Українська мова 4 клас



Скачати 107.06 Kb.
Дата конвертації18.02.2016
Розмір107.06 Kb.

Методична скарбничка міста Новограда-Волинського

Займенник як частина мови

Тарасюк Ірина Петрівна, Новоград – Волинська ЗОШ І – ІІІ ступенів № 3, вчитель початкових класів
Українська мова

4 клас
Тема. Займенник як частина мови.Особові займенники. Спостереження за вживанням особових займенників у текстах. Змінювання займенників І, 2, 3 особи за питаннями. Роздільне написання прийменників з займенниками.

Мета. Ознайомити учнів з новою частиною мови - займенником, з особливостями займенників, їх роллю у мовленні. Вчити учнів розпізнавати займенники як в усному так і в писемному мовленні. Вчити розпізнавати особові і займенники, виробляти вміння змінювати займенники 1, 2, 3 особи. Сформувати навички роздільного написання прийменників з займенниками. Розвивати інтерес до рідної мови, до джерел народної творчості.

Обладнання. Текст на дошці, індивідуальні картки, таблиця «Відмінювання займенників 1, 2, 3 особи», таблиця «Особові займенники».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Дорогі люди! Щастя вам і добра

Всякого гаразду.

Щоб росли, цвіли як квіти

Ваші гарні,чемні діти

Щастя вам у вашій хаті

Доброго вам дня!

(Діти підходять до столу вчителя і оберають собі різнокольорові пелюстки)

II.Актуалізація опорних знань учнів.

Сьогоднішній урок - це зустріч казкою, казковою ромашкою, врятувавши її ми познайомимося ще з однією цікавою частиною мови. Але спочатку повторимо, які частин мови ви вже знаєте

(Вчитель вивішує схему - опору «Частини мови». Діти підходять до схеми, знімають різнокольорові пелюстки і за кольором пелюсток утворюють групи. Через 1 - 2 хв. розповідають про ту частину мови, яка закріплена на пелюстці.)

І група – жовті, сині.(Іменник, сполучник)

ІІ група – червоні, коричневі. (Прикметник, прийменник)

ІІІ група – зелені (Дієслово)

ІV група – чорні (Числівник)

На останній пелюстці - знак питання. Якщо ми гарно будемо працювати, то наша ромашка набуде білого кольору і ми її врятуємо. Зможемо вписати ще одну частину мови.


III. Ознайомлення з темою і завданням уроку.

На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати частину мови, яка дуже подібна до іменника. Сьогодні у нас в гостях - Займенник. Займенник виконує у мові велику роботу. Яку саме, ви здогадаєтесь самі, порівнявши дві записані казки


Холодно взимку Зайчикові. Вибіг Холодно взимку Зайчикові. Вибіг він на

Зайчик на узлісся. Мороз тріщить. узлісся. Мороз тріщить. Сів сіренький

Сів Зайчик під кущем, простяг лапки під кущем, простяг лапки до Місяця

до Місяця просить: просить:

- Місяцю, любий, погрій Зайчика - Місяцю, любий, погрій мене

променями, бо довго ще сонечка променями, бо довго ще сонечка

чекати. чекати.
Який текст вам сподобався більше? Чим саме? Назвіть слова, які дали - можливість у другому тексті уникнути повторень слова «Зайчик». На основі другого тексту зробіть висновок про значення займенників у мові. Наша мова була б нудною і довгою коли б у ній не було займенників. Отже, слова він, мене -займенники. Займенники з успіхом заміняють іменники, прикметники, числівники (це видно із самої назви «займенник» - замість імені, тобто замість іменних частин мови ), а іноді і цілі частини речень чи інші довгі найменування. За частотою вживання займенники посідають третє місце після іменника і дієслова.
1. Гра «Відгадай і доведи» (з елементами проблемної ситуації).


Слова

Число

Частина мови

Дівчинка







Полетіла







Качечка







Розумна







Він







Стільки








Робота в групах.

На столі лежать карточки з словами - ваше завдання визначити до якої частини мови належить слово і на яке питання відповідає.

Слово він (хто?) не іменник, хоч і відповідає на питання іменника, бо не називає, особу.

Слово такий (який?) - не прикметник, хоч і відповідає на питання прикметника, бо не називає ознаки.

Слово стільки (скільки?) - не числівник, хоч і відповідає на питання числівника, бо не називає кількості.

Діти, слова він, такий, стільки та інші можуть вживатись замість іменників, прикметників, числівників - це займенники. Крім тих, які ви зустріли в тексті є ще такі займенники: я, ми, ти, ви, він, вона, воно, вони, цей, весь, все, свій, який.


IV. Робота над вивченням нового матеріалу. Ознайомлення з правилом

(стор. 19-жовта закладка, українська мова 4 клас).



1. Каліграфічна хвилинка.

В вв він від втік втечу вовк

Я від кавов втік, той від бете чувте.

Записати речення, розшифрувавши зашифровані слова. Підкреслити слово в

якому більше звуків, ніж букв.

Про якого казкового героя йде мова? Яке слово допомогло вам здогадатися?


2. Вибірковий диктант. Випишіть займенники.

(Вчитель читає, а діти виписують тільки займенники)

Я вишень тобі приніс, Посміхалося воно?

Ти - задер у гору ніс. Як летіли ми на дно.

Він - дивився,,із вікна Принесли Ви кавуни,

де ж поділася вона? а поїли їх вони!


V. Фізкультхвилинка.

Щось повісили носи.

Із-за парт не вийшли всі.

Вгору добре потяглись,

На носочки піднялись.

Опустились легко вниз,

І подув в обличчя бриз.

Як дерева покачало:

Вправо-вліво, вліво-вправо.

Біля парти всі присіли,

Потім встали й полетіли.

Руки в боки узяли,

На всі боки повели.

Руки вниз всі опустили

І за парти тихо сіли.

- Діти, прочитайте займенники, записані у вибірковому диктанті. Про ці займенники є правило (стр. 22 - зелені закладки, українська мова 4 клас).

"Прочитайте уважно правило. То як називаються займенник, записані вами? (Особові займенники).
3. Робота за таблицею «Особові займенники»

.


Займенник

Особа, число

Вказує на:

Я

ми


І особа однини

І особа множини



особу, що говорить про себе; багато осіб, включаючи того, хто про себе говорить

ти

ви


II особа однини

II особа множини



особу, до якої звертаємося ;

осіб до яких звертаємося.



він

вона


воно

вони


III особа однини

III особа множини



особу чи предмет, про яких розповідають;

осіб чи предмети, про яких розповідають.


Висновок; третя особа однини має аж три займенники: він, вона, воно, залежить від роду (ч. p., ж. p., с. р.) особи про яку говорять.


4. Кореспондент. Цікаво знати.

(Діти підготували інформацію вдома)

За часів Київської Русі пошанного звертання на «Ви» ще не було. Підлеглий до свого володаря звертався на «ти», як і володар до підлеглого. Згодом займенник Ти став нормативним у звертанні до Бога. А займенник Ви в Україні набув поширення у звертанні дітей до батьків, молодших віком до старших та до незнайомих людей. Таке звертання засвідчує етичні норми нашого народу, що вироблялися протягом віків.

В Україні до неодруженого чоловіка могли весь вік звертатися на «ти». Лише одруження, тобто започаткування родини, робило можливим вживання фрми «ви». А куми, охрестивши дитину, відразу звертались один до одного на «ти».

В англійській мові займенник thou (ти) вживається тільки в поетичній мові й у звертанні до Бога, а в усіх інших випадках вживається займенник you (ви) .
VI. Музична мовна пауза з творчим завданням.

Виконання української народної пісні: «Ти до мене не ходи». Завдання. Уважно слухати, визначити займенники і їх назвати.

(Діти в українських костюмах виконують пісню)

Ти до мене не ходи, куций коротенький,

Бо до мене ходить хлопець високий тоненький.

Понад сад виноград,

А у саду грушка.

Вийди, вийди, ти до мене,

Моя щебетушка.


Ти до мене не ходи, не міси болота,

Я за тебе не піду, хоч би був зі злота.

Чи ти, мила, така гарна,

Чи мені здається.

Через тебе, моя мила,

Сон мій не береться.
Ти до мене, ти до мене не ходи, не псуй собі ночі,

Я за тебе не піду, бо ми ся не хоче.

Понад сад виноград,

А у саду сливка,

Вийди, вийди, ти до мене,

Моя чорнобривка.
Ти до мене не ходи, не псуй собі ночі,

Я за тебе не піду, бо мати не хоче.

Перестань, перестань

До мене ходити.

Є у мене гарний хлопець,

Буде мя любити.

Любити...


VII. Робота в групах. Лотерея.

(З мішечка витягують скручені аркуші паперу, на яких написані загадки, прислів'я, уривки з казок.)

Завдання. Знайти займенники. Визначити особу і число.
VIII. Спостереження за змінюванням займенників 1, 2, 3 особи однини і

множини за питаннями.

(Колективна робота, діти читають таблицю відмінювання)





Н. хто?

Я

ми

ти

ви

він

вона

воно

вони

Р. кого?




нас

тебе

вас

його

її

його

їх

Д. кому?




нам

тобі

вам

йому

їй

йому

їм

3. кого?




нас

тебе

вас

його

її

його

їх

О. ким




нами

тобою

вами

ним

нею

ним

ними

М. на кому?




на нас

на тобі

на вас

на ньому

на ній

на ньому

на них

Зробити висновок про написання прийменників із займенниками. Займенники з прийменниками пишуться окремо.

Яка буква пишеться у займенниках 3 особи ви здогадаєтесь, прочитавши правило (стр. 34 - сині закладки, українська мова 4 клас).
1. Списування з дошки із завданням.

(Текст заздалегідь записаний на дошці.)

Замість крапок поставити в потрібних відмінках особові займенники, названі на початку ряду.

До... прийшов товариш. У... дружній клас.

Тато купив ... книжку. З ... весело працювати.

Я Старший брат пишається... Ми Усім ... подобаються рухливі ігри.

Сьогодні... похвалили.


IX. Робота в парах. Телеграма. Перевірка.

Діти складають разом текст телеграми, використовуючи займенники.


X. Підсумок уроку.
1. Лототрон.

(З мішечка дістають записані на листочку запитання і відповідають методом «Мікрофон»)

-Що таке займенник? - Назвіть займенники 1, 2, 3 особи.

-Як пишуться займенник з прийменниками?

-Складіть кілька речень із займенником.
2. Жарти, загадки зможе відгадати той, хто знає особові займенник.

1). Які два займенника вкупі руйнують дороги, ще й заважають їздити? (я -ми)

2). До якого займенника слід додати одну букву, щоб він перетворився на

провалля? (я -р)

3). Які займенники примушують тримати руки в чистоті (ми - ти).

4). Я - спереду, я - в кінці, а посередині назва породи маленького коня. Разом

буде назва країни. (Я-поні-я).

Ми гарно працювали, справились із завданнями, врятували ромашку. Вона знову стала біленькою.


3. Продовжіть речення.

На сьогоднішньому уроці для мене найбільш цікавим було ....


XI. Домашнє завдання.

Перша група, друга група - тести до правила на стор. 19-22. Третя, четверта група - тести до правила на стор. 34.


Література

1.В.Едігей, Вчися читати, малюк // Навчальний посібник. – К: «Освіта», 1993.

2.М.С.Вашуленко, О.І.Мельничайко, Українська мова, 4клас // Навчальний посібник. – К: «Освіта», 2003.

3.Л.Я.Швед, Уроки – блоки з української мови, 2-4 клас // Львів: «ЛОНМІА»,1996.



4.Л.М.Тищенко – Забожко, Попелюшка // Навчальний посібник з української мови для 4 класу. – К: «Генеза», 2008.



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка