«українська вишиванка» метаСкачати 81.65 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір81.65 Kb.
БЕСІДА

«УКРАЇНСЬКА ВИШИВАНКА»

  • МЕТА: знайомити учнів з традиціями рідного краю,

  • розширити уявлення про вишиванку, як вид мистецтва, про її значення у житті українців;

  • виховувати любов до національних традицій, до краси і гармонії навколишнього світу; повагу до старшого покоління, шанобливе ставлення до людей праці; почуття національної гордості;

  • сприяти розвитку естетичного смаку та творчого мислення.

Обладнання: магнітофон, музичний супровід ( українська народна музика, пісня «Вишиванка», «Два кольори», «Як у нас на Україні»; карта вишиванок України; зображення орнаментів української вишивки та свідоцтв старовинності мистецтва вишиванки; сорочки – вишиванки, матеріали для створення уявної вишиванки.
Хід бесіди

Звучить тиха українська народна музика.Вихователь: Із знання свого родоводу, історії рідного краю починається людина. Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка, добре слово сусіда, незамулена криниця, з якої пив воду мандрівник – все це родовідна пам’ять, наша історія, наші символи.

Ми сьогодні раді вітати всіх, хто любить нашу неньку Україну, хто гордий тим, що є українцем, всіх, кому дорогі прадідівські традиції.

І розпочнемо нашу бесіду зі стародавньої легенди.

Якось Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи одержали елегантність і красу, угорці – любов до господарювання, німці – дисципліну й порядок, поляки – здатність до торгівлі, італійські діти – хист до музики… Обдарувавши всіх, Бог раптом побачив у куточку дівчину. Вона була одягнена у вишиту сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багрянів вінок із червоної калини. І запитав її Бог:  • Хто ти?

  • Я – Україна.

  • Чого ж ти не підійшла раніше? Я всі таланти роздав. Не знаю, чим можу зарадити тобі?

Дівчина хотіла йти, але Бог зупинив її.

  • Зачекай. Є в мене неоцінений дар, який прославить твій народ на цілий світ. Відсьогодні все горітиме у твоїх руках. Візьмеш ти шаблю – і буде нескорений твій народ. Візьмеш плуг – і заколоситься на ваших полях жито - пшениця. У хаті твоїй буде панувати краса й затишок, а пісня твоя звучатиме у віках. Усе це стане можливим, дякуючи вірі твого народу у власні сили й бажанню працювати заради власного добробуту.

Прийняла з вдячністю дівчина божий дар і відтоді славиться Україна своїми майстрами, а серед них ті, котрі присвятили себе мистецтву народної вишивки.

Тому тема нашої бесіди «Українська вишиванка».

Витоки мистецтва вишивання на одязі ідуть з глибини століть. За даними археологічних розкопок, мистецтво вишивання відоме з незапам′ятних часів. Це підтверджують свідчення знаменитих мандрівників та літописців.

На Черкащині були знайдені срібні бляшки VI ст, прикрашені фігурками чоловіків, які мають ідентичність з одягом і вишивкою українського традиційного костюма. У Х ст. арабські мандрівники згадували українців у своїх розповідях такими, що вдягають вишите вбрання.

Вишивка – це один із найдавніших та найпоширеніших видів народної творчості. Прагнення прикрасити свій одяг, свій дім завжди було властиве людині. За допомогою вишивки звичайний шматок домотканого білого лляного або конопляного полотна перетворювався на витвір мистецтва.

Про них складено багато пісень, віршів.

Учень 1:

Вічна пісня барв і кольорів,

Неповторна музика натхнення!

Шепіт трав і шелест яворів,

І дзвінкі турботи сьогодення.

Учень 2:

Хрестиком покладено в рядки,

Поспліталось, блиснуло веселкою

Ніжність материнської руки

Пісні ще весільної, веселої.

Учень 3:

Дух народу в колір заплете,

Проросте і піснею, і цвітом.

А над світом, гляньте, а над світом

Українська вишивка цвіте!

Учень: Споконвіку українські жінки та чоловіки шанували одяг, а особливо вишиту сорочку. Бо вірили, що вона захищає людину від усього злого. Вважалося, що сорочка, яка прилягає до тіла, є провідником магічної сили, яка є у людині. А водночас – це і оберіг.

Учениця:

Візьму голку, клубок шовку,

Полотно біленьке,

Та й подамся у садочок,

Де сонце ясненьке.

У садочку подумаю,

Котру квітку рвати,

Щоб із неї добрий узор

Для вишивки взяти.

Красну рожу і гвоздиків

Букетик нарвала,

І роботу любу

Свою розпочала.
(Виходять діти в вишиванках під пісню «Вишиванка»)
Вихователь: Подивіться на розмаїття візерунків, яскравість кольорів української вишиванки.

Узори вишивок були не лише простими прикрасами, але й оберегами, які захищали від злих духів, хвороб, різних напастей.

Серед них немає двох однакових бо вважалось, що не можна повторювати візерунок вишиванки, щоб не повторити долю іншого. Тому майстрині до своєї роботи підходили творчо. Для оздоблення виробів використовували різні мотиви.

А які саме? Що вишивають на сорочках?(відповіді учнів)

Квіти, листя, зображення тварин, фігури людей.


Вихователь:

Так, вірно. А що означають ці символи?Калина – дерево нашого українського народу. Червоні ягоди калини стали символом крові та невмирущого роду. Калина – символ духовного життя любові та краси, радості та скорботи.

Дуб - священне дерево, що уособлювало Перуна,бога сонячної чоловічої енергії розвитку життя. Мотив, що найчастіше зустрічався на парубочих сорочках і поєднував у собі символи сили і краси, але сили незвичайної, краси невмирущої. Він оберігає людину від усіляких негараздів. Від злого чародійства.

Виноград - розкриває нам радість і красу створення сім’ї, є символом родючості.

Мак – означає красу та молодість жінки. З давніх-давен на Україні святили мак і обсівали людей та худобу, бо вірили, що мак має чарівну силу, яка захищає від усякого зла.

Ніжна квітка несе в собі пам'ять народу. Дівчата, в сім’ях яких були загиблі, вишивали узори маку на сорочках, присягаючи зберегти й продовжити свій рід.Троянда (ружа) – улюблена квітка українців, є символом краси і чистоти. Її дбайливо вирощували під вікнами домівок та вишивали на сорочках, адже ця квітка нагадує сонце.
Вихователь: Вся українська вишивка позначена благословенними знаками Води, Сонця і Землі, які представлені на вишивках у вигляді не тільки квітів, птахів та тварин, а ще й геометричних фігур.

Розмаїта кольорова гама українських народних вишиванок. Які кольори ви зустрічали на них?(відповіді учнів)

Чорний, червоний, , блакитний, коричневий, жовтий.


Вихователь:

Так, молодці! Але переважають два кольори – червоний і чорний.


(пісня «Два кольори»)

Вихователь:

Діти, а з чим асоціюється червоний колір?(відповіді учнів)

Любов, кров, кохання, троянда, мак, калина…


Вихователь:

Так, дійсно! Червоний колір – це колір життя, любові, сонця, здоров’я…

А з чим асоціюється чорний колір?

(відповіді учнів)

Журба, сум, горе, смерть, ніч, земля….


Вихователь:

Молодці! Чорний – це земля, журба, сум, горе, смерть. Червоне і чорне, радість і смуток, весілля і печаль. Ці почуття в житті пов’язані.

Блакитний – злагода,

зелений – достаток,

коричневий – щастя,

жовтий – здоров’я).

Вишивання сорочок – кропітка та тривала праця.

Коли ж займалися вишивкою?

(відповіді дітей) - на вечорницях

А як ви вважаєте, що ще відбувалося на вечорницях?

(відповіді дітей) – співали пісні

Так, А ще відпочиваючи від вишивання танцювали – хороводили.


Фізхвилинка ( хоровод під спів )

Перші вишивки на території слов’янських країн мали більш релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі та всюди, де тіло було відкритим. Існували особливі оригінальні вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. Навіть діткам при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.

Майже кожна область, кожний район, а часто й окремі села з покоління в покоління, від матері до дочки надавали перевагу тому чи іншому візерунку, барвам. Тому закольором, орнаментом, способом розподілу орнаменту на виробах, можна визначити місце її виготовлення.

(Карта вишиванок України)

Для прикладу, гуцульські сорочки розшивалися геометричними фігурами та рослинними візерунками. А ось на Слобожанщині білими нитками зображали зазвичай тільки геометричні орнаменти. І якщо у Західній Україні вишиванки зазвичай майоріли різними барвами, то у деяких східних областях переважали всього кілька кольорів.

 Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками. Розповідають, що колись турки і татари знищили практично всіх місцевих чоловіків, тому жінки впродовж кількох поколінь вдягали саме такі сорочки. А у боршівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, одягнута саме у таку вишиванку.
Вихователь: Ми сьогодні казали, що одним з символів України, який відображується у вишиванці – калина.
Вікторина «Чарівна калина» (на кожній ягідці запитання для дітей. За відповідь – приз).
Вихователь: Вишивати кожен може навчитися, якщо захоче. Лише треба прикласти трішечки зусиль, натхнення, любові та мати велике бажання і тоді вийде все просто чудово! І це заняття не тільки для дівчаток, з великою майстерністю займаються вишивкою й чоловіки, вони вишивають не тільки рушники та сорочки, але й картини, ікони. І це у них виходить дуже гарно.

Бо ж мудрий народ каже: «Під лежачий камінь вода не тече», до всього треба докласти рук, розуму, старання, бажання. «Без труда нема плода». То ж давайте потрудимося трішечки і побачимо, що ж у нас вийде сьогодні на білому полотні, немовби ми з вами вишиємо сорочку, орнамент якої ви будете створювати самі, використовуючи кольори:

червоний – якщо ви дізнались щось нове,

синій – кого зацікавило мистецтво вишивання,

жовтий – якщо вам сподобався захід.
Мереживом виткане наше життя,

Душею свій час відчуваєш.

І буде настільки цікавим буття,

Які в нього нитки вплітаєш.(учням роздаються різнокольорові ромбики: червоний, синій, жовтий)

Дякую вам! Я теж хочу прийняти участь у створенні вишиванки. Я додаю червоний колір – тому що при підготовці до цього заходу, я дізналась багато нового, синій – тому що я теж зацікавилась мистецтвом вишивання, жовтий – тому що від співпраці з вами я отримала задоволення. Бачите, яка чудова вийшла у нас вишиванка….sam_0172Закінчуючи наш виховний захід, хочеться подякувати вам, діти, за увагу і побажати, щоб у вашому молодому житті більше переважав червоний колір - ознака любові, щастя, радості, благополуччя.База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка