«Україна єдина країна»



Скачати 70.22 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір70.22 Kb.
Орлова Інна Григорівна,

вчитель української мови

та літератури,

класний керівник 6 класу

Тема уроку: «Україна – єдина країна».

Мета уроку: систематизувати знання учнів про нашу державу – Україну, про державні та народні символи; формувати національну свідомість школярів; усвідомлення духовної єдності населення всіх регіонів України, спільності культурної спадщини та майбутнього своєї держави;

- розвивати у школярів розумові здібності, пізнавальний інтерес, самостійну активність, спостережливість, творчість;

- виховувати любов до рідного краю, повагу до культурного та історичного минулого України, шанобливе ставлення до державної символіки.

Обладнання:

класна кімната, прикрашена елементами народної символіки, плакатами із зображенням Державного Прапора України, Державного Герба України; малюнки квітів для вінка (хміль, волошка, ромашка, мак, барвінок, незабудка, чорнобривці, калина, цвіт вишні, безсмертник, вислів Цицерона, відео "Україно, ми твоя надія", запис пісні «Україна – це ми»,карта України.

Хід уроку

І. Організаційний момент

П. Вступне слово вчителя

Доброго дня, любі діти! Знову завітав до нас вересень. Сьогодні він заглянув на кожне шкільне подвір'я, до кожної української школи. І приніс нам перший урок у цьому навчальному році. Мабуть, не треба бути провидицею, щоб дізнатися, чого найбільше хочуть сьогодні всі люди України. Звичайно, миру. Адже саме мир, рідний край, дорогі люди поруч роблять нас щасливими. Тож нехай цей навчальний рік принесе кожному з нас мир, добробут, злагоду, творчі відкриття й нові враження. А перший урок стане для нас початком шляху до цих відкриттів.

Ш. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

М. Чернявський

- Про яку святиню говориться у цьому акровірші? (Очікувана відповідь - про Україну)

- Отже,на нашому першому уроці ми більше дізнаємося про рідну землю, розширимо знання про державні та народні символи України.

Слово вчителя:

Є багато країн на землі,

В них — озера, річки і долини...

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди — Батьківщина!

Є багато квіток запашних,

Кожна квітка красу свою має,

Та найкращі завжди поміж них

Ті, що квітнуть у рідному краї.

Є багато пташок голосних,

Любі, милі нам співи пташині.

Та завжди наймилішими з них

Будуть ті, що у рідній країні.

І тому найдорожчою нам

Є і буде завжди щохвилини

Серед інших країн лиш одна, — дорога нам усім Україна!

А щоб перевірити, що визнаєте про свою Батьківщину ми проведемо вікторину

IV Актуалізація опорних знань учнів

Вікторина «Чи знаєте ви Україну?»

«Чи знаєте ви Україну?»

1. У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? (У східній)

2. На якому материку ми живемо? (Євразія)

3. Які країни межують з Україною? (Білорусь, Росія, Польща, Словаччина, Угорщина, Молдова, Румунія)

4. Скільки областей в Україні? (24)

5.А тепер назвіть найбільші міста України. (Харків. Дніпропетровськ, Донецьк...)

Погляньтє уважно на карту. Тут є гори, як вони називаються? (Карпати)

6 Як називається столиця України? (м. Київ)

7. Коли країна проголосила свою незалежність? (24 серпня 1991 року)

8. Де знаходяться географічний центр Європи?(На території України в Закарпатській області поблизу с. Ділове)

9 Яка називається найвища вершина Карпат? (Гора Говерла, 2061 м)

9. Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро)

V Сприйняття та засвоєння матеріалу

Коли ви чуєте назву Україна, які асоціації виникають у вас? (Очікувана відповідь - козаки, Запорізька січ, верба, калина, безкраї лани, луки, Дніпро, Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Гімн, Тризуб, жовто-блакитний прапор тощо).

А хто такі козаки? (Діти дають відповіді)

Які ви знаєте державні символи? (Очікувана відповідь – Гімн, Тризуб, жовто-блактиний прапор).

Учениця1 :

Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького із словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського в такій редакції:

"Ще не вмерла України і слава, і воля,

Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.

Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Приспів:

Душу й тіло ми положим за нашу свободу,

І покажем, що ми, браття, козацького роду".

Учениця 2:

Прапор — це державний символ,

Він є в кожної держави.

Це для всіх — ознака сили,

Це для всіх — ознака слави.

Синьо-жовтий прапор маєм:

Синє — небо, жовте — жито.

Прапор свій обррігаєм,

Він — святиня, знають діти!

Прапор свій здіймаєм гордо,

Ми з ним дужі і єдині,

Ми навіки є народом

Працелюбним в Україні?

Учениця 3:

Прапор складається з двох смуг: блакитної і жовтої. Жовтий колір — це колір пшеничної ниви, колір хліба-зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий ко­лір — це також колір сонця, без лагідних про­менів якого не дозрів би хліб.

Блакитний — це символ чистого неба, у якому сяє жовтогаряче сонце! Блакитний — це колір життєдайної води без якої не було б життя на землі.

Жовтий — колір хліба, життя, а блакитний — колір неба, миру, джерельної води. Тому українці поєднали ці кольори у своєму націо­нальному прапорі.

Учень:

Тризуб - герб України. Це ще родовий знак князя Володимира. Слово тризуб містить число три: це число завжди вважалося чарівним. У народних казках розповідається про трьох богатирів, про три бажання, про три дороги, тричі виконане завдання тощо. Щасливим вважалося місто, яке складалося з трьох частин. За тлумачним словником, означає символічний знак дер­жави, міста, роду, особи, зображений на прапорах, монетах, печатках, документах. Державний Герб України— офіційна емб­лема держави,



Є близько 40 версій походження тризу­ба. Згідно з однією з них, герб є уособлен­ням трьох природних сил: повітря, землі, води. Золотий тризуб на блакитному тлі як символ влади дуже давній знак. Він зустрі­чався ще за часів Київської Русі, зокрема на монетах київського князя Володимира, який жив більше тисячі років тому. Отже, нашому гербу — більше трьох тисяч років.

Руханка під пісню «Україно, ми – твоя надія!»

Вчитель : У кожної країни крім державних символів є ще й народні. Чи знаєте ви які народні символи України?

(Очікувана відповідь – верба, терен, калина, дуб, барвінок, береза, лелека, зозуля, соловей, журавель).

Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. їх вишивають на сорочках, рушниках. Народні символи - це наші святині.

Український віночок – є частиною українського національного костюма. Вважається, що в ньому є чаклунська сила, здатна захистити від будь – якого лиха. Тому український віночок не просто прикраса, а й оберіг.

Діти, давайте і ми сплетемо віночок, який захистить нашу Батьківщину від ворогів, принесе на землю добро, радість, мир, процвітання, щастя, гармонію, спокій, єдність і неподільність.

(Діти по черзі вибігають до дошки і прикріплюють малюнки – квітки навколо карти України, створюючи вінок. Звучить фрагмент пісні )

Робота в парах.

Складання сенкану «Україна»

1. Україна.

2. Рідна, калинова.

3. Любимо, бережемо, пишаємося.

4. Без верби та калини – нема України.

5. Батьківщина.

VI. Підсумки уроку

«Мікрофон» . За що я люблю Україну?

Учитель:


У І ст. н. е. римський державний діяч, філософ Цицерон сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона твоя». На сьогоднішньому уроці ми ще раз пересвідчилися у тому, що Україна - держава з давньою славною історією, традиціями, національною духовною культурою Ми пишаємося справді легендарними героями, митцями, спортсменами чиї імена гідно лунають на весь світ. Тут наші державні корені, тут наша земля, яка дала нам горде ім'я - українці. Всіх нас з'єднало одне слово - Україна! Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина.

Нажаль, на сучасному етапі наша країна переживає складні часи. Що може допомогти українцям? Звичайно, уміння розуміти один одного, допомагати один одному, співпереживати почуття іншої людини. Щоб Україна стала сильною державою, нам усім треба вміти співпрацювати, чути і розуміти один одного.

Вірю, що ми зможемо виховати у собі високі моральні якості та не втратите власну індивідуальність.

Слухання пісні «Україна – це ми», Сл. Ю. Рибчинського, муз. Николо, співає Катерина Бужинська.

Список використаних джерел

1. Електронна бібліотека підручників та Українських рефератів.

2. Середюк Г.М. Педагогічний пошук класного керівника /

Г.М. Середюк. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2005. – 120 с.

3. Всеукраїнський Інтернет-портал «Україна в Інтернеті» [Електронний

ресурс] : режим доступу http://ukraine.ui.ua/ua .



4. Години спілкування. 5-8 кл. – Х. : Видавнича група «Основа», 2013.

5.https://www.youtube.com/watch?v=8HvWHkDLDqM


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка