Українська мова ( з комп'ютерною презентацією) 5 клас учитель української мови та літератури



Скачати 96.03 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір96.03 Kb.
Українська мова


( з комп'ютерною презентацією)

5 клас
учитель

української мови та літератури

Гренюх Н.І.
2015 р.

ТЕМА „Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом”
МЕТА: повторити і поглибити знання про вживання апострофа

в українській мові; формувати вміння писати слова з

апострофом відповідно до орфографічних норм,

визначати вивчені орфограми у словах, обґрунтовувати

їх ; удосконалювати вміння вимовляти слова з апострофом

відповідно до орфоепічних норм; виробляти правописну

пильність;

розвивати орфографічну грамотність ; вміння чітко

відповідати на запитання; виховувати любов до рідної мови,

краю , землі.
ОБЛАДНАННЯ : комп'ютер, підручник, картки.

ТИП УРОКУ : урок вивчення нового матеріалу ( урок-пошук)

Методи та прийоми: робота в парах, редагування, дослідження, робота з підручником, словникова робота, творча робота, лінгвістична гра «Квіточка-хитринка»
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

-Створюємо настрій

Станьте,діти ,всі рівненько,

Привітайтеся гарненько

Привітайтесь:»Добрий день!»

Продзвенів дзвінок:»Дзелень!»

Урок мови починаймо

І за парти всі сідаймо.

-Уведення учнів в емоційну атмосферу уроку

Вас вітає мова-всім знанням основа.

Вчити її – справа праведна, свята.

Тож до праці ,діти, мої милі квіти,

Хай дорога буде ваша золота.

Вас також бажає нині привітати

Словникова – мовна гомінка сім я.

Щоб могли ви думати,читати і писати

На урок вас радо запрошую я.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.


  • Сьогодні я розпочну урок невеличкою історією-казкою. (Слайд 2 )

…В одному селі , на околиці, жила багатодітна сім'я. Будинок у них був великий , просторий. Кожна дитина мала свою кімнату, тримала її в чистоті, адже мама привчала діток ще змалку до порядку. Жили вони всі дружно, вели господарство. Діти ходили в школу, а у вільний час у всьому допомагали батькам. Росли вони чемними, ввічливими, добрими. Та був у цій сім'ї найменшенький, мізинчик. Любили його дуже і мама Орфографія, і тато Алфавіт, і брати, і сестри Звуки і Букви. А він ріс примхливим і загадковим. Частенько , граючись, міг заховатися так, що шукати приходилося його довго.
Щоб відгадати ім’я цього мізинчика вам потрібно відгадати загадку-акровірш. (слайд 3)
2. Розгадування загадки-акровірша

А я такий же, як знак розділовий

Простий і відомий шкільній дітворі.

Оце лиш в словах української мови

Сумлінно пишусь не внизу, а вгорі.

Твердість вимови вчу позначати,

Роздільно навчаю також читати.

Ось спробуй писати слово «ім’я» –

Факт, що зразу потрібним стану і я!



  • Діти, як зовуть цього мізинчика? (Апостроф)

Сьогодні Апостроф знову вирішив погратися зі своїми рідним у піжмурки.


ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

- я пропоную вам допомогти родині відшукати мізинчика і думаю, що ви з ним потоваришуєте.

Розгорніть свої зошити і запишіть дату ( на дошці) і тему уроку ( слайд 1)– Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом.

--А які завдання перед вами на уроці?



(Слайд 4,5)

  1. Завдання уроку


Це потрібно знати:

  • правила вживання апострофа.


Цього необхідно навчитися:

  • правильно писати і вимовляти слова з апострофом;

  • виправляти помилки, обгрунтовувати написання відповідним правилом;

  • складати речення і мікротексти.

Це треба запам’ятати:

  • апостроф позначає роздільну вимову звуків, пишеться перед літерами я, ю, є, ї; вказує, що вони позначають два звуки.


Над цим варто замислитися:

  • Як дерево починається

з кореня, так слово

починається зі звука”.

Олексій Довгий


  1. Автотренінг

Слово вчителя. Вивчення орфографічних правил є особливо важливим для вироблення грамотного письма. Щоб навучитися правильно писати треба наполегливо працювати. Ви повинні прятати, що грамотне письмо, правильне мовлення – важливі фактори освіченості людини. Тому девізом нашого уроку будуть такі слова:

Ми багато можемо,

Бо чимало знаємо.

Нам цікаво знати рідне слово,

І про рідне слово,

Ми – творчі учні

Доведемо це.
ІV . ПІЗНАВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ


  1. Проблемно-пошукова робота

Вивчення теоретичного матеріалу

- Діти, ви повинні постаратися бути зібраними, уважними, зосередженими, щоб виконати всі завдання.

Розпочнемо пошук Апострофа?( так)

Хочу попередити, що не відразу вдасться вам його знайти, зуcтрічатимуться на вашому шляху безліч перешкод.



А перешкодами будуть проблеми, які ви успішно повинні вирішити, інакше Апострофа не знайдете.

( проблеми записані на дошці)
ПОМІРКУЙ! (СЛАЙД 6)


  • Б’ють

  • П’ятниця

  • Солов’ї

  • Сім’єю

  • Жираф’ячий

  • Свято

  • духмяний

  • мавпячий

  • Різьбяр

  • АЛЕ:

  • Верб’я, торф’яний, черв’як




1 проблема- після яких букв пишеться апостроф?
- Прочитайте слова , вимовте звуки , після яких стоїть апостроф. Простежте, за допомогою яких органів вони утворюються . ( губи)

- Як вони називаються? (губні)

- А ще після якого звука ? ( к, р)

- Перед якими буквами пишеться апостроф? ( перед Я,Ю,Є,Ї)



  • Сформулюйте перше правило . (СЛАЙД 7)


2 проблема – чи завжди після Б,П,В,М,Ф перед Я,Ю,Є,Ї пишеться

апостроф?

Прочитайте СЛОВА ДРУГОЇ колонки.


  • Які звуки знаходяться перед губними у цих словах.

  • Зробіть висновок.

  • А якщо перед цими губними знаходиться р



(СЛАЙД 8)

  • ПОМІРКУЙ!




  • Буряк [б у р ’ а к]

  • Бур’ян [б у р й а н]




  • з’явитись

  • об’єднатися

  • під’їхати

  • дит’ясла

  • пів’яблука

  • трьох’ярусний



3 проблема – чи завжди після Р пишеться апостроф?
- Вимовте. Чи чуємо роздільну вимову? У якому слові? (бур’ян)

- Сформулюйте наступне правило.



( апостроф пишемо після Р , якщо вимовляємо роздільно і твердо , а коли Я,Ю,Є позначають м′якість Р , то не пишемо. Ї не позначає м′якості , тому перед Ї завжди пишемо апостроф)
4 проблема – чи може апостроф уживатися в іншій частині слова ,

не в корені ?



ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА ДРУГУ КОЛОНКУ!


  • Зробіть висновок.




  1. Робота з підручником

с.157- Уважно прочитайте і скажіть , чи ми нічого не пропустили?
( діти повинні побачити, що апостроф не пишеться перед буквосполученням ЙО: серйозний, бульйон та ін..)
Для підтвердження наших висновків послухаймо вірш:

АПОСТРОФ


Знак апострофа у слові

Лиш тоді поставиться,

Якщо голос через [й]

Раптом спотикається.


Вимовляємо плавно й ніжно:

Свято, мавпячий, зоря.

Але рвучко й неспокійно:

Б’ю, п’ю, в’янути, бур’ян.


Ось вона – його сім’я.

То й живе у тих словах

Кожне слово – його дім і дах.
Отже, проблеми розв′язали, а Апострофа так і не знайшли. Мабуть , правила , які сформулювали, потрібно закріпити практичними завданнями. А завдання – це „пастки”, які приготував нам Апостроф.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК

Тож вперед, не зупиняємося !


  • І працюємо в парах.

Повторіть один одному правила вживання апострофа і почнемо його шукати .


  1. пастка”– взаємодиктант

  • Кожен із вас отримає аркуш із словами. Спочатку диктує один із пари свої слова , а потім навпаки. Після написання обміняєтесь зошитами і перевірите.


Сім′я п’єса

В’юни Прясти

Надвечір′я Рум’яний

Буря Духмяний

Різдвяний Дерев’яний

Між’ярусний Святковий

Пуп’янок Пів’юрти



  1. завдання - увага : екран! (слайд 9)



Випишіть слова : один із пари – з апострофом , 2 – без апострофа

Верхів..я, п..єдестал, присв..ята, пір...я,тьм..яний, довір..я, мавп..ячий, Прип..ять, , мор..як, повітр..я.

Поясніть уживання апострофа.


А зараз проведіть самоперевірку

Верхів’я, п’єдестал, присвята, пір’я,тьмяний, довір’я, мавпячий, Прип’ять, , моряк, повітря.


  1. завдання – „ Я – редактор”

  • Уявіть себе редактором нашої районної газети.

  • Як вона називається ?

  • До якого стилю мовлення належить газета?

( слайд 10)

- Вам принесли текст , щоб ви надрукували в газеті. Але спочатку треба перевірити, чи немає в ньому помилок у словах на вживання апострофа і здати до друку

.


  1. завдання –«Орфографічна фізкультхвилинка»

(слайд 11)

Я показуватиму незвичайні »діряві слова»..Якщо у слові пишеться апостроф – підніміть руку.

Мавп…ячий,пів…ящика,під…єднати,черв…ячок, м…ята, р…яска,моркв…яний, Лук…янов, б…ється, пам…ять, дев…ять, здоров…я, п…ять, св….яткувати


  1. завдання- «Мовні скарби»

( слайд 12)

Собаку … Вуха …

Сім …на тиждень Не …двох слів

Заморити … Ні риба, ні …

…накивати …через десяте

(п’ятниць,черв’яка, (м’ясо,в’януть,

З’їсти,п’ятами) зв’яже,п’яте)

-Тепер вас чекає творча робота



  1. завдання – створення тексту ( усно) ( слайд 13)

  • Скласти текст за картиною із поданими словами:верхів’я, пам’ять, свято, м’яка, з’явилися, м’ята, прив’ялі, полум’я.

  • А що таке текст ?

  • Які є тексти?

  • А стилі мовлення ?

  • Стиль вашого тексту?



(На верхів’ях гір ще лежить сніг. Це – пам'ять про зиму. А долина прибралася немов на свято. М’яка трава вкрила все навкруг. З’явилися червоні та рожеві квіти. Зацвіла пахуча м’ята. Прив’ялі листочки стогнуть під поваленим деревом. А небо - ніби полум’я.)


  1. завдання –«Вузлики на пам’ять” ( слайд 14)

НЕ запитуй «скільки врем’я”,

Запитай ,котра година.

Ми ж народ-бо, а не плем’я,

Українська ми родина.

Не питай : «котрий час «,-

Не заведено у нас.

Як увічлива людина,

Запитай: « Котра година?»


8 завдання – „Квіточка-хитринка” ( конкурс кмітливих)
- Вписати в пелюсточки квіточки відповіді на питання , що складаються із чотирьох букв і відгадати хитринку Апострофа, яка знаходиться в одній із пелюсток.

( на картках))

1.Група близьких родичів , що проживають разом (сім′я)

2.Запашна лікарська рослина( м’ята)

3.Що не можна вживати у піст( м′ясо)

4.Частина стопи (п’ята).

5.Частина голови (тім′я).

6. Вбрання священника( ряса).


  • Хто відшукав хитринку? ( ряса)

  • В якій вона пелюсточці?


Квіточка-хитринка



VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Бесіда.

- Чи виконали ми всі завдання , поставлені на початку уроку?

- Яку орфограму вивчили?


2.„Відкритий мікрофон” ( слайд 16)

-Продовжити думку „ Сьогодні на уроці я …” ( дізнався…, навчився..)



3.. Тести ( запасний варіант)

1. Позначте рядок, у якому всі слова пишуться з апострофом.

А. Пір..їнка, щаст..я, моркв..яний, слов..яни.



Б. Міжгір..я, подвір..я, любов..ю, Лук..ян.

В. Під..їзд, св…ято, пам..ять, сім..я.

Г. Зв..язок, тьм..яний, реп..яхи, порядок.
2.Укажіть, у якому рядку всі слова пишуться без апострофа.

А. Цв..ях, св…ято, черв..як, бур..як.

Б. Пор..ядок, мавп..ячий, солов..їний, в..ється.

В.Підгір..я, в..язка, р..яска, зор..я.



Г.Р..яст, духм..яний, гар..ячий, повітр..я.


  1. Сюрпризи країни орфографії.

Завершується діти наш урок,

І перегорнено останню сторінку,

Урок сьогодні визначив зірок.

На цьому ми і зробимо зупинку.
Оцінювання учнів
Всі ви добре працювали,

Знання з теми здобували.

Час пролинув недарма-

Низьких балів в нас сьогодні нема.

А високих кільканадцять

Маєте за плідну працю.

Та і це не головне.

Любі друзі,основне-

Те,що ви навчились знову

Шанувати рідну мову.

Бережіть її чудову,

Українську,калинову.




  1. «Річка Милозвучність»( слайд 17)

Виконання пісні учнями про мову



VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (Слайд 18)
1.Вивчити правило с.157

2.Скласти словник з 20 слів з апострофом

3. Якщо ви потоваришували з Апострофом , напишіть йому листа.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка