Україно, ясен мій цвіте!



Дата конвертації24.02.2016
Розмір84 Kb.
Конспект уроку

позакласного читання

та громадянської освіти

з елементами інтерактивних технологій

в 2 – А класі

по темі:

Україно, ясен мій цвіте!”



Вчитель

Литвин Леся Волоимирівна

Урок позакласного читання та курсу «Я і Україна» з елементами інтерактивних технологій.
Тема: Україно, ясен мій цвіте!
Мета: - Формувати в учнів уявлення про країну;

- збагачувати знання учнів про історію, культуру

своєї Вітчизни;

- ознайомити з найбільшими містами України;


- розширити та уточнити знання учнів про державні

символи України;


- продовжити формувати навички поводження під час

урочистих подій;




  • розвивати вміння критично мислити;




  • виховувати патріотичні почуття;




  • розвивати навички виразного читання.


Обладнання: тематична виставка книг, ілюстрації, малюнки;

іграшковий мікрофон, Конституція України, таблиці для роботи у групах, тексти для читання, карта України.



Хід уроку


  1. Психоформула.

Люблю я свій розум,

Увагу і память.

Працює мій мозок,

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю логічно.

Вчителя слово

Здійсню практично.




  1. Підготовка до сприймання матеріалу. Повідомлення теми уроку.

  1. Слухання вірша Марії хоросницької “Моя Україна”.

Моя Україна –

Широкі простори,

Поля і левади,

Долини і гори…

Молитва і пісня,

І слово натхненне.

З чого почалась

Україна для мене?

Чи з пісні цієї,

Що в небо злітає,

Чи з рідної мови,

Що звуками грає,

А чи з Отченашу,

Що мати навчає?..

Із пісні, дитино,

Що в небо злітає,

І з рідної мови,

Що звуками грає,

З тієї молитви,

Що мати навчає,


Твоя Україна


Себе починає.


  1. Робота з виставкою книг.

  • Назвати твори про Україну.

  • Які збірки творів є на виставці?

  • Які твори присвячені Україні?




  1. Перегляд ілюстрацій до теми.

  • Розгляньте ілюстрації.

  • Якими словами ви б їх підписали?




  1. Бесіда з учнями.

- Як називається наша країна?

  • Як ви розумієте вислів: “Україна – незалежна держава”?

  • Що належить до символів України? Про це та багато інших відомостей про нашу країну ви дізнаєтесь на уроці.




  1. Актуалізація опорних знань.

  1. Асоціювання, “ґронування”.

Запишіть слова та фрази, які спадають на думку з теми “Україна”. (Додаток №1)


_______________ _______________

_______________ _______________

_______________ _______________

_______________ _______________

_______________ _______________

_______________ _______________


  1. Робота в парах.

Обміняйтесь роботами, порівняйте зроблені записи про Україну, зробіть спільний висновок.


  1. Коло ідей”.

Записування інформації вчителем на дошці. Учитель опитує кожну пару, записує перелік думок, кожна пара по черзі озвучує лише один аспект обговорюваної теми. Учитель по колу записує всі пари по черзі, поки вичерпаютьсядумки. Це дає змогу кожній парі розповісти про результати своєї роботи, уникаючи ситуації, коли одна пара, що виступає першою викладає всю інформацію.


  1. Робота над вивченям нового матеріалу.

  1. Україна – незалежна держава.

а) самостійне читання легенди “Наша земля”.

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, але землі їм уже не дісталося.

От вони й прийшли до Бога, а він у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чому прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. “Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці. “тоді я вам дам землюту, що залишив для раю, там усе: річки, озера, ліси, степи. Але памятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні – ворога”.

Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україною.


б) Виразне читання легенди.
в) Бесіда за змістом легенди.

Висновок: Україна – країна зі славною багатовіковою історією, народ якої протягом багатьох віків боровся за свободу і незалежність. Україна – це велика суверенна держава в Європі.




  1. Символи держави: герб, прапор, гімн, їх значення.

а) Розповідь вчителя.

Кожна держава має свою національну символіку.

Символ – це знак, умовне позначення якогось предмета, явища. Наша Україна також має свою символіку. Всі ви бачили і знаєте її.
б) Робота в малих групах. “Спільний проект”.

Група шукає узгоджене рішення і складає підсумковий текст.



Завдання в групах мають різний зміст. По завершенні роботи кожна група звітує про своє завдання. В результаті з відповідей представників груп складається “спільний проект” , який рецензує і доповнює вчитель.
Перша група. Описати герб України. Де його можна зустріти?. Зобразити його. Пофантазуй, що символізує тризуб?

  • Золотий тризуб на блакитному тлі – дуже давній знак, символ влади. Зустрічається на монетах, документах, у державних установах.

  • Державний герб – офіційна емблема держави, зображувана на прапорах, грошових знаках, печатках, офіційних документах. Існує близько 40 версій про походження тризуба. Одна з них та, що геоб є уособленям трьох природних сил – повітря, землі, води. Золотий тризуб на блакитному тлі – символ влади. Він зустрічається ще з часів Київської Русі, зокрема на монетах київського князя Володимира Великого. На тризубі можна побачити зброю: лук, меч. А якщо придивитись, можна прочитати слово “воля”.

  • Герб – це частина корони, яку носили київські князі. Чому саме тризуб вважають гербом України?

  • Мабуть, тому, що число три завжди вважалося числом казковим і чарівним. У багатьох казках ми знаходимо розповіді про трьох богатирів, про три дороги, про три бажання. А ще в тризубі відображено триєдність життя: це Батько, Мати, Дитя, які символізують Силу, Мудрість, Любов. Все це відбито у тризубі – гербі України.



Друга група. Описати прапор України. Зобразити його. Пофантазуй, чому прапор має такий колір?

  • Державний прапор – одна з офіційних емблем держави, яка символізує її суверенітет. Український Державний прапор являє собою синьо-жовте прямокутне полотнище з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору.

  • Поєднання кольорів синього і жовтого може трактуватися багатозначно: це і мирне безхмарне небо, що простягнулося над жовтим кольором хлібного лану – символу мирної праці і достатку; це і поєднання символів життя Золотого Сонця у Синьому Космосі.

  • Прапори держав, народів відомі нам з античних часів. Древні стяги на Русі були у великій шані ще за часів язичництва, і після запровадження християнства вони освячувалися, що було перейнято від греків. Словяни обожнювали свої знамена і вірили, що у воєнний час вони найсвятіші від усіх ідолів. Прапороносцями назначали визначних богатирів, які мали за обовязок постійно тримати прапор над полем бою, пильно охороняти його. Значення прапора під час бою було надзвичайно велике. Якщо він стояв нерухомо, знали: битва проходила успішно.

  • Сьогодні Державний прапор постійно майорить на будинках Верховної Ради України, Кабінету міністрів, місцевих рад. Синьо-жовтий прапор піднімається при відкритті міжнародних конференцій, під час офіційних церемоній, при врученні міжнародних спортивних призів. Він – символ міцноті й незалежності держави України.



Третя група. Що таке гімн? Як називається гімн України? Як треба слухати гімн? Де чуєте гімн?

  • Національний гімн України – урочиста пісня – символ нашої державної єдності.

  • Слова національного гімну “Ще не вмерла Україна” написав відомий український поет Павло Чубинський. Поезія, уперше надрукована 1863 року, швидко розійшлася в народі. Музику написав видатний композитор і диригент Михайло Вербицький.

  • Гімн звучить на ознаменування сили, слави, могутності держави. Слухати гімн потрібно стоячи, мовчки, з гордо піднятою головою.

  • Мелодія гімну звучить під час урочистих заходів, відзначення державних свят, демонстрацій, військових парадів, вшанування переможців на міжнародних спортивних змаганнях.

  • Після проголошення незалежності держави Україна Державний гімн відіграє роль заклику до утвердження самостійності й суверенітету України, надихає український народ на розбудову своєї держави.


Четверта група. Що таке Конституція? Як кожен повинен ставитися до Конституції України?

  • Уявіть собі, що люди раптом стали поводитись, як кому захочеться, без усяких правил. Водії почали заїжджати своїми машинами на тротуари, пішоходи – бігати серед машин по мостовій, ризикуючи потрапити під колеса. Учні не могли б зустрітися зі своїми вчителями, а вчителі не могли б зібрати учнів, бо всі приходили б до школи в різний час.

  • Життя змусило людей встановити багато різних правил і ми зустрічаємось з ними на кожному кроці. Ти заходиш до школи – і перед тобою правила поведінки учнів. Ти – учень, а всі учні мусять їх дотримуватись, щоб у школі під час уроків було тихо, щоб кожен мав своє місце за партою, щоб легше було вчителям тебе вчити, а тобі – вчитися.

  • Сідаєш у трамвай чи тролейбус – перед тобою правила користування міським транспортом, коротше – правила для пасажирів. Заходиш у кінотеатр і тут свої правила, яких повинні дотримуватись глядачі. Навіть на пляжі є свої правила – правила поведінки на воді.

  • Але є такі правила, що обовязкові для всіх громадян країни, хто б вони не були – дорослі чи діти, вчителі чи учні, пішоходи чи пасажири. Це такі правила, що встановлюють порядок у всій державі, обовязки кожного громадянина та його права. Називаються ці правила державними законами.

  • Конституція – слово іноземне, означало воно в стародавній латинській мові “устрій”. Україна має свою Конституцію, тобто правила, за якими живуть її люди – українці. Ця Конституція дуже молода. До неї були ще Конституції.

  • Конституція – Основний Закон життя нашої Батьківщини. Це невеличка книжечка, що складається із вступу та 161 статті, є визначальною для всього українського народу. В статтях Конституції сформульовані права і обовязки громадян України. На основі Конституції складаються всі інші закони, постанови, рішення.


Фізкульхвилинка.

Хвилі


Море зараз ми знімаєм,

Хвилі всі ми зображаєм.

Вліво, вправо нас гойднуло,

Чайка крилами змахнула,

Полетіла на димок.

А ви чули всі гудок?

У-у-у – гудіть за мною…

Тихо хлюпає прибій…




  1. Робота в парах. Країни-сусіди.

Користуючись картою, назвати країни-сусіди.


  1. Робота в малих групах. “Найбільші міста України”.

а) Гра “Хто більше”.

Користуючись картою, групи складають перелік міст України за 3 хвилини.


б) Підведення підсумків. Доповідач зачитує назви міст України.
V. Узагальнення вивченого.

1. Складання сенканту.

Цей вид роботи спонукає учнів до відокремлення головного змісту з великого обсягу інформації і являє собою мініатюру з 5-ти рядків за певною схемою:



  1. іменник, що відбиває тему, (Хто? або Що?);

  2. прикметники (Який? Яка? Яке?);

  3. дієслова (Що робить?);

  4. фраза, що виражає особисте ставлення до теми;

  5. синонім назви теми.

Наприклад:

Україна

вільна, велика


живе, розквітає, звеселяє

я дуже люблю Україну



Батьківщина


  1. Зачитування сенканту.




  1. Підсумок уроку.

- Над якою темою ми працювали на уроці?

- Який вид роботи сподобався?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка