнівських груп.

У Міжнародному економіко-гуманітарному університеті ім. академіка С.Дем’янчука відбулося засідання круглого столу з теми: „Демографічні та соціально-психологічні наслідки голодомору 1932-1933 років”.

Викладачами українознавчих та історичних кафедр і студентами історико-соціологічного факультету Рівненського державного гуманітарного університету проводиться збір документальних матеріалів і свідчень очевидців голодоморів для етнографічного музею університету.

У Дубенському медичному коледжі проведено вечір-реквієм „Голгофа голодної смерті”.

Студентами Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу випущено радіогазету „Голодомор. Чорна сторінка в історії”.

У музеях вищих і професійно-технічних навчальних закладах області діють тематичні виставки пам’яті жертв Голодомору.

Глибоке вивчення та дослідження фактів і причин голодомору 20-30-х років в Україні проводилося Рівненською Малою академією наук учнівської молоді. У вересні – жовтні 2008 року пройшов обласний етап Всеукраїнського конкурсу науково-пошукових робіт школярів, студентів, вчителів і педагогічних працівників „Голодомор 1932-1933 рр. Україна пам’ятає”.
У 2007 році та за 10 місяців 2008 року зареєстровано 1874 осіб, постраждалих внаслідок Голодомору, які звернулися за допомогою до територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян з питань покращення їх медичного, соціально-побутового обслуговування, надання матеріальної та інших видів допомоги. Зазначеній категорії населення надається низка соціальних послуг, зокрема:

- допомога у прибиранні житла, виконанні різних видів ремонтних робіт, в забезпеченні паливом і транспортом;

- виклик лікаря, придбання та доставка медикаментів, надання допомоги в проведенні періодичних медичних оглядів і госпіталізації, відвідування хворих в закладах охорони здоров’я, організація проведення консультацій лікарів та інших спеціалістів;

- оформлення документів на отримання субсидій з оплати житлово-комунальних послуг, оплата платежів;

- допомога в обробітку присадибних ділянок;

- інші послуги, що визначаються при індивідуальних обстеженнях матеріально-побутових умов проживання.


20 листопада з нагоди вшанування Дня пам'яті жертв голодоморів прийнято спільне звернення голови облдержадміністрації, членів обласної Ради християнських Церков, політичної ради при голові облдержадміністрації, ради з питань етнонаціональної політики при голові облдержадміністрації до громадськості області, в якому, зокрема, зазначено „...У цей скорботний день кожен повинен усвідомити глибину трагедії нашого народу, подумки об'єднатися з усіма українцями та представниками інших національностей, які вшанують пам'ять жертв страшних голодоморів. ...закликаємо долучитися до спільної молитви, покладання траурних вінків і композицій з житніх і пшеничних колосків до пам'ятних знаків, проведення вечорів-реквіємів та інших скорботних заходів у пам'ять про мільйони загиблих, які спочивають у рідній землі. ...Просимо кожного з вас відкласти усі свої справи і взяти участь у загальнонаціональній Хвилині мовчання та Всеукраїнській акції „Запали свічку”.

22 листопада делегація від Рівненської області у складі 200 осіб взяла участь у загальнодержавних заходах на вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років, які відбулися у Києві. До складу делегації увійшли представники місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, свідки й дослідники Голодомору, відомі громадські діячі та представники громадських, в тому числі молодіжних, організацій, керівники підприємств і організацій, студентська та учнівська молодь.

База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка