Уникнення небезпеки в кримінальних ситуаціях. Захист від релігійних сект. Правова відповідальність неповнолітніх



Скачати 145.71 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір145.71 Kb.
Тема уроку: Уникнення небезпеки в кримінальних ситуаціях. Захист від релігійних сект. Правова відповідальність неповнолітніх.

Мета уроку:

  • назвати причини та наслідки соціальних небезпек, конфліктів та можливі соціальні небезпеки у місцях проживання;

  • з'ясувати причини виникнення асоціальної поведінки людей;

  • розробити алгоритми поведінки у криміногенних ситуаціях;

  • роз'яснити основні положення правової відповідальності неповнолітніх;

• розкрити основні способи уникнення пограбування, шантажу, нападу
потрапляння у релігійні секти та асоціальні угрупування.


Обладнання: ноутбук, проектор, мультимедійна дошка, презентація.
Базові поняття та терміни: надзвичайна ситуація, соціальна небезпека, правова відповідальність, релігійні секти, напад, крадіжка, пограбування, шантаж,
Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

1. Організаційний етап. 2 хв.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

4. Повідомлення теми, мети уроку. Вивчення нового матеріалу.

5. Узагальнення та систематизація знань.

6. Підведення підсумків уроку.

7. Повідомлення домашнього завдання.


ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап. 2 хв.

Вітання. Відмічання відсутніх.



2. Перевірка домашнього завдання.
3. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

- Що таке надзвичайна ситуація? (це порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об’єкті чи території, спричинені аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншим небезпечним явищем, яке може призвести до загибелі людей чи значних матеріальних витрат)

- На які типи поділяються НС? (техногенного характеру, природного характеру, соціально-політичного характеру)

Вчитель запропоновує проаналізувати слайд 1: «Асо­ціативний куш» — схема «Соціальні і соціально-політичні НС»:



- Що таке соціально-політичні НС?

- Які бувають соціально-політичні НС?

слайд 2 (фото)

- Які причини їх виникнення?

- Які наслідки соціально-політичних НС?

НС соціального (соціально-політичного) характеру — це НС, широко поширені в державі і які загрожують життю і здоров'ю людини:

війни;

встановлення вибухових предметів в громадських місцях; виявлення застарілих боєприпасів; збройні напади;



захоплення і утримання військових об'єктів, ядерних установок і ма­теріалів;

захоплення військових об'єктів; захоплення заручників;

напад чи спроба нападу на екіпажі морських та повітряних судна та їх знищення; крадіжка зброї;

загроза фізичного нападу і шантаж; викрадання людей, в тому числі дітей; неправомірні дії у скупченні людей (натовпі);

дії осіб, що перебувають в стані алкогольного сп'яніння, хуліганів, крадіїв і шахраїв, грабіжників тощо.
Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як уникнути небезпеки в кримінальних ситуаціях, пограбування, шантажу, нападу, про захист від релігійних сект, основи самозахисту в кримінальних ситуаціях. А також про відповідальність неповнолітніх та про функції правоохоронних органів.
слайд 3:


  1. Повідомлення теми, мети уроку.

Діти, підлітки та й дорослі зустрічаються з об'єктами нападу, що має різний характер: на вулиці, в громадських місцях, у власній квартирі тощо.
1.Правила поведінки під час нападу та шантажу.

Ситуаційна задача № 1

Серед білого дня по вулиці йшла жінка. Вона була одягнена в дорогу шапку Молодий хлопець напав на неї зі спини і зірвав з її голови шапку, та так швидко, що жінка не встигла навіть розгледіти його обличчя.

- Що це за НС?

- Як діяти під час нападу і пограбування?

Розповідь вчителя з елементами обговорення (аналізу) і вироблення алгоритму дій у випадку небезпеки.

крадіжка, напад, пограбування, шантаж
Напад – застосування відносно певної особи чи групи осіб сили наступального характеру.


Крадіжка – таємне викрадення чужого майна.

Пограбування

Шантаж -
Вчитель нагадує учням девіз «розумних»: «Екстремальну ситуацію треба передбачити, по можливості — уникнути, при необхідності —діяти».
слайд 4:

Правила безпечної поведінки під час нападу:


  1. Документи, гроші, коштовності тримати при собі.

  2. Гаманці, сумочки не залишати без нагляду.

  3. Якщо ви на дискотеці, в кафе чи барі, вішаючи одяг на перила чи на вішалку, заберіть з кишень гроші та до­кументи.

  4. Ніколи, якщо ви вже дорослий, не відкривайте двері незнайомим людям. Це можуть бути грабіжники, на­віть у міліцейській формі.

  5. Ніколи прилюдно не показуйте, скільки у вас грошей.

  6. Сумочку краще носити через плече, міцно притримую­чи ЇЇ до себе або перед собою.

  7. Гроші і документи повинні лежати в різних місцях.

  8. Вечір — час підвищеної небезпеки, тому повертаю­чись додому не заходьте в ліфт з незнайомцями, будь­те зібраними і уважними: хай краще крадій думає, що ви — боягуз, ніж ви героїчно витримаєте побиття, зґвалтування чи тяжкі тілесні ушкодження.

  9. Заходячи в під’їзд, будьте уважними, почекайте знайо­мих, подзвоніть по телефону батькам чи рідним, щоб вас зустріли.

  10. Якщо на вас напали, кричіть дуже голосно, бийте скло машини, що стоїть поруч, або там, де живуть люди, товкніть машину під сигналізацією тощо.

  11. Якщо на вас напали і немає змоги втекти — спокійно і неагресивно поговоріть з нападником, може ви домо­витесь, дійдіть до компромісу, проявіть всю свою фан­тазію і здібності, щоб зберегти своє життя.


А якщо не вдалося вирішити питання мирно — захищайтеся! Щоб не потрапити в таку ситуацію треба мати засоби самозахисту, що дозволені законом України і вміти ними користуватися.

Серйозним засобом є газовий пістолет. Для його придбання треба, щоб юдині виповнилося 18 років і були дозвіл МВС та медичний дозвіл. Газовий пістолет треба зареєструвати в міліції. Категорично заборонено передавати його в інші руки.

Останнім часом люди починають користуватися автономними сигнальними пристроями, які при певному торканні до них, вони починають видавати дуже гучні звуки, що звертає увагу людини. Вимкнути його, не знаючи коду, неможливо. Воно монтується в сумку, брелок тощо. А якщо немає змоги його придбати — треба бути мудрим і не потрапляти в такі ситуації. А для цього треба свідомо, контролюючи себе, виконувати дуже прості правила.

Розповідь вчителя з елементами бесіди про самооборону Багато хто на собі випробували на собі агресивну поведінку. В даному випадку важлива психологічна підготовка та самооборона.


Що таке самооборона? Які межі вона має? (Обговорення.)
В цілому ряді випадків особи здійснюють вчинки, що нагадують злочинні дії. На перший погляд, вони зовні не відрізняються від злочинних дій. Наприклад, громадянин, захищаючи своє життя, вбив злочинця, що на нього напав; робітник міліції, затримуючи злочинця, поранив його тощо. Однак закон це не визнає злочином. Це може бути самозахист або виконання свого службового обов'язку.

Людські вчинки, зовні схожі на злочини, але через їх суттєві ознаки виключають злочинні дії і (як наслідок) карну відповідальність, оскільки; правомірними і називаються обставинами, що виключають злочин. До та­ких обставин належать:



  • необхідна оборона;

  • крайня необхідність;

  • затримання злочинця;

  • виконання наказу;

  • виконання професійних функцій;

  • виправданий ризик;

  • згода потерпілого;

  • здійснення свого права.

Необхідна оборона — правомірний захист від суспільне небезпечного замаху шляхом спричинення шкоди особі, що вчинила замах. Мета оборо­ни — захист від замаху, саме захист, а не помста. Необхідна оборона — це дії, що мають ознаки правопорушень. І тільки суд має право вирішити, була ця дія злочином чи самообороною.

Перевищенням меж (кордонів) необхідної оборони визнається невідповідальність захисту характеру і небезпеці замаху.

Крайня необхідність полягає втому, що людина захищається від небезпеки, що їй загрожує, якої заданих умов неможливо було запобігти, при умові, що шкода, яка завдана, менш значна, ніж шкода, якій запобігли.

Ситуаційна задача №2

Миколі сподобався мобільний телефон Сергія. Микола добре що у Сергія дуже хворі батьки, і Сергій за них хвилюється, але Микола: одно запропонував Сергію віддати йому телефон. Якщо не віддасть, добровільно — Микола розповість батькам, що той курить сигарети.

(Обговорення. Робота в робочому зошиті: вироблення дій у випадку НС кримінального характеру.)

Шантаж — протиправні дії з метою вигоди

Кращий спосіб — передбачити і уникати даної ситуації. Найчастіше жертвами шантажу стають ті люди, які пору­шили якісь загальноприйняті чи встановлені законом норми (порушили податкові норми, займалися крадіжками, були невірним подружжям тощо), і злочинці вимагають плату за мовчання або хочуть вас утягнути у якусь недобру справу, що може привести вас до карної відповідальності. Якщо шантаж дрібний — дійте так:


  1. оцініть і проаналізуйте ситуацію (неправомірні дії при згоді можуть привести до карної відповідальності);

  2. тягніть час, з'ясовуючи, що шантажист знає про вас або інформацію про нього;

  3. ведіть дискусію про суму грошей, якщо вимагають гроші;

  4. треба намагатися довести, що сума нереальна;

  5. тягніть час виплати

  6. звертайтеся до правоохоронних органів

2. Кримінальна відповідальність неповнолітніх.

Якщо ви потрапили у важку криміногенну ситуацію — на падайте, духом, саморегулюйте емоційний стан. Коли ви спокійні, то приймете правильне рішення.

  • Які особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх?

(Проблема.)

Стаття 22 ККУ розкриває особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх.

Кримінальній відповідальності підлягають особи, що вчинили злочин, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років. Особи, що вчинили такі злочини, полягають відповідальності у віці від 14 до 16 років:



  1. умисне вбивство;

  2. умисне тяжке ушкодження;

  3. бандитизм;

  4. терористичний акт;

  5. захоплення заручників;

  6. зґвалтування;

  7. крадіжка;

  8. грабіж;
    10) розбій;

11)вимагання; умисне знищення або пошкодження майна;

12)викрадення або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного,


морського чи річкового судна;

  1. незаконне володіння транспортним засобом;

  2. хуліганство;

  3. замах на життя державного чи громадського діяча тощо.
    Кримінальна відповідальність неповнолітніх має свої особливості:

  • сам факт скоєння злочину неповнолітнім є пом'якшуючою обставиною
    (ст. 6 ККУ);

  • до неповнолітніх можуть бути застосовані такі види покарання, як штраф,
    громадські роботи, виправні роботи, позбавлення волі на певний
    строк. До них можуть бути застосовані такі додаткові заходи покаран­ня, як штраф та позбавлення права займати певні посади або займати­
    ся певною діяльністю;

  • як правило, позбавлення волі для неповнолітніх призначається до 10 років,
    а за особливо тяжкі злочини — 15 років.

Вони відбувають покарання у виправно-трудових колоніях для непов­нолітніх. Неповнолітній, який вчинив злочин вперше невеликої або серед­ньої важкості, може бути звільнений від кримінальної відповідальності якщо його виправлення можливе без застосування покарання. У таких випадках суд застосовує примусові заходи виховного характеру:

  • застереження;

  • обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки не­
    повнолітнього;

  • передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, що їх замінюють,
    педагогів чи трудового колективу;

  • направлення до спеціальної навчально-трудової установи для дітей та підлітків до його виправлення на строк до 3 років;

  • суд може призначити вихователя;

  • амністія у разі помилування за відбуття частини покарання тощо.


3. Секти.

Розповідь вчителя з елементами бесіди

А далі я розкажу вам про секти.

Секта — релігійна течія (община), яка відокремилась від якого-небудь віровчення і йому протистоїть. Це соціальна небезпека, що може чекати сучасну людину — як дорослу, так і дитину. Відомі випадки, коли йшли з дому, продавали своє майно і лишалися на вулиці, а ще страшніше — йшли з життя заради «великої ідеї».

Як захистити себе і близьких від секти, як розпізнати сектантство, яким чином не потрапити до релігійної течії?

Виділяють три основні типи сект за способами впливу та ступенем безпеки:

1) Умовні секти — найменш небезпечні (наприклад, «Гербалайф»), Методика вербовки така: покращання благополуччя, підвищення по службі, швидка кар'єра, зростання особистих доходів, позбавлення від


преси тощо.

Націлені на вербовку дорослих людей.

2) Християнські секти, або секти середньої небезпеки (наприклад, «Свідки Ієгови»), намагаються отримати в свої ряди людей, що орієнтують­ся на звичайні цінності: міцна сім'я, мир на планеті, виконання заповідей Господніх тощо.

Основні ознаки християнських сект такі:


  • вербують прихильників шляхом переконання, намагаються довести ду-
    ховні переваги своєї віри;

  • накладають на своїх наслідувачів обмеження в плані духовному (напри­клад, розваги), фізичному (пости, молитви), особистому (заборони всту-
    пати в шлюб з наслідувачем іншої конфесії тощо);

  • використовують легкі гіпнотичні методики;

  • полюють за людьми різного віку.

3) Зомбуючі секти — найбільш небезпечні (наприклад, «Біле Братство», Між­народне суспільство Кришни, «Аум Сенріке»). Як правило, вони «ловлять» підлітків, обіцяючи щось надзвичайне. Основні ознаки цієї секти:

а) використовують, як давні, так і сучасні психотехнології, вводять людей


у стан, коли відключається розум, перетворюють підлітка на неповно­
цінну істоту, що легко піддається тиску і навіюванню;

б) жертва виходить з-під контролю батьків і близьких, виривається з сім

і живе в релігійній общині, виконує будь-які накази, часто здійснює про­типравні акти.
Секта «Гербалайф» (умовна секта)

Ціла група організацій. Використовують гіпнотичні засоби. Вербування відбувається так: вас будь-яким способом заманюють на загальні збори, :; «обливаючись сльозами», розповідають про «кращі традиції, як заробляти; гроші», як «вилікуватися запропонованим товаром». Якщо не допомогло: — ви щось неправильно робите. Купуйте знову.



Способи захисту:

вас повинно здивувати, що переговори відбуваються в переповненому

залі;

не беріть із собою гроші на співбесіду з ними;



не підписуйте ніяких договорів з ними.

Секта «Свідки Ієгови» (християнська секта)

Секта американського походження. «Агресивна» секта, напориста, її проповідники ходять по квартирах, чіпляються до людей в поїздах, на вокзалах. Це багата організація. Вона може дозволити собі будівництво своїх центрів, баз, таборів. Видає журнали «Пробудись» і «Сторожевая башня», в яких описуються подвиги віруючих.

Одна з небезпек: для віруючих існує заборона на переливання крові. Крім того, кожний ієговіст повинен привести в секту всю свою сім'ю. Можуть агітувати навіть в навчальних закладах, їх можна зустріти у в'язниці і лікарні, в безалкогольному кафе і клубі за інтересами. Підтримка віри досягається за допомогою легких гіпнотичних методик: молитви, піснеспівання, свята, внутрішнє коло спілкування. Після зборів у віруючих виникає почуття єднання. Це їх ще раз переконує у правильності свого вибору. Способи захисту:

- вміти вміло протистояти проповідникам, спокійно й наполегливо від­мовляти їм у спілкуванні;

- якщо помічено інтерес дитини до даної секти виник — зводіть її до пра­вославної церкви, до досвідченого священика, і переконайте дитину по­спілкуватися з ним, і не раз;

- у випадку коли ваша дитина вже ходить до секти, не намагайтеся на неї тиснути, тикати пальцем на порушені ним Божі заповіді. Проявіть тер­плячість, зберігаючи відношення до неї як до нормальної людини.



Секта «Біле Братство» (зомбуюча секта)

Зародилася у 1990 році. Релігійна основа — християнство, іудаїзм, йоги, буддизм. Прогнозували кінець світу в 1993 році, коли в Києві покінчили життя самогубством дуже багато їх братів. Деякі з тих, що залишився в живих, не можуть отямитись досі. Головну роль відіграють проповідники. Брати залякують жертв. Продають брати своє майно; і залишаються жити під небом. Жебракують. Гроші збирають, щоб купити місце для 144 тисяч юсмаліан, які врятуються і поч­нуть нове життя.



«Аум Сенріке» (зомбуюча секта)

Зародилась в Японії. Проголошує три основні заповіді:



  • позбавлення хвороби;

  • досягнення щастя;

  • досягнення просвітлення і звільнення.

Члени секти повинні берегти своє здоров'я в усіх його проявах. Треба вивчити мантру, що заповнює Всесвіт.

Особливість секти: методика дихальних технік, лікування за аудіокасе-тами з голосом вчителя, його фотографіями за дуже високими цінами.



Способи захисту від зомбуючих сект:

  • для зомбування потрібно не менше 72 годин без сну; отже, треба доб­ре виспатися;

  • якщо вам розповідають навіть дуже цікаве і, на ваш погляд, корисне —
    зробіть перерву і виспіться;

  • якщо вам не дають спати (а це завжди) — йдіть геть; навіть в лісі без води
    і їжі вам буде безпечніше;

  • запам'ятайте: зобуючі секти займаються протиправними діями, хоча їх проповідників дуже важко викрити і притягнути до відповідальності перед судом, їм краще відпустити свою «жертву» (без розуму, психіч­но хвору, бездомну, без засобів до існування, жебрака), чим займатися
    з міліцією і пресою з приводу зникнення людей тощо.

Чому і хто потрапляє в секти?



  • Самоти і старі л юди.

  • Діти «переломного» віку.

  • Ті, боїться відповідальності.

  • Ті, хто шукає легких шляхів.

Ті, хто намагається вирватися з домашньої атмосфери.

Як не потрапити в секту?



  • Завжди передбачайте, чим це може закінчитися.

  • Думайте, чим ви ризикуєте і що це вам дасть?

  • Поцікавтеся у людей, яким ви довіряєте, що це за організація, чим вона
    займається.

  • Якщо хочете відвідувати церкву — відвідуйте православну церкву, робіть
    це з батьками чи близькими. Це повинна бути віра, яка не переслідуєть­ся в державі.

  • Якщо до вас постійно чіпляються представники секти — розкажіть про
    це батькам чи вчителям.

  • Культурно, але наполегливо відмовляйтеся від журналів чи книжок,
    що вам пропонують, не вступайте в розмови: «Пробачте, я дуже поспі­шаю», не відвідуйте молитовні збори.

  • Ніколи не впускайте їх до своєї квартири.




  1. Узагальнення та систематизація знань.

Мій загальний висновок.

Завдання для самостійної роботи (алгоритм дій):



  1. У вас поцупили мобільний телефон в переповненому автобусі. Ви одразу виявили пропажу.

  2. У темному переулку вас зустрів злодій і вимагає віддати гроші, телефон, коштовності.

  3. Ви потрапили у коло хуліганів, які налаштовані агресивно.

  4. На вулиці до вас підійшли люди із якоїсь секти чи організації. Намагаються почати розмову і обіцяють щось неймовірне і надзвичайне.

  5. На вулиці вранці на вас напав грабіжник, погрожуючи ножем вимагає віддати сумку (гаманець). Поводить себе не адекватно, психічно не врівноважений.

Запитання до учнів



  • Дайте визначення понять: «крадіжка», «напад», «пограбування»,
    шантаж».

  • Як треба діяти, щоб не стати жертвою нападу і пограбування?

  • Як діяти, що не бути втягнутим у секту?

  • Як звучить девіз «розумних»?

- Хто забезпечує існуючий правопорядок та вживає належних заходів
щодо правопорушень?

Висновки

Пам'ятайте завжди головний девіз «розумних»:



  • передбачити кримінальні НС;

  • по можливості — уникати небезпеки в кримінальних ситуаціях погра­бування, шантажу, нападу;

  • за необхідності — діяти, але самостійно все ж таки не намагайтеся утри­мувати злодія — крадія: він може бути зі зброєю і не один.

Кращий спосіб — передбачити і уникати ситуації шантажу: найчасті­ше жертвами шантажу стають ті люди, які порушили якісь загальноприй­няті чи встановлені законом норми, і злочинці вимагають плату за мовчан­ня або хочуть вас втягнути у якесь недобре діло, що може привести до кар­ної відповідальності. Дійте і живіть чесно.

Не вступайте ні в які секти. Це небезпечно.

Як бачите — ваша доля в ваших руках!
6. Підведення підсумків уроку

- Що нового з сьогоднішнього уроку ви візьмете собі на озброєння?


Виставлення оцінок та їх коментар згідно з критеріями оцінювання.
7. Повідомлення домашнього завдання

Прочитати параграф підручника. Підготувати коротку інформацію за темою:



  1. «Основи самозахисту у кримінальних ситуаціях» (1-й ряд).

  2. «Як уберегти себе від квартирних крадіжок» (2-й ряд).

  3. «Дії, пов'язані з наркотиками та алкоголем» (3-й ряд).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка